مونو یا استریو کدام صحیح می باشد؟

شروع موضوع توسط Adel Khanghahi ‏7/9/11 در انجمن Recording ( ضبط صداها )

تاپیک مونو یا استریو کدام صحیح می باشد؟ تالار Recording ( ضبط صداها ) در persian-music.org.

1. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    تشکر و قدردانی از تمام زحمت کشان این سایت مخصوصاً آقای محبی استاد بزرگ که تونستم تو این چند وقته به یه قدرت بالایی از میکس و مسترینگ برسم با تلاش شبانه روزی که داشتم انشالله بتونم یه روزی تمام زحمات دوستان سایت رو جبران کنم .
    فقط یه سوال من شنیدم وکال رو استریو میکس و مسترینگ می کنه سیروان و چندنفر دیگه آیا اینتوری تاثیر بهتری داره یا همون مونو از همشون بهتره ؟

2. Saman Niknezhad

Saman Niknezhad عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +188 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    تا يك حد كمي در بعضي از سبك ها نياز به وايد كردن هست اما نه كاملا استريو!چرا كه اگر قرار بود وكال استريو باشه اونقت استفاده از ميكروفون هاي مونو لوزومي نداشت!و مسئله ي دوم اينكه ما يك منبع خروج صوت بيشتر نداريم!بنابر اين نميشه كاملا استريو كرد صدارو! وقتي منبع مونو هستش!اما خب در برخي از سبك ها مثلا الكترونيك براي اينكه وكال اندكي رو موزيك شناورتر شه اون رو يك مقداره كمي استريو ميكنند!

3. Core

Core عضو سایت

امتیازات:
    +52 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    شاید قبل از این باید پرسید که چرا هدفون ها بصورت استریو هستند و میکروفون مونو و در پاسخ می توان گفت چرا که انسان ها دو گوش و یک حنجره دارند. وقتی صدای تولید شده از سمت ما بصورت مونو می باشد پس لزومی در استریو ضبط کردن آن وجود ندارد.

ضبط کردن صدا بصورت استریو (بوسیله دو میکروفون) در صورتی انجام می پذیرد که بخواهیم موقعیت خواننده را مکان یابی کنیم. برای مثال شاید نمونه صداهای ضبط شده سه بعدی را شنیده باشید. اینگونه ضبط ها بصورت استریو هستند. و شنونده در هنگام گوش دادن به صدا خواهد توانست موقعیت خواننده را به صورت تقریبی حدس بزند. پس یکی از اهداف ضبط صدا به شکل استریو ایجاد ذهنیت مکانی در شنونده است.

هدف دیگر ضبط صدا به وسیله دو میکروفون ساختن دو کانال صوتی با اختلاف فاز می باشد. شاید شما به هر دلیلی نتوانید به صورت نرم افزاری بین دو صدا اختلاف فاز ایجاد کنید و چنانچه بخواهید این کار را در هنگام ضبط صدا انجام دهید کافی است که با تنظیم فاصله میکروفون ها و منبع صوتی این کار را به عمل رسانید. برای مثال شما می خواهید دو صدا از یک منبع با اختلاف فاز 180 درجه از یکدیگر را ضبط نمائید. پس لازم است تا فاصله بین دو میکروفون مضرب فردی از نصف طول موج سیگنال صوتی تنظیم شود. این شیوه ای از میکروفون گذاری در مهندسی صدا است.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. avm

avm عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    سلام
    منم با نظر دوستمون سامان موافقم ولی تو بعضی از سبکها و موزیکهای خاص دیدم مونو مگیرن و بعد وایدش میکنن، ولی بیشترین پیشنهادی که دیدم مخصوصا توی راک Lead Vocal سنتر هست(میشه تو دیلی دستکاری کرد) و توی BV ها پن میکنیم یا اصلا" دوال ترکینگ میکنیم، حالا فاصله ها بماند اگه یه سورس آهنگ R&B پیدا کنی و ببینی فکر میکنم خیلی بتونه کمک کنه

مرسی ارسلان

5. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان من تو بعضی از کارام وکال رو مونو رکورد گرفتم و خروجی استریو بعد تو میکس واقعا دستمون باز هست و هم کیفیت بهتری بهم میده نمیدونم همین طوری استریو ادامه بدم میکس کارامو یا مونو استاندارد جهانی هستش شایدم من تو مونو نمیتونم اون طوری که میخوام میکس کنم ؟ میشه یه راهنمایی بکنید ... ؟ :smile (2):

6. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کاری به استاندارد و غیر استاندارد و کیفیت پایین و بالا نداره، وکال ذاتا مونو هستش!

7. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی دوست من ... ولی منظور من میکس هستش میدونم باید مونو رکورد بشه وکال ولی بعضی مواقع تو میکس مونورو استریو خروجی بگیریم و استریو میکس کنیم مشکل داره یه نه چون فک کنم شفافتر هستش و تمیزتر ...

8. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    آهان اگه منظورتون اینه، عذر خواهی میکنم در این زمینه من تجربه ای ندارم، از همون اول به ما یاد دادند وکال را مونو بگیرید، مونو اکسپورت کنید، مونو هم میکس کنید، منم دیگه ماجراجویی نکردم ولی خوشحال میشم اگه دوستان دیگه تجربه ای دارند بگن ببینیم چی بوده...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی دوست من من چند تا کارمو استریو میکس کردم
    میتونی واید کنی صدارو یا ریورب و دیلی که میدی خیلی صاف و شفافتر میشینه رو صدا موندم همینطور استریو ادامه بدم یا مونو :smile (35):

10. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    البته فکر کنم کاریم که من میکنم خیلی تفاوت نداشته باشه من، مونو رکورد میکنم، مونو هم اکسپورت میگیرم، ولی طبق مد روز که اکثر وکال ها واید هستند، همون تراک مونو را دوبل میکنم و چند میلی ثانیه میکشم جلو و جفتشون با هم میکس میکنم...

11. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    منم این کارارو انجام میدم پن میکنم بعدش میلی ثانیه جابه جا میکنم ولی موندم مثلا تو حالت مونو نمیشه از نرم افزار Si Imager Wave استفاده کرد نرم افزار خیلی خوبیه ولی در استریو میشه نرم افزاری واسه واید و پن کردن که فقط تو استریو جواب میده

12. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خب اصلا احتیاجی بهش نیست دیگه! ما داریم همین کاری که این پلاگین میکنه را دستی خودمون میکنیم!

13. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,093 / 3 / -3
    بله این کار نیاز است چرا که خود وکال mono هست اما زمانی که اون رو میکس میکنی باید در ترک Stereo پردازش کنید تا هنگامی که FX های مختلف روی اون اعمال میکنید بتونید از امکانات استریو بودن اون ها استفاده کنید.
    برای مثال wide reverb و یا ping-pong Delay or Cross Delay که نیاز به ترک استریو دارند.

14. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دقیقا بعضی افکت ها و ... قشنگ باید استریو باشه تا جواب بده مثل pingpong delay - stero delay

15. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    رامتین جون این افکت ها روی Group Channel اعملا میشه؟

16. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,093 / 3 / -3

اون داستان send هم که سوال کردی یکی از دلایلش هم میتونه این موضوع باشه چرا که وقتی حتی یک ترک mono وکال رو زمانی که میخوای fx بدی send کنی اون وقت اون fx که send شده به صورت stereo پردازش میشه و دستت برای انواع کار ها روی همچین ترکی بازه.

منظورت رو نفهمیدم از Group Channel

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  17. Saeed Canaan

Saeed Canaan Banned

امتیازات:
    +125 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببین، میگی یه سری از افکت ها روی ترک های استریو اعمال میشه مثل ping pong delay...
    حالا من اگه یه ترک مونو داشته باشم، بعد اونا Duplicate کنم، بعد یکیشا پن کنم چپ، یکیشا راست، بعد یه Group Channel باز کنم و خروجی جفتشو بدم به اون بعد همین افکت را روی Group Channel اعمال کنم میشه؟

18. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,093 / 3 / -3
    بله اون وقت هم میتونی همه کنترل های حالت استریو رو داشته باشی روی ترک هات

19. Adel Khanghahi

Adel Khanghahi عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یعنی اگه GROUP CHANNEL بزاریم میتونیم افکت های استریو بدیم ... و همونطوری اعمال میشه ...:smile (49):

20. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,093 / 3 / -3

اگر همون Group channel رو send کنید به یک fx track بله امکان استفاده Stereo از fx ها رو دارید

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...