نحوه آکورد گذاری

• شروع کننده موضوع ho3in
  • تاریخ شروع
17/8/09
69
7
0
اهواز
دوستان اگه میشه راهنماییم کنید که به چه صورت روی ملودیهایی که میسازم آکورد گذاری کنم؟

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
اينجوري كه نميشه تشخيص داد . ولي اول شما بايد گام ملودي رو پيدا كنيد بعد طبق اولين نت كششي بر حسب واحد ، آكورد گذاري كنيد . :smile (75): ( به صورت خلاصه )

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
والا چي عرض كنم ؟؟!! :smile (13): اگه اينجوري مي شد توضيح داد كه كتاب هارموني و فرهنگ آكورد و ... ديگه جايي نداشت . :smile (35): شما بايد توي جلسات هارموني و تئوري و ... كه اساتيد گرامي زحمت مي كشن شركت كنيد . :smile (23):

soroush

هنرمند
25/8/09
40
11
8
اهواز
من تا یکی دو روز دیگه نیازش دارم با وی اس تی چطور می تونم این کار رو کنم اگر دارید برای دانلود بگزارید

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
من تا یکی دو روز دیگه نیازش دارم با وی اس تی چطور می تونم این کار رو کنم اگر دارید برای دانلود بگزارید
آخه اينجوري كه نميشه !!! شما نت پايه رو همزمان با فاصله سوم و پنجم ( بر مبناي نت پايه ) بگيريد يا يه آكورد توي پيانو رول بنوسيد و اون رو به برنامه هايي مثل Bromstik baas يا Real Guitar بديد آكورد رو بهتون مي ده . اينم خلاصه . :smile (75):

17/8/09
69
7
0
اهواز
اينجوري كه نميشه تشخيص داد . ولي اول شما بايد گام ملودي رو پيدا كنيد بعد طبق اولين نت كششي بر حسب واحد ، آكورد گذاري كنيد . :smile (75): ( به صورت خلاصه )
من تئوری موسیقی رو بلدم و همچنین مباحث مربوط به گام ها. ولی از آکوردها درست سر در نمیارم. میشه قسمت دوم جملتونو بیشتر توضیح بدین؟

soroush

هنرمند
25/8/09
40
11
8
اهواز
منم اکورد بلدم و تمامی اکورد ها رو میشناسم ولی برای خوندن که به استدیو رفتم بمن گفتن یرو اکورداتو بنویس من نمی فهم اول یکی توضیح بده اکورد چیو بنویسم

Behrooz Paygan

تیم مدیریت
مدیر کل
16/11/09
1,485
1,076
113
Toronto
www.paygan.net
ببینید دوستان عزیزم اول از همه شما در خواستی دارید که توی دوتا سوال و جواب نمیشه توضیحش داد شما باید قبل از شناختن و نحوه ی آکورد گذاری مباحث زیادی رو اصولی و درست درک کرده باشید مثل فواصل و گامها و مشتقات آنها ولی من خیلی مختصر توضیح میدم ولی بازم تاکید میکنم این راهش نیست.

1 . اول از همه شما باید گام ملودیتون رو بدونبد یا از روی علائم ترکیبی تشخیص بدبد مثلا گام ماژوری با فا دیز میشه سل ماژور و ... این 3 نقطه یعنی 2 صفحه ی دیگه توضیح

2 طبق قوانین آکورد ها هر درجه ی گام یک آکورد داره که شما با علم و تسلطتون به فواصل میتونید اونارو بسازید ... بازم از همون 3 نقطه ها ;)
بعنوان مثال همون گام سل ماژور

سل - لا - سی -دو -ر -می - فا# - سل

آکوردهاش میشه

سل ماژور - لا مینور - سی مینور - دو ماژور - ر ماژور - می مینور - فا# دیمینش - سل ماژور

این ترتیب آکوردهای درجات اول تا آخر گام سل ماژور - حالا اگر در نظر بگیریم که ملودیه شما مدالاسیون نداره و مُدال کار نشده باشه شما میتونید بازهم با داشتن علم کافی روی مباحث هارمونی و کنترپوان بر اساس خط ملودیتون روش آکورد بزارید البته این رو هم یادتون باشه که آکوردها فقط به مینور وماژور خلاصه نمیشه ...

امیدوارم بتونه کمک کنه ( البته این راهش نیست )

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
سلام

با تشکر از بهروز پایگان عزیز ، اگه اجازه بدید من هم از علم اندکم در رابطه با اکورد گذاری یه چیزایی بگم...

من قبلن ها به این صورت اکورد گذاری میکردم :

اول این که تو هر میزان ، یک اکورد میذاشتم . واسه اکورد گذاری هم به نتی که روی ضرب اول میزان هست نگاه میکردم و اون نت رو نت پایه اکورد در نظر می گرفتم . و بعدش حالا با توجه به گام یا ماژور یا مینور .. و چیزایی که جناب پایگان فرمودن .

این که میگم قبلا نه این که الان این غلط باشه ! فقط مشکلش اینه تو بعضی موارد درسته:d چون اصلا معلوم نیست رو ضرب اول نتی باشه !

البته الان هم که دیگه درکم نسبت به اکورد گذاری کمی بالاتر رفته باز شیوه همینه فقط ممکنه تو میزان ها بیشتر از یک اکورد استفاده کنم ، یا نت سر ضرب رو نت پایه در نظر نگیرم و مثلا به عنوان نت دوم یا سوم اکورد استفاده کنم !

دوستان من اینارو عرض کردم که درک این عزیزان از اکورد گذاری بیشتر شه وگرنه میدونم خالی از اشکال نیست .
من خودم تا حدودی از این روش استفاده میکنم و درست هم از اب در میاد مگر تو موارد خاص که دیگه باید یا اساتید دیگه توضیح بدن یا خودتون با تمرین میتونین درک کنین چون من هرچی سعی میکنم نمیتونم توضیح بدم.

24/12/10
1
1
0
مشهد
دوستان من سوال درمورد تعویض آکوردها دارم: یعنی اینکه در چه مرحله از آهنگ آهنگ آک ورد باید عوض بشه؟