میکس در پروژه ی تنظیم یا در پروژه ی جدید؟

شروع موضوع توسط ایمان احمدزاده ‏22/9/11 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک میکس در پروژه ی تنظیم یا در پروژه ی جدید؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

?
  1. میکس در پروژه ی تنظیم

56 رای
    52.3%
  2. میکس در پروژه ی جدید

38 رای
    35.5%
  3. فرقی ندارد

13 رای
    12.1%
  1. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام
    دوستان میخواستم که در باره ی موضوعی که مربوط به عنوان تاپیک هست صحبت کنیم!
    نظرتون راجع بهش چیه؟

خیلی از دوستان بعد از پیاده کردن کل کار توی پروژه ی تنظیم صداها رو به صورت مولتی ترک با فرمت ویو اکسپورت میکنن و در پروژه ی جدید میکس میکنن یا اینکه تحویل مهندس میکس میدن!
    خیلی ها ی دیگه بعد از تنظیم توی همون پروژه میرن سراغ میکس و مسترینگ و در نهایت همه ی کارها توی یک پروژه انجام میشه!

شما از کدوم دسته هستید و توجیهتون برای این کار چیه؟
    هر کس که رأی میده، نظرش رو هم بنویسه!
    نظر شخصی، تجربی، تئوریک!

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  2. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ایمان جان سوال خیلی خوبیه
    من اگه بخوام پروژه ی خودم رو میکس کنم رو همون پروژه ای که تنظیم کردم این کار و میکنم
    دلیلی نمیبینم که بخوام مولتی ترک بگیرم

ممکنه دلایل این که این کار رو میکنن این باشه:
    مولتی ترک گرفتن از پروژه باعث میشه آدم از لحاظ روانی آماده ی میکس بشه(مرحله ی تنظیم رو تموم شده بدونه و تمام تمرکزش رو بزاره رو میکس)
    بخواد رو یک DAW دیگه میکس کنه
    بخواد رو یک پروژه ی سبک تر کار رو میکس کنه!(البته بعضی موقع ها پروژه ی مولتی ترک سنگین تر از پروژه ی اصلی هست)
    بخواد کار رو بده یکی دیگه میکس کنه
    و تقلید از بقیه و با کلاس بودن اسمmultitrack !!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. Hamed Sedighi

Hamed Sedighi نوازنده عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +261 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    بستگی به این داره که لپ تاپ عزیزم هنگ نکنه . در صورتی که پروژه سنگین باشه اجبارا در پروژه جدید میکس رو آغاز می کنم . اما مزیت های میکس در پروژه تنظیم بیشتر از معایب احتمالیش هست اینکه دسترسی داشته باشی به پارامترهای مختلف یک وی اس تی توی میکس به بدرد می خوره .

ترجیحا در پروژه تنظیم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  4. Mahdi Faraji

Mahdi Faraji عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من به شخصه در پروژه جديد ميكس ميكنم
    چون سعي ميكنم بيشتر تمركزم روي اين مرحله باشه و دليل دومم اينه كه با يك daw ديگه اي ميكس رو انجام ميدم
    و مهمم نيست كه پروژه ميكس سنگينتر از پروژه تنظيم باشه
    سعي ميكنم مرحله به مرحله پيش برم پروژه تنظيم رو كامل ميكنم هر تغيير يا كار ديگه اي كه نياز هست رو انجام ميدم
    بعد به ميكس اون ميپردازم

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. امین نورالهی

امین نورالهی مدیر تالار دانلود تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +2,539 / 0 / -0
    منم دقیقا روی همون پروژه ای که تنظیم رو انجام دادم میکس می کنم چون فکر می کنم گرفتن مولتی ترک از پروژه و انتقال اون به یه daw دیگه به جز هدر دادن وقت و انرژی چیز دیگه ای نباشه مگر این که به قول حمید جان ( بخواد کار رو بده یکی دیگه میکس کنه ) که البته این نظر شخصی منه.

6. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    اگه تمرکز روی یه نرم افزار باشه خوبه ولی اگه کامپیوتر مناسب و خوبی داشته باشیم توی این زمینه نظرم اینه :

اگه Trackها به فایلهای عظیمی مثل Wave64 استخراج و ایمپورت به یک برنامه ای بشه که صرفا مختص مسترینگ تولید شده باشه مثل Wave Lab یا هر چیز دیگه خیلی خوبه . با اکسپورت و ایمپورت Wave 64 هیچ اُفت کیفیتی نداره . اگه هم داشته باشه درصد خیلی پائینی هست . در هر صورت برنامه های مسترینگ ممکنه قابلیت هایی رو داشته باشه تویه زمینه مسترینگ که Daw اصلی نداشته باشه :)

میکس در پروژه تنظیم معمولا برای کسایی میتونه بیشتر مفید باشه که از نظر سخت افزاری ( کامپیوتر قوی ) در حد زیاد خوبی نیستند .

7. Hossein Rezaei

Hossein Rezaei تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +476 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ableton, logic
    روش من برای میکس اینه که همزمان با تنظیم میکس رو هم انجام میدم یعنی مرحله به مرحله که جلو میرم همزمان میکس رو انجام میدم . اینطوری دیگه آخر کار فقط نیاز به بازنگری میکس هست .
    برای همین اصلا روش مولتی ترک برای من کاربرد نداره .
    1 مورد دیگه هم هست که تو سبک های الکترونیک به دلیل استفاده ی زیاد از افکت ها ی مختلف و نیاز به اینکه در حین میکس باید حتما دسترسی به تنظیمات اون پلاگین ها و افکت ها میسر باشه
    ممنون ایمان جان که این نظرسنجی رو گذاشتی
    تشکر برادر :smile (70):

8. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ترجیحا در پروژه جدید کار میکس رو انجام میدم.
    البته موقع ساخت و تنظیم و در انتخاب صداها اول کمی اونها رو انالیز میکنم و روشون پلاگینهام رو میذارم تا بدونم موقع میکس چه نوع خروجی رو خواهم داشت و بعد از اطمینان از خوب بودن انتخابها. پلاگینها رو برداشته و بعد از تموم شدن کارهام اونها رو در پروژه جدید میکس میکنم.
    البته سلیقه ها و سبکها و امکانات هر کسی فرق میکنه. و لزوما روش من نمیتونه بهترین باشه. اما دیدم که خیلی ها این روش رو پیشنهاد میکنن.

9. امین پیشه ور

امین پیشه ور مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,315 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    من شخصه کارو در همون پروژه تنظیم میکس میکنم هم اینکه راحترم و هم اینکه احیانا اگه نیاز داشتم که صدارو مورد تغییر قرار بدم بتونم یه میکس جدید هم رویه صدا اعمال کنم...
    البته این کار نیاز به یک سیستم خوب داره که در این مورد من مشکلی ندارم.

منتها نمیشه این نظر شخصی من رو ملاک دونست ، چون که هر کس هر جور که راحتره و تمرکز بیشتری رویه کارش داره اون کار رو انجام میده.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. avm

avm عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    سلام
    راستش اگه همه لاینهای پروژه Audio باشه من توی همون کار میکس رو انجام میدم، ولی اگه میدی هم باشه که معمولا" هست ترجیح میدم خروجی بگیرم توی محیط جدید با audio ها میکس رو شروع کنم چون شلوغی باعث میشه نظم کاری ام به هم بخوره چون همیشه ترجیح میدم پروژه منتظم و تمیز باشه که درصد گیج شدنم پیاد پایین.

ارسلان

11. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    من شخصا وقتي تنظيم ميكنم صداهامو در خوده پلاگين هاي سازيم ميكس ميكنم بعدش كه صداها كاملا از لحاظ گوش خودم سالم بودن تبديل به ويو ميكنمشون بعد وارد داو جديدم ميكنم سازهايي كه منو هستن منو ميگيرم و سازهايي كه استريو هستن استريو ميگيرم.بعد وقتي منو و استريو بودنه سازهام مشخص شدن نسبت به اون افكت ها و پردازشهاي دقيقتري روي لاين هام انجام ميدم.چون با توجه به تجربي كه اكثرا افراد حاضر در موسيقي ايران هستن ديدم ويو ميگيرن و جدا ميكس ميكنن.

من ترجيح ميدم صداي سازهامو با برنامه وي اس تي ها ميكس كنم وقتي احساس كردم صداها خراب نيست بعد از اتمام تنظيم سازهايي كه منو هستند منو ميگيرم و سازهايي كه استريو هستند استريو بعدش در يك پروژه جديد ميريزم. و پردازشهاي دقيقتري رو روي ويوها انجام ميدم.بعدشم مسترينگ

1- ميكس سازها توسط امكانات وي اس تي ها
    2- اكسپورت گرفتن و ميكس دقيقتر لاين ها
    3 - مسترينگ

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏26/9/11
  12. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,038 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    اصولا به گفته ی بزرگان علم صدا و شرکت های بزرگ در زمینه موسیقی نظیر Steinberg گفته میشه که [HIGHLIGHT]بهتره[/HIGHLIGHT] فایل میدی به فرمت Wave کانورت بشه بعد وارد پروسه مسترینگ بشه. اما تا اونجایی که من میدونم منبعی هم تاکید نکرده که این کار باعث افت کیفیت شدید میشه و یا پروسه مسترینگ و یا حتی میکسو با مشکل مواجه میکنه!
    در کل فکر کنم زیاد فرقی نکنه که چه جوری میکس انجام میشه بلکه مهم اینه که میکس از روی اصول انجام بشه. من به شخصه در محیط همون Daw میکس میکنم مگه اینکه به دلایلی مجبور بشم. این دو مورد هم بارها و بارها امتحان کردم اما به چیزی که نظرمو جلب کنه نرسیدم. اگرچه خیلی ها شاید اینگونه میکس نکنند (منظورم در محیط همون Daw هستش) اما بنده معتقدم این کار مزایایی هم داره. جدا از اینکه میشه خیلی راحت تر در همون پروژه نواقص کار رو برطرف کرد به نظر من این کار سلامت روانی شخص میکسمن و یا تنظیم کننده و ... رو به همراه داره! (مخصوصا برای آماتورها) جسارت بنده رو ببخشید!!

13. shepeskof

shepeskof عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    البته لازم به ذکر هست دوستانی که اف ال باز هستن بالغ بر 90 درصدشون!!! تو همون پروژه میکس میکنن!!! ولی نظر شخصی بنده این هست که اگه شما مشکل سیستم نداشته باشی! و بتونی میلیارد ها پلاگین باز کنی!!! !!!!!!!!!!!!1 باز هم!! خلوت بودن پروژه و فضای مالتی ترک و دست باز بودن رو من بیشتر ترجیح میدم!!! البته نظر شخصیم هستش!

14. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    خب هرکس برای کاری که انجام میده دلیلی داره !
    شاید یکی از دلایلش این باشه که اف ال این اجازه رو به کاربر میده که بتونه به سادگی میکس رو در همون پروژه انجام بده و این دلیل بر ضعف و یا حرفه ای نبودن اف ال نیست ، اتفاقاً رابط کاربر قوی این نرم افزار خودش یکی از نقاط قوتش هست.
    ولی این حرفتون زیاد مستند نیست ، چون خود من اکثراً از اف ال استفاده می کنم اما بیشتر مواقع میکس رو در یک پروژه ی دیگه انجام میدم ، دلیلشم صحبت خود شماست که فرمودین ، خلوت بودن پروژه ی جدید...

15. امير حسين حبيبي

امير حسين حبيبي عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    من از هر دو روش استفاده ميكنم يعني 'گاهي اوقات در پروژه تنظيم ميكس ميكنم بعضي وقتا هم در پروژه جداگانه , اين موضوع بستگي به نوع پروژم داره كه سيستمم جواب بده يا نه

16. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    منم در همون پرو‍ه ميكس و مسترم رو انجام مي دم ....

ولي گاهي اوقات ويو هم مي گيرم و به پرو‍ه جديد ميبرم و كار رو انجام مي دم ..
    اين ديگه بسته به نوع پرو‍ه و كار من مرتبطه ...
    البته من اول مراحل ميكسينيگ رو انجام ميدم و به ترتيب ميرم جلو

17. Saman Niknezhad

Saman Niknezhad عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +188 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    اگر پروژم تو اف ال باشه اونو تو يك پروژه ي جديد تو كيوبيس يا نوئدو ميكس ميكنم چون اتوميشن كردن تو اف ال و ميكس كردن و كار كردن با پلاگين هاش برام سخته و حوصله ندارم و مهمتر از همه محيطش اذيتم ميكنه.

اما اگه تو كيوبيس باشه كه خوراكمه و همون تو ميكسش ميكنم-اصولا كم پيش مياد كه پروژه هام رو سيستمم جواب نده تا 40-50 لاين رو كار كردم مشكلي نبوده

اما اگر تو اف ال باشه لول گيري صداهارو تو همون اف ال انجام ميدم

18. Mohammad Sedighi

Mohammad Sedighi عضو سایت

امتیازات:
    +41 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    من همیشه بعد از انجام تنظیم تو همون پروژه میکس و... انجام میدم.
    ولی زمانی که سیستمم هنگ کنه و پروژه سنگین باشه لاین هایه سنگین تر رو ویو میکنم و میارم تو پروژه و کار رو انجام میدم چون اینطوری راحت ترم و میفهمم دارم چیکار میکنم و راحت به ترتیب جلو میریم.

19. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    با درود

نظر سنجي جالبيه. كامنتها رو كه خوندم ديدم اغلب دوستان همه گفتنيها رو گفتند. بنده هم به دليل فراغت از پروسه تنظيم و خلوتي پروژه و همچنين اجتناب از فشار به سي پي يو روش مولتي تراك رو ترجيح ميدم. البته طبيعيه كه افكتها و پروسسورهايي رو براي شنيدن كليت كار در پروژه تنظيم بكار مي گيرم. اما مثل خيلي از ديگر دوستان ويوها رو خام مي گيرم و به پروژه ميكس منتقل مي كنم.

اما يك سوال: انتخاب بين اين دو روش واقعا سليقه ايه يا به لحاظ علمي غلط و درست داره؟آيا بسته به انتخاب ما تفاوتي هرچند جزيي در كيفيت پيش مياد يا خير؟

20. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اتفاقا این سئوال رو من از استادم پرسیدم ایشون هم میکس در پروژه صوتی رو پیشنهاد کردن.
    استاد بنده با پروتولز hd و در دوبی کار میکنن.
    جناب فرزین هم در استودیو دوبی که بنده افتخار دوستی با ایشون رو دارم هم همین روش رو پیشنهاد کردن.

بارگذاری...