پروژه آهنگسازی موسیقی متن-orchestra & Electronic Style-UNk

شروع موضوع توسط dj unk ‏7/12/13 در انجمن Classical

تاپیک موسیقی متن-orchestra & Electronic Style-UNk تالار Classical در persian-music.org.

1. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    سلام خدمت دوستان
    من یه چند وقتی بود میخواستم یه اهنگ تو زمینه ی موسیقی متن بسازم چون خیلی این سبک رو دوست دارم .
    خلاصه که این اهنگ رو ساختم . فقط از دوستان میخوام که نظراشونو از من دریغ نکنن و راهنمایی کنن که من بتونم تو سبک مورد علاقم پیشرفت کنم . البته اینم بگم که بعد از ترنس این سبک رو خیلی دوست دارم .
    VST=SYtrus-Sylenth-Massive-Si String Section-Estwest Percussion
    Some Samples
    Plugins=Fl Studio plugin Pack

http://www.mediafire.com/listen/k0pa730dy0fvqvb/Sound Track.mp3

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,211 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    پاسخ : موسیقی متن-orchestra & Electronic Style-UNk

dj unk عزیز (اسمتو نمیدونم!) تجربه ات خوب بود.

موسیقی دراماتیک برانشیه که استانداردهای خودشو داره و با معیارهای برانشهای دیگه قابل تحلیل نیست. برای همین، من بدون اینکه فیلم رو ببینم، نمیتونم در مورد موسیقیش حرفی بزنم. "موسیقی فیلم" یک اثر "غیر مستقل" هست که بر اساس روند دراماتیک یک قصه، موجودیت پیدا میکنه و لحظاتی از همون قصه رو به زبان "صوت" برای بیننده تعریف و یا به عبارتی "تشدید" میکنه. مهارت و توانمندی آهنگسازان فیلم هم در واقع با توجه به همین فاکتور "قدرت بیان تصویری" در موسیقیشون ارزیابی میشه. چه بسیار کمپوزرهایی که قوی ترین قطعات ارکستری رو مینویسن، ولی ذهنیت تصویری ندارن.
    شاید فکر کنی که مثلاً "موسیقی فیلم، بدون خود فیلم هم میتونه شنیدنی باشه". بله شنیدنی میتونه باشه، ولی تحلیل کردنی نمیتونه باشه. چون سازنده ی اون موسیقی، در تابعیت یک کُنش بیرونی اونو خلق کرده (لحظات یک فیلم)، نه کُنش درونی و شخصی. مثلاً من موسیقی فیلم "خاکستر انجلا" (Angella`s Ashes) از جان ویلیامز (John Williams) رو قبل از دیدن فیلمش شنیده بودم و بسیار هم خوشم اومده بود (هنوز هم گوش میکنم و دوست دارمش!) ولی این دوست داشتن یک ارتباط شخصیه، نه نتیجه ی یک تحلیل تخصصی در رابطه با فیلم. بگذریم.

خارج از نگاه دراماتیک، این قطعه (که اسم هم نداشت!) قوتش به ضعف هاش میچربه. هماهنگی ریتمیک استرینگزها با بار درونی ریتم پرکاشنهایی که لوپ میشه، شلوغ نبودن ارکستر و بازی کروماتیک هارمونیک از مزایایی هستند که قطعه رو شنیدنی کرده.
    از یک صوت فرکانس بسیار پایین (شاید زیر 25 هرتز) استفاده کردی که بسیار اذیت کننده بود. سرتاسر قطعه بصورت مکرر استفاده کردی. ببین، این محدوده ی فرکانسی نه تنها هیچ موزیکالیته ای نداره، بلکه در صورت استفاده ی مداوم شنونده رو اذیت میکنه. این صدا مناسب مرحله ایه که ارکستر به اوج فورته میرسه، اونهم شاید یک بار در کل قطعه.
    کوردهای استرینگز خوب انتخاب شدند ولی اینکه کلاً حرکت کرشندویی دارن، در بعضی مواقع توی ذوق میزنن. آدم فکر میکنه که از وضعیت لگاتوی سمپل لایبرری خودت نتونستی خوب استفاده کنی. مثال: اولین کورد (سی بمل ماژور) که تبدیل میشه به "ر مینور"، این کورد دوم میتونست کرشندو نباشه. این مشکل در قسمت 2:05 تا 2:16 بیشتر حس میشه.

در آخر چیزی که میتونم بگم اینه که؛ ذهنیت کار ارکسترال رو داری. برای اولین حرکت خوب بود. برو جلو و ادامه بده.

آخرین ویرایش: ‏14/4/14
  3. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

خیلی ممنون که کارو گوش دادی .
    اول بگم که اسمم علیرضا هست . نکته ی بعد اینه که در اصل این موزیک رو برای قسمت mainmenu یک بازی نوشتم . بازیش هنوز تکمیل نشده . ولی چون این موزیک رو اینجا قرار دادم باید دوباره توش تغییرات ایجاد کنم . تکته ی بعد اینه که یکمی بانک صدام ناقص هست و دست و بالم بسته هست ولی با جمله ی اخر شما که فرمودید این پتانسیل
    رو دارم به طور جدی ادامه میدم . راجع به اون صدای ازار دهنده هم بگم که معمولا توی موسیقی فیلم و بازی از این صدا ها خیلی استفاده میشه و البته همون طور که شما گفتید باید این صدا هنرمندانه به کار گرفته بشه . اما الان که یه بار دیگه این موزیک رو با صدای بالا گوش کردم دیدم واقعا این صدا خیلی گوش رو ازار میداد . فکر میکنم باید قدرت این صدا رو کمتر کنم . تا هم فضای ایجاد شده از بین نره و هم انقدر گوش رو ازار نده . در کل ممنون از این که نظر دادی فرهود جان . نظرت خیلی مفید بود . نکات ریزی رو اشاره کردی که تو کارای بعدی خیلی میتونه به من کمک کنه . فقط یه سوال به نظرت برای این سبک از چه بانکایی میتونم استفاده کنم و یا چه vst هایی ؟
    سوال دیگه هم اینه که در کل تلفیق شاخه ی الکترونیک و شاخه ی ارکسترال رو که سعی کردم تو این موسیقی انجام بدم رو چطور دیدی ؟

4. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason

خیلی خیلی خیلی عالی بود

5. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,211 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge

علیرضا جان بخاطر آشناییت با صداهای الکترونیک، طبعاً خوب تونستی از پس این ترکب با ارکستر بربیای. من تحصیلاتم موسیقی کلاسیک بود و بعدها هم رفتم سراغ اکسپریمنتال الکترونیک. طبعاً برای من هم این تیپ کارها راحت تره. به هرحال تسلط به هر دوی این فضاها مهمه.
    در ارتباط با لایبرری، چیزی که میتونم بگم اینه که: این لایبرری های ارکسترال سال به سال کیفیتشون تغییر میکنه و بهتر میشن. بنابر این بطور ثابت نمیتونم پیشنهاد کنم. اما چیزی که برای الآن میتونم پیشنهاد بدم:

استرینگز: کلاً سری Sable از شرکت Spitfire در حال حاضر حرف اول رو میزنه.
    برَس: CineBrass از Cinesamples
    چوبی: Berlin woodwinds از Orchestral Tools
    کوبه ای ارکسترال: Orchestral Prc از Vir2 Instruments
    کوبه ای اپیک: Damage از Native Instruments و Cine Perc Epic از Cinesamples
    سینماتیک ارکسترال: سری Albion از Spitfire

البته شاید لایبرری های دیگه ای هم باشن، ولی با توجه به مواردی که من تک به تک تست کردم، اینها فوق العاده بودند. ضمناً توی بازار ایران هم موجودند.

6. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

خیلی زیبا بود اما اون صدای پد بود فک کنم که سایدچین شده بود درسته؟اون به نظر من توی بعضی قسمتا لازم نبود

- - - - - - - - - -

خیلی زیبا بود اما اون صدای پد بود فک کنم که سایدچین شده بود درسته؟اون به نظر من توی بعضی قسمتا لازم نبود

7. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

اره دوست عزیز ساید چین یه نویز ساده بود که با سایلنت درست کردم . چون میخواستم موسیقی الکترونیک و ارکسترال رو با هم تلفیق کنم از این صدا های الکترونیکی توش استفاده کردم . البته امروز نظرات خیلی خوبی رو راجع به این کار دیدم و این خیلی به من کمک کرد . حتما این نظرات رو اعمال میکنم و شاید دوباره این کار رو میکس کنم . در کل ممنون که وقت گذاشتی .

8. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

به استرینگتattackداده بودی؟

9. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

همونطور که دوست عزیز فرهود گفتن اکورد استرینگ کرشندو بود و یا همون اتکی که شما گفتید . البته میتونست بعضی جا ها کرشندو نباشه . باید کمی از استرینگ با تکنیک لگاتو استفاده میکردم .

10. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

چطوری تویdawمیشه تکنیک لگاتو رو اجرا کرد؟
    میشه بگین؟

11. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

توی سبک ارکستر از ساز های مختلفی اعم از ساز بادی و چوبی و پرکاشن و ... استفاده میشه. استرینگ هم یکی از ارکان اصلی این نوع موسیقی محسوب میشه . حالا هر کدوم از این دسته از ساز ها تکنیک های متنوعی برای نواختن دارن . مثلا توی گروه استرینگ ها میتونه استرینگ از نوع legato و یا استرینگ از نوع staccato و یا استرینگ هی دارای sustain و ... که همه اینا برمیگرده به اهنگساز و نوع سازبندی اهنگساز . حالا توی محیط مجازی این روش ها یا تکنیک ها اعم از legato staccato و ... باید به همراه اون وی اس تی باشه . پس همش بر میگرده به نوع وی اس تی های شما .

12. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +370 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio

اها پس باید توی vst لگاتو باشه/

13. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

بله دوست عزیز تو بعضی vst ها هست تو بعضی نیست . برای نمونه la string از سری بانک های تحت کانتکت این خصوصیت رو داره . که حجمش هم خیلی زیاده .

14. M.J1991

M.J1991 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +417 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

علیرضا جان ، من خودمم تقریبا تو همین سبک کار میکنم کارت رو گوش کردم چند بار و بنظرم خیلی خوب شده ! من خودم فضای main menu بازی ای مثلا مثل Unreal Tournment تو ذهنم اومد :)
    ----------------------
    البته الان که رفتم Unreal Tournment 3 رو گوش کردم خیلی تنوعش تو بکار بردن کوبه ای و استرینگ ها و پد های الکترونیکیش بیشتره ! ولی خب فضا هات شبیه بود

15. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason

خیلی ممنون که وقت گذاشتی و کارو گوش دادی . جای خوشحالی برای من که کارم قابل مقایسه با کارای سطح بالا و استاندارد هست . البته باید بگم که این اولین کار حرفه ایم توی سبک ارکستر بود. طبعا در ادامه با راهنمایی های شما و اساتید کارای بهتر و پخته تری رو ارائه خواهم داد .

16. Arvin_Parsi

Arvin_Parsi عضو سایت

امتیازات:
    +38 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

درود

کار زیبایی بود

فقط کمی صدای باس هوم داشت (دیدگاه شخصی)

پاینده باشی

17. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    درود
    کار رو گوش کردم.
    تو موزیکایی که باید مایه ی هیجانی داشته باشه خوب عمل میکنید ، اما از ملودی کمترین استفاده رو میکنید !که باید تاحد زیادی بر عکس باشه .
    راستی از اینم خیلی خوشم اومد .
    ولی بدون تعارف موزیکاتون بعد گوش دادن دیگه تو ذهن آدم نمیمونه.دلیلشم ملودیشه .
    شما که تو فضاسازی خوب عمل میکنی چرا این مورد رو دست کم میگیری ؟
    برات هم آرزوی موفقیت دارم دوست عزیز.

آخرین ویرایش: ‏13/4/14
  18. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    ممنون که وقت میذاری . راستش تو طول ساخت اهنگ و حتی قبل از شروع ملودی های خوبی به ذهنم میرسه . (البته از نظر خودم) . ولی بعد که به موزیکای استاندارد گوش میدم از ملودی هام راضی نمیشم و انقدر توش تغییر و تحول ایجاد میکنم که یا در نهایت نابود میشه یا ملودی ناقص ادا میشه . برای ایجاد ملودی های جدید و قوی چه راهکاری دارید ؟

19. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,134 / 1 / -2
    شما به ملودی خوبی که میرسی ثبتش کن.
    یا تو دفترچه نت(نرم افزار های نت نویسی منظورمه نه الزاما رو کاغذ) یا تو یک فایل midi(پیانو رول تو daw).
    کارهای قوی رو گوش کن،موزیک های فیلم وبازی که جزو قوی ترین ها هستند + کارهای کلاسیک ،ولی کپی نکن.ملودی اورجینالش خوبه.
    بعد از رو ملودی ساخته شده شروع کن به ساخت ادامه قسمتها.
    ملودی قوی هم کار میبره خوب.با پیانو ، رو دفترچه نت .الهام گرفتن از اون موضوع خاص(فیلم بازی) و ... .
    موفق باشی

بارگذاری...