نامه های Mozart

شروع موضوع توسط impartible ‏15/9/09 در انجمن موسیقی کلاسیک

تاپیک نامه های Mozart تالار موسیقی کلاسیک در persian-music.org.

1. impartible

impartible عضو سایت هنرمند

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ميخائيل كلي( Michel kelly) خواننده‎ي ايرلندي اپرا كه در زمان موزار شهرت بسياري داشت، شكل ظاهري اين مصنف را چنين توصيف كرده است:

قدش كوتاه و صورتش لاغر و رنگ پريده است. موهاي درهم ريخته‎اش او را شبيه آدم‎هاي بي سر وپا نشان مي‎دهد. با وجودي كه پدر و مادرش زيبا بودند ولي موزار تنها در دوران كودكي زيبا بود. در سال‎هاي بعد او هيچ منظري از زيبايي دوران كودكي نداشت، با اين همه قيافه‎اش دلنشين مي‎نمود. ظاهر محكمش شخصيتِ خاص او را نشان مي‎داد، ولي صورت ظاهرش هيچ نشاني از نبوغ ذاتي او را نداشت. چشم‎هاي درشت و بيرون زده‎اش بيشتر حالت نزاري داشت تا چشماني درخشان و پر هيجان. ابروانش آلماني و مژگانش بلند و پر پشت بود... سرش به نسبت جثه‎اش بسيار بزرگ بود، ولي دست‎و پايش در تناسب دقيقي قرار داشتند. حركت راحت و طبيعي و زيبايي انگشت‎هاي كوچكش روي پيانو، بسيار خوش منظر بود و قدرتي داشت كه گاهي موجب تعجب بود و چشم‎ها را به خود جلب مي‎كرد .در مورد شيوه‎ي آهنگسازي موزار نامه‎اي از وي به باروني كه ضمن تقديم مقداري شراب از موزار در اين مورد سئوال كرده در دست است."زماني كه واقعاً آزاد از هر فكري هستم، يعني زماني كه كاملاً تنهاهستم و خُلقي خوش دارم - در حين سفر در يك كالسكه، در حين قدم زدن بعد از صرف يك غذاي خوشمزه يا در اثناي شب موقعي كه خوابم نمي‎برد، در چنين فرصت‎هايي است كه ايده‎هايم روان‎تر و فراوان‎تر جاري مي‎شود. چرا و چگونه آن‎ها به فكرم خطور مي‎كند نمي‎دانم و نه اين كه مي‎توانم جلوي جريان آن‎ها را بگيرم. ايده‎هايي كه توجه‎ام به آن‎ها جلب مي‎شود را در مغزم نگه مي‎دارم و عادت دارم كه آن‎ها را براي خودم زمزمه كنم. اگر اين كار را ادامه دهم خيلي زود مي‎فهمم كه با اين ايده‎ها چه بايد بكنم، درست مثل آماده كردن يك غذاي خوشمزه، آن‎ها را در ذهنم با قواعد كنترپوان وفق داده و با سازهاي مختلفي امتحانشان مي‎كنم.اين كار درون مرا به آتش مي‎كشد و اگر مزاحمي نداشته باشم، سوژه‎ام گسترش يافته، سازمان پيدا كرده و مشخص مي‎شود، اين سوژه هر قدر كه طولاني باشد بازهم در ذهنم كامل شده و كار روي آن به پايان مي‎رسد، به طوري كه مي‎توانم آن را بالا و پائين كنم درست مثل اين كه يك تصوير يا مجسمه‎ي زيبايي را با يك نگاه نظاره مي‎كنم. در تصورم تمامي بخش‎ها را به دنبال هم مي‎شنوم درست همان گونه كه همه‎ي آن‎ها را مي‎توانم يك جا بشنوم. اين كار آن قدر لذّت دارد كه نمي‎توانم توصيفش كنم! تمامي اين ابداعات در يك روياي بسيار دلپذير اتفاق مي‎افتد. در آخر سر شنيده شدن مجموعه‎ي كامل، بيشترين لذّت را دارد. آن چه كه به اين صورت فراهم آمده به سادگي از ذهنم بيرون نمي‎رود و شايد اين بزرگترين موهبت خداوند نسبت به من باشد.زماني كه تصميم مي‏گيرم ايده‎هايم را بنويسم، از كيسه‎ي خاطراتم آن‎ها را بيرون مي‎ريزم و اگر منظورم را با اين عبارت بيان مي‎كنم، به اين خاطر است كه ايده‎هايم به شيوه‎اي كه گفتم جمع آوري شده است. به همين دليل نوشتن آن‎ها روي كاغذ به سرعت انجام مي‎شود، چون در مورد همه چيز قبلاً فكر شده و كمتر اتفاق مي‎افتد كه نوشته‎ام با آنچه قبلاً فكر شده متفاوت باشد. در اثناي چنين اشتغالي مي‎توانم مزاحمت ديگران را تحمل و در حين نوشتن با اين و آن صحبت كنم، تنها چيزي كه مانع كارم مي‎شود مرغ يا اردك بريان يا شيريني‎هاي خوشمزه است. ولي اين كه چرا آثار من خاص شيوه‎ي من و موزاري است و با آثار ساير مصنفين متفاوت است، شايد به همان دليلي باشد كه باعث شده دماغ من اين همه بزرگ و عقابي باشد يا به عبارت خلاصه موزاري بوده و از دماغ ساير مردم متفاوت باشد. چون من تحصيل چنداني در موسيقي نكرده و شيوه‎ي اصيلي هم ندارم."نامه‎هاي موزار نامه‎هايي متفكرانه نيستند، غير ادبي و به سبك گفتگو نوشته شده‎اند، به همين دليل زنده، با روح و بسيار خصوصي هستند. اين نامه‎ها به اين خاطر نوشته نشده‎اند كه روزي چاپ شوند. اين نامه‎ها در همه‎ي زمينه‎ها به طور كلي با نامه‎هاي ريشار واگنر كه "مقاله‎گونه" هستند متفاوت مي‎باشند. نامه نويسي موزار مثل شيوه‎ي آهنگسازي‎اش مي‎باشد كه در بالا ذكر شد و هميشه در سبك خود منحصر به فرد باقي مي‎ماند.در املاء كلمات، نقطه‎گذاري‎ها و موارد دستور زبان خطاهاي بسيار وجود دارد. قسمتي از اين خطاها متوجه زبان آلماني است كه چندان ادبي نيست و قسمت ديگر به خاطر لهجه‎ي جنوب آلمان است كه موزار داشته است.

نامه های Mozart-mozart.jpg

برگرفته از کتاب نامه های Mozart

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. نامه های موتزارت