میزان لنگ

شروع موضوع توسط honeyxp ‏26/6/15 در انجمن مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی

تاپیک میزان لنگ تالار مفاهیم پایه صوت و تئوری موسیقی در persian-music.org.

1. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    سلام، خسته نباشین، قبل از هر چیزی بگم لطفا کسایی که اطلاعات کامل و دقیق دارن جواب بدن. مرسی
    در مورد میزان لنگ، توی کتاب پرویز منصوری نوشته: «در ساده ترین تعریف، هر دوره‌ی این میزان، آمیزه‌ای است از مضرب‌ها و مجموع‌های اعداد 2 و 3».
    حالا این جا سوال من اینه، اولین گام برای تشخیص میزان لنگ همین جمله‌‌بندی‌های میزانیه یا کسر میزان ملاک ما برای تشخیصه؟
    سوالمو با یه مثال توضیح میدم:
    فرض کنیم کسر میزان ما 4/4 باشه و ریتم غالب میزانی ما این طوری باشه:
    3 2 3. منظورم این که ضرب اول ما سیاه نقطه‌دار (یا سه چنگ)، ضرب دوم ما یه سیاه و ضرب سوم مثه ضرب اول. خب طبق گفته‌های پیشین این کتاب واحد ضرب و در واقع وزن میزان ما 1/4 نت گرد یا همون سیاه هست. اما همون طوری ک گفته شده که مغز میتونه ریتمو یاد بگیره ریتم یه حالت لنگی میتونه داشته باشه، حالا میزان ما لنگه با این ریتم یا نه؟ من خودم فک میکنم نیست. اگه یک دو سه یک دو یک دو سه بریم شبیه ریتم لنگ میشه. با همین توضیح آهنگ A love for liife از یانی هم که کسر میزانش 9/8 ام هست به این صورت حس میشه: یک دو سه یک دو یک دو یک دو. آیا لنگه؟
    مرسی از پاسخ کاملی که میدین.

2. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    این میزان 4/4 هست و میشه گفت شما اونوشکستید و 4/4 شکسته بدست اومده ولیخب اگه بناس کل ملودی همینطور پیش بره به نظر من بهتره کسر میزان 8/8 براش نوشته بشه یا 8 / 3+2+3

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    ببینید به نظر من جواب زیاد مشخصی برای سوال شما وجودنداره.از جمع دومیزان نامساوی میزان لنگ به دست میاد(من این تعریفو از تعریف پرویز منصوری بیشتر می پسندم)طبق این تعریف ،مثال شما و ریتم های رومبا که4/4هستن لنگ میشن(رومبا:2+3+3چنگ در هر میزان).خب شاید هم از یه نظر لنگ باشن اما کسی ریتم 4/4رولنگ به حساب نمیاره چون گرچه این نوع خاص از 4/4قابل قسمت به دومیزان مساوی نیست امااصولا هست(2+2=4)امامثلا5/8اصولا قابل قسمت به دومیزان مساوی نیست.پس قطعا لنگه.(میزان لنگ میزانی است که قابل قسمت به دومیزان مساوی نباشه )این روهم بگم که8/8دونستن ریتم شما یا رومبا چندان درست نیست(البته افرادی مثل بارتوک این کاروکردن وهمین رومبا رو به جای 4/4 نوشتن 2+3+3هشتم)اما عموما این کارانجام نمیشه چون مخرج 8اصولا نمایانگر میزانهای ترکیبیه که اینجور میزان ها حتی اگه لنگ هم باشن ترکیبی نیستن.بنا براین من درنت های حداقل پاپ وتجاری هیچ جا رومباروبا مخرج 8 ندیده ام.حالا با توضیحات بالا تصمیم رو خودتون بگیرید که این میزان لنگه یا نیست.اگه از من بپرسین می گم هردو جواب ساده و لنگ صحیحه واصرار خاصی رو یکی اش ندارم اما عموما لنگ به حسابش نمییارن چون به خصوص درتمپوهای بالا اصلا حس لنگ رو نمیده وحس ساده رو میده والبته به نظر من "حس"دراینجا نقش اساسی ومهمی داره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  4. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    خیلی مرسی راستش خودمم از روی حس گفتم تا یه حدودی به لنگ میخوره اگرچه که شاید از دید تئوری لنگ به حساب نیاد. یه سوال: ریتم رومبا چی هست؟ یه تعریفی ازش ارائه میدین؟ یا این که یه منبعی معرفی میکنین خودم برم مطالعه کنم؟ مرسی

5. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    یه ریتم کوباییه با تاکید روی ضربات 1و4و7 در8چنگ.این ریتم واردموسیقی اسپانیا وفلامنکو شد بنابراین گیتاریست_ ها چه فلامنکو چه پاپ_زیاد ازش استفاده می کنن وتو کارهای پاپ هم پرکاریرده.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. hameddavari83

hameddavari83 عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    درود فراوان دوستان اگر کتابی جامع در ضمینه ریتم شناسی که ریتمهای اقصی نقاط دنیا رو مورد بررسی قرار داده باشه و طریقه ساختش رو توضیح داده باشه ممنون میشم معرفی کنید
    سپاسگذارم

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. میزان لنگ