می خوام رپ بخونم و آشنایی کمی هم با موسیقی دارم، چجوری و از کجا شروع کنم؟

شروع موضوع توسط saaniaki ‏7/1/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک می خوام رپ بخونم و آشنایی کمی هم با موسیقی دارم، چجوری و از کجا شروع کنم؟ تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. saaniaki

saaniaki

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به دوستان
    ممنون می شم اگه کمکم کنید:
    موضوعات و تاپیک های دیگه در این مورد رو دیدم ولی جواب خوبی نگرفتم!
    من سنتور می زنم (تقریباً یک سال و نیمه) و خیلی هم دوستش دارم، اما حالا می خوام در کنار اون شروع کنم به ساخت آهنگ (به صورت نرم افزاری) و گفتن شعر رپ (رپ گفتنم بدک نیست، نیاز به تمرین داره) و ضبط آنها بکنم. اگه دیدم کارم رو دوست دارم قضیه رو جدی ترش می کنم!
    راستی،
    من وب می سازم, برنامه می نویسم, ربات می سازم(دوم کشور شدم!) و .... و همه رو بدون معلم و از روی کتاب! اینو برا این گفتم که بگم نمی خوام با معلم شروع کنم و ترجیح می دم که با آموزش ساخت آهنگ رو با کتب شروع کنم!
    یه چیز دیگه هم که می خواستم بهم بگید این بود که برام مراحل ساخت یه آهنگ رو بگید! مثلاً:
    1- شعر
    2- موزیک
    3- .....!
    آها،
    اینم می خواستم بگه که اگه بشه همه اینکارا رو تو خونه بکنم.
    در ضمن معلوماتم در مورد آهنگ سازی (مخصوصاً با نرم افزار) صفره!!!
    ممنون می شم اگه هرچه زودتر و کاملتر بهم بگید چی کار باید کنم و از کجا شروع کنم!:smile (76):

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. issah

issah عضو سایت

امتیازات:
    +57 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    دوست من...اول از همه الآن فکر این نباش که همه این کارها رو تو خونه انجام بدی مخصوصا وکال رو...
    بعد باید بگم که کار آسونی نیست که هم روی وکال و هم موسیقی و تنظیم و مستر و ... تمرکز کنی.مطمئن باش نمی تونی همه ی اینکار ها رو در سطح عالی انجام بدی اگر خیلی دوست داری خودت همه کارها رو انجام بدی باید ببینی استعدادت در کدوم موارد بیشتر و بعد بیشتر روی اون تمرکز کنی.مثلا اگر توی آهنگسازی استعداد داری تمرکز بیشتری روش داشته باش تا سطح کارت بالا بره و ضعف های دیگه ای که داری رو جبران کنه...
    اولین مرحله واسه ساخت یک اثر شعر هست ولی در ایران معمولا برعکس هست و روی آهنگ شعر می گن.این هم ضعف آهنگسازی رو می رسونه هم قوت ادبیات غنی کشور رو.
    پیشنهاد من اینه که آهنگ های رپر های اروپایی بخصوص کشور های فرانسه و آلمان رو با دقت گوش کن و از اونها الگو بگیر چند تا دلیل داره اول اینکه به نظر من ادبیات و لحن خوندنشون به رپ پارسی نزدیک تره دوم اینکه موزیک های رپر های اروپایی هنری تر هست و مثل غول های امریکایی اسیر بازار اقتصادی و کمپانی های سودجو نشدن.
    یک نرم افزار آهنگسازی انتخاب کن ترجیحا اف ال...چون بر خلاف تبلیغاتی که دوستان می کنن بهترین نرم افزار (daw) سال شد.
    رپ فارسی رو فقط جهت اطلاع از کارهای دیگران و پیشرفت رپر های دیگه گوش کن.نباید تحت تاثیر هیچ رپری باشی چون هم کارت خراب می شه و هم اینکه حتی یک رپر حرفه ای در ایران وجود نداره که بتونه الگوت باشه.
    ببخشید زیاد حرف زدم چون سوالت خیلی کلی بود بازهم اگه سوالی داشتی خوشحال می شم کمکت کنم...

3. شهاب محمّدی

شهاب محمّدی عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوست عزیز ورودتو به سایت تبریک میگم ، ببین دوست خوبم شما برای اینکه وارد دنیای موسیقی بشی و آهنگ ساز بشی باید اول یکم از هارمونی موسیقی و تاریخ موسیقی و تئوری موسیقی سر در بیاری البته بیشتر تئوری .
    بعد از یاد گرفتن تئوری باید بری سمت ساز که سنتور بلدی اما چون کیبورد یه ساز بین المللیه باید آکورد گیری با کیبورد نت های کیبورد رو بلد باشی و دستت توش یکم راه بیافته که سردرگم نشی که این کیلید سیاها چیه کلید سفیدا چیه .
    بعد باید بری سمت آشنایی با نرم افزار های موسیقی که شامل نرم افزار هایی مثل FL یا CU bass میشه
    بعد از اینکه یکم با این نرم افزارا آشنا شدی باید یه MIDI contoroler بگیری با یه کارت صدا تا بتونی استارت کارتو بزنی.
    بعد از این که این وسایلو گرفتی تازه کارت شروع میشه که باید مقاله های چگونه آهنگ بسازیم و چگونه میکس کنیم و اینارو بخونی تا بتونی یه قطعه بسازی تو یه دقیقه . بعد از این باید یه آرشیو از VST و افکت و پلاگین و سمپل واسه خودت جمع کنی و یه مدت با اونا کار کنی تا ارنج کار دستت بیاد . بعد باید بری تو بخش سبک شناسی که پاپ چیه رپ چیه بلوز چیه کلاسیک چیه . وقتی سبکاتو شناختی باید یکم سلفژ روی صدات کارکنی تا صداتم رو بیاد ، بعد از همه اینا میرسیم به بخش ساخت یه فضای آکوستیک و خرید میکرفن و اینا وقتی این کارارو کردی تازه میتونی یه شعر بنویسی و روش آهنگ بسازی و ضبط و میکس و مستر کنی بدی بیرون .

این کل راهی بود که باید طی کنی حالا بستگی داره به خودت که چقدر استعداد داری یا چجوری میخوای پیش بری از رو اصول یا از روی وقت پر کردن:smile (20):

4. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    سلام
    بارها در اين مورد سوال شده جواب داده شده ولي هيچ كس تو ارسالش دقت نميكنه ...
    اول تئوري
    ياد گرفتن يك ساز كه شما ميگي بلدي پس كيبرد ر هم ياد بگير نيازت ميشه يعني ميشه .
    سوم هم خودت با توجه سليقه ات و راحتيت نرم افزار آهنگسازيتو انتخاب كن
    به حرف منو اينو اون نگوش كه اين برنامه خوبه و ...
    نه !!!
    ببين خودت با كدوم راحتتري انتخابش كن .چون محوريت يا چطور بگم راهشون يكيه فقط GUI هر كدومشون فرق داره ويكم يه جزييات ديگه ...

موزيك هاي قويتر گوش كن كه بهتر بتوني كارت رو ببندي ...
    واسه مرحله آهنگسازي اينطوره كه اول شعرت رو بگو بعد روش ملودي بيار اگه آوردي شروع كن واسش ملودي زدن و ريتم چيني و آكورد گيري و ......

آكورد گيري و اينگونه مسائل بستگي به تئوري كه بلدي داره ...
    سعي كن خلاقيتت رو تو موزيك بالا ببري اونوقت ميتوني كار عالي ببندي..

فكر خوندن تو خونه رو بنداز بيرون ... چرا؟؟؟ چون ممكنه واسه در آوردن كيفيت مورد نظرت تلاش كني و شايدم به نتيجه اي نرسي و همين باعث شه دلسرد شي .بهتر اول علمشو بدوني بعد خودت كارش رو بكني ..
    همونطور كه گفتم اول قدم به قدم برو بعدش آروم خودت متوجه ميشي كه تنظيم كني يا آهنگسازي يا ميكس و .....

اگرم نمي خواي با استاد بري جلو با اين سايت برو جلو تقريبا جامع و كامله ولي بايد جستجو بكني .
    بيا از لينكاي زير واسه استارت كمك بگير :
    https://www.persian-music.org/9744-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D9%84%D8%B3%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%A6%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C.html

https://www.persian-music.org/9740-لینک-مستفیم-به-جلسات-هارمونی.html

تئوری موسیقی

جستجو كن به نتيجه ميرسي

5. saaniaki

saaniaki

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از پاسختون دوستان,
    در جواب آقا رضا که لطف کردن و برای من لینک استارت گذاشتن، من سنتور بلدم پس این لینک هایی که شما گذاشتید رو بلدم، حالا باید چی کار کنم؟
    کیبورد بخرم؟ تا حالا فقط اسمشو شنیدم! اصلاً چی هست و قیمتش چجوریه؟ نمیشه این کارو با نرم افزار هایی مثه Fl کرد؟
    البته شما گفتید که لازمم می شه پی حالا تا وقتی لازمم شه! من Fl رو انتخاب کردم حالا از کجا اونو یاد بگیرم؟؟؟؟:smile (76):

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. raman

raman عضو سایت

امتیازات:
    +85 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, studio_one
    آموزش اف ال رو اگه زحمتی نیست تو گوگل سرچ کنید پیدا می کنید

کیبورد قیمتش ( چیزی که به درد آهنگسازی بخوره ) حدودا 400 ای 500 هزار تومان هست
    ولی شما بجاش می تونید یه میدی کنترل بگیرین که کار همون کیبورد رو برای شما انجام میده ، fl خوب هست ولی پیشنهاد من به شما studio one و cubase هست

در مورد مراحل بگم بهتون

شما مراحل ساخت یک آهنگ رو گفتید و من هم طی تجربه ای که خودم دارم بهت می گم

1 - ابتدا ترانه ی خود را تکمیل کنید
    2 - ملودی خواندن ویا همان سبک خواندن آن را مشخص نمایید و صدای خود را ضبط نمایید
    2 - با سازی همانند کیبورد و یا گیتار آکوردهای شعر را درآورید
    3 - اگر آهنگتان الکترونیک است ، نرم افزاری مثل fl را باز کنید و آکوردهارا با کیبورد ضبط کنید و در یک vst پد قرار دهید ( vst همان افک صوتی الکترونیک ) هست و صدای خود را در جاهایی که خودتان مشخص کرده اید قرار دهید . اینکار به شما کمک می کند که یک هارمونی را برای شما اجرا کند و کار تنظیم را راحت تر می کند
    4 - درام و بیس آهنگ را بچینید
    5 - ملودی برای آهنگ بسازید و در جای مشخص قرار دهید
    باقی چیز ها تماما سلیقه ایست و چیزی نیست که بتوان یاد داد و این بر می گردد به استعداد شما در موسیقی و تنظیم !

7. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    راجبه بحث آهنگسازي به مراتب در سايت بحث شده و همه دوستان و اساتيد بايد ها و نبايد ها رو گفتن . و در مورد سبك رپ هم بايد بگم تفاوت آنچناني نداره چه سبكي رو دنبال ميكنيد مهم زير ساخت شما هست . ساخت ربات با دنياي موسيقي كاملا فلسفه ي جدا داره. به دنبال اصول و پايه باشيد . سنتور يك ساز هست و زياد مرتبط با آهنگسازي نيست پيشنهاد ميكنم از سازهايي كه به پيشرفت شما در اهنگسازي كمك ميكنه بريد . موفق باشيد

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دوست من اميدوارم موفق باشي خوب تو هم تقريبا تصميمي رو گرفتي كه من گرفتم ولي سبك هامون با هم فرق داره من هم در اصل حرفه اي كه به دنبال پيشرفت در اون هستم و ميخوام ادامش بدم خوانندگي هست ولي خوب بعد از يك دو دوتا چهار تا كردن فهميدم اگر بخوام بشينم تا پول بياد دستم برم اين كلاس و اون كلاس يا صبر كنم يه پولي دستم بياد بدم ديگران واسم آةنگ رو بسازن عمرم به فنا ميره خوب حداقل تو اين مدت ميتونم سعي خودم رو بكنم تا يه چيزي بر معلوماتم اضافه بشه خودم استارت يادگيري آهنگسازي رو زدم وقتي از برو بچه هاي اينجا پرسيدم گفتن برو كيبرد يادبگير قصدش هم داشتم و دارم
    و لي هنوز امكان و وسيلش رو ندارم و نتونستم تهيه كنم گفتم خوب حالا بازم درست نيست دست رو دست بزارم و بشينم تا وقتي كه كيبورد بخرم و ياد بگيرم فعلا ميام كار با daw رو ياد ميگيرم شروع كردم به يادگيري اف ال و الان بعد از حدود يك سال كار كردن با اف ال ديگه خيالم راحته كه اگر كيبرد ياد گرفتم حالا ديگه تو daw مشكلي ندارم . والبته با همين اف ال تمرين خوندن هم ميكنم و سعي ميكنم نت ها رو درست اجرا كنم و در اصطلاح فالش نخونم و در واقع تمرين خوندن هم ميكنم.

منظور من اينه - دست رو دست نزار بگو اينو ندارم اونو ندارم پس بشينم تا وقتي جور شد شروع كنم به هيچ وجه .

تو استارت رو بزن اگر خدا صلاحت رو در اين ديد كمكت ميكنه

9. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    دوست عزیز راه بسیار طولانی در پیش داری امیدوارم در این راه نا امید نشی اشتیاق شما بسیار زیاده ترسم از اینه که با یه شکست کوچولو امیدتو از دست بدی

10. hichkas

hichkas عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    رپ مس رقص که نیست هر کسی نمیتونه یه روح جنگجو نیازه به قول گفتنی تو رپ باید از عقده های درونیت بخونی یعنی همون علاقه نه ک ل ک لو شا خ بازی. و کلاس گذاشتن و لا تی. من خودم واسه شروع از تقلید خواننده های رپ فارس و موزیک بیکلامشون شروع کردم و الان به نظر دوستام به صدای ایده عالی رسیدم راحت ترین روش همینه یه اهنگو 20 بار بخون و هر بیست بارو صداتو ضبط و گوش کن پیشرفتو بعد از چند مدت تو خودت میبینی من ج گرفتم

11. ar.music

ar.music عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بعضی ها فک میکنند هیپ هاپ از همه ی سبک های موسیقی راحتره و کاره زیادی نداره- برعکس سبک هیپ هاپ سخته.
    اگه کسی به فکر پول دراوردن از رپه=0 توی ایران سبک هیپ هاپ ارزشی براش قایل نیستن و بصورت مجاز هم بفروش نمیرود و دلیلش هم همش کمبود فرهنگه!
    این شعر خطاب به هیچکسی نیست ولی میگم:
    هیچکس میگه: تو رپ میکنی تا کمی مطرح بشی چند تا داف به تو پا بدن احمق که چی!

12. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    دوستان من با یکی از همین رپر ها داشتم صحبت میکردم که یه حرف جالبی زد (خودشم آهنگ سازه):تو رپ شعر حدود 90%کاره و اون 10%روی بیته
    همین رپر که طرفدار هم زیاد داره همین الانشم روی بیت دانلودی یا کاور میخونه یه سری از کاراش ولی تکستاش قوین
    البته من نمیگم آهنگسازی نکنید برای کاراتونا ولی در کل مخصوصا توی کارای گنگ خیلی کاور و بیت دانلودی استفاده میشه(از اون قدیمیاش که خودشونو پدر رپ میدونن :d تا این جدیدا که هم دیگه رو دیس میکنن)

13. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خودش آهنگسازه رو بیت کاور میخونه ؟ پس در پیته آهنگسازیاش :دی
    این حرفش منو یاد حسام استپس انداخت . یعنی فکر کنم اونو میگی .
    اگه نه که هیچی

شاید قدیم اینطوری بود اما الان به هیچ وجه این درصدا درست نیست . بیت خیلی خیلی مهمه .

14. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    نه در پیتی نیست خیلیم طرفدار داره
    فقط این هم نیست که گفته
    نوین که عضو گروه جادوگرانه هم همین حرفا رو بم زده

15. ar.music

ar.music عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ببخشید منظور از "عقده های درونیت" در اینجا چیه؟؟:smile (100):

16. samandar

samandar عضو سایت

امتیازات:
    +246 / 0 / -2
    اخه اینایی که میگین با این اسمای عجیبشون اگه معروفن پس چرا ماها که عمری تو این کاریم حتی اسمشونم به گوشمون نرسیده اگه واقعا معروفن!!!!:smile (53):

17. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    گروه جادوگران از قدیمیای رپ هستن و فقط هم قدیمیای رپ میشناسا
    امروزه شاید بگن هیپکس پدر رپ فارسه ولی نه از هیچکس قدیمی تر هم بوده

18. issah

issah عضو سایت

امتیازات:
    +57 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    بله از قدیمیای رپ هستن ولی دیگه آبروی خودشون رو بردن...بدون شک کارهای قبلیشون بهتر بود نسبت به کارهای جدیدشون ...
    دیگه امروز شعر 90 % کار رپ نیست و کاور کردن واقعا زشته دیگه...مهم قدیمی بودن نیست مهم اینه که کدوم یکی از رپر های قدیمیه پرطرفدار ،دارن خوب می خونن؟؟؟هیچکدومشون
    حالا می تونم درک کنم چرا موضوع های مربوط به رپ فارسی خیلی زود توسط مدیران سایت بسته می شن.یکی اومده سوال پرسیده به جای اینکه جوابشو بدین افتادین به جون هم که کی قدیمی تره و یا نقل قول هایی از رپرها می کنید که آدم خجالت می کشه بگه سبکش رپه...بعضی ها هم که فکر می کنن هر چی خیابونی تر حرف بزنن رپ شناس ترن...!!! به جای اینکه سعی کنید افراد علاقمند، از راه درست وارد سبک بشن میگین روی بیت دانلودی بخونه...؟؟؟واسه سبک خودتون هم ارزش قائل نیستین؟؟؟
    رپ و هیپ هاپ مثل سبک های دیگه موسیقی میمونه،یه پدیده ی هماهنگه و تمامِ قواعد باید در این سبک هم رعایت بشه

19. wolf.0511

wolf.0511 عضو سایت

امتیازات:
    +51 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason, studio_one
    به هیچ عنوان موسیقی خواندن و سایر کارهای توی رپ اسون نیست ولی چون اموزش خاصی توی کشور ما نداره خیلی ها فکر میکنن اسونه در اون حد که از اولین کار میتونن طرفدار جمع کنن
    اونایی که از کلماتی همچون" من خدادادی استعداد دارم " ، " من رپ کنم ذاتا " و... استفاده میکنن یک دروغ خیلی بزرگ گفتند.
    رپ یک چیز کاملا اکتسابی هست
    هرکسی بیشتر تلاش کنه به نتیجه ی بهتری خواهد رسید البته نه همه کس
    حرفامو باور نمیکنی برو کارهای قدیمی بزرگترین های دنیا رو گوش کن
    مصلا کار infinity eminem که تقریبا جز اولین کارهاش بود ببین با سال 2002 قابل مقایسه هست یا نه...

20. meysamgomnam

meysamgomnam عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    سلام دوست عزیز
    من به یه حرف جدا میزنم درباره رپ
    من تجربه که توی چندسال از رپ به دست اوردم میگم
    رپ یه سبکی که خداروشکر روز به روز روبه پیشرفت نه از لحاظ پول ومادی(اوونکه میره پایین) از لحاظ طرفدار میگم
    اگه میخوایی یه آهنگساز خوب بشی توی این سبک باید یه دوره های بگذرونی
    بدون توی سبک رپ بیشترین توجه روی تکست که باید قوه باشه توی یه بیت بساز درحد المپیک ولی تکست ضعیف باشه شنوده وقت یه بار گوش میده پس تکست مهمه توی سبک رپ بعد فلوی خوانندس وبیت که در رده بعدی قرار دارن

موفق باشی یاعلی

بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

عبارات جستجو شده:

1. میخوام رپر شم

,
  2. چگونه اهنگ رپ بسازیم

,
  3. چگونه بیت رپ بسازیم

,
  4. چگونه رپ بخوانیم؟,
  5. میخام رپ بخونم چکار کنم,
  6. برای اهنگ سازی رپ چه ازکجا شروع کنیم,
  7. چگونه بتوانیم اهنگ هیپ هاپ بخوانیم,
  8. چگونه رپ بخونیم ,