میکس همزمان با آهنگسازی؟

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏20/6/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک میکس همزمان با آهنگسازی؟ تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.یه مشکل بزرگ دارم.میخوام ببینم اینکه میگن مثلا ترکهاتون و ببر تو یه ساز دیگه و میکسش کن با ووکال و یا مسترینگ کن و این حرفا یعنی چی؟ آیا این درسته که من در هنگام تنظیم همزمان هم کار رو میکس میکنم؟آخه من شنیدم اول ترانه بعد آهنگسازی بعد تنظیم بعد میکس و مسترینگ مراحل یه کاره.گیج شدم واقا که یه آهنگ هرکی تنظیم میکنه چطوری بدون میکس همزمان این کار و میکنه؟آخه بدون میکس که حسی نداره.

2. mohsen salahi

mohsen salahi عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, reason
    با سلام.دوست من تنظيم و ميكس با هم نميشه چون اول بايد كار تنظيم تموم بشه كه پروسه ي ميكس شروع بشه.شما داري ميگي كار بدون ميكس بي جون ميشه.اين جمله غلطه(البته نه همش).دوست من وقتي تنظيم قوي باشه(توهين نباشه)حتي بدون ميكس هم ميشه در موردش نظر خوب شنيد.نكته ي ديگه ميكس معجزه نميكنه(البته خيلي نزديك به معجزه است).

3. Hamed Sedighi

Hamed Sedighi نوازنده عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +261 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    هنگام تنظیم خیلی خوبه که توی ذهنتون برنامه ریزی کنین برای میکس مثلا هنگامی پارت پیانو رو می نویسید (حالا به هر شکل داخل نرم افزار ... ) پیش خودتون میگید که یه ریورب تمیز هم بهش میدم هنگام اکولایز کردن فلان فرکانس رو تقویت می کنم و ...

4. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,601 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    اگه کار سکوئنس و میکس و مسترینگ رو یه نفر انجام میده میتونه موقع سکوئنس و تنظیم کار ایده های میکس رو هم پیاده کنه و بدونه که نتیجه ی نهایی چه خواهد شد

بعضیا توی یه پروژه تنظیم و میکس رو انجام میدن؛ خیلیها هم توی پروژه ی جداگونه
    اگه شما از اون دسته هستید که کل کار رو توی یه پروژه انجام میدید به نظرم بهتره که ایده های میکس رو پیاده کنید و پایان تنظیم یه بار دیگه از اول همه ی موارد رو برررسی و اصلاح کنید

سوالی بود در خدمتم
    موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    تو یک ساز دیگه؟!!!
    احتمالاً منظورشون یک برنامه ی دیگه بوده
    این که شما موقع تنظیم کارتون رو تا حدودی میکس هم میکنید اصلاً ایرادی نداره خیلی هم عالی هست
    هیچ قانونی نداریم که بگه بعد از تنظیم حتماً باید مولتی ترک گرفته بشه و تو یک برنامه ی دیگه میکس بشه
    این کار و خیلی انجام میدن،ولی دلیل داره
    • بخوان میکس رو بدن کس دیگه ای انجام بده
    • پروژه سنگین شده باشه و سیستم برای میکس جوابگو نباشه
    • خیلی ها عادت دارن پروژه رو به صورت مولتی ترک میکس کنند

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  6. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.اول یه تشکر از همه ی دوستان خوبم میکنم که انقدر صمیمانه منه حقیر رو راهنمایی کردن.دوم اینکه آخه آقای محبی تو یه تاپیک راجب میکس صدای خواننده فرمودن که اگه آهنگتون رو ترک به ترک ببرید تو برنامه ی مثلا سونار و اونجا کل کار و صدا رو همزمان میکس کنید نتیجه ی خوبی میگیرید.پس این گفته ی ایشون یعنی چی؟

7. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    راستی ببخشید منظورم از تو یک ساز دیگه یک برنامه ی دیگه بوده.شرمنده:smile (73):

8. Hamidreza Mehrfar

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    این و قبلاً گفته بودم باز هم بهتون بگم :)
    مولتی ترک گرفتن و میکس کردن یک خوبی که داره اینه که شما پروسه ی تنظیم رو تموم شده میدونید و تمام تمرکز و ذهنتون رو میزارید روی میکس
    ولی موقع میکس در خود پروژه مقداری از حواستون به تنظیم هست،اینکه بعضی جاها رو میشه تغییر داد یا نه،اگه این کار و کنم شاید بهتر بشه و ...
    همین باعث میشه یه مقداری از حواستون برای میکس پرت بشه
    منظور آقای محبی هم این نبوده که مولتی ترک گرفتن باعت میشه خروجی نهایی کیفیت بهتری داشته باشه :)

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دقیقا منظورم بنده هم همین بوده کیفیت در این وسط نقشی نداره
    من عادت کردم به این روش و در این روش احساس راحتی میکنم. و سیستم هم برای من راحت تر کار میکنه اما کاری که من میکنم وحی منزل نیست.
    شما میتونید هر دو مورد رو تست کنید و با هر کدوم راحتتر هستید کار کنید.

10. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    بازم ممنون.اما میخوام در اصل بدونم کدوم کار و انجام بدم بهتره؟ میکس و تنظیم همزمان یا اول تنظیم و بعد میکس.به نظر شما من کارم اشتباهه؟ آخه وقتی مثلا به یه تیکه از تنظیم reverb یا wide ندی چطوری میشه مثلا بگم فلان ساز الان باید زده بشه یا فلان کار نشه.آخه تا حس بهش ندیم چطوری تنظیم کنیم.تنظیم اگه بدونه پن دادن و دیلی و اکولایز و واید و کلا این چیزا باشه ما از کجا حس کنیم چی بهتر به کار میاد و چی بهتر نیست؟

11. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    یه سوال مهم دیگم داشتم.اینکه آیا صدای خواننده هم میکس و مستر میشه؟ یعنی اینکه مثلا ما صدای خواننده رو نویزشو میگیریم و کمپرس و این حرفا،در مسترینگ صدای خواننده بازهم این افکتها اعمال میشه؟

12. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    در حین تنظیم کار میتونید این کارها رو انجام بدید و تصمیم بگیرید مشکلی ایجاد نمیشه

13. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    امید جان تقریبا پاسخ شما رو دادن. راحتی شما با ابزاری و شیوه ای که استفاده می کنید بسیار مهمتره . این موضوع دقیقا یکی از دلایل بسیاری از جنجال ها بر سر اینه که کدوم Daw بهتره!
    اما روند پرودوس و تولید یک کار گاهی اوقات به یک شکل نیست. این روندی که شما فرمودید (اول شعر بعد آهنگسازی و...) یک روند کلی و در حقیقت الگوی کاره اما برخی مواقع بر اساس یک سری از شرایط مثل ژانر و ... متغیره.
    در مورد اینکه فرق اینکه اول تنظیم بعد میکس یا همزمان انجام دادنش چیه هم حمید جان توضیحات لازم رو دادن ضمن اینکه قبلا هم بحث و نظرسنجی در سایت صورت گرفته که میتونید جستجو کنید.
    مواردی که اشاره کردید مثل Pan کردن و ... بیشتر به میکس مرتبط هست نه تنظیم. اما به هر حال اگر شما اینکونه راحت ترید هیچ مانعی در کار نیست.

14. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    مرسی.اما منظور من از پن دادن هنگام تنظیم همون میکس هنگام تنظیم هست.مثلا شما تا بیس رو میکس نکنین از کجا باید بدونین چه kickیا مثلا arrpege براش بزارین یا چیزای از این دست؟یا اینکه چه سازی بره تو لاین سمت چپ وقتی پن داده میشه و این چیزا دیگه

15. Hamidreza Mehrfar

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    هر روشی که توش راحت هستید و کار بهتری میسازید همون درست هست
    نگران نباشید :)

16. Mehrdad Art

Mehrdad Art عضو سایت

امتیازات:
    +59 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, reason
    دقیقا همون طور که دوستان گفتن سلیقه ای هست.
    من هم مدت ها این مسئله رو داشتم که از ابتدای تنظیم میکس هم می کردم. هنوز هم تا حدی اینکار رو میکنم ولی الان بیشتر نظرم اینه که اگه قرار کیک و بیس به هم بیان از اول و بدون هیچ پروسه ای اگه به هم بیان خیلی بهتره تا موقع میکس دیگه به یه ترکیب خوب برسیم اینجوری دیگه از انتخابم مطمئن میشم. ولی باز هم خیلی از کارهای میکس رو همراه تنظیم به صورت اولیه باید انجام داد مثلا یک سینث که توش دیلی هم داره از همون اول با دیلی سر و کار داریم و بهتره همه این ها رو به صورت یه تست در نظر بگیریم بعد همه پروسه های میکسی که در تنظیم انجام دادی رو بای پس کنیم و دقیقا رو میکس تمرکز کنیم و همه ی کارهای اولیه و تست رو با دقت بررسی کنیم و پروسه (فرایند) رو کامل کنیم این سلیقه الانه منه

بارگذاری...