موسیقی چیست؟

امیرحسین به نژاد

تیم مدیریت
مدیر کل
19/7/09
1,312
2,849
113
38
تهران
www.amirbehnejad.com
صدا : پدیده ای که انسان آن را به یاری دستگاه شنوایی خویش درک میکند و در نتیجه ارتعاش یک جسم تولید می شود و در محیط مادی مانند هوا یا آّب به صورت موج انتشار میابد و به گوش ما میرسد و ما در دستگاه شنوایی مان آن را با فعل و انفعالی فیزیولوژیک درک می کنیم.

موسیقی : تاکنون تعاریف گوناگونی در مورد این هنردر کتابها ومحافل مختلف موسیقی بیان شده است.که این تعاریف تاکنون بیشتر مورد قبول واقع شده:

1-هنربیان احساسات به وسیله ی صداها را موسیقی میگویند.

2-موسیقی هنر ترکیب اصوات و صداهاست بطوریکه خوشایند باشد.پس پایه واساس موسیقی,صوت یا صداهست که بدون آن موسیقی به وجود نمی آید.

کلمه ی موزیک از زبان یونان آمده است.در زبان قدیم تمام هنرها را موزیک مینامیدند و برای هر چیز رب النوعی یعنی خدایی داشتند که آنها را "موز" می گفتند.

آپولو"Apollo" خدای شعر و موزیک و رهبر 9 الهه با اسامی زیر بود:1-اویتریپ Euterp

2-پولی هیمنیا polyhymnia

3-اراتو Erato

4-ترپ سیخوره Terosichore

5-تالیا Thalia

6-ملپومنه Melpomene

7-کالییوپ Kaliope

8-کلییو Klio

9-اورانیا Uraniaو اما از دو هزار سال پیش تا کنون،کلمه (موز) پایه ی (موزیک) قرار گرفته و آن را فقط به هنر موسیقی (موزیک) منحصر نموده ا ند.با اینکه موسیقی همزمان پیدایش بشر وجود داشته است ولی از این تاریخ،فورم و معني و ثابتي به خود گرفته است.

موسیقی دارای دو شکل میباشد یعنی دردو حال قابل بررسی و تحلیل می باشد.

اول-موسیقی عملی:مانند سازنواختن آواز خواندن، آهنگ ساختن.

دوم-موسیقی علمی(تئوری) و عملی همیشه لازم وملزوم یکدیگرمی باشند زیرا وظایف موسیقی تئوری تنها این نیست که آن چیزهایی را جستجو نماید که موسیقی عملی آنرا روشن و پایه گذاری نموده بلکه،بایستی کوشش کند تا آسانترین قانون طبیعی را که گوش انسانها را به موسیقی آشنا می نماید پیدا کند.
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
  • تشکر
واکنش‌ها: 8 کاربران

Saba_14

Super User
7/9/09
32
16
0
مشهد
سلام
در انتهاي اين مقاله گفته شده وظيفه موسيقي تئوري كشف اسانترين قانون ( يا قانون هاي) طبيعيست كه ميتونه گوش انسان رو به موسيقي اشنا كنه . ممكنه در اين مورد مثال بزنيد از قوانين طبيعي كه كشف شده ؟ منظور از اشنا كردن گوش انسان به موسيقي چي هست , ساخت اهنگ ؟!
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 1 نفر

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,304
113
46
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
يك مثال بسيار ساده اون به نظر من ميتونه راه رفتن باشه كه در تمامي موجودات وجود داره.مثلا انسان.
آيا دقت كرديد كه راه رفتن انسان در واقع تداعي كننده ريتم هستش.؟
پاي چپ پاي راست.
پاي چپ پاي راست.
ميتونه القا كننده ريتم 4/2 باشه. اين يه مثال كوچيك بود موارد ديگه و بسياري هم هست.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 4 کاربران
موسیقی، به هر نوا و صدایی
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
گفته می‌شود که شنیدنی و خوش‌آیند باشد و انسان یا موجودات زنده را دچار تحولی کند. موسیقی بیان احساسات انسان است به وسیله اصوات. موسیقی هنری
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
است دارای نوا وسکوت
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
.
واژه موسیقی از واژه‌ای یونانی و گرفته شده از کلمه Mousika و مشتق از کلمه Muse می‌باشد که نام رب النوع حافظ شعر و ادب و موسیقی یونان باستان می‌باشد.
موسیقی را هنر بیان احساسات به وسیله آواها گفته‌اند که مهم‌ترین عوامل آن صدا و ریتم هستند و همچنین دانش ترکیب صداها به گونه‌ای که خوش آیند باشد و سبب انبساط و انقلاب روان گردد نیز نامیده می‌شود.

پیشینیان موسیقی را چنین تعریف کرده‌اند: معرفت الحان و آنچه التیام الحان بدان بود و بدان کامل شود. ارسطو موسیقی را یکی از شاخه‌های ریاضی می‌دانسته و فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته‌اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضی کتاب شفا از موسیقی نام برده‌است ولی از آنجا که همه ویژگی‌های موسیقی مانند ریاضی مسلم و غیرقابل تغییر نیست، بلکه ذوق و قریحه سازنده و نوازنده هم در آن دخالت تام دارد، آن را هنر نیز می‌دانند. در هر صورت موسیقی امروز دانش و هنری گسترده‌است که دارای بخش‌های گوناگون و تخصصی می‌باشد.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 2 کاربران