1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)

شروع موضوع توسط Mehdikhodaei ‏7/12/18 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید) تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام.در مقاله ای به این متن برخوردم.
    "در موسیقی مدرن و گام‌های کروماتیک از علامت‌های سرکلید استفاده نمی‌شود. این کار به خاطر تغییرات زیادی است که در طول قطعه بوجود می‌آید"

با این تعریف و اوصاف آیا در حال حاظر از این روش استفاده می شود؟چون در یک ویدیو از آقای مهدی مشایخی همشنیدم که در جوامع غربی روش آموزش از حالت کلاسیک خارج شده .آیا این موضوع میتونه کار ساز باشه و میشه با این روش به آهنگسازی پرداخت؟
    (اینو بذاریم به پای تنبلی که نمیتونیم همه تئوری رو یادبگیریم !!!:smuggrin-61::smuggrin-61::smuggrin-61:)

2. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,591 / 6
    نرم افزار:
    protools
    هر موزیک مدرن Atonal نیست، پس این حرف اصلا درست نیست. خیلی راحت میتونی لیست درس‌های دانشگاه و کنسروتور هارو نگاه بکنی. حتا برای audition هم نمیتونی فقط موسیقی مدرن اجرا کنی. چیزی که عوض شده این هست که اکثر مدرسهی موزیک کلاس‌های بیشتر برای موزیک قرن ۲۰ دارن. مثلا اگه رشته آهنگ سازی بخونی، باید حتما کارهائ Graphic Scoring و Atonal هم بکنی. به غیر از این هیچی عوض نشده! هنوز هم کنسرت‌های کلاسیک همه جا هست.

• مفید مفید x 1
  3. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
    پس با این وصف تعریف فوق اشتباهه.و همین باعث بوجود اومدن سوال برام شد .
    با این وجود شخصی که نمیتونه وارد دانشگاه بشه ایا امکان کسب تخصص بیرون از دانشگاه میسر هست ؟
    مثلا بنده دارم کتاب و مثالات و مقالات مختلف میخونم ولی در واقع بدون استاد و ... یکم سختیش زیاده.بنظرتون میشه ته کار امید وار بود ؟
    منظورم قسمت خشک موسیقی هست....تئوری!

4. sam ca

امتیازات:
    +1,591 / 6
    نرم افزار:
    protools
    برای موسیقی آکادمیک ؟

5. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
    بیشترین علاقه و تلاش من موسیقی ارکسترال و سینماتیک هست.تقریبا کارهای jennifer thomas.

6. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,895 / 8
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    چند نمونه از قطعات مدرنِ نوشته شده:

نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-maxresdefault.jpg
    نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-parra-sample.png
    نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-trkuetyjryhjdfgf.jpg

نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-ryuk,trkumtghyfg.jpg

از اسامیشون هم که میتونی ببینی آثار چه کسانی هستند.
    سرکلید هم ندارن همونطور که میبینی. اصلاً سرکلید رو ولش کن، میزان بندی اینها کجاست؟:

نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-full.jpg
    نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-m18846_2_v0.gif

اینها چی؟ تا حالا نت نویسی این شکلی دیده بودی؟ منم ننوشتم، جان کیج نوشته:

نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-wp-back.jpg
    نت نویسی موسیقی مدرن(بدون سر کلید)-Figure5.jpg

تصویرهایی که دیدی مربوط به نت نویسی در موسیقی مدرن بودند.
    حالا در این ویدئو این قطعه موسیقی مدرن رو ببین و بگو سرکلید این قطعه چیه:

John Cage: 4'33" (For Orchestra and Soloist)

تاپیک رو در مورد موسیقی مدرن زدی، اون پایین هم نوشتی: موسیقی ارکسترال،سینماتیک، کارهای jennifer thomas
    موسیقی مدرن هیچ ربطی به این ژانرهایی که نوشتی نداره. موسیقی مدرن اصلاً بحثش کاملاً جداست و چیزی هم نیست که من اینجا بگم "موسیقی مدرن اینه اینه اینه" و شما هم متوجه معنی موسیقی مدرن بشی. یعنی اگه اینطوری قابل فهم بود که ویکیپدیا کاملاً توضیح داده، ولی شما چرا متوجه نشدی؟ چون مقوله ای نیست که بشه با خوندن یکی دو پاراگراف متوجه شد. شما کلمه ی "مدرن" رو با اطلاعات محدود خودت معنی کردی به ارکسترال و یا موسیقی فیلم و امثالهم. تازه همین "موسیقی مدرن" زیرشاخه های متنوعی هم داره که باز همونها هم ارتباطی به مواردی که نوشتی نداره. کارهای اون Jennifer Thomas اصلاً حتی یک درصد هم به "موسیقی مدرن" ارتباطی نداره. ما وقتی میگیم "بجای سرچ، تحصیل بکنید" برای همین میگیم.

با وجود اینکه مشایخی 100% حرف درستی در مورد دانشگاهها و مدارس موسیقی در ایران زده، من همیشه گفتم و باز هم میگم که: تحصیل بکنید، حتی در همون دانشگاههای ناکارآمد خودمون. نترسید، گازتون نمیگیره. تجربه در کنار 20 نفر تجربه گر دیگه، بمراتب نتیجه بخش تر از سرچ کردن مباحث تخصصی در وب هست. حداقل دیگه به ارکسترال نمیگی "موسیقی مدرن". اصلاً هم نیازی نیست که تا آخر تحصیل بکنید. اصلاً یک سال در دانشگاه بخونید بعد بیاید بیرون. هیچ ایرادی نداره.

کسی که این نوع موسیقی ها رو میخواد بنویسه، بدون آموزش و تحصیل حضوری ممکن نیست. اینو اگر از من قبول ندارید، از زبون این شخص لاقل بشنوید. اگر شما دنبال نوشتن اون نوع موسیقی هایی هستی که اسم بردی و مثال زدی، کلاً از بحث "موسیقیِ مدرن" و "ننوشتن سرکلید" بیا بیرون. برای نوشتن اون نوع کارها، حتماً باید سرکلید رو بنویسی.

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • آموزنده آموزنده x 1
  7. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از توضیحاتتون جناب فرهود.نوع موسیقی که دنبال میکنم ربطی به موسیقی مدرن نداشت.اینو خودمم میدونم.اولین پست هم بنده همین سوال رو پرسیده بودم که منظور از موسیقی مدرن و نبود سر کلید چیه !
    مورد بعدی هم در جواب دوست عزیزمون sam ca که پرسیدن آکادمیک ؟ بنده نوشتم ارکسترال که اون هم مربوط بود به سوال بنده که ایا بدون تحصیلات آکادمیک میشه در بیرون از فضای دانشگاهی در سبک ارکسترال به جایی رسید یا نه اومده بود.والا هر از گاهی داخل همین سایت و جالبا ویدیو های ارسالی شما دیدم که موسیقی ارکسترال روی قواعد تئوری کلاسیک سوار هست و در چند پست جداگانه هم از شما پرسیده بودم.
    منتهی گمونم جدا نکردن این دو موضوع توسط بنده باعث این سو تفاهم شده.والا من هیچ ادعایی مبنی بر نوشتن موسیقی ارکسترال بدون سر کلید نمیکنم.و از همه اینها بدتر امکان تحصیل ولو یک سال هم نداریم.
    به هر حال عالم موسیقی به اشخاصی چون بنده که اطلاعاتی ندارند نیازمنده تا سوالاشو جواب بده.
    از همگی کمال تشکر رو دارم.

8. sam ca

امتیازات:
    +1,591 / 6
    نرم افزار:
    protools
    مهدی، مثل اینکه پست آخر من رو دیلیت کردن. بایو جنیفر رو بخون. کشورش مهم نیست ولی اون بکگراند مهم هست.

• مفید مفید x 1
  9. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
    گمونم بله.حتما . منتهی همین بایو جنیفر منظور از چیه ؟ چون گفتی کشورش مهم نیست.

آخرین ویرایش: ‏8/12/18
  10. sam ca

امتیازات:
    +1,591 / 6
    نرم افزار:
    protools
  11. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
  12. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,895 / 8
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    . . . در ویدیو های ارسالی شما دیدم که موسیقی ارکسترال روی قواعد تئوری کلاسیک سوار هست . . .
    بله، ولی نه هر ارکسترالی.
    مشکل از اینجا شروع میشه که ما فکر کنیم موسیقی ارکسترال کلاً "یک" مقوله هست. ببین، اول اینکه "ارکسترال" سبک نیست. ارکسترال به موسیقی ای گفته میشه که برای سازهای استاندارد ارکستر سمفونیک نوشته شده باشه، همین. حالا برای اون سازها میشه هرچیزی در هر سبکی حتی خارج از قواعد کلاسیک هم نوشت. مگه در ایران که کوک سازها رو تغییر میدن به ربع پرده و قطعه ارکسترال مینویسن، تحت قوانین کلاسیکه؟ ما در قواعد موسیقی کلاسیک ربع پرده داریم مگه؟ در هر کشوری هم همین کار رو میکنن و هیچ ایرادی هم نداره و موسیقی ارکسترال محسوب میشه در حالیکه زمین تا آسمون با موسیقی کلاسیک و قواعدش فرق داره. یا مثلاً جَز ارکسترال که مینویسن، هارمونیِ اون کلاً با قواعد هارمونی موسیقی کلاسیک متفاوته. در موسیقی مدرن هم که کلاً قواعد کلاسیک زیر و رو شده. ما که نمیتونیم هر قطعه ارکسترالی رو فقط با "یک" فرمول و قاعده ثابت برای خودمون معنی کنیم. وقتی موسیقی ارکسترال رو "سبک" تصور کنیم، ناخواسته دنبال "یک" قاعده براش میگردیم.

مهدی تحت هر شرایطی باید یک مدرسه موسیقی ای چیزی پیدا کنی و ثبت نام کنی، البته اگر میخوای موسیقی ارکسترال بنویسی (حالا در هر سبکی). از معدود کاربرهایی هستی که میشه حداقل براش جواب نوشت، چون سوالاتت پَرت و پلا نیست! و کاملاً معلومه که هم ذهن مستعدی داری و هم خوب میگیری مطلبو اگر "تحصیل" کنی. برای همینه که راه "تحصیل" رو برای تو توصیه میکنم. وگرنه خیلی وقتها سوالاتی از کاربرهای مختلف اینجا میخونم که اصلاً جواب نمیدم، چون آنچنان پَرته که اصلاً جواب دادنی نیست. ما این تشخیص رو میتونیم بدیم. تک تک کلمات سوالهایی که هرکسی اینجا مینویسه، خیلی راحت نشون میده که آیا طرف در مسر هست یا پَرت شده از مسیر؟ سطح سواد تخصصیش چقدره؟ سواد عمومیش در چه سطحیه؟ آیا کاربر سِرچیه یا کلاس میره؟ موضوع کلاً براش چقدر جدّیه؟ نگاهش به "تحصیلات" چیه؟ سطح درک و دریافتش بطور تقریبی چطوریه . . . و غیره. ضمناً "اطلاعات" رو هم بیخیال شو! "اطلاعات" و "تحصیلات" کلاً از نظر معنی لغوی هم حتی با هم فرق دارن. شما به تحصیل نیاز داری نه اطلاعات. "اطلاعات" یک مجموعه داده ی محدود هست که در مورد هر موضوع، شخص، مکان و زمانی میشه ارائه داد. ولی تحصیلات "اطلاعات" نیست. شاید "اطلاعات" بخش کوچکی از تنه ی تحصیلات محسوب بشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • برنده برنده x 1
    • خلاقانه خلاقانه x 1
  13. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +83 / 11
    نرم افزار:
    cubase
    ممنونم جناب فرهود.از وقتی که میگذارین.چشم.من از همین امروز دنبال یه مدرس تئوری یا اهنگسازی میگردم.برام خوبه که پیگیر سوالاتم هستین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...