موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن

شروع موضوع توسط Farhood ‏22/1/15 در انجمن موسیقی متن ( OST )

تاپیک موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن تالار موسیقی متن ( OST ) در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    ویدئوی Crystal Skies از John Stanford (که قبلاً در تاپیک مجزایی لینک زده بودم) بهانه ای شد که ضمن معرفی کامل تر همون ویدئو، بحثی هم داشته باشیم در مورد موزیک فیلمهای مستند بدون نریشن.

ویدئوی Crystal Skies، نام یک تک سکانس از یک مستند هست بنام TimeScapes که دیدن نسخه ی کاملش رو به شما توصیه میکنم. در TimeScapes هیچ نمایی با سرعت طبیعی خودش تصویربرداری نشده. بسته به نوع و کرکتر موضوع، شما تصاویر رو یا کاملاً سریع (Fast Motion) میبینید، و یا کند(Slow Motion). در این مستند 48 دقیقه ای مسحور تصویرهایی خواهید شد که شاید تا حالا دیدنش رو تجربه نکردید. این نوع فیلمهای مستند که صرفاً تصاویر بدون نریشن هستند، بستر بسیار غنی ای هستند برای بیان موزیکال. آهنگساز چنین فیلمهایی شاید آنچنان هم خودش رو مجاب به برخورد تکنیکی با کار نبینه، با این حال "ذهنیت تصویری" اولین و آخرین فاکتور ضروری ای هست که باید ازش برخوردار باشه.

یک لینک هم آماده کردم که خود جان استانفورد در استودیوی شخصی خودش در حال آماده کردن موزیک این مستند هست و بخشی از پروسه ی کارش رو هم توضیح میده، که فکر میکنم برای تمامی دوستان جالب باشه. ضمناً در این ویدئو شما میتونید ببینید که استانفورد از همون پلاگین ها، نرم افزارها و لایبرری هایی استفاده میکنه که من و شما هم استفاده میکنیم (و چه بسا امکانات نرم افزاری بعضی از اعضای این سایت بمراتب کامل تر از استانفورد هم باشه!).

View: https://www.youtube.com/watch?v=mYFkoZtuyvU

-----------------------------------------------------------------------------

این نوع از ساختار فیلم مستند، به رغم فیلمهای مستند معمول، تصویرهایی در خدمت توضیح مباحث نیستند؛ بلکه این امکان رو فراهم میکنند که هر بیننده با دید خودش با دیدن تصویرهایی بدون توضیح شفاهی، به تفحص و اکتشاف بپردازه. در این نوع مستندها، بیننده از محدودیت طبیعی حس بینایی خودش فراتر میره و جهان رو با بینایی متفاوت تری تجربه میکنه. از ریتم تکراری و کرخت زندگی روزمره خودش جدا میشه و با ریتمی متفاوت تر، همون موضوعاتی رو تماشا میکنه که شاید قبلاً بی تفاوت از کنارش رد شده (به رغم تصور بعضی ها، لزومی نداره در این نوع مستندها دنبال مفاهیم پیچیده و آنچنانی باشید! فقط کافیه که تماشا کنید، همین).

از معروف ترین این نوع مستندها، شاید مستند سینمایی BARAKA رو بشه اسم برد که احتمالاً دیده باشید (در غیر این صورت حتماً ببینید). در این فیلم 1 ساعت و 37 دقیقه ای، بیننده شاهد نمای کلی از انواع زندگی بر روی زمین، با فرهنگها، سنتها، طبیعت و جغرافیاهای متنوع هست. وموزیک بسیار غنی Michael Stearns هم همراه و همقدم با بیننده، فضایی عمیق به تصویرها می بخشه.

ران فریک (Ron Fricke) کارگردان BARAKA مستند مشابه دیگری در سال 2011 ساخت بنام SAMSARA که به نوعی ادامه ی BARAKA محسوب میشه. در SAMSARA هم شاهد اصوات زیبای Michael Stearns هستیم. ران فریک در این دو اثرش، "زیبا دیدن" رو در مقابل "زیبایی دیدن" قرار میده و نگاهی خوشبینانه به هستی و زندگی داره.

موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن-Baraka.png موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن-Samsara.png
    این دو فیلم از ران فریک تنها فیلمهای مستند معروف از این دست نیستند. فیلم Koyaanisqatsi رو شاید اولین مستند بلند از این دست در تاریخ سینما بشه محسوب کرد که توسط گادفری رجیو (Godfrey Reggio) در سال 1982 ساخته شد و بعدها با فیلمهای Powaqqatsi و Naqoyqatsi ادامه پیدا کرد. اما بخاطر دیدگاه منفی که در سه گانه های گادفری رجیو در مقایسه با آثار خوشبینانه ی ران فریک وجود داره، معمولاً دوگانه ی ران فریک طرفداران بیشتری در قشر جدی سینمایی داره.

موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن-Koyaanisqatsi.png موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن-Powaqqatsi.png
    موزیک مستند TimeScapes و سایر مستندهای بدون نریشن-Naqoyqatsi.png

موزیک هر سه مستند گادفری رجیو، اثر فیلیپ گلس (Philip Glass) هستند که دیگه نیازی به معرفی این استاد بزرگ تاریخ موزیک مینیمالیسم نیست. قطعات فیلیپ گلس در این سه فیلم، از بهترین آثارش محسوب میشن.

آخرین ویرایش: ‏23/1/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 10
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستانی که موفق نشدند ویدئوی "استانفورد در حال ساختن موزیک TimeScapes" رو ببینند، میتونند از لینک زیر دانلود کنند:

Making Music of TimeScapes

ضمناً من چند مورد فایل Torrent برای دانلود فیلمهای مورد بحث اون پایین آپلود کردم که دوستان میتونند استفاده کنند. توصیه میکنم که از کپی های با رزولوشن بالا استفاده کنید چون به هرحال بخشی از ارزش این نوع فیلمها به کیفیت تصاویر خیره کننده شون هست.

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. m.Ali

m.Ali عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خیلی خیلی ممنون آقا فرهود ... واقعاً تصاویر زیبا و شگفت انگیزی بود ، موسیقی متن هم واقعاً زیبا بود . ممنون
    یک خواهش داشتم ؛
    اگر نظم تاپیک به هم نمیخوره ، کمی در مورد این سبک و ژانر توضیحاتی بدید ... چون من شخصاً علاقه شدیدی به این شکل از موزیک دارم و واقعا لذت بردم از شنیدنش .
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خوشحالم که مورد توجه بوده برات علی جان.
    من متوجه نشدم موزیک کدوم فیلم رو منظورت بود علی عزیز. چون در همین پنج، شش مورد فیلمی که اسامی اونها اومد، سبکهای مختلفی وجود داره. موزیک کدوم یکی منظورت بود، علی جان؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. m.Ali

m.Ali عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ویدئوی Crystal Skies از John Stanford ...
    فکر میکنم میشه زیر شاخه Ambient یا Chill ؛ واقعاً عمیق و عالی بود ، خیلی لذت بردم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    علی جان تقریباً همونطور بود که خودت تشخیص دادی.
    در قطعات موزیک فیلم مستند TimeScapes فضای غالب Ambient هست. گرچه در قطعات مختلف با ساختارهایی از چیل اوت، دراماتیک اپیک، دراون و حتی راک هم مواجه میشی؛ با این حال در درون همه ی اونها ذهنیتی از Ambient جریان داره. و این ایده کاملاً متناسب با روندی هست که تصویرها به اون سمت جریان دارند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...