نحوه ملودی زدن در یک گام و استفاده درست از اکوردهای ان گام در هنگام ملودی زدن؟

شروع موضوع توسط imanraha ‏6/4/11 در انجمن گام در موسیقی

تاپیک نحوه ملودی زدن در یک گام و استفاده درست از اکوردهای ان گام در هنگام ملودی زدن؟ تالار گام در موسیقی در persian-music.org.

1. imanraha

imanraha عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با سلام یه چند تا سوال داشتم امیدوارم سوالامو خوب مطرح کرده باشم.

1-ایا میشه به طور بداهه روی یک گام مشخص با اکوردهای همان گام بداهه نوازی کرد (برای دو نوازی منظورمه) یا نه باید طبق اکورد که گرفته شده ملودی رو زد اگه طبق اکوردی که گرفته شده باشه مثلا اکورد G ما باید نتمون رو به نت Gختم کنیم.( اخه من یه دوستی داشتم اون میگفت رو یه سیکل اکورد ریتم بزن من ملودیشو میزنم اتفاقا خیلی هم قشنگ میزد اون میگفت من حسی میزنم ولی ایا این درسته و اگه حسی میشه زد این همه قانون واسه چیه)؟

2-در مورد گامهای فارسی چطور اکوردش رو پیدا کنیم من فاصله ها رو دارم فقط نمیدونم چطور باید براش اکورد گذاشت مثلا این گام دو ماژو پرشینه : C Db E F Gb Ab b البته درستی فاصله ها رو دقیق نمیدونم از گیتار پرو در اوردم ولی تمام گامهای دیگه رو درست بود مطمئنم در مورد گامهای پرشین مطمئن نیستم خیلی دوست دارم با گیتار گام پرشین کار کنم، کارم میکنم ولی خوب اکورداشو نمیتونم پیدا کنم

3- من گامهای اهنگو در میارم، ملودی زدونشم در میارم اما وقتی میخوام اون اهنگو خودم بخونم اکورداشو نمیدونم کی باید عوض کنم یعنی وقتی صدا زیرو بم میشه اکوردم باید زیرو بم شه؟ اگه این جوریه چه اکوردی چه موقع در خوندن استفاده کنم؟

خواهشا هر کی بلده کمکم کنه پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون:smile (35):

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اول ورودتون رو به سایت خوش آمد میگم
    ببینید شما وقتی شروع به بداهه نوازی (improvise) میکنید حتما انگشتانتون رو روی یکسری نت مشخص میذارید تا نت فالشی رو نزنید.حالا این مسیر انگشتها همون الگوی نوازندگی گامها هستند که به شما کمک میکنن تا نتهای صحیح رو بزنین(نه لزوما زیبا) .تا اینجا کاری نداره و با دونستن راه انگشتها هر کسی میتونه روی گام بداهه نوازی کنه.اما احتمالا اینکه دوستتون گفته حسی منظورش این بوده که بداهه نوازی ای که ارائه میکنه فقط رعایت نتهای صحیح نیست بلکه یک درجه بالاتره و احساس هم داره که البته کار ساده ای نیست و نیاز به تجربه بالایی داره.
    اسم این گامی که نوشتین فارسیه؟
    بله وقتی بیشتر آکوردها و ریتمها رو تکرار کنید خود بخود متوجه میشید که چه زمانی نیاز به تعویض آکورد هست و گوشتون با قویتر شدن کمکتون میکنه.

3. imanraha

imanraha عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    باسلام مجدد خدمت اقاharmony عزیز بله اون گام فارسیه که از نرم افزار گیتار پرو در اوردم اما صحتش رو نمیدونم که ایا فاصله ها درسته یا نه در مورد سوال اولم میخواستم ببینم قائده ای واسه این که در یک سیکل اکورد من بداهه ملودی بزنم وجود نداره و منظورتون از این حرفتون چیه میشه ساده تر بگید (بداهه نوازی ای که ارائه میکنه فقط رعایت نتهای صحیح نیست بلکه یک درجه بالاتره و احساس هم داره) مجدد ممنون از راهنمایی تون

4. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    میشه منظورتون رو دقیق تر در مورد گام پرشین بفرمایید.چون از لحاظ تئوریک همچین نامی وجود نداره.البته فکر میکنم منظوره شما گام ایرانی ربع پرده و یا گامهای تعدیل شده مثل اصفهان،چهارگاه و ماهور هست.

5. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    جناب بهنزاد یه نگاه به این تصویر بندازید این الگوی اسکل پرشن در نرمافزار ملوداینه
    شاید منظور ایشون همینه:
    نحوه ملودی زدن در یک گام و استفاده درست از اکوردهای ان گام در هنگام ملودی زدن؟-gam.JPG

6. imanraha

imanraha عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    دوست عزیز من با این نرم افزار کار نکردم اما اگه با نرم افزار گیتار پرو کار کرده باشین گامهای پرشین هم داره اینم عکسش
    نحوه ملودی زدن در یک گام و استفاده درست از اکوردهای ان گام در هنگام ملودی زدن؟-Untitled.jpg
    نحوه ملودی زدن در یک گام و استفاده درست از اکوردهای ان گام در هنگام ملودی زدن؟-pencil.png

7. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    این گام رو توی گیتار پرو دیدم البته اونجا یه گام دیز دار بود.و کمی هم توی گامی که نوشته بودین ساز زدم و اصلا هیچ زیبایی خاص و یا نزدیکی بین این گام و موسیقی ایرانی نشنیدم.شاید گامی نزدیک به این گام وجود داشته باشه البته با وجود سری و کرن که دوستان سنتی کار باید نظر بدن.
    بله بداهه نوازی اصول خاصی داره که ساده ترین و ابتدایی ترینش باز کردن و نواختن نتهای آکوردیه که دارید همراهی میکنید.به عنوان مثال در گام دو ماژور مشغول نوازندگی هستین.وقتی نوازنده آکوردتون سل ماژور رو گرفته بود شما میتونید حول نتهای سل-سی-ر نوازندگی کنید.مهمترین نکته هم اینه که وقتی سیکل آکورد فرود میاد و به سکون میرسه شما هم جمله ملودیتون رو فرود بیارین و در اینجا به نت دو ختم کنید.
    وباز هم به این نتیجه میرسیم که باید دانش تئوریتون رو قوی تر کنید.
    موفق باشید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏6/4/11
  8. GeneralMusic

GeneralMusic عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    دوستان،اینی که این دوست عزیز هنرمند فرمودن،گام پرشین نیست بلکه به این میگن MODE پرشین که البته احتمالاً براتون تازگی داره
    اگه مباحث مربوط به این مقوله رو دنبال کنید،به نمونه های دیگه ای هم برمیخورید
    این مقوله توی موسیقی ایرانی،با اسامی گوشه یا مقام و ... شناخته میشه
    MODE قاعده ای فراتر از گام داره و اصول چیدمان نتها بر اساس فواصل استاندارد نیست
    مودهای زیادی وجود داره که همون اساسی هست که موسیقی شرق رو از غرب و ... جدا میکنه
    مثال میزنم:
    تا الان با خودتون فکر کردین که حالت موسیقی اسپانیایی چی هست که طبق قاعده ماژور و مینور استاندارد نیست اما فالش هم نیست و اون حس Gipsy رو منتقل میکنه؟
    دقیقاً اون موزیسین ها توی آهنگسازی و یا بداهه نوازی از Mode مخصوص موسیقی خودشون استفاده میکنن
    امیدوارم توضیحات بنده،گویا باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. M@JiD

M@JiD عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +179 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    جناب جنرال موزیک میشه بیشتر توضیح بدین.
    ممنون.

10. wolf.0511

wolf.0511 عضو سایت

امتیازات:
    +51 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason, studio_one
    دوستان من این گام رو از توی ویکیپدیا در اوردم که یک فایل میدی هست درستش هم همینه .
    ولی همونطور که دوستمون گفتن آکورد های این گام با آکورد های گام موسیقی غربی فرق میکنه.من هم همین موضوع برام سوال شده؟

فایل های ضمیمه:

11. a.mogharebi

a.mogharebi عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    لطفا یه منبع واسه قوانین هارمونی معرفی بفرمایید.

12. afrasyabi

afrasyabi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام به کلیه دوستان بخصوص عزیزایی که برای این سایت زحمت کشیدن و راه انداختتنش من یه سوال داشتم من چندسالی هست که گیتار کار میکنم وبه اکورد ها هم تسلط دارم ولی هنوز به جواب هام نرسیدم کسی هست ؟

13. afrasyabi

afrasyabi

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    اینکه مثلا این اکوردامه Bm.G.A.Fm
    میدونم که نت شروع کننده ملودی باید از نت اول وسوم یا پنجم گام درست بشه. حالا من اولین نت ملودیمو نت Dگذاشتم اگه بخام ملودیو ادامه بدم باید تواکوردBmملودی به نت ریشه گام که A هست تموم بشه ؟یا از اول تا اخرملودیم میتونم از اکورد Bm استفاده کنم؟منظور از اینکه آخرین نت ملودی باید ریشه اصلی گام باشد یعنی چی؟در اینجا برای هر آکورد ملودی بسازم که به ریشه همان آکورد ختم شود؟

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - نحوه ملودی زدن
  1. djmehrshad
    پاسخ ها:
    15
    نمایش ها:
    6,328
  2. saeed1364
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها:
    30