موسیقی این روزها: گریه و عجز

شروع موضوع توسط nahavandi ‏18/9/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک موسیقی این روزها: گریه و عجز تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    سلام دوستان نمیدونم چرا این روزا تو هر ماشینی که میشینم آهنگی میشنوم که یا بنده خدا داره گریه میکنه یا فوش میده که در هر صورت نشانه عجز هستند یک عده هم که زدن به اون درش خیلی خوشحال هستن باز اینا قابل تحمل ترن حداقل ما رو میخندونن و خوب شادی هم واسه انسان لازم هست و هیچ تناقضی با سلامت روانی نداره...
    اما این وسط جای امیدواری خیلی خالیه . جای تفکر خیلی خالیه و از همه مهمتر جای خود موسیقی!
    دوستان این سایت خوب ایجاد شده تا به هم کمک کنیم تا موسیقی که مظلوم واقع شده رو رشد بدیم و نه اینجا مکانیست برای عرض اندام یا بالا بردن خود و تحقیر دیگران ...نه جمع شدیم تا موسیقی رو بالا ببریم و سکوت رو تحقیر کنیم.
    در پایان از اهنگ سازهای خوب خواهش میکنم روی نوشته های عجز کار نکنن بزارید با غرور کار کنیم /محکم/شاد/متفکرانه و امیدوارانه تا ما هم بتونیم توی ممالک دیگه سرمون رو بالا بگیریم و بگیم این موسیقی ماست
    به امید اون روز
    لطفا نوشته من رو نقد کنید

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  2. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,548 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    نقدی به این نوشته وارد نیست چون حقیقت هست .
    البته عذرخواهی میکنم وقتی بزرگان این حرفه در این ۳۵ سال هیچ موفقیتی بدست نیاوردند از بقیه چه انتظاری هست ؟
    لازم به یاداوری هست که حساب بعضی از دوستان و گروه های که خارج از این فضا کار کردند و مشغول هستند و به موفقیت رسیدند جداست اما خارج از بودن از این فضا بی تاثیر نبوده است .

حتی موزیک شاد استانداردهای خاصی رو دارد که متاسفانه این دسته اشنایی با اون ندارند.
    که گرچه اگر و اگر میدونستند جایگاه بهتری رو داشتند .

متاسفانه این مارکت ارزونترین راه کسب شهرت هست و وجود این پدیده ها هم در یک بازار ارزون قابل پیش بینی هست . ولی همیشه اون محصولی که زیباتر هست با قیمتهای چیپ بدست نمی اید و همیشه مشتاقانی در پشت ویترین دارد.
    بهتر هست که به جای صرف وقت در این بازار شلوغ و بی کیفیت به دنبال بهترینها و مناسبترین ها بود که البته اونها هم شناخته شده هستند .
    قبلا بارها راجع به این موضوع بحث شده اون تاپیکها رو مطالعه بفرمایید.
    موفق باشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله متاسفانه این سبک کاری اخیرا خیلی زیاد شده . من اسمش رو گذاشتم سبک نالیسم یا پاپ نالیسم ! ( از واژه ناله )

آخرین ویرایش: ‏18/9/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    نمیدونم چرا هرجا صحبت از مظلومیت هنر به این مقدسی میشه سر درد و دل های منم باز میشه.
    همیشه اطرافیانم با کنایه با من صحبت میکنن که تو هیچی از موسیقی نمیدونی بخاطر همینه که هیچ مشتری نداری.خوب حالا بنده عرض میکنم چطور مشتری هایی به پستم خوردن تا ببینین حق با چه کسیه.
    سلام آقا من یه آهنگ میخوام برای تولد دوست.... بخونم چقدر میگیری؟
    سلام.آقا من یه آهنگ خیلی حرفه ای میخوام واسه دو سه روز دیگه.
    آقا یه بیت رپ میخوام.
    حاا ترانه ها چه ترانه هایی...
    عزیزم دستام و بگیر،نگیری میمیرم،میخوام برم تو قبر،بیا خاکم کن.....
    وای خدای من آقا شما میخای برای جهان آخرت بخونی یا عشقت؟؟؟؟؟
    جای گفتن نیست اما قسم که حیلی وقتا بعضیا بودن چه پول های خوبی میتونستم بگیرم و براشون کار بسازم اما دستم به کار نرفته.
    یه بار با یه بنده خدایی که ناشر بود دوست شدم و فهمید م کارم موسیقیه.گفت میای یه آهنگ بخونیم؟منم سادگی کردم وگفتم من برات رایگان میسازم تو بخون خودت.آقا حالا مگه ول میکرد.یه شعرایی میاورد که بخداپندی خدا اصلا روم نمیشد حتی به زبون بیارم یک مصرعش رو.همش ناله همش گریه همش نرو من میمیرم....
    وقتی هم بهش میگفتم این کار خوبی نمیشه میگفت برو تو چی سرت میشه از موسیقی.....!!!!!!
    واقعا نمیدونم باید دست به دامان کی شد تا موسیقی کشور رو نجات داد.البته این رو هم بگم مقصر اصلی مردم هستن که مخاطب هستن.چرا که کسانی رو مقام سلطان و پادشاه و غول و ... میدن که ..... چی بگم.
    شاید کمی تظاهر یا اغراق به نظر بیاد اما گاهی شده که از اینکه موسیقی اینقدر بی ارزش شده بغض میکنم.
    خیلی از اطرافیان میگن تو اول باید اینجا شناخته بشی بعد بری غرب و...
    اما آخه اینجا مگه کسی به سبک های کازی من اهمیت میده؟
    اینجا فقط ناله و چه چه میخوان.فقط یکی دو بیت سر هم کنه و بقیه اشک بریزن و .....
    بخدا قسم من که جدا جز سکوت کردن و برای خودم کار کردن نمیدون باید چکار کنم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    ببین دوست من چند سال فاز منفی افتاده رو موسیقی مملکت که البته درسته.اما اینارو نباید تقصیر مردم یا هر کسی دیگه ای جز وزارت ارشاد انداخت. اون باید یه بستری آماده کنه که جوونا برن سمتش و آموزش بده.در مورد شعرا هم که گفتی همه ناله و گریه شده.خوب اینا رو بورسه دیگه :biggrin: نمیشه گفت بده یا خوبه.البته واقعا بیشتر این شعر و ورایی که این جوونکا میخونن خوب واقعا ببخشید این کلمه رو میگم اما مضخرفه.همش آخ بیا دوباره دلی ممیره.اگه نیای میریم و اینا... اما اینو نمیشه گفت موزیک غمگین بده.کلا با اومدن تکنولوژی این اتفاقا میوفته در کشورای دیگه هم هست . قدیم اینجوری نبود که(البته من نیودم اون موقع :smuggrin-61:) کار موزیک کردن سخت بود در نتیجه کسی که وارد این کار میشد واقعا در سطح خودش استاد بود.همه کاراشو خوب انجام میداد چون قدر کار رو میدونست با این سختی اینجام میشه.ولی درست میشه اینم.

6. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    حرف شما درسته درک میکنم.
    اما فکر نمیکنی وقتی تقاضایی نباشه کسی هم نیست که این جور چیزها رو تولید کنه؟
    حتی در مورد اقلام دیگه هم همینطوره.کلا قانونه دنیا اینه.خرید نباشه فروشی هم نیست.وقتی مخاطب کاری و که هیچ بویی از موسیقی نبرده رو میکنه خدای اثر،خوب وزارت ازشاد هم میگه بابا بزار یه چیز به خورده این مردم بدیم سرگرم بشن پولش تو جیب ما میره،بده جواز و بره قربونت....
    اول اینکه خدا برکت بده به اینترنت.دیگه طرف فوت میکنه تو میکروفون و یه coming soon میزنن و کاملا رایگان مثل هلو دانلود میشه.
    خوب اینطوری به نظرتون دیگه کسی ارزش قال میشه؟
    وقتی مخاطب هزینه ی سنگینی برای یه اثر نپردازه اون اثر مثل ریگ زیر پای همه می افته،مخاطبم میگه حالا بزار این و دانلود کنم نوشته عزیزم میمیرم،حالا اون یکی،حالا اون .....
    حالا تصورش رو بکنین یه کسی که نمیدونم چی بگم به اسم فکر میکنم امین حنجره بود چی بود یادم نیس اومده باشه و مجوز گرفته باشه،کسی که زور به گلوش میزنه تا صدای کلفت و نازک بیاره....
    چی بگم دیگه....

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    خوب آره اما مردم پتانسیل درک کار خوب رو دارند ولی وقتی فضای کار بد شد فکر مردم هم تغییر میکنه.در واقع عادت میکنن.مسئولین بیان طرح بریزن که موزیک خوب به خورد مردم بدن اونوقت مردم هم خواستار موزیک خوب میشن.
    خوب همین خرید که گفتی.مثلا وقتی که هزینه های زندگی و عادت غذای مردم رفت به سمت روغن های میع و جامد که ضرر داره حالا واسشون سخته برن سمته روغن های کنجد و طبیعی.چون هم گرونه هم به فراوانی روغن های معمولی نیست.وگرنه مردم از خداشونه برن روغن های خوب مصرف کنند.
    حالا حتما هم لازم نیست هزینه سنگین بابت کار بپردازه.همین که کار رو طول بدن و سریع ندن بیرون(حتی همون 4 تا آکورد ساده ای که تو آهنگ گرفتند) کار کوالیتیش خیلی بالاتر میره.باید از همین چیزا شروع کرد.آخه مردمی که از درس و کتاب متنفرن(از جمله خوده من مطالع در حد دکترا دارم اما اسم درس و کتاب میاد تنم میلرزه) که اونم تقصیر سیستم آموزش و پرورشه چطور توقع داری یه شبه یا یه ساله همه بیان یهو سواد آکادمیک داشته باشن.باید در همون سطحی هم که هستند خوب کار کنند کم کم دنبال علم بیشتر میرن.

8. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    حمید جان من تمام حرفات رو قبول دارم.ببین من میگم وزارت ارشاد که دلش برای فکر و وقت مخاطب نسوخته،پس خود مردم باید دلشون به حال خودشون بسوزه،جای اینکه وقت و مغزشون و بزارن و کارهای بیهوده گوش بدن حق این و دارن که کارهای قوی گوش بدن،پس وقتی خود مردم اهمیت ندن کی اهمیت میده؟
    وقتی یکی هرچی بخواد میخونه و مخاطب نظر میزاره وایییی برات میمیرم تو فوق العاده ای و فلان.....
    اما اگه همه جای لایک دیس لایک کنن و واقعا مبارزه کنن با این اوضاع خوب بقیه هدحساب کار دستشون میاد،اما وقتی یکی کار ببخشید افتضاح تولید میکنه و بقیه به به چه چه میکنن طرف شیر میشه میگه پس همین راه و ادامه میدم خوبه

9. panzer

panzer عضو سایت

امتیازات:
    +63 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools

با سلام

خیر من اصلا حرف شمارو قبول ندارم..
    با توجه به گفته ی شما باید بریم سراغ موسیقی های بتوون یانی و...
    موسیقی چندین سبک رو دارا هست.
    نمیشه بگین چون شما گوش نمیدی غمگین دیگران هم نباید گوش بدن.( جسارت نباش عزیز کلی عرض کردم )
    مد کارهای الان همش شده رپ...از نظر بنده رپ موسیقی نیست.بازیچه ای هست برای کسانی که موسیقی بلد نیستند.
    گنده های موسیقی هم این سبک استاندارد و دارای قوانین نمیدونم.میشه گفت سبک من در اوردی هستش.
    دیگه خودتون بهتر میدونید.
    در کل بگم حس این موسیقی غمناک از تمام موسیقی هایی که من گوش کردم تا حالا بهتر بوده.
    سبک تنظیم آهنگسازی خوده بنده هم در همین سبک هستش.
    خوشبختانه مشکلی هم نداشتم.
    نگاه کلی کردیم به بحث
    نا گفته نماند هرکس در هر کجا که موسیقی کار میکنه دارای سبکی هستش.پس احترام گذاشتن به موسیقی واجبه.
    حالا در هر سبکی که می خواد باشه

موفق باشید

10. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    در مقابل گفته ی دوست عزیزم panzer باید یه چیزی رو بگم شاید جالی باشه.
    ببین منظور ما اصلا غممگین و شاد بودن کار نیست.مگه شادهمر عقیلی کار غمگین نمیخونه؟مگه Adele کاز غمکین نمیخونه؟ پس ببین بحث ما اصلا سر شادی و غمگینی نیست.بحث ما سر درست و اصولی کار کردنه موسیقیه.حالا چه غربی چه شرقی.
    مشکل مردم ما اینه که حاضر نیستن بخاطر خواسته هاشون مبارزه کنن.یعنی چندان اتفاقات براشون اهمیت نداره،میگن هزکار بقیه کردن ما هم میکنیم.من میدونم شاید بعد از مرگم هم فقط یه مشت پست خاک خورده بعد از سالها تو این انجمن بمونه ولی تا وقتی نفس میکشم با این افتضاح مبارزه میکنم حتی اگه آخرش هم بی نتیجه باشه و سرم رو به باد بدم.موسقی تمام زندگی منه و من باید بخاطرش بجنگم،باید بخاطر مقدساتم بجنگم و موسیقی برای من مقدسه.اما مطمن باش اگه همین حرف رو من حایی غیر از اینجا بزنم جز تمسخز و خنده و برو بابا حال داری برام نمیمونه.تنها امیدی که ته دلم دارم اینه که انجممن ما که مثل خونه ی دوم ماست همه رو با هم متعهد کنه بخاطر یه هدف برتر...
    برای تمام دوستا و ساتید عزیزم آرزوی موفقیت دارم.

11. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من هم رپ گوش نمیکنم
    اما جهت اطلاع شما اگه رپ من دراوردی بود قدمتش باید خیلی کمتر میبود نه الان که حدودا 70 سال از عمر رپ میگذره
    بله مسلما هر کسی سلیقه ایی دارم بدون شک
    منتها کار ضعیف دادن به خورد شنونده ها باعث میشه عادت کنند. و این عادت الان گریبانگیر موسیقی ما شده
    موسیقی مسلما همش اه و ناله نیست.
    همش هم عاشقانه نیست.
    همش هم رپ نیست.
    اگه گوش شنونده به موسیقی خوب عادت کنه وضع موسیقی خیلی بهتر میشه
    که این وظیفه هنرمندان بزرگ ما هستش

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  12. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    دقیقا با این صحبت آاقای محبی موافقم.سبک رپ اصیل آمریکای جنوبی که قدمت چندین دهه ای داره کجا و رپی که در کشور ما باب شده کجا.
    ببینید شما میگید هرکسی یه سبک کاری داره و برای خودش محترمه،پس کو احترام؟کو بها دادن به سبکهای دیگه؟
    ما تا وقتی خودمون نخوایم بین المللی نمیشیم،حتی تو خود کشور هم موسیقیمون ضعیفه،الان اگه همین حرفهارو تو جمع عمومی بزنیم فقط باید منتظر تند گویی و بزله گویی باشیم.
    بخدا قسم منم میتونم یه نر افزار لود کنم و کیک و بیس بچینم و چندتا قافیه سر هم کنم و بزارم اینجا آپلود بشه.
    یه جمله ی قشنگ یه جا خوندم نوشته بود اگه میخوای موفق بشی قدم اول و محکم بردار.قدم اولی که بخواد محکم برداشتهدبشه به یه تلاش سختی هم نیاز داره.اما متاسفانه الان موسیقی ما میخواد یک شبه کار بده بیرون.
    ببینین الان دیگه دوره دوره ای نیست که مثل تولیدی تند تند کار بی کیفیت بدی تا یه روزی کارت بگیره.آقا میخاین تست کنین خودتون و بیاین همین انجمنا،تو دوستا،آشناها،نه این که بیای پول بدی کار رو تو جاهای بزرگ بزاری،خوب این طوری میشه که بازار خراب میشه و عموم مردم کار رو گوش میکنن و هرچی باشه چون توش ناله هست تایید میکنن.خدا برکت بده به این شکست عشقی که این روزا شده یه بهانه برای به بازی گرفتن این هنر مقدس بین جوان ها.
    تورو به خدا قسم نکنید اینجور با موسیقی،توروقران نکنید

13. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    خوب دوست من همه کارا اول من درآوردی بوده دیگه! :smile: مگه بقیه سبکا یهو از آسمون افتاد زمین یا تو کتابای مقدس بوده ؟! خوب همه اینجوری تشکیل شدند و کمکم شاخه به شاخه شده و رنگ و لعاب گرفته دیگه. البته من قصدم طرفداری از هیچ سبکی نیست.بیاید بازتر فکر کنیم.
    موفق باش

14. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    حمید جان منظور من رو درست متوجه نشدی.من میگم حد اقل انسان باید خودش داور خوبی برای خودش باشه.حد اقل اگه قرار هست کاری عمومی بشه یه 2 تا استادی تاییدش کنن قبل پخشش.یه آنالیزی بشه.آخه اینکه هرچی به خورد مخاطب داده بشه که کاری رو درست نمیکنه.هر چیزی هم به دوره ی خودش.جدا از بحث سبک موسیقی ارائه ی کار ضعیف هم خودش مشکل ساز شده.
    من میگم اگه منه نوعی تصمیم میگیرم یه کاری رو تو عموم پخش کنم اول نظر دو نفر رو که با تجربه ترن بپرسم و یه مشورتی بگیرم چه عیبی داره؟ت ااینکه بیام یه کار من در آوردی به خورد عموم بدم و اونا هم من و شیر کنن و منم فکر کنم دارم راه رو درست میرم در صورتی که هم دارم خودم رو بدبخت میکنم و وقتم رو تلف میکنم و هم اینکه بازار موسیقی رو خراب میکنم.

15. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    من در پست بالا جواب دوست عزیزمون که گفتند رپ من درآوردیه منم گفتم خوب همه سبکا اول من درآوردی بود دیگه.بله شما درست میفرمایی

16. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    آخ آخ آخ حمید جان واقعا عذر میخوام :facepalm-7::shamefullyembarrased: من اشتباهی فکر کردم پست من رو نقل قول کردی.واقعا شرمندم عزیزم

بارگذاری...