میکس با هدفون؟

شروع موضوع توسط JunioR ‏18/5/11 در انجمن Headphones ( هدفون ها )

تاپیک میکس با هدفون؟ تالار Headphones ( هدفون ها ) در persian-music.org.

1. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    چند وفتی هست که کاربران زیادی تو تاپیک های مختلف در مورد استفاده از هدفون برای میکسینگ سوال میکنن.
    سعی میکنیم تو همین تاپیک در مورد این بحث کاملا توضیح بدیم.

میکس با هدفون؟-download.php?imgf=13057175851.jpg

مزایا

اجازه بدید اول در مورد مزایای استفاده از هدفون برای Mixing توضیح بدم

1. محیط میکس کمتر-از-حد-ایده آل

همونطوری که از نظرات کاربران سایت مشخصه، اکثر مردم موفع لزوم از هدفون ها استفاده میکنن. اگه محیط آکوستیک کنترل شده خوبی همراه مانیتورهای صدای مناسب دارن ترجیح میدن از اون ها استفاده کنن. اما اون هایی که اتاق میکس خوبی ندارن، از هدفون استفاده میکنن.

کنترل آکوستیکی اتاق هم برای اتاق ضبط و هم برای اتاق میکس ضروری هست. البته ممکنه بعضی ها هم توانایی انجام این کار رو برای کل اتاق نداشته باشند و فقط قسمتی از اتاقشون رو کنترل کنن تا ضبط تمیزی داشته باشن.

وقتی که نوبت مرحله mixing میشه، فرکانس های زیادی تو کل اتاق حرکت میکنن. تعداد زیادی Clips و peaks در پاسخ فرکانسی خود اتاق وجود داره. همه این ها باعث مشکلات زیادی تو میکس میشه. کنترل آکوستیکی اتاق کمک میکنه تا پاسخ فرکانسی اتاق "فلت" بشه.

از طرف دیگه، هدفون ها نیاز چندانی به کنترل آکوستیکی ندارن، چون همیشه یجور صدا میدن.

2. جزئیات افزایش یافته

اکثر کاربران موافق این هستند که با هدفون میشه جزئیات بیشتری نسبت به مانیتورها شنید. مثلا هدفون برای مرحله Editing میتونه خیلی مفید باشه، که مطمئن شید صدای "پ زدن" یا "کلیکی" رو تو کراس فید ها یا غیره نداشته باشید.
    در مرحله میکس میتونید بوسیله هدفون ها جزئیات بیشتری رو در پروسس هایی مثل Compression، EQ ، Panning و یا Effect ها مثل Reverb و Delay بشنوید.

3. آرام نگه داشتن محیط

مطمئنا خیلی از ما ها با آدم های دیگه ای تو آپارتمان یا حتی اتاق زندگی میکنیم و مشکلاتی مثل آزار دادن همسایه ها باعث میشه تا از هدفون به جای مانیتورها استفاده کنیم.

معایب

و حالا معایب استفاده از هدفون ها برای میکس

1. پاسخ فرکانسی محدود و یا اغراق شده

یکی از دلایلی که مانیتورهای بین 6 اینچ تا 8 اینچ برای استدیو خانگی خریداری میکنیم این هست که در واقع فرکانس های پایین به طور تقریبا دقیق شنیده بشه. هدفون ها به طور معمول قادر به بازتولید فرکانس های پایین مثل مانیتورها نیستند. قاعدتا اون های مینی اسپیکرهایی هستن که نمیشه انتظار ساب ووفر 8 اینچی رو ازشون داشت.
    بعضی موقع ها سازندگان هدفون با افزایش فرکانسی فرکانس ها پایین این مشکل رو مثلا جبران میکنن. این لزوما اشتباه نیست ولی شما باید این موضوع رو در هنگام استفاده از هدفون ها بخاطر داشته باشید که احتمالا اون هدفون پاسخ فرکانسی خیلی فلتی نداره.

2. تصویر استریو تغییر یافته

وقتی که با مانیتورها میکس میکنید و یه چیزی رو شدید به راست پن میکنید باز هم با این وجود اون رو از گوش چپتون میشنوید. صدا از مانیتور راست از جلوی صورت شما میگذره و به گوش چپتون میرسه.
    با هدفون این اتقاق نمی افته. اگه چیزی رو شدید به راست پن کنید اون فقط از گوش راست شنیده میشه. این موضوع لزوما بد نیست اما شاید بخواین با مانیتور یه جور پن کنید و با هدفون جور دیگه ای.

همینطور، مرکز میکس شما (از نظر تصویر استریویی) در هدفون متفاوت هست با مانیتور. وقتی که با مانیتور میکس میکنید، هر چیزی که در مرکز پن شده باشه، انگار که جلوی شما بین دو مانیتور هست. اما موقع استفاده از هدفون هر چیزی که در مرکز پن شده باشه، انگار دقیقا وسط سر شماست. این موضوع شاید به نظر اصلا مهم نباشه اما میتونه عملکرد شما با چیز هایی مثل لید وکال، بیس، کیک ، اسنر و ... یا هر چیزی که در مرکز پن شده باشه رو تحت تاثیر قرار بده. لید وکال ممکنه عالی از مانیتورها شنیده بشه ولی تو هدفون خیلی بلند! بهرحال یه تعادلی رو باید پیدا کنید.

جمع بندی
    شما باید تجهیزات، اتاق، تجربه و بودجه خودتون رو ارزیابی کنید. اگه میتونید اتاقتون رو از نظر آکوستیک کنترل کنید و مانیتورهای مناسب خریداری کنید، عالیه.
    اگه شما اتاق اختصاصی استدیو ندارید یا دائما در محیط های مختلف میکس میکنید، ممکنه خرید هدفون خوب ارزش داشته باشه.

مهم ترین نکته این هست که شما باید صدای سیستمتون رو بشناسید و یاد بگیرید. حتی در محیط های میکس کمتر-از-حد-ایده آل هم میشه خوب میکس کرد. فقط باید بدونید که چجوری هر مشکلی که سیسمتون رو میکنه رو جبران کنید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  2. Hossein Rezaei

Hossein Rezaei تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +476 / 0 / -1
    نرم افزار:
    ableton, logic
    خیلی ممنون جناب JunioR ، توضیحات کامل و مفیدی بود
    اگه ممکنه چند تا هدفون خوب تو رنج قیمت 300 - 400 برای میکس معرفی کنید
    چون منم متاسفانه مشکل سر و صدا رو دارم و نمیتونم همیشه از مانیتور هام استفاده کنم :smile (18):

3. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنونم از توضیحاتتون
    من هم مشکل سر و صدا رو دارم .
    در تایید حرف حسین عزیز ، میخواستم خواهش کنم که هدفون ها رو از نظر رنج قیمت و کارایی دسته بندی کنید و مدل های معروف رو معرفی کنید.
    ممنون.

4. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    هدفون در رنج قيمت 400 تومان كمياب هستن ! ولي چرا دوروغ بگم من حقيقتا اطلاعي تو اون رنج قيمت ندارم اما 2 تا هدفون هستن كه از اين قرار هستن

میکس با هدفون؟-Q_40_4b8bd02c1759e.jpg
    M-AUDIO Studiophile Q40

210.000 تومان

داراي درايور 4 سانتي متري هستن هدفون پشت بسته هست و براي ايزوله كردن محيط بسيار خوب هست
    داراي قابليت جدا كردن Earpad هست اين هدفون
    3 متر كابل داره و تبديل مسي و المينيومي داره

میکس با هدفون؟-K_271_4b9530bd9aed4.jpg AKG 271

اين هدفونم هست كه قيمتش 280 الي 290 هزار تومان هست و قابليت مشابه دارن

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. mehdi_soltaan

mehdi_soltaan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام و خسته نباشید به استاد گرامی .
    من هم مثل دوستان مشکل ولووم دارم.میشه هدفون خوبی رو که میشناسید معرفی کنید ؟
    البته من خودم یک مدل رو میشناسم که زیاد تعریفش رو شنیدم و صدای فلت و شفافی هم داره.beyer daynamic dt770 اگه دوستان تو گوگل سرچ کنن میتونن ببیننش
    بازم ممنونم ازتون:smile (47):

6. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    انتخابی از بین این دو مدل میتونه براتون مناسب باشه هر دو رو تست کنید و صداشون رو بشنوید.
    AKG K601
    Beyerdynamic DT880 Pro

هدفون های کلاس ریفرنس رنج زیادی ندارن تا بشه دسته بندیشون کرد. هر چقدر که قیمت هاشون بیشتر میشه میزان جزئیات بیشتر و پخش صدا دقیقتر و تمیز تر میشه.
    تعدادی از هدفون های معروف در کلاس ریفرنس که پایین تر مدل هدفون AKG K240 هست و بالاترین مدل Sennheiser HD 800 هستش:

AKG K702
    AKG K701 Balanced
    AKG K601
    AKG K240

Beyerdynamic Tesla T1
    Beyerdynamic DT880 Pro

DENON AH D7000

Ultrasone Pro 2900
    Ultrasone Pro900 Balanced

Sennheiser HD 800
    Sennheiser HD650
    Sennheiser HD600

Sony MDR7509 HD

همونطور که میبینید اکثرا هدفونی ها باز یا نیمه باز هستن چون برای اینکار مناسب تر هستند.

7. behnam 432

behnam 432 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان..من بدلیل بودجه ی کم و نداشتن محیط آکوستیک نمیتونم مانیتور صدا بخرم..بخاطر همین مجبورم برای میکس از هدفون استفاده کنم
    پولمم بیشتر از 100 تومن نمیرسه چون کارت صدا هم میخوام بخرم همراه هدفون
    حالا تصمیم گرفتم که beyerdynamik dt231 بخرم..آیا beyerdynamik تا 100 تومن مدل دیگه ای داره که بهتر از dt231 جواب بده؟؟

8. eight fort

eight fort عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نمیدونم ولی تو این رنج قیمت تو برندهای دیگه akg k99 هم هست.

9. behnam 432

behnam 432 عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    akg99 که سر جای خودشه و جزو گزینه هام هست..ولی من بیشتر نظرو رو beyerdynamike ..که اگه نشد حتما akg99 میگیرم

10. eight fort

eight fort عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بله این مدل هم هست تو این رنج قیمت beyerdynamic DTX710 ولی به نظر من SONY MDR7506بگیری بهتره قیمتشم همون حدوده

11. Saber_Hetfield

Saber_Hetfield عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان یک سوال داشتم:
    برای لایو نیازی به مانیتور استاندارد هست؟یا یه باند از نوع باند هایی که روی صحنه هست کافیه؟هدفون چطور؟

12. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,601 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    برای لایو اگه ریورب و برگشت صدا نباشه بلندگو کافیه، ولی خیلی وقتا کسایی که برنامه اجرا میکنن به خاطر اینکه این برگشت رو به هیچ وجه نداشته باشن از هدفون استفاده میکنن!
    توی اجرای زنده معمولاً جلوی هر نفر یا هر 2 3 نفر یه بلندگو قرار میگیره که بتونن چیزی رو که اجرا میکنن درست بشنون

حالا اگه شما برگشت صدا داشته باشید طوری که منجر به دیر شنیدن صدا براتون میشه میتونید از هدفون استفاده کنید

13. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    در تکمیل جواب استاد باید بگم که مانیتورینگ خاصیتی که داره بهترین و شفاف ترین صدا به شما میرسونه اکثرا هم باند اکتیوهستن -من مانیتورینگ fbt اف بی تی روبهتون پیشنهاد میکنم خاصیت دیگه که داره عدم سوت کشیدن میکروفن - هدفون هم اگه میخواید استفاده بکنید باید از هدفون های مخصوص برنامه لایو استفاده بکنید

14. Honey_Shababi

Honey_Shababi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +572 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوستان من يك سوال داشتم

چرا براي ميكس، هدفون پشت باز (يا نيمه باز) از هدفون پشت بسته بهتره؟

15. faham

faham عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +80 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    -هدفون پشت بسته فشار و حجم صدای بیشتری رو به پرده گوش وارد و گوش رو زودتر خسته و دقتش رو کم میکنه ولی هدفون پشت باز فشار اضافی هوا از پشت هدفون خارج و فشار رو نرم تر میکنه.
    -صدا در هدفون پشت بسته بدلیل عدم خروج هوای فشرده شده ، با حجم زیادتر و کمی بم تر بگوش میرسه و موجب خطای میکس کننده میشه.
    -صدایی که بگوش شما می رسه ناشی از تاثیر فشرده شدن و باز شدن لایه های مختلف هوای جلوی صفحه بلندگو های صداست که موجب تحریک پرده گوش می گردد .صدا در محیط باز و در حالیکه فشار بر هوا عادی باشد ، طبیعی تر بگوش می رسد زیرا تاثیر طبیعی بر پرده گوش می گذارد(منظور از طبیعی واکنشی است که پرده گوش در طول زندگی انسان نسبت به صدا دارد). در هدفون پشت باز شرایط پرده گوش نرمال تر از هنگامی است که صدا در یک محیط محدود و بسته با پرده گوش برخورد میکند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  16. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    از لحاظ اصول شنوایی و میکس به خاطر عایق بندی و محیط ایزوله مناسبی که در هدفون CLOSE وجود داره.میکس با هدفون CLOSE نتیجه ی خوبی خواهد داشت.اما به علت اینکه هدفون های CLOSE با عایق بندی قوی در طی استفاده ی طولانی و متوالی در روز ممکن هست به گوش فشار بیارن و یا گوش اصطلاحا گوش رو گرم کنند عده ای میکس با هدفون Open رو ترجیح می دن.

اما پیشنهاد نهایی من این هست که با هر گوش بدید و اگر امکانش هست میکس کنید.خود من تا قبل از اینکه dt990 رو در یک محیط واحد با dt770 خودم مقایسه کنم در ذهنم و بر اساس شنیده ها حدسیات زیادی در مورد 990 داشتم اما وقتی این هدفون رو از یکی از دوستان قرض گرفتم و با این هدفون میکس انجام دادم متوجه شدم که حدسیاتم درست نبوده.الان می تونم بگم که شخصا برای میکس 770 رو ترجیح می دم.برای گوشی که به close عادت کرده عبور خروج و عایق بندی نه چندان مناسب هدفون های باز، آزار دهندست.

یکی از دلایلی که برای میکس همیشه پیشنهاد می شه که از هدفون هم در کنار مانیتور استفاده بشه اینه که محیط ایزوله و عایق شده ی هدفون، فضایی استرویی تر با تاثیر پذیری کم، از آکوستیک محیط ارائه می ده که در هدفون باز این موضوع به علت همون مسئله ی عایق بندی کمتر نمود داره.البته مسئله ی خستگی گوش در هدفون های بسته رو هم نباید فراموش کرد.
    فقط همیشه به اهم هدفون مورد نظرتون توجه ویژه داشته باشید.هدفون های بیر داینامیک و سنهایزر در هر مدل با اهم های گوناگون وارد بازار می شه مثلا 990 از 32 اهم وجود داره تا 600 اهم که از لحاظ قیمت و کیفیت تفاوت زیادی دارن(تست من با دو هدفون 250 اهم 770 و 990 انجام شد)

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏9/7/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 8
  17. Honey_Shababi

Honey_Shababi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +572 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    با تشكر از راهنمايي دوستان عزيزم.

به نظرتون اگه من يك هدفون مثل akg k99 بگيرم ضمن اينكه قيمت مناسبي هم داره و نيمه باز هم هست، براي ميكس ميتونه مناسب باشه؟

چون فعلا قادر به خريد مانيتور نيستم و با وضع فعلي بازار مانيتور خوب حداقل 600 تومن هزينه داره.

18. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    حقیقتش مناسب و قابل اعتماد که نمی تونه باشه اما قطعا تاثیر مثبتی می تونه داشته باشه روی میکستون.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  19. mohamad bibak

mohamad bibak عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, wavelab

امیر جان یعنی dt 770 pro و یا dt 770 m از dt 880 pro i هم در میکس بهتر عمل میکنه؟

20. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیز ما با هم دیگه در این مورد صحبت کردیم.من مقایسه بین dt770 pro و dt990 pro 250 اهم رو در این پست داشتم.با 880 قیاس نکردم.می تونم بگم 880 هم محیط ایزوله و عایق خوب 770 رو داره و هم تا حدودی راحتی 990.تقریبا می شه گفت در کلاس بالاتری قرار داره.فقط بنده شخصا بیس dt770 رو بیشتر سایر مدلای beyerdinamic می پسندم.همونجور که قبلا گفتم شخصا داشتن و استفاده ی توام از 770 و 880 رو ایده ال ترین حالت ممکن می دونم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...