موقع سکوت آرشه کجا باید باشه...

شروع موضوع توسط Ehsan78MP3 ‏4/8/11 در انجمن آموزش و سازشناسی

تاپیک موقع سکوت آرشه کجا باید باشه... تالار آموزش و سازشناسی در persian-music.org.

1. Ehsan78MP3

Ehsan78MP3 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من خودم شروع به یادگیری ویلن کردم برای همین استاد ندارم که ازش بپرسم امیدوارم اینجا باشن کسایی که تجربه داشته باشن...

موقع سکوت آرشه باید کجا باشه... میزان اول چهار ضرب نت لا هست میزان دوم چهار ضرب سکوت میزان سوم چهار ضرب نت ر ؛ تو میزان دوم آرشه دقیقا باید کجا باشه؟

2. majid

majid عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    کتاب ل ویولن گفته هنرجو نباید از تمام طول آرشه استفاده کنه ، اگه یه قسمت ( 5 ، 6 سانتیمتر ) از نوک آرشه فاصله داشته باشه بهتره

3. thevoice

thevoice عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    اگه تو میزان اول با آرشه راست شروع کرده(که معمولا علامت آرشه راست رو میزارند) باشین میزان دوم که سکوت هستش آرشه را بر دارید بعد تو میزان سوم با آرشه چپ روی سیم ر بکشید .

4. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نه به هیچ وجه نباید آرشه برداشته بشه .همیشه از برداشتن آرشه در همچین مواردی امتناع کنید.این کار صد در صد غلط هست.فقط در مواردی مثل اسپیکاتو یا مارتله بزرگ و کوچک هست که آرشه برداشته میشه که اونهم برای نت های 4 ضربی نیست.

برای آرشه کشی لکاتو و تنوتو(کشیده و کامل و جدا از هم) یعنی اونچیزی که الان شما می نوازید به هیج وجه نباید آرشه رو بردارید.آرشه ابتدا از پاشنه آرشه شروع به حرکت آرشه می کنه(آرشه راست).طبیعتا وقتی 4 ضرب رو نواختید به نوک و انتهای آرشه رسیدید.حالا اون 4 ضرب رو به دقت محاسبه کنید و آرشه رو همونجا در ناحیه نوک آرشه ثابت نگه دارید.بدون اینکه صدایی از ویولن به گوش برسه یا اون رو از روی سیم ویولن بردارید.وقتی 4 ضرب سکوت به پایان رسید دوباره آرشه رو از همون نوک به سمت پاشنه(یعنی آرشه چپ) حرکت بدید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. thevoice

thevoice عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    ولی استاد ما میگه برای اینکه صدایی ناخواسته از ویلون نیاد می تونید آرشه رو از روی سیم جدا کنید

6. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    صحیح نیست.یه چندین علت.دلیل اصلیش هم اینه که برداشتن و گذاشتن مجدد آرشه بر روی گریف اون هم در ارشه های کشیده باعث تولید صداهای اضافه و غیر قابل کنترل میشه.بخصوص در کارهای استودیویی و کنسرت ها این موضوع به شدت نمود پیدا می کنه.هر بار گذاشتن ارشه بر روی ویولن نا خود آگاه با تولید صدا های اضافی همراه خواهد بود که این موضوع برای شنوده اصلا خوشایند نیست.مگر در آرشه های اسپیکاتو و مارتله و سالتاتو و... که این صداها زیبایی خاص خودش رو داره .

ضمن اینکه این کار برای آرشه های کشیده از لحاظ طبیعی هم نا معقول هست..با مقدار کمی تمرین میشه آرشه جوری روی ویولن کنترل کرد که صدایی از اون به گوش نرسه .اصلا کار سختی نیست.در نت های طولانی و کشیده آرشه باید جوری تعویض بشه که شنوده متوجه تعویض آرشه نشه.برداشتن و دوباره گذاشتن آرشه دقیقا با این موضوع منافات داره. در مواقع سکوت آرشه به آرامی در سر جای خود می ایسته و بعد از پایان سکوت به حرکت خودش ادامه می ده.

7. thevoice

thevoice عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    ضمن عذر خواهی از استاد بهنژاد . دوست خوبمون نوشته بودن نت چهار ضربی لا داشتند و چهار ضرب سکوت و بعدش نت چهار ضربی ر که باید آرشه رو از سیم "لا" روی سیم" ر" بگذارند . فکر می کنم تو همچین مواقعی باید آرشه رو بلند کنند و روی سیم" ر" بگذارند .

8. Ehsan78MP3

Ehsan78MP3 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آقای بهنژاد شما خودتون استادین ولی منم چندتا کنسرت الان دیدم، حتی سکوت های خیلی کم هم آرشه را کاملا بر میدارن!!!

9. majid

majid عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    آقای بهنژاد درست میگن ، هنرجوی مبتدی نباید آرشه رو زیاد برداره دوباره بزاره مخصوصا وقتی به نوک آرشه میرسه نمیتونه آرشه رو زیاد کنترل کنه آرشه هم ممکنه با ضرب روی سیمها فرود بیاد .
    اونایی هم که برمیدارن کم کم به اونجا رسیدن
    اگه قرار بود سر هر سکوت آرشه بلند بشه دیگه علامت ( / ) بلند کردن آرشه از روی سیم رو چرا گذاشتن ؟
    خسته نباشید

10. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست من فکر می کنم واژه ی تعویض سیم رو شنیدید؟درس های زیادی در کتاب های لویولن و سوزوکی و ... وجود داره که نوازنده ویولن بدون برداشتن آرشه سیم رو تعویض کنه.اصلا خود این موضوع یک نفر آرشه راست بزنه و بعد موقع تعویض سیم آرشه رو برداره یک اشتباه بزرگتر از اشتباه قبلی هست.

اگر موقع نواختن سکوت وجود نداشته باشه و فردی بخواد برای تعویض سیم آرشه رو برداره اون موقع شاهد سکوت های ناخواسته ی بسیاری خواهیم بود.اینجوری بگم که در قطعاتی که نت های سیاه یا کوچکتر وجود داشته بشه این عمل یعنی بلند کردن آرشه موقع تعویضی سیم(به خصوص در آرشه چپ) می تونه باعت خنده تعجب حضار بشه.خیلی این عمل عجیبه!
    شما خودتون پاسخ خودتون رو میدید؟!!.دوست عزیز اگر سئوال پرسیدین و می خوایی به جواب صحیحی برسید بهتره که حرفهای دیگران رو پذیرا باشید..فیلم دیدن ملاک خوبی برای شمایی که در ابتدای راه هستید نیست. به هزار و یک علت می تونه آرشه از روی سیم برداشته باشه.خب این چه ارتباطی به بسئوال شما داره داره؟!! اینجا صحبت در مورد مسئله ای دیگه هست.

من به شما پیشنهاد می کنم حتما نزد یک استاد خوب،با سواد و دلسوز ویولن رو کار کنید چون نواختن پیش خودتون شما رو در ویولن از لحاظ استایل و تکنینک به بیراهه می کشونه.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏5/8/11
  11. faribaa

faribaa عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    4 ضرب سکوت هست میتونه آرشه رو برداره و از آرشه راست شروع کنه. من خودم برای سکوت های چنگ یا دولا چنگ هم آرشه رو بر میدارم و از آرشه راست شروع می کنم. اوایل ممکنه یه صدای اضافه ایجاد بشه اما کم کم کنترل آرشه دستش میاد.
    البته همون طور که آقای بهنژاد فرمودن درستش این هست که آرشه برداشته نشه. استاد من هم وقتی لویولون یا سزوکی رو به من درس میداد می گفت نباید آرشه رو بردارم درست نیست.
    ولی وقتی بخوایم آهنگی رو تمرین کنیم به من اجازه میده تا آرشه رو بردام

12. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    این موضوع صد درصد به ادیت و علامت های درج شده برای آرشه ارتباط داره.در بعضی از جاها در طول یک قطعه مثل پایان جملات یا رعایت آرتیکولاسیون یا... ممکنه این اجازه به نوازنده داده بشه البه به شرط اینکه این موضوع حتما در نت و یا پارتیتور درج شده باشه در غیر این صورت هیچ نوازنده ی خودسرانه مجاز به انجام چنین کاری نیست.همیشه باید به نت و ادیت وفا دار بود.بی چون و چرا!

13. faribaa

faribaa عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:

14. rezamehran

rezamehran

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام
    من یه مدتی هست که کلاس ویولن میرم
    استادم میگه نه موقع سکوت و نه موقع استکاتو نباید آرشه از روی سیم بلند بشه بلکه باید سر جای خودش بمونه

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. آموزش آرشه اسپیکاتو

,
  2. سکوت چهار ضرب در ویلون