میکروفن خازنی Shure KSM32

JunioR

کاربر با تجربه
18/9/09
853
102
0
تهران
Shure%20ksm32-sl%202%20pic.jpg

میکروفن KSM 32 یک میکروفن خازنی دیافراگم بزرگ ساخت شرکت آمریکایی Shure است که در رده میکروفن های با بهای متوسط قرار میگیرد. شرکت Shure در زمینه ساخت میکروفن های دینامیکی از شهرت بسزایی برخوردار است و میکروفن های SM57 و SM58 آن در حد میلیونی به فروش رسیده اند. بنابراین در مورد میکروفن های خازنی نیز، تولید محصولی خوب از این سازنده، چندان خالی از انتظار نیست.
میکروفن KSM 32 یک میکروفن خازنی دیافراگم بزرگ Side-Address است که با ولتاژ فانتوم 48 ولتی کار میکند و دارای الگوی ثابت کاردیوییدی می باشد. سمت روبه روی میکروفن توسط لوگوی Shure مشخص شده و در سمت پشت آن (با لوگوی قدیمی Shure) دو عدد کلیدبرای تنظیم "فیلتر حذف بم" و "تضعیف تراز صدا" قرار دارد. کلید سمت راست امکان تضعیف به میزان 15 دسی بل را فراهم می آورد. کلید سمت چپ سه حالت برای حذف فرکانس های بم را در اختیار می گذارد که عبارتند از فرکانس قطع 115 هرتز با شیب 6 دسی بل بر اکتاو، فرکانس قطع 80 هرتز با شیب 18 دسی بل بر اکتاو و حالت سوم که حالت بدون فیلتر می باشد.

دیافراگم میکروفن از جنس پلمیر Mylar به قطر 20 میلی متر و ضخامت 2/5 میکرون است که با لایه ای بسیار نازک از طلا پوشیده شده و توسط یک لرزه گیر داخلی مهار گردیده است. شبکه بافته سه لایه بدنه میکروفن نیز در حذف پف های فرکانس بم هوا نقش قابل ملاحظه ای دارد. پیش تقویت کننده (PreAmp) داخلی، بدون ترنسفورمر داخلی و از کلاس A می باشد تا اثرات واپیچش را به حداقل رسانده و پاسخ ضربه مناسبی را تامین کند. ولتاژ تغذیه فانتوم مناسب برای این میکروفن از 11 ولت تا 48 ولت عنوان شده که در 48 ولت، KSM32 به 4/65 آمپر جریان نیاز دارد. البته با ولتاژهای پایین در حدود 11 ولت کیفیت سیگنال خروجی میکروفن کاهش می یابد و برای حداکثر کیفیت باید از ولتاژ حدود 48 ولت استفاده شود. بسیاری از میکسرهای ارزان قیمت نمی توانند تغذیه 48 ولت را برای چند میکروفن خازنی به طور همزمان تامین کنند. بنابراین استفاده از پیش تقویت کننده مستقل معمولا کیفیت سیگنال خروجی هر میکروفنی را افزایش خواهد داد.


1p2vdd2r8ji5qe7m4zh9.jpg

شکل بالا پاسخ فرکانسی و الگوی قطبی میکروفن در فرکانس های مختلف را نشان میدهد. در فواصل نه چندان نزدیک (بیش از 60 سانتی متر)، این میکروفن ازپاسخ فرکانس بم کاملا همواری برخوردار است ولی در فرکانس های بالا بی نظمی هایی به چشم میخورد که رفتار هم محور (On-axis) میکروفن را کمی غیر قابل پیش بینی خواهد کرد. الگوی قطبی میکروفن کاملا منظم است که نشان از پاسخ غیر هم محور (off-axis) پاکیزه ای دارد. در فواصل کم (حدود 15 سانتی متر) پاسخ فرکانس بم میکروفن اوج میگیرد که برای هر میکروفن جهتدار (مانند میکروفن های کاردیوییدی) کاملا طبیعی است.
نویز داخلی میکروفن برابر با 13 دسی بل و حساسیت خروجی آن معادل 16 میلی ولت
(dBv -36) بر پاسکال است که امروزه مقادیر متوسطی بشمار میروند. امپدانس خروجی میکروفن برابر با 150 اهم است و امپدانس بار بیش از 1000 اهم توصیه شده است. در این حالت حداکثر تراز خروجی معادل 133 دسی بل و رنج دینامیک معادل 120 دسی بل است. با افزایش امپدانس بار به 2500 اهم (پیش تقویت کننده های با کیفیت بالا)، حداکثر تراز خروجی به 139 دسی بل (دو برابر) و رنج دینامیک به 126 دسی بل افزایش پیدا می یابد. در این حالت واپیچش هماهنگ کمتر از 0/08 درصد خواهد بود. نسبت سیگنال به نویز نیز برابر 81 دسی بل است. در بار 1000 اهم، ولتاژ خروجی میکروفن در 3dBV و در بار 2500 اهم، در 9dBV، برش (Clip) خواهد بود.
این میکروفن از نوع الکترت است و دیافراگم آن به طور دایمی شارژ شده است و تغذیه فنتوم برای تامین نیاز مدارهای الکترونیک آن به کار میرود. شرکت سازنده ادعا کرده که راهی برای نگاه داشتن طولانی مدت شارژ دیافراگم یافته و مشکل دشارژ تدریجی میکروفن های الکترت نباید باعث نگرانی کاربران این میکروفن گردد. کیفیت ساخت و تراشکاری بدنه این میکروفن بسیار خوب می باشد و تلنگر به بدنه آن تولید تشدید آکوستیکی قابل توجهی نمی کند که نشانه طراحی دقیق بدنه است.
این میکروفن در یک جعبه آلومینیومی و به همراه لرزه گیر الاستیک، روکش مخملی، گیره ساده میکروفن و مهره تبدیل پایه میکروفن، عرضه می گردد. وزن خالص آن برابر با 490 گرم و ابعاد آن برابر با 187 در 56 میلی متر می باشد.


آزمایش میکروفن:

میکروفن KSM 32 از نظر قیمت در گروه متوسط قرار میگیرد ولی از نظر کیفیت بالاتر از متوسط است. با آزمایش این میکروفن در کنار یک میکروفن نویمن و یک میکروفن Rode، به این نتیجه رسیدم که KSM 32 چه از نظر قیمت و چه از نظر کیفیت در میان این دو قرار دارد! گرچه در پاره از موارد تفاوت بین صدای این سه میکروفن بسیار کم و در پاره ای دیگر، کاملا آشکار است.
از نظر پاسخ فرکانسی، صدای KSM 32 را میتوان در سه طیف بم، میانی و زیر به تفکیک ارزیابی کرد. در فرکانس های بم، این میکروفن بی تردید بسیار خوب عمل میکند. در فرکانس های زیر، به گوش من کمی افزون تر از آنچه باید، تیز است. اگر به صداهای درخشان و نافذ علاقه مندید که خوش به حالتان ولی اگر اصوات طبیعی تر مدنظر است استفاده از اکوآلایزر معمولا مشکل را حل خواهد کرد. باید توجه داشته باشید که این تیزی صدا هم کاملا خفیف است و هم ممکن است در برخی از کاربردها مطلوب باشد. در فرکانس های میانی، تصور می کنم که این میکروفن کمی از میکروفن های گرانقیمت، جا می ماند ولی این موضوع هم کاملا هم به سلیقه است و هم به کاربرد مربوط است و نمی توان آن را قطعی دانست. پاسخ ضربه این میکروفن و رفتارش در مقابل اصوات کوبه ای بسیار مناسب و مطلوب است که معمولا از میکروفن های دیافراگم بزرگ در این رنج قیمت انتظار نمی رود که البته با وجود اندازه کمی کوچکتر از استاندارد دیافراگم این میکروفن، قابل پیش بینی است. این پاسخ ضربه بهتر به بهای افزایش خفیف تراز نویز میکروفن منجر شده که در کاربردهای عادی ایراد مهمی بشمار نمیرود. در ضبط صدای انسان و سازهای ویلن،کنترباس، فلوت، کلارینت و ابوا، KSM 32 کاملا مناسب عمل کرد گرچه در مورد کلارینت و کنترباش و کمی هم قلوت، صدای این میکروفن در فرکانس های میانی مقداری از آنچه می پسندم ضعیف تر بود (در مقایسه با میکروفن های گرانقیمت).
وجود لرزه گیر بزرگ به همراه میکروفن و کیفیت مکانیکی بسیار خوب بدنه مزایای آشکار KSM 32 تلقی میگردند. از نظر صوتی نیز این میکروفن رفتار کاملا ارزنده ای دارد و اگر در جستجوی یک میکروفن استودیویی دیافراگم بزرگ با بهای متوسط می گردید که صدای چندان متوسطی هم نداشته باشد! KSM 32 شایان توجه جدی خواهد بود.


ارد انزابی پور (مجله صنعت صدا و تصویر)
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: