میشه از پیانو دیجیتال به جای midi کیبورد استفاده کرد؟

شروع موضوع توسط SinaMplus ‏29/8/13 در انجمن آشنایی با موسیقی و مفاهیم آهنگسازی ( سخت افزار )

تاپیک میشه از پیانو دیجیتال به جای midi کیبورد استفاده کرد؟ تالار آشنایی با موسیقی و مفاهیم آهنگسازی ( سخت افزار ) در persian-music.org.

1. SinaMplus

SinaMplus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام
    من 1 پیانو دیجیتال دارم که فقط یه خروجی MIDI داره؟
    میتونم پیانو رو وصل کنم به کامپیوتر و نت هایی که میزنم رو تو fl ضبط کنم؟
    ممنون:smile (10):

2. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    پاسخ : میشه از پیانو دیجیتال به جای midi کیبورد استفاده کرد؟

امکان پذیر هست خیلیها برای استفاده از کلاویه های خوب پیانو این کار رو میکنند .
    یک میدی اسپورت تهیه کنید و به اون کانکت کنید .

3. SinaMplus

SinaMplus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

یه سری از دوستان گفتن که پیانوت باید ورودی MIDI هم داشته باشه...منو ترسوندن :smile (16):
    الان خیالم راحت شد
    ممنوننننن:smile (2):

4. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

تا جایی که من میدونم پیانو ها در هنگام کانکت به یک دیوایس دیگر master میشوند مگر اینکه شما یک ارنجر داشته باشید که دیگه اینجا میتونید اونو slave ببنید و از اون ورودی میدی midi in استفاده کنید.
    میدی رکوردر / میدی ماژول / افکت وسینت و...... از این دسته هستند.

- - - - - - - - - -

تا جایی که من میدونم پیانو ها در هنگام کانکت به یک دیوایس دیگر master میشوند مگر اینکه شما یک ارنجر داشته باشید که دیگه اینجا میتونید اونو slave ببنید و از اون ورودی میدی midi in استفاده کنید.
    میدی رکوردر / میدی ماژول / افکت وسینت و...... از این دسته هستند.

5. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

سلام پیانو ها ازmidi in هم استفاده میکنند.یعنی با صداهای داخلیشون نتها ی تو daw پخش میکنن.

6. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

درسته بعضی از پیانو ها و اکثر اونها midi in / out دارند و لی تصور نمیکنم برای پخش ترکهای midi داخل daw استفاده شود .
    به نظر من این دستوری که شما فرمودید هیچ مبنای منطقی نداره..

فرض کنیم نت های داخل DAW رو play کردند به چه هدفی رسیدند ؟ پس تکلیف نوازنده چیست ؟

دوست عزیز . مبنای وجود این پورت برای کانکت کردن دو دیوایس مختلف در اجراهای لایو برای کنترل و دسترسی به ساند لایبری ها و بانکهای دیوایس دیگر هست .
    در اینجا از فیش میدی به میدی استفاده میشود که هر دو ساز رو سینک کرده و امکان دسترسی به صداهای مختلف رو در کمترین زمان فراهم میکند.
    پس برای دسترسی و اکسس به دو یا چند ساز این امکان فراهم شده . بحث ترمینالهای میدی بسیار گسترده هست صحبت از یک پورت نیست بلکه یک استاندارد فراگیر و جامع هست.

حالا چرا روی پیانو این امکان هست ؟ من تصور مکینم به علت استفاده از اکشن و کانکت کردن اون به یک دیوایس اکسترنال مثل کامپیوتر یا رکودر یا افکت و.... باشد
    وگرنه پیانوی دیجیتال صدایی در حد اکوستیک ندارد و با این کار به هدفی نمیرسیم.
    چه اینکه اگر یوزر کمی سواد داشته باشد روی همون ترک میدی یک سمپل پیانو قرار میدهد و اکسپورت میکند و حتی میتواند با یک mp3 پلیر هم اون رو play کند.
    موفق باشید

- - - - - - - - - -

درسته بعضی از پیانو ها و اکثر اونها midi in / out دارند و لی تصور نمیکنم برای پخش ترکهای midi داخل daw استفاده شود .
    به نظر من این دستوری که شما فرمودید هیچ مبنای منطقی نداره..

فرض کنیم نت های داخل DAW رو play کردند به چه هدفی رسیدند ؟ پس تکلیف نوازنده چیست ؟

دوست عزیز . مبنای وجود این پورت برای کانکت کردن دو دیوایس مختلف در اجراهای لایو برای کنترل و دسترسی به ساند لایبری ها و بانکهای دیوایس دیگر هست .
    در اینجا از فیش میدی به میدی استفاده میشود که هر دو ساز رو سینک کرده و امکان دسترسی به صداهای مختلف رو در کمترین زمان فراهم میکند.
    پس برای دسترسی و اکسس به دو یا چند ساز این امکان فراهم شده . بحث ترمینالهای میدی بسیار گسترده هست صحبت از یک پورت نیست بلکه یک استاندارد فراگیر و جامع هست.

حالا چرا روی پیانو این امکان هست ؟ من تصور مکینم به علت استفاده از اکشن و کانکت کردن اون به یک دیوایس اکسترنال مثل کامپیوتر یا رکودر یا افکت و.... باشد
    وگرنه پیانوی دیجیتال صدایی در حد اکوستیک ندارد و با این کار به هدفی نمیرسیم.
    چه اینکه اگر یوزر کمی سواد داشته باشد روی همون ترک میدی یک سمپل پیانو قرار میدهد و اکسپورت میکند و حتی میتواند با یک mp3 پلیر هم اون رو play کند.
    موفق باشید

7. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

درود جناب اخوان
    بله مطلع هستم، اما
    چراتصور کنید.تو واقعیت هم هست.
    این دستور رو من از خودم ندادم که!مبنای منطقیشم راهنمای چندین پیانو دیجیتال هست که خوندم. بخونید متوجه میشید!
    والا امکانی هست که توپیانو ها هست.یکیش همونییه که گفتید.یکیشم من گفتم.
    مثلا من میخوام نت پیانو رو با صدای دستگاه خودم داشته باشم، از همین روشی که گفتم(و شما گفتید که منطقی نیست) استفاده میشه کرد و البته راههای دیگه هم هست.

8. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

لطف کنید لینک همون راهنما رو قرار بدید بررسی میکنم. مرسی

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏29/8/13
  9. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

بله
    از سایت یاماها و کورگ قابل دریافت هستش.
    بیشتر مدلهای دیجیتالی این رو دارن(من خودم تست کردم).
    جناب اخوان اینا براتون از سایت کورگ قرار دادم که نیاز نباشه حتی راهنما دانلود کنید:
    میشه از پیانو دیجیتال به جای midi کیبورد استفاده کرد؟-1.jpg
    و یه مدل قدیم حتی
    میشه از پیانو دیجیتال به جای midi کیبورد استفاده کرد؟-2.jpg

10. SinaMplus

SinaMplus عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

اساتید من الان کلا هنگ کردم:smile (23):
    مدل پیانو من Korg SP-170S هستش...
    من الان 2 تا سوال برام پیش اومد...
    اول این که اگه من پیانو رو وصل کنم به کامپیوتر بعد برم تو FL اجرا خودمو ضبط کنم.نت ها تو پیانو رول نمایش داده میشه؟
    سوال دومم...میتونم وقتی پیانو رو وصل کردم به کامپیوتر بانرم افزار FL و با استفاده از "Channels>Add One>Layer" یه سمپل رو بذارم زیر کلاویه های دست راستم یه سری هم بذارم زیر کلاویه های دست چپ
    ممنون میشم جواب بدید:smile (48):

11. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

راهنماشو کامل بخونین.
    سوال هم باید تو انجمن اف ال باشه

سوال اول اگه درست وصله که خوب میشه.
    دومی هم تو انجمن اف ال بپرسید (باید بشه)

موفق باشید.

12. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

دوست عزیز pe32 گرامی.

این نوشته چه ربطی به صحبت شما داره که فرمودید از داخل daw پلی میکنی و روی پیانو اجرا میشه ؟ در کدوم اسکرین شات صحبتی از daw شده ؟ آیا شما کلمه daw یا چیزی شبیه به اون رو میبینید ?

در همون راهنما به وضوح در مورد قابلیت midi in . out اشاره شده که میتواند به عنوان مستر قرار بگیر چرا که lp300 خودش یک بانک لایبری داره ...و میتونه به عنوان ساند ماژول قرار بگیره .....) که تا همبن جا هم من در عرایض قبلی خودم خودم قبلا اشاره کرده بودم و مختص همینجا نیست)
    در قسمت میدی کپیبیلیتی اشاره کرده که میتونه از قابلیتmidi به عنوان یک کامپوزر در سیستم استفاده بشود و اینجا صحبتی ازDaw نشده .
    در نرم افزارهای آموزش پیانو میتونید پیانو رو به pc وصل کنید و در کوییزها و تمرینات از اون استفاده کنید و قطعاتی برای امتحان بنوازید . نرم افزار قدرت نوازندگی شما رو مورد سنجش قرار خواهد داد . حالا این به نوعی دیکر در مدارس موزیک انجام میشود .. و بارم خبری از daw نیست. و همون یک پورت midi out این وظیفه رو بخوبی انجام خواهد داد .

در قسمت convenient feature بصورت گذرا فقط به دارابودن آپشن میدی اشاره شده و شما جمله رو ناقص انتخاب کردید . بلکه بالاتر از قسمتی که انتخاب کردید سه تا دیوایس که به اون کانکت میشوند رو نام برده که حداقل سینت سایزرش برای شما آشنا هست . و طبق پست قبلی که عرض کردم میتونید به اون کانکت کنید . و در اچرای لایو یک ارنجر رو با میدی کیبل به این پیانو کانکت میکنید با همون ارنجر میتونید این پیانو رو کنترل کنید . که فکر کنم همین قضیه رو شما اشتباه متوجه شدید . این پورت برای اتصال به daw مثل کیوبیس و سونار نیست . گاهی وقتها باید چندتا صدا رو ترکیب کرد که این ساز این امکان رو به شما میده که 16 ترک صدا رو مخلوط کنید و از طریق midi in اونو ارسال کنید ...... ویدوی تیپ از کنسرتهای یانی . و خیلی از سینت بازهای مشهور مثل ژار تهیه کنید این قابلیت رو میبینید . همونطوری که عرض کردم میدی قابلیتهای زیادی داره و تنها مختص به این چند پاراگراف نخواهد بود .
    اگر عمری باشه در مورد اون یک مقاله خواهم نوشت.

در نهایت این اسکرین شاتها هیچ ارتباطی با هم ندارند و علاوه بر اون هبچ ارتباطی هم با صحبت شما نخواهند داشت اما من این اصرار شما مبنی بر درست بودن صحبتتون متوجه نشدم :)
    شاد و موفق باشید.

- - - - - - - - - -

سئوال اول : 100 درصد انجام شدنی هست و حتی بهتر از میدی کیبوردهایی که برای این کار ساخته شدند میتونید از پیانوتون استفاده کنید.

سئوال دوم : من این کار رو نکردم چون احتیاجی به این کار نداشتم ولی برای این کار دوتا راه دارید. از سمپلرهایی که این قابلیت رو دارند استفاده کنید. و بعضی از اونها امکان تغیییر صداهای دلخواه رو ندارند و صداها رو از قبل روی بانک نصب کردند .
    مثلا در بعضی از بانکهای کانتکت این قابلیت هست و شما میتونید در 2 اکتاو اول یک سمپل استرینگ داشته باشید و در اکتاوهای بالاتر یا کلیدهای راست ملودی با ساز دلخواهد بنوازید.

در بعضی از بانکهای nexus که مبتنی بر آرپژ هستند این قابلیت هست.
    بیشتر سملپرهی معروف این قابلیت رو دارند.

ولی تا جایی که میدونم و در ویدئو ها دیدم باید میدی کنترل استفاده کنید و این قابلیت رو برای اون تعریف کنید.
    به این صورت که 2 تا ترک باز میکنید و در ترک اول یک سمپل قرار میدید و اونرو به کلیدهای رینج 1-تا 25 اساین میکنید . و در ترک دوم یک سمپل دیگر انتخاب میکنید و اونو به کلیدهای 25 به بعد اساین میکنید. حالا موقع نوازندگی میتونید با دست چپ دو اکتاو سمپل ( مثلا استرینگ یا پد و..) داشته باشید و از کلید 25 به بعد یک سمپل دیگر مثل ( گیتار / پیانو ... ) رو بنوازید.
    این شکل اصلی قضیه است ولی من از اجرای اون روی پیانوی شما مطمئن نیستم.

موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏30/8/13
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  13. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

جناب اخوان این قابلیت که مورد بحثمون هست و در اصل متعلق به ورکستیشن هاست(البته اگه قبول دارید) رو تو پیانو های دیجیتال قرار میدن.
    من خودم پیانو ندارم،اما چند جا این رو دیدم(کلیپ) و بعد از مطلع شدنش برا دوستان خودم هم انجام دادم.
    تو پست 12 و قبلی ها که توضیحاتی رو در مورد میدی این و اوت نوشتید که البته بنده در جریان هستم،خب عزیز وقتی یک دستگاه (سینت یا ...)می تونه این پیانو رو کنترل کنه ، خوب pc و daw هم میتونه دیگه.اصلا این هدف اصلی اختراع پروتوکل میدی هستش.
    منم این کار رو کردم و میدونم که میشه.البته نمی گم رو همه ی پیانو ها ولی با بیشترشون رو دیدم و یا شخصا انجام دادم.
    اون پیانو نمی فهمه که کی بهش مسیج میدی میده، اونهایی که شما می نویسی درسته و همون اثبات حرف منم هست.daw هم میتونه خروجی میدی بفرسته.
    شما چه اصراری هست که میگید نمی شه؟

همون "ساند ماژول"که خودتون گفتید

منم دقیقا همین رو می گم و به خوبی هم قابل اجراست.رو پیسی و دیگر دیوایس ها.
    ممنون از فعالیت مفیدتون.انوقت در مورد این قابلیت هم انشالله به صحت حرف بنده پی میبرید.
    آقای اخوان عزیز شما نگفتید که این کار رو کردید و نشده و یا اینکه از رو متون به این تنیجه رسیدید که نمیشه.
    اما در هر صورت من ازش استفاده کردم.شاید خیلی از قابلیت های دیگه هم باشه تو میدی و ما استفاده نکرده باشیم ، اما من به این مطئنم که میشه.
    حالا شما اگه میگی نمیشه، من دیگه باید چی بگم ... . نمی خوام تاپیک اون دوستمون خراب شه.چون بحث علمی هستش و به دور از سلیقه و برداشتهای شخصی.
    موفق باشید

14. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

دوست عزیز شما دوبار تا الان صحبتت رو عوض کردید .
    من توضیح کامل رو دادم .
    از داخل daw امکان ارسال ایونت های میدی به دیوایسهای دیگر هست ولی این کار احمقانه است. اگر فرض کنیم قرار باشد یک ترک میدی پلی شود . چون نوازنده نقش هویج رو بازی میکند .
    این قابلیت صرفا برای کاکت کردن دو یا چند ساز با دیوایس متفاوت هست و بس.

فرمودید اینو صراحتا در دو manual پیانو دیدید گفتم لینک بزار و یک کلمه راجع به این کار احمقانه مطلبی ننوشته شده بود .
    فکر میکنم تا اینجا همه فهمیدن و متوجه شددند .
    جواب من همون بود و ادامه دادن این تاپیک کار بی معنی هست.

تنها زمانی میتوانیم از سیستم به دیوایسها میدی بفرستیم که هدفی داشته باشیم . به عنوان مثال خیلی از کیبوردهای آموزشی و قدیمی با همین سیستم میتونند استایلها رو اپدیت و ترنسفر کنند ولی اینکه سیستم میدی برای اجرا بفرستد کاریست بی معنی و احمقانه و علاوه بر اون کسی در اجرا از این روش استفاده نمیکند .....نوازنده شعور دارد واین کار رو خودش انجام میدهد و با انجام اون فقط سطح کار خودش روdiminished میکند.

لطفا این بحث احمقانه رو همینجا تموم کنید.

15. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

درود جناب اخوان
    شما اصلا به حرف بنده توجه نکردید و اینکه تو راهنما نتونستید پیداش کنید ، مشکل از خود شمست و به کسی مربوط نیست. چه بسا که خیلی واضح هم گفته شده. لطفا احترام خودتون هم رو نگه دارید.و این درست نیستش که به خاطر اطلاعات ناقص خودتون علاوه بر پا فشاری، به دیگران هم توهین بکنید.
    اینی که شما درکش نمی کنی یک از استفاده هاش اینه که یه میدی که توی daw رکورد شده رو با یک صدای خاص ساز رکورد کنیم یا اگه یک ورکستیشن باشه حتی از افکتهاش استفاده کرد.
    و شما تعیین نمیکنی که قابلیت به چه دردی می خوره.هر کسی یه نیازی داره.
    در ضمن فکر نمی کردم شرکتهای رولند و یا کورگ اینقدر احمق باشند که این قابلیت های بدر نخور رو، رو دستگاه هاشون قرار بدن!
    بله خیلی واضح گفتم نمی دونم چرا شما متوجه نشدی؟
    در ضمن ممنون از اینکه تو بحث شرکت کردید و از اطلاعاتتون استفاده کردیم .

براتون آرزوی موفقیت دارم .فعلا بای

16. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason

اینکه میدی اوته ساند کارتو به کیبورد وصل کنیم و از داو به کیبورد ( شامل سینتسایزر،ورک استیشن،اررنجر) خروجی بگیریم کار شدنیه و درجای خودش کاملا منطقی و هوشمندانست.عملا خیلی از سینتی سایزر های عرضه شده بصورت رک همینجوری کار میکنن یا مثلا خیلی وقت ها ما صدایی داریم که قبلا اونو توی سینت سایزر خودمون ساختیم و حالا میخوایم بدون دردسر ملودی و CC والیو هایی که براش تنظیم کردیمو با قابلیت میدی از تو داو براش بفرستیم و صدای تولید شده توسط سخت افزارو بصورت سینک ریکورد کنیم.این روش یکی از راحت ترین و بی دغدغه ترین روش ها میتونه باشه.اینکار برای دیجیتال پیانو هایی هم که ورودی میدی این دارن قابل اجراست.
    حتی پامونو فراتر بزاریم.شما میتونید با استفاده از این روش خروجیه یک میدی کنترلر جدارو با استفاده از یک داو به سینتسایزرتون بفرستین.
    مثلا برنامه Touch daw که تحت گوشی های اندروییده یک XY pad جالب برای کنترل CC هایی که براش تعیین شده داره.عملا ما بطور مستقیم نمیتونیم اونو به سینتسایزرمون وصل کنیم ولی توی داو براش یک کانال میدی تعریف میشه و با سند کردن اون کانال میدی به کیبوردمون در صورتی که شماره های CC قابل قبول و اساین ایبلشو بدونیم،میتونیم یه سری کنترل های جدید حین پرفرمنسمون روی صدا اونم بطور وایرلس داشته باشیم.
    بنابر این بنظر من اصلا احمقانه نیست...

17. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

درود جناب قنبر پور
    شما اون کاربرد هایی که برای ورک استیشن ها گفتید،من هم فیلم اجراشو دیدم(یعنی اینطوری متوجه این روش شدم-و البته از طریق راهنمای دستگاه)و هم انجام دادم.اکثر پیانو ها ورودی میدی و این سیستم رو دارنو می تونن این چیزهایی رو که در مورد ورک استیشن ها نوشتید رو تا حدیش رو اجرا کنند.(منظورم اضافه بر استفاه از بانک صداشون هست البته )
    تازه شما به اون چیزی من قبلا انجام داده بودم هم اشاره کردید و خدا رو شکر که شما هم انجام دادید،یا حداقل ما رو احمق ندونستید.

ممنون از حضورتون

- - - - - - - - - -

این Touch daw رو مشابهش رو دستگاه هایی مثل m3 دارن.
    اما ایین یه جایگزین خوبه برا اونهایی که ندارن.خیلی ممنون از معرفیش محمد خان.

18. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason

بله مثلا یک دستگاهی مثل V-synth Gt همرو داره ولی یاماهای دوزاری من هیچ کدومو نداره متاسفانه
    درهرحال اینم عرض کنم که در راستای موضوع تاپیک اگه پیانوی شما یه خروجیه میدی اوت یا پرت یو اس بی هم ذاشته باشه برای استفاده بعنوان میدی کنترلر کافیه فقط دوستانی که سوند کارتشون جک میدی این نداره برای وصل کردن خروجی از جک میدی اوت پیانوشون به کامپیوتر باید کانورتورشو تهیه کنن.

- - - - - - - - - -

البته تاچ داو امکانات خیلی جالب دیگه ای هم داره و به همین چیزا محدود نمیشه.پیشنهاد میکنم به سایتش یه سری بزنین.البته نصب کردنش یکمی سخته برای کاربرای ویندوز چون توی ویندوز پرت میدی مجازی تعریف نشده ولی درهرحال اگه خواستین نصب کنید به من پیغام خصوصی بدین اگه مشکلی داشتین

19. pe32_64

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2

من اگه درست خاطم مونده باشه تعدادی از مدلهای یاماها ydp,clp,cvpدارن.
    جسارتا کدوم دستگاه رو در اختیار دارید؟
    بله یک تبدیل usb به midi حل میکنه مشکلو.

20. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

صحبت من : ( این پست رو قرار بود داخل اون مقاله بنویسم که متاسفانه مجبورم برای درک بهتر بریده از اون رو اینجا قرار بدهم. ) امیدوارم با این صحبت بحث همینجا تمام شود.

midi out به شما امکان کنترل یک دیوایس رو بصورت کلاینت میدهد . این کلاینت شامل سینتها / ابزراها و هر انچه که پورتی به نام MIDI in ویا ورودی USB برای استفاده و دریافت پارامترهای میدی دارند رو خواهد داشت.
    ولی نخست ببینیم سئوال چه بود ؟ شخصی پرسید میتونم پیانو رو کانکت کنم و گفتم بله صدر دصد امکان پذیر هست . ایشون گفتند پورت midi in وجود ندارد و عرض کردم چون نیازی به استفاده از بانکهای صدای اون نیست چون پیانوی شما احتمال ارزون هست و استفاده از بانکهای اون هیچ سودی برای نوازنده ندارد. علاوه بر اون همه واقف هستند که کلاویه های یک پیانوی ارزون ممکن هست از میدی کیبوردها یی با کلاویه های نیمه سنگین بهتر عمل کند. پس تنها با استفاده از میدی اسپورت این قابلیت امکان پذیر هست ... تمام شد و رفت.

دوستمون میفرمایند بله این کار برای ارسال میدی از DAW به پیانو هست و دیدم خیلیها این کار رو میکنند. درخواست منبع کردیم که به یک manual ریفر داند و متاسفانه چیزی درمورد DAW نوشته نشده بود.

منم در جواب گفتم این کار برای وقتی هست که یک دیوایس قدرمندی مثل موگ / نورد و ... داشته باشیم نه صرفا یک پیانوی 400-500 دلاری که خود سازنده هم از تعبیه ورودی midi به اون سر باز زده.

علاوه بر اون وقتی شما از پیانوی دیجیتال استفاده میکنید قطعا از موتور صدای یک شرکت که در داخل برد نهاده شده استفاده میکنید. این چیپست با 0 و 1 کار میکند . حال اینکه سمپلها و پلاگینهای پیانو هم با 0 و 1 کار میکنند و حتی ممکن هست پیانوی مثل Grand از همون پیانوی کورگ هم صدای بهتر و لطیفتری داشته باشد.

جناب فرهود در بخش سیمولیشن و شبیه سازها فرمودند وقتی من با انالوگ کار میکنم پردازنده من افکت سخت افزاری خواهد بود حالا اگر با نرم افزار کار کنم پروسسور من 0و 1 خواهد بود و خیلی قشنگ این مبحث رو یاداوری کردند ولی شما به اون توجهی نفرمودید.

ارسال پارامترهای میدی برای نوازندگی پیانو که ساندفونتهای اون در سمپل ها قابل دسترسی هست کاری احمقانه است هیچ کسی این کار رو نمیکند مگر این که دیوایس رسیور یک سینت ماژول یا پردازنده ای به مراتب بهتر و با کیفیت تر از سمپل های نرم افزاری باشد یا اینکه یوزر هزینه خرید یک پیانوی خوش کیفیت رو داشته باشد که در این مورد استثنا هست و اکثرا این کار رو انجام میدهند ولی برای بقیه استفاده از پلاگین بسیار به صرفه تر خواهد بود هرچند که به اون کوالیتی پیانو نزدیک نخواهند شد. که در این مورد توضیحات لازم رو دوستمون جناب nkaq فرمودند.
    ....توجه داشته باشید که صداهای داخل پیانو بوسیله یک ساند اینجین کنترل میشوند که بر روی نرم افزار این کار توسط پلاکین انجام میشود . وقتی مبنای کار در هر دو 0و 1 است دلیلی برای انجام این کار نیست چون خروجی کار هم فرقی با نرم افزار نخواهد داشت . پس منطقی ترین راه استفاده پلاگین هست مگر اینکه بودجه خرید سینتهای سخت افزاری رو داشته باشید که در اون صورت قضیه فرق میکند . و همونطوری هم میبیند که در همه ویدئو شوها یک مک بوک در کنار کیبورد نوازنده هست و یا اینکه کسی مثل یانی یا کیتارو یا ژان میشل زیر از چند کیبورد استفاده میکنند. دلیل این کار چیزی بیش از این نخواهد بود.

اما برای پیانو رکورد از یک پیانوی اکوستیک به مراتب بسیار بهتر و با کیفیت تر از استفاده از پلاگینهای ارزون یا بانکهای سنگین خواهد بود. البته این نظر من هست .
    وقتی یک سینت قدرتمند چند هزار دلاری دارید قطعا اینجا مباحث فرق میکند. و بهترین راه همین هست که سینتها رو کانکت کنیم و از صدای اونها استفاده کنیم.
    البته اهنسازان بزرگ از ورکستیشن استفاده میکنند مثلا میبینید ژان مییشل ژار یک موگ و یک نورد رو به هم کانکت کرده و ارپژش رو هم از ارتوریا گرفته اگر کمی سرچ کنید قطعا مطالب مفیدتریو ساده تر از این مباحث ساده پیدا میکنید.
    ولی اینکه یک پیانوی چیپ رو به کیوبیس وصل کنیم و از خروجی اون رکورد کنیم کاریس بسیار احمقانه چون صداهای پلاگین هایی مثل grand ,..ویا حتی بانکهای دیفالت یک سکوئنسر مثل سونار بهتر از اون پیانو عمل خواهند کرد. سازنده آگاه هست به همین علت بود که عرض کردم ورودی میدی برای این پیانو کارایی ندارد ...ولی متاسفانه شما زحمت سرچ ساده رو هم به خودتون ندادید :)
    به ترتیب نوشته ها رو لیست کردم و میتونید ببینید که صحبت من در این مورد کاملا درست هست.

که البته منظور من اینجا سینت نبوده و ایشون با عوض کردن صحبت من بحث ورکسیتشن ها و دیوایسها رو پیش کشیدند...
    منظور من استفاده از پیانوی ارزون به عنوان یک ماژولر بوده که در هیچ کجای دنیا یک موزیشن با سواد این کار رو نخواهد کرد. دلیل رو در این پست کاملا توضیح دادم وفکر میکنم تا همین جا کافی باشد.

من هم انکار نکردم و این پورت ورودی میدی در پیانوهای گرون قیمت هست . ولی استفاده اش اون چیزی نیست که شما فکر میکنید که از داخل DAW پلی کنید و از صدای گرم پیانو لذت ببرید بلکه برای رکورد یا استفاده لایو روی استیج استفاده میشود که قبلا هم اشاره کردم . دیگه شما متوجه نشدید و بازهم روی منطقتون اصرار داشتید .

که البته داخل لینکها کلمه DAW وجود ندارد .......و ایشون همچنان اصرار دارند که هست ....اگر شما چنین کلمه ای میبنید لطف کنید شماره خط مورد نظر رو قرار بدید وگرنه بهتره این بحث احمقانه رو ادامه ندید.

این پستهای من هست شما میتونید در بالا ببنید ایا من گفتم خروجی میدی به یک دیوایس دیگر احمقانه است یا نمیشه ؟
    در پستهای من میتونید ببینید خروجی به پیانو غیرمنطقی هست مگر اینکه بانک صدای خاصی داشته باشد و مثلا شما قصد داشته باشید از یک صدای خاص استفاده کنید که این موضوع کاملا متفاوت هست.. شما هنوز فرق پیانو رو با سینت نمیدونید دیگران رو هم مجکوم به اشتباه میکنید. در صورتی که صد در صد شدنی هیست ولی دیوایس مقصد باید یک آپشنی فراتر از نرم افزار داشته باشد تا بتونید از اون استفاده کنید.
    دوست عزیز اینکه صحبت شما درست باشد یا غلط برای من فرقی نیمکند و علاوه بر سطح کار من رو پایین نمیاورد. میتونید به این بحث شیرین ادامه بدید ولی من همچنان معتقدم استفاده از صدایی که توسط یک چیپ تولید میشود و اون چیپ جزو محصولات نورد هم قطعا نیست کاری بسیار احمقانه است . چرا که میتونید به جای اینکه از موتور صدای کورگ استفاده کنید از سمپلهای خوب و دست اولی مثل محصولات که گفته شد استفاده کنید. خیلیها در اجرا از این کار استفاده میکنند و موفق هستند.
    گفتم ویدئها رو ببینید و ندید یک بار کنسرتهای اریان رو ببینید میتونید مشاهده کنید نینف با یک یاماها 630 و کورگ ترایتون کار میکند . جالبه که همیشه دسستهاش روی یاماها 630 هستش :) این به همون دلیلی هست که عرض کردم... گاهی وقتها خود من D 50 رو به pa50 لینک کردم وبا کلاویه های کورگ نوازندگی کردم . ولی این سلیقه من بوده قطعا برای دیگری این دیوایسها متفاوت هست . ولی هدف یکی هست. چند وقت پیش هم چند تا از دیزهای D50 شل شده بود و خوب کار نمیکرد که تعویضش هم نکردم و با همون pa50 به صداهای که ساخته بودم دسترسی داشتم .

فکر میکنم اگر صرفا قصد استفاده از ساند بانک یک رسیور رو داشته باشیم تفاوتی بین سینت و ماژولر یا FX و...نخواهد بود . هدف ارسال هست ولی اینکه منبع کیبویس باشد و مقصد یک پیانوی زیر هزار دلاری قضیه یک مقدار غیر منطقی هست حداقل من تابحال ندیدم که کسی سمپلهای خوب پیانویی مثل grand رو بیخیال شود و با ساندفونتهای یک پیانوی ارزون کار کند...یا شاید هم دوستان پول اضافی دارند که برای خرید نورد و... هزینه میکنند. به هرحال هدف هرچه بود اون طراح برد به این فکر کرده و از صرف هزینه اضافی بر روی یک پیانوی ارزون جلوگیری کرده ... البته صحبت شما درست هست و من منکر صحبت شما در مورد سینتها و ... نیستم.

درضمن جناب pe32 گرامی پستهای من اینجا بدون ویرایش هست من به شما بی احترامی نکردم لطف کنید کمی در معاشراتتون رعایت ادب و احترام رو داشته باشید .
    موفق باشید.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏30/8/13
بارگذاری...