1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

نامه های Mozart

شروع موضوع توسط impartible ‏15/9/09 در انجمن موسیقی کلاسیک

تاپیک نامه های Mozart تالار موسیقی کلاسیک در persian-music.org.

1. impartible

impartible هنرمند عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ميخائيل كلي( Michel kelly) خواننده‎ي ايرلندي اپرا كه در زمان موزار شهرت بسياري داشت، شكل ظاهري اين مصنف را چنين توصيف كرده است:

قدش كوتاه و صورتش لاغر و رنگ پريده است. موهاي درهم ريخته‎اش او را شبيه آدم‎هاي بي سر وپا نشان مي‎دهد. با وجودي كه پدر و مادرش زيبا بودند ولي موزار تنها در دوران كودكي زيبا بود. در سال‎هاي بعد او هيچ منظري از زيبايي دوران كودكي نداشت، با اين همه قيافه‎اش دلنشين مي‎نمود. ظاهر محكمش شخصيتِ خاص او را نشان مي‎داد، ولي صورت ظاهرش هيچ نشاني از نبوغ ذاتي او را نداشت. چشم‎هاي درشت و بيرون زده‎اش بيشتر حالت نزاري داشت تا چشماني درخشان و پر هيجان. ابروانش آلماني و مژگانش بلند و پر پشت بود... سرش به نسبت جثه‎اش بسيار بزرگ بود، ولي دست‎و پايش در تناسب دقيقي قرار داشتند. حركت راحت و طبيعي و زيبايي انگشت‎هاي كوچكش روي پيانو، بسيار خوش منظر بود و قدرتي داشت كه گاهي موجب تعجب بود و چشم‎ها را به خود جلب مي‎كرد .در مورد شيوه‎ي آهنگسازي موزار نامه‎اي از وي به باروني كه ضمن تقديم مقداري شراب از موزار در اين مورد سئوال كرده در دست است."زماني كه واقعاً آزاد از هر فكري هستم، يعني زماني كه كاملاً تنهاهستم و خُلقي خوش دارم - در حين سفر در يك كالسكه، در حين قدم زدن بعد از صرف يك غذاي خوشمزه يا در اثناي شب موقعي كه خوابم نمي‎برد، در چنين فرصت‎هايي است كه ايده‎هايم روان‎تر و فراوان‎تر جاري مي‎شود. چرا و چگونه آن‎ها به فكرم خطور مي‎كند نمي‎دانم و نه اين كه مي‎توانم جلوي جريان آن‎ها را بگيرم. ايده‎هايي كه توجه‎ام به آن‎ها جلب مي‎شود را در مغزم نگه مي‎دارم و عادت دارم كه آن‎ها را براي خودم زمزمه كنم. اگر اين كار را ادامه دهم خيلي زود مي‎فهمم كه با اين ايده‎ها چه بايد بكنم، درست مثل آماده كردن يك غذاي خوشمزه، آن‎ها را در ذهنم با قواعد كنترپوان وفق داده و با سازهاي مختلفي امتحانشان مي‎كنم.اين كار درون مرا به آتش مي‎كشد و اگر مزاحمي نداشته باشم، سوژه‎ام گسترش يافته، سازمان پيدا كرده و مشخص مي‎شود، اين سوژه هر قدر كه طولاني باشد بازهم در ذهنم كامل شده و كار روي آن به پايان مي‎رسد، به طوري كه مي‎توانم آن را بالا و پائين كنم درست مثل اين كه يك تصوير يا مجسمه‎ي زيبايي را با يك نگاه نظاره مي‎كنم. در تصورم تمامي بخش‎ها را به دنبال هم مي‎شنوم درست همان گونه كه همه‎ي آن‎ها را مي‎توانم يك جا بشنوم. اين كار آن قدر لذّت دارد كه نمي‎توانم توصيفش كنم! تمامي اين ابداعات در يك روياي بسيار دلپذير اتفاق مي‎افتد. در آخر سر شنيده شدن مجموعه‎ي كامل، بيشترين لذّت را دارد. آن چه كه به اين صورت فراهم آمده به سادگي از ذهنم بيرون نمي‎رود و شايد اين بزرگترين موهبت خداوند نسبت به من باشد.زماني كه تصميم مي‏گيرم ايده‎هايم را بنويسم، از كيسه‎ي خاطراتم آن‎ها را بيرون مي‎ريزم و اگر منظورم را با اين عبارت بيان مي‎كنم، به اين خاطر است كه ايده‎هايم به شيوه‎اي كه گفتم جمع آوري شده است. به همين دليل نوشتن آن‎ها روي كاغذ به سرعت انجام مي‎شود، چون در مورد همه چيز قبلاً فكر شده و كمتر اتفاق مي‎افتد كه نوشته‎ام با آنچه قبلاً فكر شده متفاوت باشد. در اثناي چنين اشتغالي مي‎توانم مزاحمت ديگران را تحمل و در حين نوشتن با اين و آن صحبت كنم، تنها چيزي كه مانع كارم مي‎شود مرغ يا اردك بريان يا شيريني‎هاي خوشمزه است. ولي اين كه چرا آثار من خاص شيوه‎ي من و موزاري است و با آثار ساير مصنفين متفاوت است، شايد به همان دليلي باشد كه باعث شده دماغ من اين همه بزرگ و عقابي باشد يا به عبارت خلاصه موزاري بوده و از دماغ ساير مردم متفاوت باشد. چون من تحصيل چنداني در موسيقي نكرده و شيوه‎ي اصيلي هم ندارم."نامه‎هاي موزار نامه‎هايي متفكرانه نيستند، غير ادبي و به سبك گفتگو نوشته شده‎اند، به همين دليل زنده، با روح و بسيار خصوصي هستند. اين نامه‎ها به اين خاطر نوشته نشده‎اند كه روزي چاپ شوند. اين نامه‎ها در همه‎ي زمينه‎ها به طور كلي با نامه‎هاي ريشار واگنر كه "مقاله‎گونه" هستند متفاوت مي‎باشند. نامه نويسي موزار مثل شيوه‎ي آهنگسازي‎اش مي‎باشد كه در بالا ذكر شد و هميشه در سبك خود منحصر به فرد باقي مي‎ماند.در املاء كلمات، نقطه‎گذاري‎ها و موارد دستور زبان خطاهاي بسيار وجود دارد. قسمتي از اين خطاها متوجه زبان آلماني است كه چندان ادبي نيست و قسمت ديگر به خاطر لهجه‎ي جنوب آلمان است كه موزار داشته است.

نامه های Mozart-mozart.jpg

برگرفته از کتاب نامه های Mozart

• خوشم اومد خوشم اومد x 2