موسيقي رپ در ايران، بايد ها و نبايدها، خوب يا بد؟

شروع موضوع توسط Omid-Mohebbi ‏16/12/09 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک موسيقي رپ در ايران، بايد ها و نبايدها، خوب يا بد؟ تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام دوستان پيرامون بحث موسيقي رپ كه در اون بحث نكاتي خوبي رو اشاره كردين لازم ديدم كه در اين تاپيك و به صورت مستقل در موردش بحث بشه.
    رعايت ادب و احترام شرط اول هستش.
    با تشكر.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏30/12/09
  2. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    بله همه سبکها خوب هستن و به نوعی بالا هستن . اما نه این رپی که تو ایران هست و داره پیش میره . این رپ نیست یه زمزمه هست از کسایی که می خوان یه کارایی بکنن و نمیدونن چه جوری و چطور !!!!

در جواب mrfaramir عزیز هم باید بگم چرا به رپ تو ایران بی احترامی میشه و ساپورت نمیشه و ... دلیلش اینه که هر کسی و هر چی و هر جور که دلش میخواد مانوور میاد رو این سبک . آخه کجای دنیا ما رپ بندری داریم ؟؟ کجای سبک رپ گفته روی بندری بیاین و این و اون رو بخونید ؟؟ غیر از اینه که اینو نمیشه گفت رپ ؟؟ مگن تلفیق .

روزانه من با 30 تا رپر برخورد دارم . از دنیاشون با خبر هستم اینجا میان واسه ضبط . در حین ضبط بعضی از این مشتریها به کل از گرفتن یه همچین کاری پشیمونم میکنن . متاسفانه رپرهای ایران 98%شون فقط رپ رو به تند خوندنش میدونن . هنوز فرق بین Rap و R&B رو نمیدونن . :smile (30):

3. Pedram Pelak

Pedram Pelak Producer عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنون از امید جان برای طرح چنین تاپیکی !

نیما جان چیزی که باید بدونی اینه که اتفاقا من کل حرفت رو قبول دارم ! اصلا بین خود رپ بازها هم این مساله مطرح هست که نباید رپ مثلا 6/8 خوند !
    یه زمانی هرکی میخواست معروف بشه یا باید قهرمان جهان میبود یا سوپر استار سینما یا مجری تلویزیون اما الان کار راحت شده هر کسی میخواد به دختر تو خیابون بشناستش میره سراغ خوانندگی و ماشالله رپ هم که ساده ترین و مظلوم ترین سبک !

بنده هم مثل شما به واسطه کارم خیلی خیلی با رپرها سر و کار دارم و خودم هم جز همین خانواده هستم ! اما مثالی میزنم ! ایا میتونیم امروز بگین ویژوال بیسیک یه زبان افتضاح هست ؟ چرا چون هر کسی میتونه بگیره و با کمترین دانش یه برنامه مسخره درست کنه پس ویژوال به درد نمیخوره ! استدلال دوستان برای حمله به رپ دقیقا مثل همین مثال من هست ! پس چرا نیایم بگیم در رپ کارهای فوق العاده ای هم هست !

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خوب ببينيد منم به خاطر همين هنرمندان به ظاهر رپ خون و كارهاي مبتذلشون بود كه از رپ زده شدم. در رپ ميشه خيلي از حرفهاي روزمره و اجتماعي ادمها رو بيان كرد. اما به نظر شما.توي يه كار فحش ناموسي دادن تو فرهنگ من و شماي ايراني جايي داره؟
    درسته كه شما كلمه f....... رو توي تمامي فيلمهاي خارجي ممكنه بشنويد اما توي فرهنگ خودشون شايد مهم نباشه اما من و شما يي كه ايراني هستيم برامون سنگينه. قبول دارين.؟
    شما بيا و رپ خوب و سازنده كار كن. هيچكس عارض شما نميشه اما واقعا بيتهايي كه كل كل و فحش درش هست رو ميشه موسيقي خوب عنوان كرد؟
    اينم به دوستان رپ خون بگم كه كم كم داره موسيقي رپ مجوز ميگيره. البته كساني كه درست كار كنن.
    جاي دور نريم. همين هفته قبل مامور اماكن و بازرس ارشاد اومدن تو استوديوي من و فقط گيرشون اين بود كه آيا من رپ ركورد ميكنم يا نه ؟ و وقتي كه گفتم نه . پرسيدن تو بندر كي اينكار رو ميكنه ؟
    دليلش به نظر شما چي بوده.؟
    خوب يه مشت بچه كه اومدن فلسفه مقدس موسيقي رپ رو زير سئوال بردن باعث شدن كه همه رپ خونها رو به يه چشم ببينن.

5. Pedram Pelak

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    امید جان 100 درصد با شما هم عقیده هستم ! متاسفانه دوستان رپر متوجه این نمیشن که اصلا در رپ امریکا هم کار صرفا شاخ بازی وجود نداره ! اصطلاحا به اون کارها skit یا همون هجو میگن ! یعنی که میاد یکی از مشکلات جامعه که همون دعوا و درگیری و تیر اندازی و مواد مخدر و امثالهم هست رو بازگو میکنه اما با نیت این که بگه این کار اشتباهه ! من یه روز به حسین تهی گفتم چرا 6.8 میخونی ! گفت در رپ امریکا هم مگه نمیبینی چقدر پارتی و فان هست ! من گفتم الان هست که رئیس جمهور کشورشون هم یه سیاه هست ! مشکلی نیست که ازش بخونن که اتفاقا خیلی از رپرها به همین وضع رپ امریکا هم ایراد میگیرن مثل nas که در البوم hip hop is dead به شدت از رپرهای حال حاضر انتقاد کرده بود ! اما ایا ما هم مشکلی نداریم تو جامعه ؟ این حرف شما رو من قبول دارم انتقاد منطقی به رپ فعلی میکنی اما بعضی از دوستان با بی انصافی کلا رو رپ یه خط قرمز میکشن !

6. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    اگه منظورتون از بی انصاف منم که باید بگم اصلا اینجوری نیست :d چون به هر حال سبک من POP و R&B هست همین R&B که تو ایران بهش میگن rap :smile (35): از طرفی دیگه هم : من هم یه سازنده و هم یه نوازنده هستم ( البته کوچیکتر از شما اساتید ) پس از ساخت و گوش کردن هیچ سبکی دریق نمیکنم . آلبومی هم که در حال ساختن و بسته شدنش هستم کاملا متفاوت هست . :smile (75):

7. Pedram Pelak

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    نیما جان منظورم شما نبودی برادر !
    به طور کلی کسانی رو گفتم که کلا رپ و زیر سوال میبرن !:smile (19):

8. behrooz-soltan

behrooz-soltan عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +24 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    رپ
    یعنی بیان احساس قلبی یه نفر به همه اتفاقهای که براش افتاده یا در حاله افتادنه
    اما متاسفانه الان شده فقط بیان قدرت مطرحیت و عرض اندام برای یه سری ادم که افکارشون در حد گفتارشونه البته الان شرایط جوریه که علاوه بر رپ بعضی سبک های دیگه هم اینجوری شده
    خود من شخصا دسته کم روزی 7 8 ساعت رپ بلک (سیاه) گوش میدم و بعضی مواقع که خیلی دقیق میشم به کاراشون(حتی اونای که انچنان مطرح هم نیستن) میبینم که واقعا رپ فارسی داره به اخر کارش میرسه
    رپ فارسی صعود خیلی خوبی داشت اما الان متاسفانه داره با این کارهای ......... 6و8 و بندری و این سطح ضعیف از اهنگهای جدید نابود میشه
    یادمه یه بابای میگفت نباید کاری بکنیم که رپ فارسی فیلتر بشه اما الان واقعا باید فیلتر بشه و یس سری از دور کنار برن یا حد اقل حرمت رپ فارسیو از بین نبرن.
    دلم خیلی پر بود.:smile (42):

9. mreza_golestan

mreza_golestan عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    خوب دوستان من کوچیک همتونم و ریز تر از این حرفا
    اما بلاخره منم تو این سبکم و نظر میدم، نمی تونم نظر ندم

ببینید موسیقی یعنی بیان احساس، پس حتی فحش دادن هم یه نوع موسیقی می تونه باشه تو هر سبکی. من خودم آهنگ غیر مودبانه POP زیاد شنیدم
    اما رپ بواسطه راحتی کلام فحش دادن توش راحته، کل کل و ....

ما نمی تونیم بگیم اصلا نباشه، یعنی بگیم نباشه چون به فرهنگ ما نمی خوره حتما به فرهنگ ما می خوره که هست و زیادم هست!!!!
    مثل اون قضیس که ----------------------------------

اما این حرفم قبول دارم که RAP و RnB متفاوته و خیلیا نمیدونن
    حالا یه سوال؟
    شما دوستان با حضور و وجود RnB که درش میان بندری رو با رپ می خونن، غمگین با رپ و ... مشکلی دارید؟

--------------
    لطفا قوانین سایت رو رعایت کنید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏18/12/09
  10. mzeddot

mzeddot عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    خب من نظر خودم رو بگم. اتفاقا رپ فارسی باید فیلتر بشه. اگر روزی رپ به اون جایی برسه که دولت ایران به راحتی اجازه پخشش رو بده من یکی که می بوسم می زارمش کنار.

بعدش هم چرا ما همش باید رپ فارسی رو با رپ انگلیسی مقایسه کنیم؟ مگه مثلا راک ما با همون موضوعات و همون سبکه یا پاپ یه سبک های دیگه؟ چرا باید همش تقلید کنیم؟ بعدش هم اگر یه سری از موضوعات این سبک خوششون نمی یاد چارش سادست:

گوش ندن.

قصد توهین ندارم ولی کسی رو مجبور نکردن که به رپ گوش بده. دلیلی نداره که من که از موسیقی متال خوشم نمیاد بیام بگم که کلا متال باید جمع بشه و منقرض بشه. رپ می گن موسیقی خیابونه. توی خیابون هم شما همه جور حرفی رو می شنوی. درسته همه خواننده هاش خیابونی نیستن و خیلی ها تحصیل کردن ولی خوبیش همینه مثل خیابون می تونی هر جوری دوست داری حرف بزنی بدون خود سانسوری یا دیگران سانسوری. امید جان بحث از فرهنگ ایرانی کردن که باید بگم اتفاقا من که اینجا زندگی می کنم و مقایسه می کنم اینا خیلی از ایرانی ها مودب ترن. انصافا الان شما توی هر مدرسه و کوچه ای می رین دارن به هم به راحتی فحش خواهر و مادر می دن. به نظر شما این سبک برا نسل جوون ما سنگینه؟

در کل رپ فارسی به نظر من بالا بوده. همیشه بالا خواهد بود و به جایی خواهد رسید که خارجی ها به غبطه خواهند خورد.

رپ به نظر من بعد از راک توی داخل ایران تنها سبکیه که داره براش زحمت کشیده می شه و بدون حمایت اومد بالا بدون حمایت هم بالا خواهد موند.

11. mreza_golestan

mreza_golestan عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    من خودم میگم RnB خیلیم خوبه
    اصلا خوندن rapper توی کار RnB یه لحت خوندنه
    مثه این همه لحن و شیوه خوندن
    اپرا، پاپ، راک، رپ
    ببینید توی اینا هر کدوم یه نوع کلامه صرفا نوع خوندنه

اما من کاملا هم موافقم توی این دنیای گسترده از موسیقی حیفه که 90-98% کارا باید 6/8 باشه و RnB نه رپ خالص و با موضوعات اجتماعی
    همه این ها هم بخاطر عشق خوندن بودن و معروف شدن و به اصطلاح ترکوندن ملته ماست

اما باز حتی این سبک هم با این سبک و سیاقشو به نظر من کافی نیست

اگه یک سره بخوایم مشکلات جامعه و رفتار و هنجارهای اجتماعی رو بگیم بدون هیچ راه حلی
    بدون هیچ شنوایی
    فقط جامعه رو ناامید می کنیم

متاسفانه فکر نمی کنم رپ های اجتماعی ما بگوش مسئولایی که باید ، برسه

نظرتون در این مورد چیه؟

من با mzeddot کاملا موافقم
    1- قرار نیست همه همه چیزو که دوست ندارن گوش بدن و ببرنش زیر سوال
    من به مداحی بگم افتضاحه مضخرفه جمعش کنین
    بیخود کردم من، خوب دوست ندارم گوش ندم
    متال دوس ندارم گوش ندم

2-در فرهنگ خارجی کلمه f... درسته زیاد استفاده میشه ولی همیشه بی ادبی نیست
    3-شما چند روز توجه کن بین یه جمعه مخصوصا جوون حتی توی خوونواده ها هم دیده میشه چقدر بی ادبی میشه
    اینا حرفه فرهنگ ما فلان و چلان
    فیلم درباره الی رو ببینید چند میگه "'goh خوردی"
    این فیلم بهترین فیلم سال گذشته بود، چرا جایزه گرفت چون مخاطب حس نمی کرد فیلم کلیشس و دقیق حس می کرد تو جمع واقعی که تو تفریح و ... باش سرکار داره هس
    رقص، فحش و ... همه چیز حضور داشت

4-ضمنا این روزا رپ فحش و کل کل کم شده، منم زیاد باش موافق نیستم ولی حضورشم مشکلی نداره
    یه حسه و موسیقیم بیان حسه دیگه

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏18/12/09
  12. behrooz-soltan

behrooz-soltan عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +24 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    بله حرف شما در مورد بعضی مسائل درسته اما
    من رپ فارسیو با سیاها مقایسه کردم چون رپ ماله سیاهاست ما اگه روزی هم بهترین تو دنیا بشیم اما نمیتونیم بگیم مال ماس اینو باید قبول کرد که کار ما یه نوع کپی برداریه ولی با درصد خیلی پائین.
    در مورد حرف دل:
    شما اصولا چه مواقعی با دوستت دردو دل میکنی؟
    وقتی خوشحالی یا وقتی ناراحتی؟
    اصلا خود کلمه ی رپ یعنی موسیقی ازادی مردم امریکا که مال زمانی بود که بین سیاها و سفیدا اختلاف بود.بگذریم.
    بله من از سبک 6و8 حالم به هم میخوره و بارها شده کسانی بودن که می خواستن کار ببندن تو استدیو من قبول نکردم.
    اما ایا این سبک نباید تا حدودی باشه؟یعنی زیاد نشده الان؟
    شما الان برو تو سایتای موزیک 95 درصد اهنگا الان 6و8 و با چه مضامین مسخرها ی!
    به نظر شما این حجم از اهنگ به خاطر چی بوده؟
    .....فقط مطرحیت و نه هیچ چیز دیگه ای.
    اینو کسانی که دستشون تو کاره میفهمن که من چی میگم.

13. mreza_golestan

mreza_golestan عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    بله منم همینو گفتم گفتم همه موضوعات و تم ها باید توی همه سبک های موسیقی از جمله RnB باشه اما نه اینکه این قدر زیاد
    خوب دیگه متاسفانه خوندن راحت شده
    .
    من خودم آهنگسازی کارای گروهمونو انجام میدم
    هیچ عجله ای ندارم چون میدونم کار عجله ای کار 2 روز بترکونه
    شاید جاش نباشه اینجا ولی یه جورایی مربوطه به بحث
    من فکر می کنم خوانندگانی که هر 2 سال با یه آلبوم دیده میشن و 1 آلبوم قوی هر دو سال خیلی بهتر تاثیر روی من مخاطب می زارن و روی موندگاری و اعتبار خودشون تا خواننده ای که هر 5 ماه با یه آلبوم میاد که احتمالا هم هر آهنگش بیش از 2-3 روز کار نبرده
    اینه مشکل این مسائل ما و همچنین بدون مجوز بودن اکثر کارا که نظارتو از آهنگهای پخشی می بره کنار

نظر دوستان چیه؟

14. djsinparker

djsinparker عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام به اقا امید عزیز نیما جان و همه ی برو بچه ها ببینید موسیقی رپ بدبختانه این روزا داره بدترین حالت خودشو توی 3 سال گذشته طی میکنه دلیلشم اینه که یه عده با پول میخوان خواننده شن من خودم رپ کار میکنم اما 6.8 ظعفه موزیک رپ هست از نظر من ببینید نمیشه گفت میونه رپرا فقط اونایی محبوبن که 6.8 کار میکنن خواننده هایی مثل شاهین نجفی با موسیقی اعتراضی خودشون محبوبیت زیادی دارن تا زمانی که رپ با 6.8 تلفیق نشده بود رپ ایران سیر صعودی داشت اما درست زمانی که 6.8 قاطی رپ شد رپ ایران سیر نزولی به خودش گرفت من در کا کار کل خواننده ها رو دنبال میکنم اما رپ واقعی دیگه به اون صورت تو ایران وجود نداره

15. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    سلام

به نظر من رپ الان اصلا وضع خوبی نداره
    شما یه سر به یکی از سایتها بزنید و 5تا آهنگ رپ دانلود کنید واقعا از این 5تا به چندتاشون میشه گقت آهنگ؟؟

اکثرا که شعرشون مفهوم خاصی نداره
    موزیک یا کاملا از جایی گرفته شده یا کپی برداری شده که معمولا میشه با 5تومن یکیشو خرید
    خواننده که چیزی به اسم نت به گوشش نخورده تاحالا

خودتون حساب کنید نه آهنگی ساخته شده نه تنظیم انجام شده نه درست خونده شده و نه درست میکس و مستر شده!!!

آیا این واقعا همون جای بالایی هست که رپرا میخان؟!

منظور من همه نبودن حتما کسانی هستن که واقعا زحمت میکشن ولی خوب چند نفر هستن؟!!

به امید روزی که همه سبکهای موسیقی به جایگاه خوبی برسن ولی با این وضعی که الان دارن بقیه سبک ها هم روز به روز....................

خدانگهدار

16. Pedram Pelak

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    البته دوستان اینجا اجازه بدین من اصلا یه بحثی رو اغاز کنم خواهش میکنم بچه ها هم توجه کنن و نظرشون رو بگن !

اصولا در کشور ما سیستم مشکل داره ! اصولا در هر مجموعه ای وقتی پول در گردش نباشه زمین میخوره ! موسیقی زیر زمینی که رپ هم جز اون هست از این قاعده مستئنی نیست ! مثلا در جواب این دوستمون که گفتن الان 5 تا اهنگ از یه سایت بگیری همه مزخرف که درست هم میگن اگر اهنگها پولی بود ایا باز هم مزخرف بود ؟ خوب اگر یه روزی موسیقی رپ در کشور ما بتونه فروش بکنه اونقت کسی که استعداد نداره کارش فروش نمیکنه ! خود به خود از دور خارج میشه و کسانی هم که استعدادش رو دارن قطعا سعی میکنن کارهای حرفه ای بدن که ارزش این رو داشته باشه که شنونده واسش پول بده ! وقتی هم که پول خوبی گیرشون میاد طبیعی هست که برای پیشرفت بیشتر و شاید حتی فروش بیشتر کارهای بعدیشون این پول و خرج پیشرفتشون میکنن ! خوب ببینین مثلا امکانات و تجهیزات و موقعیت من رو dr.dre مقایسه کنید ! دارای کل خاندان 10 تا رپر با هم + ارث پدری و اجدادی و کل پولی که تا 10 سال اینده کسب خواهند کرد رو ضرب در 2 بکنی استودیو و تجهیزات این اقا نمیشه ! تا حدی این طبیعیه وقتی شما یه بازار فروش داری مخاطبینی داری که بعد حاضرن تو کنسرت های شما پول خرج کنن خود شما اسپانسر داری یه موقعیت روحی روانی خوب داری ، امکانات و رسانه خوبی هم در اختیارت هست خوب مشخصه که کار خوب میدی ! الان مخاطبین میرن کار امینم رو گوش میدن ! بعد میرن یه کار از یه ایرانی هم گوش میدن و خود به خود با هم مقایسه میکنن دیگه ! بعد میگن کار ایرانیه افتضاح بود اما پشت پرده رو هم باید مقایسه کرد !

17. mreza_golestan

mreza_golestan عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    حرف شما هم درسته
    اما در کل ببینید 1 گروه رپ می خونن برا شهرت که اونا رو بزارید کنار

1 گروه هم پشت سر هم کار میدن که اونا ....ن به رپ

یک گروه هم هر چند مدت یه بار کار میدن و کار قوی

اما شما درست میگید ببینید الان در کل حرکت توی رپ شده برای کسایی مثل تهی و یاس و عرفان و زد بازی که همشون بیرون هستن و اسپانسر دارن، کنسرت میدن

و خیلیا که کارشون قویه نمیگم بیکار نشستن اما با اون سرعت قبل نمی تونن کار کنن

مسلمه رپری که شغلش رپ خوندن باشه بیشتر رو کارش وقت می زاره تا رپری که اولویت چندمش رپ هست

اما یه نکته ای هم هست طی 1-2 سال حدود 7-8 تا رپر پشت سر هم فیت کردن و کار دادن و اینا خلاصه که در عرض چند مدت شاید نزدیک به 200-300 تا کار از 7-8 نفر بیرون اومد اما حالا قضیه اینجوری نیست و خود بخود ما فکر می کنیم رپ خوابیده!!!

در صورتی که درستش اینه که امروز هست نه اون که قبلا بود
    برید تو کار همون رپرها که خیلیاشون علم بالایی هم دارن ببینید چند تا کار کاور دادن ؟چرا
    چون نمیشه تو 1 سال و خوردی 50 کار ساخت

نظرتون چیه؟
    و اما یه سوال؟ از این بحث بهتره برا خودمون نتیجه بگیریم
    ما چیکار کنیم؟ که به این سرنوشت دچار نشیم؟

اصلا
    6/8 غمگین اجتماعی شاخ و .......

در رپ و RnB باید باشه؟ کدوماشون باشن کدوماشون نباشن؟
    چرا؟ ضربه ای می زنن؟

18. shahab

shahab عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    سلام دوستان گل و اساتید عزیز،

من و امید عزیز مدتی قبل یک تاپیک ایجاد کردیم با مضمون موسیقی در حال هزار ایران.... اگر دوستان به این تاپیک قبلی هم مراجعه کنند، متوجه خواهند شد که بحث به اینجا کشیده شد که ضعف موسیقی ما فقر دانش و فرهنگ موسیقیایی هستش.
    من هم با خیلی از نظرات مطرح شده در اینجا هم موافقم و هم مخالفت هایی رو دارم.
    من اصلآ آشنایی با رپرهای ایران و حتی امریکا و انگلیس ندارم؛ ولی در سبک شناسی و آهنگسازی یه سری نکات رو میتونین پیدا کنین. ولی در موسیقی رپ، وکال خواننده نباید روی وزن باشه! اگر میبینید که رپرهای اینور آب ۶/۸ کار نمیکنن و بیشتر ۴/۴ میشنوین ازشون، اینه که در ۶/۸ خواننده مجبور به رعایت خوندن با وزن خواهد بود که اصلیت رپ رو میبره زیر سوال.

ما رپ رو در ایران نمیتونیم با رپ در کشورها یا جای دیگه مقایسه کنیم... مثل اینکه عظمت و زیبایی تخت جمشید و کولوسئوم (آمفی تاتر گلادیاتورهای قدیم در روم) که هر دو سازه بتونی - آهکی - سنگی دارن رو با هم مقایسه کنیم! جفتشون شاهکار باستان هستن ولی یکی رو یک سلسله سهل انگاریها ویران میکنه ولی اون یکی رو روز به روز بهتر هم میکنن!! پس اصلآ دلیلی نداره که برای پیدا کردن ضعف در موسیقی، این خواننده و اون رپر رو زیر سوال ببریم. ببینید عزیزان بزرگوار، ما وقتی در ایران در موسیقی الکترونیک سازهای سنتی وارد میکنیم و اسمش رو میذاریم موسیقی زیبای تلفیقی و حتی گاهی ربع پرده هم استفاده میکنیم، پس شاید هم میشه که در رپ هم کم کم ۶/۸ بیاد و به قول معروف همه چی "بومی سازی" بشه!!!!

چندی پیش با عزیز هنرمندی صحبت میکردم که بعد از مدتی کار گروهی بسیار موفق، به دلیل احساس همون فقری که عرض کردم در اعضاء گروهش از گروه جدا شده و خودش تنها فعالیت میکنه. میگفت که اونقدر رعایت نکردن اصول فاحش شده بود و کار فقط رو محور مادی و تجاری بودنش میچرخید که پس از مدتی به خودم اومدم و گفتم که چند سال سکوت و بازگشت با دست پر به این وادی ارزشش خیلی بیشتر از ادامه این کار گروهی به اصطلاح موفق خواهد بود.

و این رو خدمت اون دوست عزیز که فرمودن کلمه f ** k در خیلی مکالمات و فیلمها و موزیکها شنیده میشه و همه جا معنی بدی نمیده بگم که این کلمه همیشه و همه جا و در هرجا که استفاده میشه کلمه ناشایستی هست. هرکس در هر محفلی که از این کلمه استفاده کنه، یا حتما به عنوان بی ادب و بی فرهنگ میشناسنش، یا اینکه خود فرد بلا فاصله عذرخواهی میکنه!!! در فرهنگ امریکا که یکی از بی ادابترین فرهنگهاست این رایجتر هست که عذرخواهی نکنن... ولی در عوض تمام کشورهای انگلیسی زبان میدونن که آمریکاییها بی ادب و بددهن هستند!

-----------------------------------------
    بگذریم، من امشب پس از مدتها وقت کردم که سری به این سایت بزنم و دیدم که دوستان حدود ۱۰ صفحه مطلب جدید گذاشتن که من نرسیده بودم بخونم!!! این مطلب رو دوست داشتم چون حرف دل خودم هم بود! امیدوارم که یه راه حل اساسی پیدا کنند دوستان.

با آرزوی موفقیت برای همه بزرگان.

19. persian-pride

persian-pride عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام میکنم به همه ی دوستان عزیز و واسم جای خوشحالی هستش که موسیقی رپ آنقدر پیشرفت کرده که خواننده های اونور آبی این سبک رو برای خودشون یه تحدید میبینن و میخوام این رو بگم که با فحش دادن توی موسیقی کلا هر سبکی مخالفم چون میخوام این سبک جوری بشه که خانواده ها هم بتونن ازش بهره ببرن و انصافا میگم در بین رپر های بزرگ ایران دیگه فحش دادن جایی نداره چون خودشون هم به این مساله پی بردن که فحش باعث میشه مخاطب کارشون کم بشه و اونایی که فحش میدن یه سری تازه کان در ضمن اگر میبینید سبک 6 8 زیاده واسه اینه که 70 میلیون میخوان کار 6 8 و کسی هم که صرفا واسه شهرت بخونی به همچین سبک هایی رو میاره ولی نظر کلی من اینه که 4 تا رپر بیشتر توی ایران نیست
    و بقیه از کارشون هیچ هدفی جز شهرت ندارن البته از تمام دوستان معذرت میخوام ولی این نظر منه خیلی شفاف.در ضمن سبک خود بنده هم رپ هستش این رو گفتم تا نگین طرف قصدش فقط کوبیدن این سبکه .اون چهار نفر هم اینان:
    سروش هیچکس _ بهرام _ یاسر یاس _ محمد بیباک
    پس اگر میخواین در مورد سبک رپ صحبت کنید پیرامون کارهای این دوستان صحبت کنید البته کارهایی که از سال 86 بعد خوندن ممنون.

20. koosha sh

koosha sh

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با اجازه من اولین پست خودمو تو سایت بدم .

شما باید دیدتون رو به این سبک تغییر بدید ! سبک رپ رو اکثر حرفه ای زیر سوال میبرن و به قولی باش حال نمیکنن چون قاعدهای نداره . از نظر من حسن این سبک به اینه که زیبایی خودشو با متن و ایده های خود خواننده به دست میگیره و نه با مسترینگ و میکس حرفه ای و یا موسقی حرفه ای و یا ... | قابل توجه cam2cam_joy که گفتن اگر یه تعداد آهنگ دانلود کنی میبینی ضعیف هستن ! درسته و دلیلش اینه ک کار هر کسی نیست ! بعضی ها تصور میکنند آسون ترین سبکه و در صورتی که اینطور نیست و با اطمینان میگم سخترین سبک موسقی هست !

و نکته دوم موسقی رپ ایران و امریکا رو نمیشه مقایسه کرد به دلیل

1 - ما به چندین سبک در ایران لقب رپ میدیم ! ولی در امریکا فقط به یه سبک میگن
    2 - ماهیت رپ در امریکا بیان مشکلات و سختیهاست ! ولی در ایران و در حال حاضر کارهای اجتماعی زیر 50% هستند
    و ...

و نکته بعدی که میگن نباید داخلش فحش داد ! شخص بنده موزیک فحش دار نه رکورد میکنم و نه گوش میکنم بجز کارهای شاهین نجفی و یکسری دیگه چون بلدن کجا باید به کار ببرن ! نگاه کنید فحش یعنی توهین ! ولی رپر بعنوان توهین ازش استفاده نمیکنه (بجز تعدای آماتور و تازه کار) یک کلمه زشت در بعضی جاها وجودش لازمه !

بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)