میخواهم با یک داستان واقعی دیگاه همه را به استدیو تغییر دهم

شروع موضوع توسط PH banned ‏4/5/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک میخواهم با یک داستان واقعی دیگاه همه را به استدیو تغییر دهم تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. PH banned

PH banned عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    داستانی که امروز افکار و زندگی من رو به موسیقی کاملا دگرگون کرد

دوستان عزیز بسیاری از افراد حتی خود من زمانی فکر میکردم که هر کسی به استدیو گران قیمت و مدرن برود کارش خیلی بهتره از بقیه خواهد شد و حتی در یک استدیو معمولی نمیشود کاری کرد امروز من داستانی رو از اینترنت خوندم و واقعا تعجب کردم و خوشم اومد خواستم که شما نیز این داستان واقعی را بشنوید
    کیا burzum رو میشناسن ؟

از زبان خودش :
    مدتها پیش، زمانی که ضبط ماشینم فقط با نوار کاست آشنا بود، یک نوار ویژه داشتم. نواری که آن را فقط وقتی تنها و تنها و تنها بودم، فقط وقتی مسیرم طولانی بود، فقط در شرایط خاص گوش می کردم. نواری که 60 دقیقه ای بود، دو روی 30 دقیقه ای، و من روی این نوار فقط یک آهنگ را ضبط کرده بودم، یک آهنگ 6 دقیقه ای، 5 بار این طرف، 5 بار آن طرف. از ابتدا آن را می گذاشتم، به آخر یک طرف که می رسید، خودش می رفت از اول آن یکی طرف شروع می شد، و من دقیقه ها گوش می کردم، و من دقیقه ها فکر می کردم، و من دقیقه ها در تنهایی و مسیر طولانی و شرایط خاص گم می شدم.
    این آهنگ می توانست در وقت مناسب خودش زندگی ام را تبدیل به صدا کند و از راه گوش هایم برود و خودش را فرو کند در تمام زوایای پنهان افکار و خیالم. اسمش «ناله های تنهای فریگ» است. چه قدر می تواند غمگین باشد؟ وقتی فریگ، الههء بهشت و عشق، به تنهایی زاری می کند و اشکهایش را بی صدا در فضایی پخش می کند که شاید دیگر نه بهشت است و نه اثری از عشق در آن پیدا می شود.

این آهنگ برای من یک رویا و شاید یک کابوس تمام نشدنی ست. آهنگی که پاهایم را به چرخش، دستهایم را به گردش و چشمانم را به بارش دعوت می کند. آهنگی که سالهاست وقتی بی هوا و بی برنامه چندین بار پشت سر هم آن را گوش می کنم، می فهمم حالم بدتر از آن است که فکر می کردم. می فهمم که در درونم دارد اتفاقهای بدی می افتد. می فهمم که دارد چیزهای مهمی در درونم تمام می شود و چیزهای مسخره ای جایش را می گیرد. می فهمم که بیش از حد تنها و تنها و تنها هستم، بیش از حد مسیرم طولانی ست و بیش از حد شرایطم خاص شده است.

واریگ ویکرنس، هنرمند نروژی و مشهور موسیقی متال، وقتی 20 سالش بود، یکی از دوستانش را کشت و با تمام خشونتی که در درونش نعره می زد، روانهء زندان شد. در زندان یک سینتی سایزر ساده و کوچک به او دادند: واریگ ویکرنس + یک سینتی سایزر ساده و کوچک + مقدار زیادی تنهایی پیچیده و بزرگ + یک ضبط صوت که می توانست آهنگها را روی نوار کاست ضبط کند. ویکرنس تحت عنوان پروژهء تک نفره اش، Burzum، دو آلبوم در زندان ساخت، ضبط و منتشر کرد. دو آلبومی که اگر پتانسیلش را داشته باشید می تواند شما را پشت و رو کند.
    دوستان عزیز واریگ ویکرنس آلبوم هایش را در استدیو های پیشرفته و مدرنی که ما فکرش را میکنیم ضبط نکرد او در زندان فقط یک ضبط صوت داشت حالا جالب این است که به نظر همه ما این طور میاید که آهنگ های او اصلا نمیتوانیم آهنگ حساب کنیم زیرا در شرایط خیلی ساده ضبط کرده است ولی آیا میدانید که آهنگ های آن آلبوم های واریگ به یک افسانه جهان تبدیل شدند و جای خاصی در تاریخ موسیقی بلک متال جهان پیدا کردند
    و من شخصا از این ماجرا این را فهمیدم که اگر شخصی واقعا استعداد داشته باشد مثل واریگ میتواند با یک ضبط صوت ساده و قدیمی هم میتواند صدایش را ضبط کند و آلبوم دهد

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
  2. PH banned

PH banned عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    مثلا lady gaga هم اکنون در بزرگترین و گرانترین و پیشرفته ترین استدیو لس آنجلس آلبوم در میاورد ولی آهنگ هاش هیچ ارزشی ندارند
    کیفیت صدا فوق العاده فوق العاده عالی
    کیفیت آهنگ فوق العاده فوق العاده عالی
    میکس و مسترینگ در حد باور نکردنی عالی ولی
    ولی آهنگ های lady gaga با این همه کیفیت در چشم من حتی یک تومن ارزش معنوی ندارن و من هیچوقت به lady gaga با دید هنرمند نگاه نمیکنم
    و هزار تا آهنگ lady gaga که چنین با کیفیت باور نکردنی هست را به یک آهنگ burzum که در زندان و با کیفیت خیلی پایین درست کرده است را عوض نمیکنم
    زیرا در آهنگ های burzum هنر و اوج خلاقیت و استعداد وجود دارد و آهنگ مثل نقاشی لبخند ژوکند که لئوناردو داوینچی کشیده است دارای ارزش تاریخی هست و کیفیت پایین هیچوقت این ارزش را از بین نمیبرد
    خلاصه حرفم این هست که به کیفیت زیاد حساس نباشین فقط سعی کنید چیزهایی ایجاد کنید که مثل نقاشی لبخند ژوکند در تاریخ جهان ثبت شوند

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. taba

taba Banned

امتیازات:
    +322 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ..
    البته که کار خوب ربطی به سطح استدیو نداره خیلی از بهترین آهنگای دنیا توی انباری و گاراژ طرح ریزی شدن ولی مسلما یه سری استانداردایی واسه ضبط کار باید رعایت بشه که صاحب نظرا اینارو بهتر می تونن قضاوت کنن ولی در باره بورزوم
    یه روزی مسلمونا به ایران حمله کردن و خیلی چیزا رو خراب کردن و سوزوندن.شاید نمی دونستن هنر چیه.به هر حال به فرهنگ و عقیده ای ایرانیا احترام نذاشتن و چون فکر می کردن که خیلی می فهمن ، زدن و هر چی توی راهشون بود سوزوندن و خراب کردن.
    بورزوم کلیسای قدیمی نروژ رو سوزوند.کاش هنری که توی ساخت این کلیسا به کار رفته بود رو درک می کرد یا حداقل به عقیده مسیحی های نروژ احترام می ذاشت و جایی که واسشون نماد بود رو آتیش نمی زد. چرا بورزوم فک می کرد داره کار درستی می کنه؟ فردا منم برم مسجد بسوزونم !!! اون عمویی که چند وقت پیش توی نروژ 70 هشتاد نفر رو کشت کار خوبی نکرد حالا هرچقدر با خودش فک کنه و خودش و عملش رو توجیه کنه ، بازم هر انسان در مقابل انسانای دیگه متعهده که هر کاری که به ذهنش رسید رو انجام نده.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/5/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 6
  4. issah

issah عضو سایت

امتیازات:
    +57 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    دوست عزیز با تمام حرف های شما موافقم به جز قسمتی که در مورد لیدی گاگا قضاوت کردید...
    من از گاگا و سبکش متنفرم ولی این دلیل نمی شه هنرش رو نادیده بگیرم...و حتما واسه یک بار هم که شده کار هاش رو گوش می دم...
    خیلی خوب بود قبل از هر قضاوتی فعالیت های لیدی گاگا قبل از خواننده شدنش رو مطالعه می کردید..واسه چه کسایی شعر گفته بوده و چه ایده های فوق العاده ای در سبک های تلفیقی داشته...جدا از موزیک و صدا،شخصیتی جدید از یک آرتیست رو به نمایش گذاشت که هر چند از فرهنگ ما دور هست ولی در جایگاه خودش ایده های بی نظیری هست...این دوره، دوره ی ایده های جدید هست از شبکه های اجتماعی بگیرید تا موزیک...مطمئن باشید گاگا اولین کار هاش رو در بهترین استودیو ها رکورد نکرده...اونجا ایران که نیست...!!به اندازه ی لیاقت هر کس بهش امکانات می دن....و دیگه کمپانیهای بزرگ موسیقی با یک دلقک قرار داد نمی بندن...

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  5. PH banned

PH banned عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    دوست عزیز من تعصبی به بورزوم ندارم و مسئله آتیش زدن کلیساهاش هم مورد بحث قرار نمیدم من فقط یه مثال زدم
    من فقط میخوام اینو بگم که بورزوم کارهاش در حدی عالیه که کیفیت پایین آهنگ هاش ارزش آهنگ هاش رو از بین نمیبره
    من اصلا کاری ندارم به اینکه بورزوم کلیساها رو در نروژ به آتش کشید یا نه من اصلا این کار بورزوم رو هم مورد تحسین قرار نمیدم واقعا کاری ناشایست کرده است مسئله اینجاست که من فقط آهنگ های بورزوم رو مورد بحث قرار میدم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. PH banned

PH banned عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    دوستان عزیز کیا دو آلبوم بورزوم رو که تو زندان درست شده رو شنیدن ؟
    خواهشا اگر آهنگ های آلبوم رو شنیدین نظر بدین این بحث احساس میکنم کمی داره به اعماق میره
    خواهشا حداقل جواب بدین که کیفیت پایین یک آهنگ باعث کاهش ارزش آهنگ میشه ؟ اصلا بورزوم رو نمیگیم یه خواننده دیگر رو فرض کنید
    آیا الان مثلا محسن یگانه بیاد تو خونه ما با میکروفون 10 هزار تومنی معمولی من و بدون هیچ کارت صوت و ... تو کامپیوتر بخونه ارزش آهنگ پایین میاد ؟
    جناب محبی خواهشا شما هم یه نظری در این بحث بدین خیلی مشتاقم نظرتون رو بدونم

7. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    تا معني ارزش از نظر شما چي باشه اگر از نظر استاندارد يك اثر نگاه كنيم صد البته كه پايين ميادعده اي هستند كه كارشون اونقدر محبوب هست كه حتي اگر يك كار ضعيف هم بيرون بدهند باز هم مورد استقبال قرار ميگيره ولي اگر همين عده هم زياد مسئله كيفيت رو جدي نگيرند كم كم ممكنه هواداراشون رو از دست بدهند .اما اگر يك شخصي مثل من و شما بياد يه كاري مثل همين كاري كه بالا نام برديد كه تو يه ظبط ماشين همش گوش ميداد رو بسازيم هزار تا اشكال از اون ميگيرن ميگن اين حالت لوپ و تكرار داشت خيلي خسته كننده بود و... ولي چون سازنده ي اثرش محبوب هست كارش هم محبوب (خودم هم تو يه همچين چيزي موندم كه آيا واقعا دليلش اين هست يا دلايل ديگه اي هم داره).ولي در كل معني اين سوالتون رو نميفهمم - علت محبوبيت اين كار كه در زندان ظبط شده از نظر من كاملا مشخصه چون كار با امكانات كم و در شرايط خاصي درست شده آخه كي تو زندان آهنگ ميسازه ؟! خوب همين باعث خاص شدن و مشهوريتش شده - اما اين كه ميگيد شخصي مثل محسن يگانه بياد با ميكروفون 10 تومني بخونه و اينقدر هم اسرار داريد تا استاد محبي جوابتون رو بده من رو واقعا متعجب مي كنه!​

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. issah

issah عضو سایت

امتیازات:
    +57 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    پویا جان کیفیت همه چیز نیست ولی بسیار مهم هست...شما اگه تونستی ثابت کنی که کیفیت و میکس موزیک مهم نیست من از فردا جای اینکه در به در دنبال مقاله های صدا برداری و میکس بگردم میرم دنبال رشته ی خودم و بیخیال موزیک می شم...دوست من، یگانه اگر در بهترین استودیو دنیا با بهترین کیفیت رکورد کنه من گوش نمی دم چون سلیقه ام اینو میگه...من در مورد آلبومی که نشنیدم نظر نمی دم و بدون اطلاع چیزی رو تایید یا تکذیب نمی کنم...ولی اینو فهمیدم که برای خلق یک اثر باید تمام مراحل به صورت اصولی و دقیق طی بشه...دوستمون که توی زندان بوده ازش انتظاری نیست ولی اگر فلان خواننده با اسپانسر هایی که ازش پشتیبانی می کنن کار با کیفیت پایین بده به نظر شما کسی دیگه به آهنگ هاش گوش میده...!!؟؟؟باید شرایط رو سنجید...
    برای مثال شما یک موزیک رو که تا به حال نشنیدید با کیفیت 64 گوش کنید بعد همون کار رو با کیفیت 320 کدومشون بیشتر به دل شما می شینه...!؟؟
    مثال دیگه ای می زنم که برای خودم اتفاق افتاده..اولین آلبوم هادی پاکزاد با پایین ترین کیفیت ممکن پخش شد کیفیت کمتر از یک استودیوی خانگی بود واقعا دلنشین بود.ولی امروز فراموش شده صرفا به خاطر کیفیت پایین موزیک نه چیز دیگه ای....
    شما وقتی اثر یک خواننده رو می شنوید چه چیزی واستون مهمه..! آیا یکی از این موارد میکس و مستر نیست؟؟؟
    تمام اجزای یک اثر با هم می تونن یک کار رو قوی و یا ضعیف کنن...
    شما کیفیت یک موزیک رو در چی می بینید؟ و آلبوم مورد نظرتون رو با چه آلبومی مقایسه می کنید؟
    در آخر...کیفیت یک چیز نسبی هست...زمانی که سبکی مثل هیپ هاپ فقط با صدای دست زدن خود خواننده داشت جون می گرفت بدون هیچ ساز و امکاناتی ،شرایط متفاوت بود با امروز...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. PH banned

PH banned عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    یعنی شما میگین چون بورزوم تو زندان کارهاشو ضبط کرده باعث شده که متفاوت باشه ؟؟؟
    ولی به نظر من این به تنهایی باعث ارزش آهنگ های بورزوم نشد چونکه علاوه بر آن بورزوم استعداد خارق العاده موسیقی خود را به کار گرفت و نوعی آهنگ و موسیقی در تاریخ بلک متال خلق کرد که در اولین بار که بهش گوش میدی آهنگ تو را در خودش غرق میکند وبه حالت خلسه میبرد
    من قبلا نمیدونستم که آهنگ های بورزوم تو زندان ضبط شده و بدون هیچ شناختی از بورزوم باز هم عاشق آهنگ هاش بودم و دوسشون داشتم پس بنابراین زندان عامل با ارزش شدن آهنگ ها نبود
    پیشنهاد میکنم آهنگ dunkelheit بورزوم رو فقط و فقط یک بار گوش بدین در اولین بار که گوش دادین و تموم شد نظرتون رو اینجا بنویسین تا بخونیم باز هم تاکید میکنم خواهشا فقط یک بار گوش بدین چون میخوام در اولین بار نظرتون رو بدونم

10. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    نمیشه گفت فلان شخص که تو بهترین استودیوهای دنیا کار میکنه کارش بده.
    یا اونی که در زندان کار ساخته کارهای خوبه یا بد
    اینها بر میگیرده به احساس اون شخص و نیازهای روحی و عاطفیش.
    توصیه میکنم این دو مورد رو در گوگل سرچ کنید و در مورد داستان زندگی و کارهاشون مطالعه کنید.
    داستان ساخته شدن آهنگ هتل کالیفرنیا رو که همه مون آهنگش رو شنیدیم. حتما در گوگل سرچ کنید.
    و مخصوصا داستان زندگی علی البحر خواننده بستکی الاصل و ایرانی که ساکن خلیج هستش و بهترین سالهای عمرش رو در زندان گذرونده و کارهاش رو اونجا ساخته و ملقب به کارلوس سانتانای خاور میانه هستش.

11. epitaph

epitaph عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    من از بارزام بدم میومد به خاطر همون کارایی که دوستان گفتن ولی حالا فهمیدم چرا بلک متالیستای ایران با لحجه غلیظ نوروژی بهش میگن آقا باغزم.آقا شو هم اگه نگی انگار بهشون فحش دادی.
    یکی از دوستان گف کیفیت همه چیز نیست اما بسیار مهمه... قبول ندارم.اگه کیفیت بالا باشه چه بهتر اما اگه نبود چیزی از ارزش کار کم نمیکنه.تا اونجا یی کیفیت ضروریه که نداشتن کیفیت به هنر به کار رفته در اثر لطمه نزنه.من از چیزی که توش سر رشته دارم مثال میزنم.60 70در صد آهنگ های برجسته ی گیتار فلامنکو با کیفیتی ضبط شدن که الان کیفیت ضبط یه گوشی موبایل ازونا خیلی بیشتره چون کار ها مال 30 سال پیشن.هیچ کس هم به نداشتن کیفیتشون توجه نمیکنه.یا مثلا من یه استاد گیتاری داشتم وارد کننده گیتاره.5 ملیون قیمت گیتارش بود.من یه aria داشتم.استادم گفت اکشن سازت خوب نیست بعد یه مدت دیگه نمیتونی باهش کار کنی.یه ذره که گذشت دیدم بعله.گیتارم به درد نمیخوره.یه هافنر خریدم.سر یه قضیه ای من گذرم خورد به استاد همین استادم.دیدم دو تا گیتار داره یکی c70 یکی aria قیمتشون هر کدوم 100تومن.اکشن و کیفیت صدای گیتار من جلو گیتارای این استاد خدا بود اما آهنگی که من میزنم کجا و آهنگ استادمون کجا.من اون جا واقعا ایمان آوردم که خود هنر اگه سطحش بالا باشه بقیه چیزا همه تشریفاته.یا خارج موسیقی اگه بشیم... آیا پایین بودن کیفیت چیزی از ارزش فیلم های سیاه سفید کم کرده؟خیلی هاشون هنوز که هنوزه شاهکار به حساب میان.

12. issah

issah عضو سایت

امتیازات:
    +57 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    خودتون دارید می گید کارها واسه 30 ساله پیشه...اگه الآن با اون کیفیت رکورد بگیرید به نظر شما معقوله...؟صحبت من اینه که با امکانات امروز کیفیت بسیار مهم شده...صدا برداری و میکس خوب هم یک هنر هست نمی شه بهش بی توجه بشیم.بیشتر آثار موسیقی همین وضعیت رو دارن چون مال چند دهه پیش هستن ولی شرایط و امکانات اون موقع فرق می کرد با امروز.دیگه الآن همه چیز تخصصی شده و هر مرحله از ساخت یک اثر موسیقی تبدیل به یک رشته و هنر جداگانه شده و نمی شه اسمشو تشریفات گذاشت...!

بارگذاری...