میکس و مسترینگ در اف ال قدم به قدم

شروع موضوع توسط reza70 ‏16/6/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک میکس و مسترینگ در اف ال قدم به قدم تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    سلام

این تالار میکس و مسترینگ خیلی خوبه و فک کنم با این تالار هر کسی باید جلو مطمئنم که میکس و مسترینگش تا حدی راه میوفته ...
    میدونمم که خیلی از سوالات و ... اینا در بعضی از تاپیک ها پرسید ه شده و ... ولی خوب این تاپیک که من زدم می خوام دیگه تکمیلی باشه و هر سوالی و هر جوابی می خوام اینجا باشه که راحت در دسترس باشه

ولی برای من و بعضی از دوستان یه سوالاتی پیش میاد که چه طور توی اف ال میکس و مسترینگ رو انجام بدیم ؟؟؟

البته خوب هر کسی توی اف ال با حداقل امکانات و حتی دانش و تجربه اش اینکار رو می کنه ولی خوب من تصمیم گرفتم که این تاپیک رو بزنم و به ترتیب و مرحله به مرحله با یک پروژه بریم جلو ..
    یعنی اینکه ما بعد از اینکه قطعات موزیک رو زدیم و چیدمانش رو انجام دادیم البته توی اف ال .... چیکار باید بکنیم و .....

پس از اساتید و دوستان خواهشمندم که برای اینکه خیلی از دوستان و خودم به سوالاتمون و اشتباهاتمون پی ببریم کمک کنید که بی جواب نمونیم ..

ممنون و سپسا از همگی تون ..

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. m-biainja

m-biainja Banned

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آره درسته من که خیلی نیاز دارم

3. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    از دوستان و اساتید نبودن که شروع بکنن ..

4. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    به نظرم یه پروژه انتخاب کنید هرکسی که اونو مستر کرد توضیح بده که چه طوری این کارو کرده
    بعد پروژه مستر شده رو قرار بده تا همه ببینن

5. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خب آره من با این پیشنهادت موافقم ..
    یه پروژه میزارم ...
    بعد باهم میریم جلو ...
    فق یه نکته اونم اینکه فقط توی هر مرحله یک پترن یا دو پترن رو کار کنیم که با نظم و ... باشه ..

بعد از اینکه انجام دادیم در مورد کاری که روی پروژه انجام شده توضیح می دیم.

مرحله اول میکس و مستر هست که کاملا و بدون ابهام میریم جلو

و اینکه نحوه استارت میکس و مستر رو بعد از چیدمان و ....... کاملا بدون حواشی می گیم .
    اینم پروژه :

این پروژه رو من توی تالار اف ال گذاشته بودم به اسم قلب خاطرات و با پلاگین های داخلی خود اف ال هست و بدون استفاده حتی یک افکت ...با اف ال 9.0.0

خب پس هر کسی پترن یک و یا دو و یا هر دوتاش رو کار کرد و نتیجه مطلوب و ... گرفت بزاره پروژه رو بعد در مورد کارش توضیح بده .
    دو تا لینک که لینک اول مستقیم و دومی غیر مستقیم

6. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خیلی خیلی ایده خوبیه .
    تاپیک هایی داشتیم که این هدف و دنبال میکردن و به نتیجه نمیرسیدن.
    و دلیلش این بود که از یه برنامه واحد و پروژه مشخص استفاده نمیشد.
    با این روش خیلی خیلی میشه موثر عمل کرد .
    مرسی رضا جان . عالیه این کار.
    از اساتید هم عاجزانه درخواست دارم که این تاپیک رو از یاد نبرن و کمکهای خودشون رو دریغ نکنن.

7. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    از دوستان و اساید کسی قدم اول رو برنداشت ؟؟؟

8. Hamid Farahani

Hamid Farahani تنظیم کننده عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +170 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    روش میکس و مستر مگه فرق میکنه تو هر daw?
    برای میکس که تاپیک ایمان احمدزاده بود برای مسترینگ هم تاپیک آقای محبی

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏17/6/11
  9. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    من نگفتم فرق می کنه ...

فقط گفتم توی اف ال استودیو ...
    همین ...

اونایی کهکاراشون رو مثل من توی اف ال میزنن و می خوان توی همین اف ال کار رو میکس و مستر کنن منظورم بود

بعد از چیدمان و .....

10. SuShiaNT

SuShiaNT عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +381 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    رضا جان تو همه ی نرم افزار ها مثل همه فرقی نمیکنه.میکس و مسترینگ یک نوع علم هست.
    شناخت فراکانس ها فیزیک صوت و...................... یک نوع علم هست.
    ببنین نرم افزار ها فقط یک وسیله دست هستن که با توجه به اون علم شما میتونین میکس کنین و طبق مراحل
    خواص اون کار رو انجام بدین.

برای هر نرم افزاری یک میکسر دارین و یک سری فرکانس رو محدوده ی خودشون قرار میگیرن.
    حالا هرصدایی تویه یک لاین میکسر معرفی کنین و شروع به میکس اون کار بکنین و بعد از میکس شروع به مستر کار بکنین.
    اینا که گقتیم کار یک روز نیستا خودش کار یک تا دو هفته هست.

حالا شروع کنین اول موزیکتون رو اکسپورت کنین بعد ایمپرت کنین تویه اف ال و دیگر مراحل رو توبه میکس و مستر آقای ایمان احمد زاده و
    استاد محبی عزیز دنبال کنین.

موفق باشین.

11. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اینجا یک پروژه مشخص داریم ، میخوایم که این رو میکس و مستر کنیم . پس میتونیم با هم جلو بریم و هر کسی کمکی بکنه .

12. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    بله همه فرمایشاتتون درست ولی ما میخواهیم این پروژه رو که گذاشتم قدم به قدم میکس و مستر کنیم بریم جلو و در هر مرحله که کاری انجام میشه توضیحاتی در مورد کار داده بشه

13. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    برای شروع اون لیمیتر رو از کانال مستر ریمو کن
    حالا بتعداد کانالهات توی میکسر ترک بزن یعنی از پنجره چانل ستینگ هر کانال گزینه اساین فری میکسر ترک رو بزن یا کلید کنترل +L
    حالا بترتیب از بالا به پایین یعنی از کیک ترک یک- اولین کلپ ترک 2 و......
    تا اینجا به هر کانال یک ترک جداگانه میکسر نسبت دادیم
    حالا با فرض اینکه کار تنظیم شما درست و اماده باشه میریم سراغ میکس:
    برای میکس سه مرحله داریم:
    1-کنترل مختصات افقی هر سازیا ترک(پن بندی یا بالانس چپ و راست صدا)
    2-کنترل مختصات عمودی هر ساز یا ترک(تغییر شدت فرکانس های هر ساز)
    3-کنترل مختصات عمقی هر ساز یا ترک(تغییر شدت دسیبل ولوم صدای ساز که به اون عمق کمتر یا بیشتر میده).
    برای شروع از گزینه شماره 3 استفاده میکنیم یعنی لول بندی ولوم کلیه ترکها:
    بیس کار باید کیک باشه: ابتدا ترک کیک رو سولو میکنیم (solo)یعنی با نگه داشتن کلید کنترل با موس روی چراغ سبز کنار ترک سمت چپ کلیک میکنیم تا سولو شده یا اصطلاحا فقط صدای کیک شنیده بشه حالا لول بندی ولوم صدای کیک رو شروع میکنیم من مثلا برای مثال اونو روی 82درصد یا -4.2دسیبل تنظیم کردم
    نکته همیشه باید توجه داشت که مقدار شدت ولوم هر ترک یاکل ترکها به صفر دسیبل نرسه(برای جلوگیری از clipشدن صدا).
    بعد از کیک شما باید بقیه اجزای ریتمی رو تک تک سولو کرده و ولوم اونها رو تنظیم کرده و سپس به همراه ترک قبل یا ترکهای قبل که لول بندی شدن شنیده بشه
    بعد از اینکار سراغ بیس کار میریم که شما اینجا بیس ندارید بعد میریم سراغ اون سازی که ملودی اصلیه و تنظیم ولوم رو برای اونم انجام میدیمو بعد نوبت سازهای اکورد و ارپز و ...سازهای کم رنگتر و...
    این میشه یه مرحله از میکس البته ناگفته نمونه که توی همین مرحله میتونیم از افکتهایی مانند دیلی و ریورب و.. که به کار عمق میدن استفاده کنید برای اینکار برای هر ترک و با توجه به سبک در قسمت اینسرت میکسر بتعداد از افکتهای ریورب و یا دیلی استفاده کرده و اونا رو تنظیم میکنی
    حالا مرحله دوم یا پن بندی یعنی تنظیم چپ و راست بودن یا وسط بودن صدا:
    که خیلی ساده با استفاده از دکمه کنار ولوم یعنی بالانس انجام میشه .کیک -بیس و(معمولا ملودی اصلی)- صدای وکال و.. باید وسط باشن بقیه سازها رو باید با سلیقه و با توجه به سبک به چپ یا راست با شدتهای مختلف پن میکنیم
    نکته: پن بندی یه راه مطمئن برای جلوگیری از تداخل فرکانسیه
    مرحله سوم :تغییر شدت فرکانسهای هر سازه : برای اینکار باید با محدوده فرکانسی هر ساز اشنا باشیم که جداول زیادی توی نت هست که این محدوده ها رو مشخص میکنن
    حالا با توجه به سبک و نوع ساز و بااستفاده از مجموعه گفته های فرکانسی توی سایت فرکانسهای یک ساز رو بررسی کرده و خصوصیات تیرگی- شفافیت و....
    را چک کرده و بمیزان لازم تغییر میدیم
    از سه مرحله بالا که بگذریم اضافه کردن افکتهایی مانند کامپرسور برای بعضی سازها لازمه که برای اونم تنظیمات و جداولی توی سایت هست
    اینا خلاصه کوچکی بود از گفته های توی سایت
    اینم برای شروع ..حالا شما ادامه بده.....

14. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    درسته و همین توضیحاتی رو که دادین رو من خودم انجام میدم

خوب .. یعنی با این کار ما فقط عمل میکس رو کردیم ...

اما واسه مستر باید تک تک لاین یا همون پترن ها رو اکسپورت به صورت Wawe بکنیم بعد با ایزوتوپ ......... مستر رو شروع کنیم بهتره یا اینکه توی خود اف ال ؟؟؟

آخه همونطور که گفتین تداخل فرکانس و .... اینا هم هست ...

15. Hamid Farahani

امتیازات:
    +170 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    توی پروژه تنظیممون درست نیست که میکس رو هم انجام بدیم...باید اکسپورت تک تک از پترن ها برای مرحله ی میکس انجام بشه...
    مستر روی یه ترک صوتی انجام میشه...مگه اینکه سیستمت قوی باشه که اون موقع میتونی تو همون پروژه ی میکست مستر رو هم انجام بدی

16. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    خب درست اما واسه درام یا کیک و ... که توی اف ال داریم .. البته منظورم فقط اف ال هستا ....
    چون استاد محبی زحمت کشیده بودن توی تاپیکشون توی یه برنامه دیگه توضیح داده بودن ... من اف ال رو می خوام ..

بعد اینکه ما اگه تک تک پترن ها رو اکسپورت بکنیم بعد از مستر داخل خود اف ال باید بیاریم واسه چیدمانشون رو هم ( قطعات ساخته شده ) ..
    البته من چون توی مستر زیاد تسلط ندارم می پرسم .. چون سوال کردن که ضعف نیست و یا گناه نیست .....
    میکس رو زیاد مشکلی ندارم اما با مستر زیاد کلنجار رفتم ...

یا اینکه توی اف ال بزنیم کار رو بعد توی کیوبیس بیاییم مستر کنیم بعد تو خود کیوبیس هم قطعات ساخته شده رو روی هم بزاریم آیا اینطور میشه ؟؟؟ یعنی از اف ال به عنوان آهنگسازی استفاده بکنیم ..

17. Hamid Farahani

امتیازات:
    +170 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    تو خود همون fl وقتی کارت با تنظیم تموم شد...هر پترن رو از ابتدای آهنگ تا انتهای آهنگ اکسپورت wave بگیر...مهم نیست حتی اگه بعضی جاها اصلا اون صدا استفاده نشده تو از ابتدا تا انتها بگیر
    بعد یه پروژه جدید برای میکسش باز کن... اون فایل های صوتی رو بیار توی ابتدای playlist بچین و هر کدوم رو به یه کانال میکسرت وصل کن و شروع کن به میکس صداهات
    وقتی خیالت از میکس راحت شد اگه سیستمت کشید میتونی مستر رو هم انجام بدی...وگرنه باید کار رو اکسپورت بگیری و ببری تو یه پروژه دیگه برای مسترینگ
    همون کارایی که برای میکس یه صدات انجام دادیو حالا میای روی ترک میکس شدت انجام میدی بعلاوه چند مورد دیگه که تو تاپیک جناب محبی هستش
    به نظره من نیازی نیست که ببری توی کیوبیس...برای مستر izotop پلاگینه خوبیه که توی خود fl هم اجرا میشه پلاگینهای wave هم همینطور

18. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ممنون ...

خیلی کمکم کردین ... واسه من که گیج شده بودم خوب شد ...

خوب اینی که مستقیم توی خود پروژه میکس و مستر رو انجام می دن یعنی از طریق میکسر اف ال با اینی که اکسپورت می گیرن فرقی داره ؟؟؟؟

و اینکه خروجی اف ال یکم ضعیفه یعنی یکم کیفیت رو میاره پایین ..
    ما اگه اکسپورت بگیریم بعد باز بیاریم تو اف ال مستر کنیم یا میکس کنیم بعد باز بیاریم توی اف ال بچینیم و .....
    اینطور کیفیت کار بهم نمیخوره ؟؟؟بهتر نیست توی کیوبیس یا برنامه دیگه این عملیات رو انجام بدیم ؟؟ یا نه با خود اف ال و با ایزوتوپ و یا هر پلاگین دیگه داخل اف ال اینکارا رو انجام بدیم و ....

البته این سوالایی که میپرسم واسم مبهم بود که یه سوال شده بود که میخواستم به جواب درستی برسم .
    ممنون

19. Hamid Farahani

امتیازات:
    +170 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سوال اولتو من خودم قبلا از جناب محبی پرسیده بودمکلا پروسه ی میکس و مستر بیشتر از هر چیزی cpu رو درگیر میکنه..اگه توی پروژه ی تنظیمت بخوای میکس مستر رو هم انجام بدی از cpu استقاده میکنه و اگر cpu تو بیشتر توانشو توی قسمت تنظیم گذاشته باشه تاثیرات پلاگین های میکس رو به خوبی روی صداها نمیتونه بزاره..برای همین بهتره که اکسپورت بگیریدرباره ضعیف بودن خروجیش منم شنیدم...البته فقط در حد شنیده بوده الان حمید (مهرفر) کاراش کیفیت خیلی خوبی دارن از fl هم اکسپورت میگیرهگفتم که نیازی نیست حتما بیاری تو یه daw دیگه...اگه احساس میکنی پلاگینای خود fl برات جالب نیستن از پلاگینای شرکت های دیگه استفاده کن برای میکس و مستر

20. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ممنون و تشکر حمید جان ...
    واینکه میگی Cpu رو درگیر می کنه Process یکمی سخت میشه .. یعنی اگه سی پی یو رو هم قوی کنیم این مشکل بوجود میاد ؟؟؟ یا نه اگه CPu رو هم عوض کنیم باید قطعات دیگه ای از سیستم رو تعویض کنیم یا ؟؟؟؟یا نه ؟؟؟

چون اگه اینطور که شما و استاد محبی گفتن Cpu پردازش (Process) رو توی میکس و مستر تو یک پروژه یکم سخت تر یا همون درگیریش بیشتره

بارگذاری...