نحوه کار با مترونوم

8/3/18
6
4
3
24
باسلام.من وقتی با مترونوم کار میکنم خیلی گیج میشم و تعداد ضربات یادم میره!از طرفی باید به ارشه خیلی دقت کنم از طرفی به نوت گزاری و نت خوانی!شاید مشکلم برای شما مسخره باشه ولی من چگونه میتونم این همه کارو بکنم باهم انجام بدم واقعا نمیتونم اگه تکنیکی چیزی هست یا کار من غلطه ممنون میشم راهنمایی بکنید

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,177
10,352
113
54
.
باسلام.من وقتی با مترونوم کار میکنم خیلی گیج میشم و تعداد ضربات یادم میره!از طرفی باید به ارشه خیلی دقت کنم از طرفی به نوت گزاری و نت خوانی!شاید مشکلم برای شما مسخره باشه ولی من چگونه میتونم این همه کارو بکنم باهم انجام بدم واقعا نمیتونم اگه تکنیکی چیزی هست یا کار من غلطه ممنون میشم راهنمایی بکنید
موضوع خیلی ساده است! بخاطر اینه که بدون استاد کار میکنی.

واکنش‌ها: pe32_64 و Armanzandigh

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,358
2,207
113
35
Vengeance Land
اوایل همینطوریه..
تا ضرب و ریتم هارو به خوبی یاد بگیری
وهمینطور هماهنگی ساز زدنه با مترونوم رو...
یکم زمانبره ولی درست میشه
نگران نباش:thumbsup:

با تمپوی پایین تمرین کن مثلا 40 تا 60....

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
759
1,045
93
تهران
Instagram.com
درود
مسئله اینه که در ابتدا باید اینها رو از همدیگه تفکیک کنی.
وقتی میخواهید یه قطعه یا اتود رو تمرین کنید نباید یهو مترونوم رو روشن کنید و ساز رو دست بگیرید و اجرا کنید!
اول به میزان نما و کلید و علائم سرکلید توجه کنید، بعد نام نت ها رو با دقت بخونید، بعد فقط ریتم رو همراه با مترونوم بخونید پارلاتی خیلی کمک میکنه. (هرجا به مشکل برخوردید اون قسمت رو جداگانه روش کار کنید)
بعد جایگاه نتها رو روی ساز تمرین کنید و کم کم شروع به تمرین کنید و تکنیک ها و ریزه کاری و ...
خلاصه اینکه باید کاملا به قطعه و اتفاقاتی که در اون میفته آشنا باشید بعد شروع به تمرین کنید. قرار نیست در ابتدای کار تمریناتتونو دشیفر بزنید!
قبل از همه اینها، شما باید بتونید به تنهایی با ضرب پا یا حرکت دست(مانند رهبران ارکستر) یا هر جور دیگه با مترونوم همراهی کنید و ریتم و کاربرد مترونوم رو کاملا درک کرده باشید.
*شاید یک نوازنده در ظاهر همه ی اینکارارو باهم انجام میده، ولی در حقیقت خیلی از این مواردی که گفتی در ناخوداگاه نوازنده و خواننده های حرفه ای نهادینه شده و اصلا بهش فکر نمیکنن!
هیچ روش و تکنیک دیگه ای نداره غیر از همین که موضوعات رو تفکیک کنی و جداگانه و ذره ذره تمرین کنی.
(راز تمرین صحیح: تمرین با مترونوم و شروع با تمپوی پایین است)

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
489
766
93
24
هرچه لازم بود دوستان گفتن. به نظرم یکی از مواردی که پیش میاد اینه «نُتها خوب در ذهن شما جا نیفتادن». مثلا من الان میتونم یه سری قطعات رو بدون مترونوم هم به خوبی اجرا کنم (چون زیاد شنیدم و ایضا زیاد نواختم!) و درستش اینه که شما اون قطعه رو هم بسیار شنیده باشید.
به نظرم (اگر قطعه معروفی نیست یا تمپوی مناسب شروع نیست و ...) کل قطعه رو در یک نرم افزار نُت نویسی وارد کنید (مثل Muse Score یا Guitar Pro ) و با تمپوهایی که تمرین می‌کنید (مثلا اگر ۶۰ قراره باشه، ۶۰ بنویسید و پخش کنید) گوش بدید و کم‌کم، تمپو رو زیاد کنید. شنیده شدن و جاافتادن نتها در ذهن خیلی مهمه. ذهن ما شاید یک DAW داشته باشه و نتهایی که قراره بنوازیم، یک دور اونجا Quantize میشن! و مهم اینه که درست Quantize شده باشن.

25/5/18
95
106
33
سلام
موضوع پیچیده ای نیست..‌.اول باید بشماری ،مثلا اگه چهار چهار هست میزان باید بگی یک دو سه چهار و برای هر شماره یک سیاه بزنی...برای چنگ ها هم مطابق کتاب که نوشته یک و دو و یا 1o2o...به همین سادگی
بعد مترونوم رو روی ۴۰ بزار و باهاش بزن و آروم بشمار..سعی کن اول سیم دست باز تمرین کنی و بعد از مسلط شدن بری سراغ انگشت گذاری...
کتاب ریتم در موسیقی اثر رابرت استایرر رو برات پیشنهاد میکنم بخونی و کار کنی تا از نظر ریتم قوی بشی....بعد از او وقتی کمی حرفه ای تر شدی کتاب فرنان فونتن رو کار کن تا دیگه تو سلفژ پارلاتی مشکلی نداشته باشی‌....بعد هم میتونی بری سراغ پوزولی و کانتاتی کار کنی...فعلا فقط کتابی که میزنی(ل ویالون،سوزوکی ،خالقی یا هرچی)رو بزن و در کنارش ریتم در موسیقی رابرت استایرر..اون رو هم با مترونوم