میکس و مستر در اف ال

شروع موضوع توسط dj mhd ‏20/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک میکس و مستر در اف ال تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, adobeaudition, flstudio
    سلام به همه ی دوستان و اساتید عزیز
    مقدمه:
    من میخوام تو این موضوع بحث بسیار مهم میکس و مستر رو در قالب برنامه ی اف ال استودیو پی بگیرم و با راهنمایی های شما دوستان و اساتید این بحثو همین جا ادامه بدیم و همه به نتیجه برسیم

اصل موضوع اینه که:
    زمانی که ما پروژه ای رو تو برنامه میسازیم نیاز به یک سری تغیرات هست تا آهنگ به استاندارد بودنش نزدیک بشه مثلا باید اکولایزر بزاریم,افکت های مناسب استفاده کنیم و ...
    حالا من طریقه ی این که آهنگی که ساختم رو با کیفیت کنم و مسترش کنم رو به درستی نمی دونم

جالبه بدونید من تا حالا خیلی پروژه تو اف ال ساختم و در واقع بعد از اتمام پروژه رفتم سراغ میکسر برنامه و افکت گذاری روی هر ترک, و همون موقع هم نتیجه ی خوبی گرفتم ولی بعد از اینکه با چند آهنگ دیگه مقایسش میکنم زیاد از کیفیت پروژه ام راضی نبودم و یه ذره دل سرد شدم از کارم ...

حالا در خواستم از شما عزیزانی که واقعا لطف می کنید و این مشکلاتو برای ما حل می کنید اینه که به من و کسانی مثل من که می خوان کارهای با کیفیت بسازن کمک کنید تا به نتیجه برسیم

امیدوارم موضوع خوبی رو باز کرده باشم

صمیمانه از همه ی شما تشکر میکنم

2. omid azadmanesh

omid azadmanesh عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 1 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    دوست عزیز اگه کمی بیشتر توی سایت با همین عنوان سرچ کنی میتونی خیلی مطالب مرتبط با موضوعت پیدا کنی که به دردت بخوره.
    یه سری به اینجاhttps://www.persian-music.org/showthread.php/6205 بزن شاید جواب خیلی از سوالاتتو پیدا کنی...
    اما در مورد موضوعی که گفتی:
    خیلی از دوستان اف ال کار (از جمله خود من) به این روش کار میکنن که پروژه رو ترک به ترک اکسپورت میگیرن(ترجیحأ از نقطه ی صفر پروژه یعنی از اول) و به یه برنامه ی خوب دیگه(مثلأ Adobe Audition) میبرن و توی اون برنامه مسترینگ و سپس اکسپورت نهایی رو اعمال میکنن.
    اون تاپیک بالایی که واست گذاشتم هم آموزش گام به گام مسترینگه که به لطف عزیز دل هممون امید محبی عزیز ایجاد شده.
    بازم میگم که اول خوب سرچ کن عزیز دل.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون امید جان یه جورایی می دونستم این جوابو میشنوم ولی خیلی ممنونتم من این موضوع رو خونده بودم اگه دقت کنی از آقای محبی عزیزم هم تو تاپیکشون تشکر کرده بودم ولی تو این موضوع میخوام بیشتر در قالب برنامه ی اف ال باشه
    منتظر راهنمایی هاتون هستم

4. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون می شم اگر بفرمایید که دلیل اینکه شما پروژتون Adobe Audition رو در میکس و مستر می کنید به دلیل راحتی و سلیقه خودتون هست یا اینکه کمبودی در این زمینه در اف ال احساس می کنید.

5. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    ضمن عرض ادب و احترام به استاد به نژاد گرامی - باید بگم گاهی ممکنه این امر از روی عادت هم انجام بشه و یا متاسفانه در برخی موارد به علت عدم آگاهی دوستان از امکانات اف ال ، پروژه ها برای میکس و مسترینگ به نرم افزار دیگه ای منتقل میشه.
    من خودم گاهی اوقات پروژه های میکس و مستر رو به کیوبیس یا نیوئندو منتقل میکنم و گاهی پس از گرفتن اکسپورت ویو ، در یک پروژه ی جدید در اف ال میکس و مستر می کنم - بعنوان مثال یه پروژه ای داشتم که پس از اکسپورت 79 لاین !!! ویو بهم داده بود :d کمی برام جالب بود - خب در این مورد شخصاً راحت تر بودم که در نیوئندو کار میکس و مستر رو انجام بدم ، اما هیچ ضعفی در اف ال وجود نداره و این تنها یک مسئله ی شخصیه.
    (شرمنده فکر کنم این ارسالم شبیه پارازیت در بین بحث بود !)

6. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    این پلاگین هایی که در آموزش جناب محبی ذکر شده در اف ال هم موجود هست فقط نام این پلاگین ها تفاوت داره در پست شماره 96 این لینک نام این پلاگین ها در اف ال گفته شده:
    https://www.persian-music.org/showthread.php/4027-معایب-و-مشکلات-اف-ال-استدیو-FL-Studio-Problems/page10

7. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام میکنم به Amir Behnejad عزیز و Masoud-A و ممنون که وارد بحث شدید
    دقیقا همین طوره که شما دوستان فرمودید من حقیقتا نمی خوام از فضای اف ال خارج بشم و برم سراغ یه برنامه ی دیگه می خوام اگه امکانش هست تو همین اف ال کارو تموم کنم
    منتظر راهنمایی هاتون هستم
    ممنون

8. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    استاد Amir Behnejad من الان دارم یک سری پلاگین wave برای مستر دانلود میکنم اگه پلاگین هایی دیگه لازم دارم لطفا بگید تا تهیه کنم
    ولی نمی دونم چه طوری ازشون استفاده کنم و تو میکسر برنامه برای هر سازی چه طوری تنظیمشون کنم
    چند سوال دیگه:
    آیا برای هر کانالی تو اف ال باید یه پلاگین به خصوص با تنظیمات خواص اعمال بشه؟ مثلا برای snare و clap
    توی کانال مستر چه پلاگین هایی باید باشن با چه ترتیبی؟
    ترتیب پلاگین ها تو همه ی کانالهای میکسر یکیه؟
    و خیلی سوال دیگه که سعی میکنم یکی یکی مطرح می کنم

9. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    در ابتدا عرض کنم که در پرسش هاتون شخص خاصی رو خطاب قرار ندید تا سایر دوستان هم به سئوالات شما پاسخ بدن.

بستگی به سلیقه خودتون،جنس و کیفیت صدای موجود،و ایده ای که از اون صدا توی ذهنتون هست داره.یعنی اگر صدایی که در پروژتون دارید و قصد دارید اون رو میکس کنید صدایی مناسب با ذهنیت شما و مورد قبول سلیقه ی حسی و فنی شما باشه نیازی به اعمال افکت نیست اما اگر دقیقا اون چیزی نباشه که می خوایید اون موقع هست که شما باید دست به کار بشید و صدای مورد نظرتون رو با پردازش های مختلف بسازید.البته تجربه شخصی من در طول میکس این بوده که اکثر صدا و سازها برای سیدن به حد مطلوب رو هماهنگ شدن با استایل موزیکمون باید دست خوش پروسه ی پردازش و اعمال افکت بشن.

این موضوع ارتباط مستقیم با سبک موزیک و تجربیات شخصی داره اما یک نمونه خوبش رو جناب محبی در آموزششون توضیح دادن.

ترتیب خاصی نمی تونه داشته باشه چون کاملا به هدف شما از میکس صدای مورد نظرتون بستگی داره.ممکنه صدایی که می خواین فقط به یک یا 2 افکت نیاز داشته باشه یا خیلی بیشتر. البته این رو مد نظر داشته باشید که قطعا هر افکتی که در اسلت اول میکسرتون قرار می دید بر روی افکت بعدی در اسلت دوم تاثیر گزار هست و همینطور بعدیها.

10. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یه سوال دیگه:برای اینکه صدای پروژه از حدش بالا نره چه پلاگینی میخواد
    چون من سعی میکنم صدای هر کانالو پایین بیارم که از حدش بالا نره ولی در کل پروژه آخرش میبینی ولوم صدا خیلی بالا رفته

11. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    Limiter وCompressor

12. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کمپرس یا لیمیترو کدوم کانال میکسر قرار بدم؟ آخه وقتی تو کانال مستر میکسر کمپرس میکنم صدا ها یه جوری میشن مثلا بیس صدای جالبی نمیده سوالاتم خیلی زیادن و خیلی دوست دارم یکی از دوستان این بحثو به طور کلی آموزش بدن و دیگه نیازی به سوال و جواب نباشه

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏20/1/11
  13. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از لیمیتر استفاده کنید.لیمیتر جنس صدا هم تغیر نمیده پیک هایی هم که بوجود میاد به حد آستانه بر می گردونه.

سئوال های شما به مبحث میکس و مستر مربوط می شه.حتما تاپیک های موجود تالار مربوطه رو به طور دقیق مطالعه کنید سپس اگر باز هم سئوالی بود بفرمایید.

14. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خوب من چطوری لیمیتر و تنظیم کنم
    میشه راجع به لیمیتر خود برنامه یه توضیحی بدید

دوستان خیلی دوست دارم یکی این بحث مهم و به طور کلی برای برنامه اف ال توضیح بدن که زیاد نیاز به سوال و جواب دونه دونه نباشه
    منتظرم
    ممنون

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏20/1/11
  15. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    سلام من به شخصه به اون صورت از میکس و مستر سر در نمیارم

اما تا حالا چند تا کار برای چند نفر زدم و تحویلشون دادم و سعی کردم به ترتیب افکت گذاری و میکس کنم به این صورت که در پترن یک مثلا ملودی من با اف ال کی مثلا زدم انتخاب می کنم و می برم توی میکسر و افکت ها و تنظیم هامو روش پیاده میکنم و باز همین ترتیب ادامه داره تا کار تنظیمم تموم بشه ..
    البته این رو هم بگم تا شما ودتون دست به کار نشید و خودتون چند تا کار رو میکس نکنید متوجه این بحث نمی شین
    شما الان دارید می گین که لیمیتر رو ...
    اگه بخواهیم در مورد هر یه کدوم از این افکت ها و ابزار ها توضیح بدیم حالا حالا ها باید ادامه بدین بهتر خودتون یه پروژه ساده ایجاد کنید و تمرینات لازمه رو انجام بدین مثلا ریورب رو تمرین کنید و ... که می تونی از پروژه های خود اف ال هم کمک بگیری که خیلی عالین ..
    اگه به این ترتیب که خودتون استارت رو بزنید و خودتون با پلاگین های افکتی آشنا بشین و کار کنید هر سوالی داشتین تو این قسمت بزارید تا اساتید هم بتونن جواب بدن ..
    سوالات شما خیلی گسترده است که اینطور نمیشه پاسخ داد و جواب گرفت
    البته منم مثل شما میکس به اون صورت بلد نیستم اما کار می کنم تا یاد بگیرم
    موفق باشید

16. dj mhd

dj mhd عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی رضا جان بابت راهنمایی هاتون
    راستشو بخوای من حدود 4 سال با اف ال کار میکنم (اف ال 8,7,6 در حال حاضر 9) و خیلی پروژه ساختم و با اکثر افکت های موجود در اف ال آشنایی دارم و ازشون زیاد استفاده کردم
    موضوع اینه که من احساس میکنم پروژه ای که ساختم استاندارد نیست (که شاید هم باشه)
    ولی به نظرم خودم در مقایسه با آهنگ های دیگه زیاد باب میلم نیست و چون تازه با این بحث میکس و مستر آشنا شدم فکر میکنم مشکلم تو همین بحث باشه و می خوام این موضوع برام حل بشه که این حس(درست یا غلط که دارم) از بین بره و به جواب خیلی از سوالام برسم
    من میخوام اصول اصلی میکس و مستر در اف ال رو یاد بگیرم و زمانی که یه پروژه ای رو شروع کردم بتونم اونو به استاندارد بودنش نزدیک کنم
    حالا مثلا نمی دونم در حالت کلی:
    افکتی که روی یک Snare یا یه ساز میزارم درسته یا نه؟(مثلا گاهی اوقات روش ریورب و استریو میزارم که آیا درسته؟)
    چه افکت هایی روی سمپل های درام بزارم؟
    چه افکت هایی روی یه ساز مثل گیتار بزارم؟
    چه افکت هایی تو کانال مستر بزارم تا آهنگ با کیفیت و واضح به نظر برسه؟
    تنظیمات اکولایزر در مورد هر ساز,سمپل های درام و کانال مستر میکسر معمولا به شکلی باید باشن؟
    و خیلی چیزای دیگه که به آهنگ جون بده و حداقل اگه یه کار بلد پروژتو دید اونو از این نظر تایید کنه و بگه که کارتو درست انجام دادی؟
    منتظر راهنمایی های همه ی دوستان هستم

17. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    شما یه پروژه از خودتون رو برای من یا اینجا بفرستین تا بدونیم چیه مشکلتون و ببینیم واقعا اینطور که شما می گین هست یا نه ؟ چون اینطور که شما می گین هیچی مشخص نیست
    ما نه موزیکتون رو شنیدیم نه پروژه تون رو دیدیم پس بهتره یه نمونه پروژه نه ام پی تیری ....بزارید یا واسه من ارسال کنید تا مشکلتون رو برطرف کنیم .
    موفق باشی

18. DJ iBSb

DJ iBSb عضو سایت هنرمند

شغل :
    طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موسیقی
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    سلام دوست من،
    من هم با نظر برادر رضاخان موافقم،کارتون رو بزار تا دوستان رفع عیب کنن و باید
    بگم که مدیر سایت آقای محبی هم توی یکی از تاپیک ها که آدرسش رو نمیدونم
    راجب اکولایزر تک تک اجزای موسیقی راهنمایی کردن که خیلی هم مفیده،پیشنهاد
    میکنم دنبالش برین که خیلی بدردتون میخوره!
    موفق باشین

19. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    اینم بگم که تنظیم هر کسی متفاوت چون اگه دقت کنی مثلا سیروان خسروی همیشه تو یه رنجی تنظیم می کنه و دی جی سروش هم همینطور و الیاس شیرزاد هم همینطور و ...
    یه وجه مشترکی بین تنظیم بین کارهاشون هست مثلا دوتا آهنگ از الیاس شیرزاد در نظر بگیرید بعد به تنظیم های این دو تراک دقت کنید مطمئنا یه نکته مشترکی پیدا می کنید . که این نکته باعث دلگرمی میشه و امید به تنظیم رو زیاد می کنه

20. DJ iBSb

DJ iBSb عضو سایت هنرمند

شغل :
    طراحی وب و برنامه نویسی تحت وب و موسیقی
    امتیازات:
    +291 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, FLstudio
    این گونه نقد و نظرات بحث کاملا تخصصییه و ما نمیتونیم نظر قطع بدیم ولی
    خب هر تنظیم کننده ای یه ایده و استعداد خاصی داره که مثلا با تجربه و فن
    و تخصص خودش تشخیص میده که چطور روند کار پیش بره و ....!
    اما باید این رو هم در نظر بگیریم که هر کس هرطوری که بخواد بنا به خواسته و
    خلاقیت ذهنی خودش پروژه خودش رو به نوعی تربیت میکنه و این پروژه حاصل
    زحمت یک تنظیم کنندست و نمیشه دقیق گفت که مثلا آقای ایکس اینطور پیش میره
    چون باید همه جوانب و تخصص ها و ایده و کلی عوامل موثر رو در نظر بگیریم...!

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. اموزش میکس و مسترینگ با اف ال

,
  2. لیمیتر صدا