نحوه آکورد گذاری

• شروع کننده موضوع ho3in
  • تاریخ شروع

AliRezA Nasehi

کاربر با تجربه
عضو سایت
6/1/12
1,080
1,874
113
31
تهران
alireza-nasehi.com
:)
اخه دیگه مدالیته که نسبی نمیشه دیگه.اره؟وقتی مدلاسین نسبی میکنیم مدالیته هم تغییر میکنه
نه مدلاسیون به گام همسایه که فرقش یک دییز یا یک بمل هست.مثله مدلاسیون از لا مینور به ر مینور .یا از سی بمل به می بمل.
الان من دو تا سوال برام پیش اومد. :smile:
نسبی Nesbi یا Nasabi ؟
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

اگه ما مودولاسیون رو این تعریف می کنیم :
آهنگساز در زمانی که داره یک قطعه رو می نویسه ممکنه در یک تونالیته نمونه و چندین بار تونالیته رو عوض کنه که به این عمل مودولاسیون می گن.
چرا بهش می گیم مودولاسیون (مدگردی)؟ چرا نمی گیم تونالاسیون (تن گردی)؟
بهتر نیست مودولاسیون رو تعریف کنیم :
آهنگساز در زمانی که داره یک قطعه رو می نویسه ممکنه در یک مدالیته نمونه و چندین بار مدالیته رو عوض کنه که به این عمل مودولاسیون می گن.
یا شایدم اگه بگیم به جای مودولاسیون ، اسکیلاسیون بهتر و با معنی تر باشه و اسکیلاسیون رو این تعریف کنیم :
آهنگساز در زمانی که داره یک قطعه رو می نویسه ممکنه در یک گام نمونه و چندین بار گام رو عوض کنه که به این عمل اسکیلاسیون (گام گردی) می گن. ;)

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
648
1,545
93
31
مشهد
الان من دو تا سوال برام پیش اومد. :smile:
نسبی Nesbi یا Nasabi ؟
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

اگه ما مودولاسیون رو این تعریف می کنیم :
آهنگساز در زمانی که داره یک قطعه رو می نویسه ممکنه در یک تونالیته نمونه و چندین بار تونالیته رو عوض کنه که به این عمل مودولاسیون می گن.
چرا بهش می گیم مودولاسیون (مدگردی)؟ چرا نمی گیم تونالاسیون (تن گردی)؟
بهتر نیست مودولاسیون رو تعریف کنیم :
آهنگساز در زمانی که داره یک قطعه رو می نویسه ممکنه در یک مدالیته نمونه و چندین بار مدالیته رو عوض کنه که به این عمل مودولاسیون می گن.
یا شایدم اگه بگیم به جای مودولاسیون ، اسکیلاسیون بهتر و با معنی تر باشه و اسکیلاسیون رو این تعریف کنیم :
آهنگساز در زمانی که داره یک قطعه رو می نویسه ممکنه در یک گام نمونه و چندین بار گام رو عوض کنه که به این عمل اسکیلاسیون (گام گردی) می گن. ;)
نکته جالبی بود علی جان مجبورم کردی الان که میرم سره کار کلی بهش فکر کنم;)

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,991
2,866
113
تهران
درود به همه ی عزیزان
بحث جالبی هستش و بنده هم علاقه مند شدم.
طی جستجویی که کردم به این نتیجه رسیدم که:
تغییر تنالیته (scale) را Modulation مینامند.
تغییر مد (Mode) را Modal Interchange مینامند.
به همین سادگی و کلمات و عبارات دیگری به کار نمیروند.
در مورد روش انجام هم فکر میکنم تاپیکهایی متناسب با موضوع مورد نظر در سایت و مطالب فراوانی نیز در اینترنت وجود دارند.
موفق باشید.

14/9/14
199
406
63
مشهد
دروود بر شما
یک توضیح اضافه هم بنده در تایید گفته دوست خوبم pe32 بدم
تغییرات مد با یک مرکزیت صوتی modal interchange هست اما وقتی که مرکزیت صوتی عوض بشه حتی اگه مد هم عوض بشه modulation نام میگیره چون مرکزیت صوتی تغییر کرده
حالا چرا modulation این شاید به تاریخچه مد ها بر میگرده در زمانی که آهنگ سازی روی مدهای کلیسایی انجام میشده که اونجا با رفتن از یک مد به مد دیگه مسلما مرکزیت صوتی هم تغییر میکرده و در اون زمان هنوز از سیستم نام گذاری و سیستم تنال و مدال امروزی استفاده نمیشده در نتیجه تنها واژه شناخته شده مد بوده پس به این کار مدولاسیون میگفتن(این نظر کاملا شخصی هست)

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
648
1,545
93
31
مشهد
سپاس فراوان از دوستان خوبم pe32 و جناب نهاوندی عزیز برای تکمیل توضیحات.
سپاسی ویژه دارم برای جناب نهاوندی که واقعا حضوری پیگیر و موثر داشتن و همچنین برای موارد زیادی که در زمینه تئوری به بنده و دیگران اموختند

امیرسجاد

عضو سایت
22/11/14
3
2
3
28
دوستان اگه میشه راهنماییم کنید که به چه صورت روی ملودیهایی که میسازم آکورد گذاری کنم؟[/QU
سلام.اول نتهای تاکیید ملودیت روپیداکن.ساده ترین شکل اینه ک روی نتهای تاکیید برحسب سلیقه وفضا آکوردی بذاری ک یکی از نتای اون آکورد نتیه ک میخوای روش آکوردو بذاری.

امیرسجاد

عضو سایت
22/11/14
3
2
3
28
مثلا روی نت سی میتونی آکورد می مینور بذاری.چون یکی از نتای آکورد می مینور نت سی هست

17/12/11
1
0
1
تهران
دوستان اگه میشه راهنماییم کنید که به چه صورت روی ملودیهایی که میسازم آکورد گذاری کنم؟
به نظر من بهتره که حتماً در کلاسهای تئوری موسیقی و هارمونی شرکت کنید. الان هم که برخی از اساتید، هارمونی پاپ تدریس می کنن. هیچ چیز نمی تواند جای استاد خوب را بگیرد.

6/5/15
75
20
8
23
برای آکورد ها شما باید درجه 1و4و5 را به دست بیارید و به کار ببرید این درجات درجات تنال و مهم اکورد هستند
مثال: دوماژور ==> فاماژور ، سل ماژور

29/8/17
2
0
1
42
دوستان من دنبال اكوردهاي صحيح اهنگهاي ابي هستم

28/8/12
1,542
412
83
سلام
با یه searchساده توgoogle میتونی هر اکوردی رو که دوست داری پیدا کنی.
و این که بهتر درخواستتو تو تاپیک خودش بزنی.

29/8/17
2
0
1
42
دوستان من دنبال اكوردهاي صحيح اهنگهاي ابي هستم
دوست عزيز ميدونم search كنم اكورد مياد اما مسئله اينجاست كه اكثرا اشتباه هستن من دنبال اكوردهاي صحيح اهنگ هستم براي نمونه اهنگ غربت ابي رادوست عزيزي به نام gohn ali خيلي خوشكل اكورداشو نوشت واقعا كيف كردم.خودتون ميدونيد كه لذت اهنگ به اكوردش