موزیک پرودیوسر کیست؟

شروع موضوع توسط inferno ‏21/12/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک موزیک پرودیوسر کیست؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    اخیرا استفاده از کلمه ی producer باب شده و اکثرا خودشونو پرودیوسر یا تهیه کننده موزیک می دونن.
    تا حدی حرفشون درسته اما در دنیای بیزنس و موسیقی به اصطلاح گیشه ای این یه کار حرفه ای محسوب می شه

به زبان ساده پرودیوسر رابط بین شرکت پخش و هنرمنده. ولی این اصطلاح یه نقص داره. اگه اینطور باید اسم طرف رو میذاشتن agent .
    تفاوتشون اینه که یه پرودیوسر موسیقی رو درک می کنه و ممکنه خودش تنظیم کننده ، آهنگساز ، و... باشه.

بزارید با یه مثال مطلب رو پیش ببر یم.

فرض کنید یه باند کارشون رو تازه شروع کردن و یه دمو از کارشون ضبط کردن و می خوان کارشونو به گوش برسونن. خوب ممکنه یه راس برن پیش شرکت پخش و ممکنه به خاطر نوپا بودنشون شرکت پخش ریسک نکنه.

اینجاست که نقش پرودیوسر مهم می شه
    پرودیوسر میاد کار رو می شنوه. هرجاش دید مشکل داره راهنمایی می کنه کار رو راست و ریست می کنه براشون و قابل قبول می کنه برای شرکت های پخش. این وسط می تونه برای سبک های مختلف آشناهایی هم داشته باشه و کار گروه رو راه باندازه یه چی هم گیرش بیاد.

حالا اینها انواع مختلف هم دارند. مثلا یه پرودیوسر سبک هیپ و هاپ و پاپ و راک ممکنه در اکثر کارا دخالت کنه. ممکنه میکس رو دوست نداشته باشه. ممکنه از تکنیک درامر خوشش نیاد. ممکنه ارنج رو عوض کنه که اکثر وقت ها هم حال هنرمند گرفته می شه . اما اون می دونه گیشه چیه و چطوری کار رو قابل قبول کنه.

یه سری دیگه هم هستند که اکثرا توی سبک های کلاسیک و جاز دیده می شن که مثل فیلم مستند عمل می کنن و دست گروه رو باز می زاره تا هر کاری دلشون بخواد بکنن یا کمترین تاثیر روی اونا داشته باشه.

این یه خلاصه از فعالیت های یه پرودیوسر بود، اما اگه بخوایم یه نگاه به خودمون بندازیم،چون موزیک توی کشورمون بازار خوبی نداره این نوع کارها هم هنوز درست شکل نگرفته واسه همین هر هنرمندی سعی می کنه خودش پرودیوسر خودش باشه، خودش به خودش سخت بگیره و نکته سنجی کنه تا کارش موفق باشه.

حالا این وسط اگه بحث استفاده از این عناوین یا term رو پیش بکشیم به نظرم لفظ indi که مخفف independent به معنی هنرمند مستقل مناسب اکثر ماها باشه. هرچند این اصطلاح نیز الان واسه سبک rock بیشتر باب شده.

قضاوت با شما

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    indi نه، چون اولاً آدمو یاد Hindi میندازه (به معنای هندی) و زیاد جالب نیست، دوماً مخفف independent رو indi نمی گن، اگر هم بگن به اون معنایی که مد نظر ماست به کار نمیره. برای اون معنا از freelancer استفاده می کنن، یعنی هنرپیشه آزاد، کسی که در استخدام هیچ جا نیست و برای خودش کار می کنه، به مترجم آزاد، شاعر آزاد، و هنرپیشه آزاد می گن فریلنسر. در مورد independent، این اسم یه گروه موسیقی در سبک پاپ و آر اند بی در آمریکا بوده (۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵)، و یک گروه نقاش نوگرای آمریکایی در دهه ۱۹۳۰ که ربطی به بحث ما نداره. هر دو گروه هم اسمشون independents بوده. اینکه برای سبک راک به کار میره رو من اطلاع ندارم و نشنیدم. اگه اطلاعاتی غیر از این هست لطفاً ارائه کنید.
    ضمناً اصطلاح music producer زیاد به این معنای مورد نظر ما به کار نمی ره. برای این منظور بیشتر اصطلاح record producer رو به کار می برن، که کارش نظارت و مدیریت ضبط (یعنی تولید) کار موسیقی یک هنرمنده. کارهای دیگه اش جمع آوری ایده برای پروژه، انتخاب آهنگ و نوازنده ها، رهبری کل گروه در استودیو، کنترل جلسات ضبط، ارتباط آهنگها در آلبوم، و نظارت بر کل فرایند میکس و مسترینگ هست.
    executive producer (تولیدکننده اجرایی) بر امور مالی پروژه نظارت میکنه، music producer یا همون record producer بر تولید موسیقی نظارت می کنه. نقش تولیدکننده موزیک مثل نقش کارگردان فیلمه. اگه اطلاعات بیشتر نیاز بود بفرمایید.

3. PEYMAN OMIDI

PEYMAN OMIDI عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    مبحث جالبی بود اما می شه اون رو در راستای rup بیشتر مورد بحث قرار داد و مراحل تولید رو در چرخه های متوالی تکرار بررسی کرد.در اون رسیک ها رو کاهش داد و به ریسک های اساسی حمله کرد قبل از اینکه اون ها بخوان به ما حمله کنن.این جریان همون طوری که فرمودید در کشور ما هنوز جا نیافتاده و کمتر مورد استفاده هست..

4. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    با احترام به نظر شما.
    لفظ freelancer یک اصطلاح مناسبه و همونطور که گفتی برای هر سبک آزاد استفاده می شه و حرف شما کاملا متین. اما اصطلاح Indie به هیچ وجه معنی هندی نمی ده و دقیقا در دنیای امروز موزیک به گروه ها و کارهایی اطلاق می شه که کاراشونو خودشون تولید می کنن و کاری به کمپانی های بزرگ موسیقی ندارند یا اینکه در ابتدا نداشتن و بعد از محبوبیت قراردادهای بزرگ نوشتن. می تونید توی ویکی پیدیا کلی از این مقاله ها پیدا کنید و توی اینجا هم درباره indie-rock بحث کردم می تونید مطالعه بفرمایید. اینجا هم یه توضیح مختصر از این اصطلاح می تونید پیدا کنید.

موفق باشید

5. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من indi رو هیچ جا ندیده بودم و فکر کردم خود شما پیشنهاد دادین، به خاطر همین گفتم آهنگ کلمه اش مثل هندیه نه معناش، ولی indie درسته، یه e کوچولو کل کلمه رو تغییر داد! در واقع indie اصطلاح خیلی عامیانه است (slang)، شاید زیاد با کلاس و محترمانه نباشه موافق نیستین؟ البته کلاس برای ما ایرانیا مهمه برای خارجیها کلاس اصلاً معنا نداره! در واقع indie به معنای کسی هست که موزیک زیرزمینی کار می کنه، یک استودیو در انباری خونه، البته الان شاید این اصطلاح رو برای شرکتهای کوچیکتر موسیقی هم به کار ببرن، شرکتهایی که مستقل هستن و همه کارهاشون رو خودشون میکنن. ممنون به خاطر اطلاعات مستند.

6. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    من یه بار تو تلویزیون دیدم که سیاوش قمیشی میگفت من کارهای استدیویی رو دوس دارم،پرودوس کردن رو دوس دارم.یعنی به کارهای استدیویی میگفت پرودوس.حالا نمیدونم قضیه چیه والا:smile (49):.گفتم شاید به درد بخوره.:smile (29):

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسی از حسن عزیز بابت مطلب خوبش
    من فکر کنم تو ایران پرودوسر معنی مدیر برنامه هم بده.
    البته پرودوسر به نظر من کسی هستش که تهیه کننده کار باشه یا مثلا همون مدیر تولید . ( اگه اشتباه میکنم اصلاح بفرمائید )

8. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    عزیز! من که از خودم چیزی درنیاوردم که حالا کلاس داشته باشه یا نداشته باشه. این کلمه چیزیه که رایجه و شما ندیدید یه بحث دیگه اس...
    موسیقی زیرزمینی هم اونطور که شما تصور می کنید توی گاراژ و انباری و مکان های نمور و نم زده و تارعنکبوتی نیست که/ این تصویر ذهن شما متعلق به ایرانه. موزیک زیرزمینی رو زمینی زیادن. اسمش صرفا به این دلیل گذاشتن زیرزمینی چرا که حمایت نمیشن و خودشون خودشونو باید بالا بکشن. بعدها که معروف شدن استودیو شسته رفته می زنن و ادامه می دن و الا خارجکی ها بگیر بگیر نیستن که بخوان برن از ترس قایم بشن. موفق باشی

9. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    شاید اونا هم ایندی هستن! شماعی زاده که ایندیه! خودش می گفت من آهنگامو خودم توی یه استودیوی کوچولو که تو خونه ام درست کردم ضبط و میکس میکنم! فکرشو بکن! میگه موسیقی اونقدر درآمد نداره که بشه هزینه ها رو درآورد، مخصوصاً توی ایران که کپی رایت نیست. این هم از آهنگساز بزرگ گوگوش و داریوش و بقیه ستاره ها...

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. پرودیوسری

,
  2. معنی music producer