نحوه اجرای صحیح خط اتصال

شروع موضوع توسط samandar ‏17/7/11 در انجمن پیانو

تاپیک نحوه اجرای صحیح خط اتصال تالار پیانو در persian-music.org.

1. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    دوستان یکی خواهشااین خط اتصال رو کامل بهم توضی ح بده.(خواهشا اساتید و معلمین پیانو توضیح بدن).چیزایی که من در مورد خط اتصال میدونم اینه که یه کمان میکشیم از اول کمان تا اخر اون کمان باید به صورت لگاتو و پیوسته اجرا بشه .اینو میدونم ولی تو کتاب نوشته بود که اخر کمان به اصطلاح دست رو بر میداریم و به اصطلاح نفس میگیریم تا جمله بعدی مشخص بشه!!!! اما سوال من اینه که بابا وقتی ما بخواییم دست رو اخر جمله برداریم که اهنگ قطع میشه که !!!من به یه دوستی گفتم اون گفت که اگه نظرت اینه پس تو اهنگایی که تمپو بالا دارن اگه بخوای لحظه ای تنفس گکنی تا جمله مشخص بشه که که شیرازه اهنگ بهم میریزه که!! و گفت اصلا خط اتصال رو نگاه نکن موقع زدن چون حواستو پرت میکنه و میگفت که خط اتصال فقط برا پیوند دادن جملات به همدیگه هستش.اما باز من قانع نشدم .بابا اگه میگین فقط کارش مشخص کردن جمله هستش پس من بالاخره اخر کمان دستم رو بردارم و نفس بگیرم یا نه بیخیال شم همینطوری همشو لگاتو بزنم برم؟؟؟سوال من اینه که نوازنده وقتی به اول و اخر این کمان میرسه دستاش چه کاری رو باید انجام بدن؟امیدوارم متوجه شده باشین سوالم چیه. سوال دوممم اینه که وقتی اخر کمن به اول نت یه میزان میچسبه و تموم میشه دوباره روی همون نت اول میزان یه کمان خط اتصال دیگه میکشن!!!یعنی 2 تا کمان رو یه نت!!(اخر کمان خط اتصال اولی و اول کمان خط اتصال بعدی) این چجوری اجرا میشه؟؟چرا 2 تا کمان روی یه نت قرار میدن اگه ؟اگه کمان دومی به جای اینکه دوباره روی نت اول اون میزان روی نت دوم اون میزان بود چه فرقی میکرد تو اجرا؟؟من توضیحات کتابی نمیخوام . کتابیا رو خودم فولم.من چون استاد ندیدم میپرسم.میخوام به سوالم شفاف جواب بدین. بیشتر منظورم حالت اجرایی دستهاست.(ای کاش میشد یکی از دوستان این توضیحات رو رویه یه قطعه اجرا و ضبط میکرد تا بنده به صورت عملی ببینم چجوری اجرا میشن استفاده کنیم!!)مرسی.
    [HR][/HR]

2. Behrouz Paygan

Behrouz Paygan Gold User

امتیازات:
    +1,065 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    دوست عزیز من بصورت تیتر وار چیزهایی رو که از سوالتون متوجه شدم رو توضیح میدم :

1: زمان ریتم مکث و ... مواردی که به زمان مربوط میشه کاملا توی قطعه باید مشخص شده باشه و استراحت و برداشتن دست اصلا معنی نمیده اگر بعد از چند نت لگاتو سکوت طولانی داشتید میتونید اینکارو بکنید اما مثلا اگر 8 تا نت چنگ پشت سر هم هست 4 تاش لگاتو و 4 تاش نرمال باید نواخته شه اونوقت شما نمیتونید بعد از لگاتو ها مکث کنید و استراحت ! پس این جملرو فراموش کنید ...
    2: دست شما در اول آخر این علامت کار خاصی نباید انجام بده فقط تاچتون تغییر میکنه ولی اگر طبق قطعه پرش داشتید به یه پوزیشن دیگه از کلاویه ها باید استایل مچ و انگشتاتون رو هماهنگ کنید اما در غیر اینصورت فقط تاچتون تغییر پیدا میکنه.

دوست عزیز شاید در اون قطعه شما دو جمله ی لگاتو داشتید و قطعا وقتی جمله ی اول تموم میشه خط لگاتو هم تموم میشه و باز از جمله ی دوم لگاتو شروع میشه در اصل نت آخر جمله ی اول و نت اول جمله ی دوم با هم حالت لگاتو ندارن و این از لحاظ شنیداری هم این دو جملرو از هم جدا میکنه ( اگر سوالتون رو درست متوجه شده باشم البته کاش از سوالاتون عکس میزاشتید )

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    نه منظورم این نبود اقای پایگان .کتاب بیر صفحه 54 درس شماره 77 میزان سوم رو اولین نت میزان سوم( نت سی که روی حامل باس هستش) اخرکمان خط اتصال روی این نت تموم میشه و دوباره اول کمان اتصال به جای اینکه روی نت دومه همین میزان سوم باشه روی همین نت سی حامل باس قرار گرفته!!یعنی دوتا کمان روی نت سی!!!این یعنی چی؟؟چجوری اجرا و درک میشه؟

4. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    اقای پایگان میشه یکم بیشتر توضیح بدین و بحث رو یکم بازتر کنین؟

5. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    اقای پایگان یه عکس گرفتم البته کیفیتش خیلی پایینه ببخشید. نحوه اجرای صحیح خط اتصال-DSC00278.JPG نت سی رو ببینید(حامل باس پایینی) اخر کمان خط اتصال و اول کمان خط اتصال بعدی روی اون هستش .یعنی 2 تا کمان روی یک نت!!1

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏19/7/11
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. روش نواختن خط اتصال با گیتار