موزیک تراپی Music Therapy

شروع موضوع توسط Farhood ‏10/11/13 در انجمن موسیقی جهان

تاپیک موزیک تراپی Music Therapy تالار موسیقی جهان در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان در ارتباط با آشنایی بیشتر با مقوله ی "موزیک تراپی" به نظرم اومد که یه معرفی کلی در موردش توی این سایت داشته باشیم. چون به هرحال کسانی که آشنایی فنی با موسیقی داشته باشن، آشنایی کامل تری رو باید از این مقوله داشته باشند. هرچند که من بطور مفصل که نمیتونم توضیح بدم. به هرحال باید از حوصله ی عمومی فراتر نره.

واژه ی "تراپی" Therapy در فارسی "درمان" ترجمه شده. اما با توجه به استفاده ای که در مراکز اکادمیک و درمانی سایر کشورها از این واژه میشه، من بهتر میبینم که معنی "مکمل درمان" رو در نظر بگیرم. مثلاً عمل جراحی برای دیسک کمر، یک روش "درمانی" هست، ولی تمرینات و حرکات ورزشی فیزیوتراپی، یک روش "مکمل درمانی" برای بیمار دیسکی محسوب میشه.
    "تراپی"ها بعضاً در جهت "پیشگیری" هم میتونن عمل کنند. بطوری که با مشاهده ی اولین نشانه های بیماری، و پیش از رسیدن به مرحله ی "حاد"، یک "تراپی" میتونه بعنوان عامل بازدارنده برای پیشرفت بیماری عمل کنه.

شناخت اغلب مردم از "موزیک تراپی" بیشتر از حدسهایی شکل میگیره که در نتیجه ی تجربیات و احتمالاً تصورات شخصی خودشون با مواجهه با موسیقی در زندگی داشتند. مثلاً به محض شنیدن این واژه، فکر میکنند که مثلاً موزیک تراپیست کسیه که توی یک اتاق خالی نشسته و به بیمارش گفته چشمهاشو ببنده و براش موزیک آرامش بخش پخش میکنه و با هم میرن تو فضا!! شنیدن موسیقی هرچند میتونه بخشی از روشهای درمانی رو شامل بشه، ولی بحث وسیع تر از این حرفهاست.

موزیک تراپی فصل مشترک علوم فیزیک، پزشکی، روانپزشکی و موسیقی هست. در دانشگاهها معمولاً 50 درصد واحدهای مورد تدریس، موسیقی محض هست که نوازندگیِ حداقل یک ساز هم جزء پیش نیازهاش محسوب میشه. مباحث تئوریک سازها، تئوری موسیقی، گامهای کلاسیک، نت خوانی، هارمونی، سازشناسی عملی (کارگاه ساخت ساز)، تاریخ و سبک شناسی موسیقی، اتنو موزیکولوژی، نت نویسی، دیکته موسیقی، فرم در موسیقی، آنالایز، ورکشاپ ووکال وآشنایی با الکترواکوستیک مباحثی هستند که تدریس میشه. (من چون فارغ التحصیل موسیقی بودم، برای ادامه در این رشته، کلی از واحدهای مشترک با موسیقی رو برام حذف کردند).

"دانلد هب" Donald O. Hebb نوروسایکولوژیست (پژوهشگر اعصاب و روان) کانادایی معتقد بود که ساختار نوروتیک بافتهای عصبی و مغز در اوایل زندگی ساختار نامنظم و رندُم دارند و در طول رشد بکمک اینپوتهای حواس پنجگانه شکل میگیرند. "هب" با بسیاری از باورهای ما در مورد توارثی بودن بخش عظیمی از ساختارهای شخصیتی و فیزیولوژیک (حتی بهره هوشی) موافق نبود. نقش تحرکات محیطی (به لحاظ دریافتهای حواس پنجگانه) رو در سازمان یافتن سلولهای عصبی موثر میدونست. به عبارتی صدا (بعنوان یکی از تحرکات محیطی) از طریق ارگانیسم شنوایی میتونه در سازمان یافتن و نوع شکل گیری ساختار نوروتیک سیستم عصبی نقش داشته باشه. امروزه موزیک تراپیست ها با تکیه بر تئوری های "هب" برنامه های درمانی خودشون رو پیش میبرند.

موزیک تراپی غیر فعال
    در این روش، بیمار در فعالیت موسیقی (مثل ساز زدن و غیره) هیچ مشارکتی نداره بلکه فقط شنونده هست. طبق آزمایشات اخیر روی 240 بیمار اورگانیک (عضوی) در بیمارستان امهرتز Amherts با همکاری دانشگاه بافلوی امریکا، مشاهده شده که بیمارانی که تحت تراپی های موسیقیِ شنیداری بوده اند، ترمیم بافتهای عضوی شون سریعتر عمل کرده. در واقع هورمونها (مثل آدرنالین، پرولاکتین، کتکولامین، و . . .)، آنزیمها، رفلکسهای الکتریکی سیستم عضلانی و خیل عظیمی از تحرکات فیزیولوژیک که وابستگی مستقیم با سیستم عصبی دارند، با موسیقی قابل تحریک پذیری هستند. و در نتیجه با پخش موسیقی کنترل شده و تشخیص کارشناسانه، میشه برای تسریع درمان کمک گرفت.

کاهش درد پیش از عمل جراحی، کار با دندان، کنترل فشار خون، دردهای پیش از زایمان، دایالیز، تحریکات تنفسی بیماران آسمی، کاهش عوارض جانبی داروها، کاهش اسپاسمهای عضلانی، تقلیل مدت استفاده از دارو، کاهش طول درمان، گاستریت و زخم معده (کنترل آنزیمهای گوارشی) و تقلیل در اختلالات عادت ماهانه مواردی هستند که جزء موارد درمان غیر فعال موزیک تراپی محسوب میشن و اخیراً مورد استفاده های بسیاری پیدا کردند. شاید جالب باشه بدونیم که موسیقی حتی در وضعیت عدم هشیاری هم تحریکات خودش رو میتونه انجام بده. بطوری که با پخش موسیقی مناسب و کنترل شده بوسیله هدفون، طول مدت "کُما" در بیماران تحت کُما رو تونستند به حد اقل برسونند.
    تسریع دوران نقاهت (دوره ی بعد از بیماری سنگین یا عمل جراحی که بدن بیمار در وضعیت روبه بهبود قرار داره) و یا همان توان بخشی (در فارسی) یکی دیگه از پروسه هایی هست که موزیک تراپی میتونه به بیمار کمک کنه.

موزیک تراپی فعال
    در این نوع تراپی، خود بیمار در شکل گیری موسیقی مشارکت داره. این نوع از تراپی، عمدتاً روی بیمارانی که مشکلات نوروسایکوتیک (عصبی/ روانی) دارند، کاربرد داره. در این روش ممکنه با تشویق بیمار به ساز زدن کار تراپی انجام بشه، ممکنه بیمار با ساختن یک ساز (ولو ابتدایی) تراپی بشه، ممکنه موسیقی بسازه، ممکنه صرفاً با استفاده از چند وسیله ی ابتدایی یا حتی لوازم خانگی ریتم کار کنه، ممکنه تراپیست از طریق خوندن (ووکال) با بیمار کار کنه . . . و همه ی اینها منوط به تشخیص کارشناسانه ی تراپیست هست. مثلاً مشکل اغلب بیمارن اوتیستیک در عدم هماهنگی دو نیمکره مغز هست. در این وضعیت، موزیک تراپیست با طرح برنامه ی نوازندگی یک ساز دو دستی (مثل پیانو) و تجویز آموزش متدهای موسیقی "پلیفونیک"، میتونه در طولانی مدت به "هماهنگی" دو نیمکره مغز بیمار کمک کنه. البته در این وضعیت نیازی نیست که موزیک تراپیست نقش معلم موسیقی رو بازی کنه، بلکه از یک معلم موسیقی که تحت نظر موزیک تراپیست بتونه به بیمار آموزش بده، استفاده میکنه.

در روش فعال، منظور از "ساز" الزاماً سازهای متداول و آشنای ما نیست. بلکه هرآنچه که تحت نوعی "صدا" بتونه مورد استفاده ی تراپی قرار بگیره، میتونه بعنوان ساز استفاده بشه.
    استفاده ی ریتمیک از ساز، رَوشیه که اغلب در ارتباط با افزایش توانایی های حرکتی در نارسایی های عضلانی و حرکات تکانشی یک عضو استفاده میشه. آشنایی قبلی بیمار با موسیقی ضرورتی نداره. ولی اگر این آشنایی موجب تعلق خاطر بیشتر بیمار با مقوله ی موسیقی و همکاری بیشتر بشه، طبعاً کار موزیک تراپی هم بهتر پیش خواهد رفت.

به رغم تصور اغلب ما، که فکر میکنیم "موسیقیهای مورد استفاده در تراپی باید آرامش بخش (Low Tempo) باشند"، بعضاً موسیقی های High Tempo (و حتی متال) هم ممکنه مورد استفاده ی درمانی قرار بگیره. مثلاً تراپیست برای کمک به حفظ تعادل رفتاری و هیجانی یک جوان (و یا حتی کودک) که تحت فشارهای عصبی محیط قرار داشته، ممکنه برای ایجاد برون فکنی فشارها از طریق موسیقی ریتمیک و حتی اگرسیو در حد موسیقی متال استفاده کنه (حالا چه فعال و چه غیر فعال). البته این در حالتی هست که بیماری شخص مورد نظر ریشه ی ارگانیک (عضوی) نداشته باشه.

دشواری کار موزیک تراپی، جدای از وسعت علوم مورد نیاز، در تنوع بی حدی هست که در استایلها و ژانرهای موسیقی میشه سراغ داشت. حداقل این موضوعیه که اعضای این سایت بهتر میتونند درک کنند. یک موزیک تراپیست، ضمن تسلط به تمامی علوم پایه مربوط به این تخصص، از فرهنگ و سلیقه ی بیمار خودش در ارتباط با نوع موسیقی باید مطلع باشه! بطوریکه شاید یک تراپیست کارکشته ی ژاپنی نتونه در درمان یک بیمار آفرییقایی موفق بشه (به لحاظ تفاوتهای فرهنگی در نوع موسیقی مورد استفاده ی بیمار).

موسیقی شنیداری (غیر فعال) و افراد "غیر بیمار"
    موزیک تراپی، "موسیقی" رو مثل یک گلوله ی انرژی میبینه که با شناخت صحیح میشه از همون گلوله انرژی، بهره گرفت. چون طبق آزمایشات متعدد اثبات شده که موسیقی تنها مقوله ای هست که هر دو نیمکره ی مغز رو با هم فعال میکنه. بخشی از رفلکسهای مغز در ارتباط با موسیقی، کاملاً غریزی هست، بنابر این، این گلوله ی انرژی میتونه مخرب هم عمل کنه. درست مثل "دارو" که برای نجات جان بیمار ساخته شده، با استفاده ی اشتباه ممکنه نتیجه ی عکس بده و جان شخص رو به خطر بیاندازه. اکثر افراد غیر بیمار در تشخیص نیاز حقیقی خودشون به موسیقی مشکل دارند. فاکتورهایی که پایین مینویسم، مواردی هستند که بلاتکلیفی در اونها، افراد عادی رو هم در طولانی مدت به ناهنجاری رفتاری، بی ثباتی خلقی و نهایتاً بیماری سوق میدند:
    1- نوع موسیقی (به لحاظ بار درونی موسیقی)
    2- مدت زمان مورد استفاده از موسیقی
    3- شدت و حجم صدای مورد استفاده
    4- ساعت مناسب در یک شبانه روز
    5- تمرکز و "گوش دادن" به جای "شنیدن"
    6- حفظ هماهنگی و تعادل بین شرایط بیرونی و بار موزیکال قطعه مورد نظر
    7- دریافتن "سکوت" بعنوان نیمی از عنصر موسیقی (یا به عبارتی گوش نکردن به موسیقی و پذیرش سکوت محض)

اغلب افراد به ظاهر سالم، تحمل سکوت در فضاهای داخلی رو ندارند. سکوتی که هم ارزش با تک تک نتهای صدا دار هست. این افراد به محض ورود به منزل، عادت کردند که با روشن کردن تلویزیون و یا پخش یک موسیقی، سکوت خونه رو بشکنند. این افراد در اصل موسیقی گوش نمیکنند، بلکه از موسیقی بعنوان سر و صدایی استفاده میکنند که بتونه سکوت رو براشون از بین ببره تا نتونند با "خود" شون (ضمیر خودآگاه خودشون) مواجه بشند. اینها در واقع موسیقی رو فقط "میشنوند" و هیچ تاثیری ازش نمیگیرند. مثل هر سر و صدای بیرونی. و کم کم در دراز مدت ذهن اونها قدرک درک و بهره برداری از بار درونی موسیقی رو از دست میده. این اشخاص در طولانی مدت ضمن دچار شدن به ناهنجاری های رفتاری، از اختلالات فیزیولوژیک و بدنی هم بی نصیب نمیمونند.
    اصولاً "عادت"، تحریک پذیری و حساسیت رو کاهش میده. این یک مکانیزم کاملاً طبیعیه. یکی از انگیزه های بالا بردن تدریجی دوز مواد اعتیاد آور توسط فرد معتاد در طی زمان هم همینه. حتی استمرار در مصرف داروهای مسکن هم منجر به آداپته کردن بدن با داروی مورد نظر شده و در نتیجه با کاهش تحریک پذیری، فرد مجبور به افزایش دوز مسکن میشه.
    موسیقی هم جدای از این مکانیزم نیست. با شنیدنهای مداوم و کنترل نشده، فرد به مرحله ای میرسه که صرفاً جهت رفع اعتیاد از موسیقی استفاده میکنه و از بار و غنای درونی اون بی بهره میمونه؛ و در نتیجه عدم تعادل در ری اکشن های رفتاری و خُلقی کم کم خودش رو نشون میده.

امیدوارم که خارج از حوصله نبوده باشه. به هرحال کامپکت تر از این نتونستم بنویسم!

آخرین ویرایش: ‏28/1/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 11
  2. KIMYAS

KIMYAS عضو سایت

شغل :
    محصل/هنرجوی موسیقی
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    سلام..
    ازتون یه خواهشی دارم!اگه درمورد تاثیر موسیقی درمانی در نوجوانی بهم کمک کنید ممنون میشم!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. m.Ali

m.Ali عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خیلی ممنون آقا فرهود از اطلاعاتتون .

یه سوال ، برای موسیقی درمانی قطعه هایی ساخته میشه به این منظور ؟ یا از قطعات آهنگسازان مختلف استفاده میشه ؟
    ممنون

4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    ____ خانم کیمیا سوال شما مبهم هست. متوجه منظور شما نشدم (کمک در تاثیر موسیقی درمانی در نوجوانی).

____ علی جان هر دو مورد هم امکانش هست و محدودیتی در این مورد نیست. تراپیست بر اساس تشخیص خودش در این مورد تصمیم میگیره. گرچه به ندرت دیده شده که جهت منظور کمک درمانی خاصی از نوع غیر فعال، یک موزیک اورجینال خلق بشه. با این حال محدودیتی در بین نیست.
    در وضعیت تراپی فعال امکانش بیشتره ولی به این معنی نیست که بیمار، اون موسیقی رو جهت اشاعه و رلیز خلق بکنه. در وضعیت تراپی فعال اگر تراپیست از بیمارش خواسته باشه که احتمالاً موزیکی رو خلق بکنه، صرفاً جهت رسیدن به هدف بهبودی هست که بیمارش طی خلق اون موسیقی بهش دست پیدا میکنه، نه بخاطر شنیدن شونده ی غیر. و چه بسا اون قطعه موسیقی هیچوقت توسط دیگری شنیده نشه.

آخرین ویرایش: ‏28/1/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  5. KIMYAS

KIMYAS عضو سایت

شغل :
    محصل/هنرجوی موسیقی
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    ای بابا.اقا فرهود من یه سال اول موسیقی ام
    هرجا که تونستم و به ذهنم خطور کرد رفتم تا مقاله ای درباره ی "تاثیر موسیقی درمانی بر نوجوانان"تهیه کنم اما ویکی پدیا هم حتی چیز مناسب و به درد بخوری نداشت.میشه شما کمکم کنید؟؟

6. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    کیمیا جان خوشحالم از اینکه بعنوان یک موزیسین علاقمند به مبحث "موزیک تراپی" در پی جستجوی جواب سوال هستی، اون هم در یک چنین سن و سالی. و من از همگویی با شما در این سایت خوشوقتم.

بنظرم شاید علت اینکه شما در اینترنت به جواب بدرد بخوری در مورد سوالت برخورد نکردی، احتمالاً خب ممکنه "سوال" یک سوال اشتباهی باشه. بعضی وقتها من هم بدلیل داشتن مفهوم و تعریف ناقص از یک مبحث، سوال اشتباهی توی ذهنم میاد و این هیچ اشکالی نداره. این نشون میده که خود مبحث درست تفهیم نشده.

فکر کن مثلاً من سوال کنم که: داروی اومپرازول (Omeperazole) چه تاثیری روی نوجوانان داره؟ (اومپرازول داروی مهار آنزیمهای گوارشی هست که معمولاً بمنظور تقلیل ترشح اسید معده، برای بیماران گاستریت و زخم معده تجویز میشه) خب با توجه به کاری که این دارو در بدن انجام میده، همون کاری رو در بدن نوجوانان انجام میده که برای بزرگسالان، میانسالان و سالخوردگان انجام میده. تنها تفاوت صرفاً در "دوز" مورد تجویز میتونه باشه، وگرنه همون کار رو انجام میده.

حالا به "موزیک تراپی" هم همینطور باید نگاه کنی. همونطور که در پست اول تاپیک نوشتم، موزیک تراپی یک روش کمک درمانی هست. یه چیزی مثل همون دارو. بنابر این در مورد نوجوانان دلیلی نداره تاثیر متفاوت تری در مقایسه با سایر سنین داشته باشه. مثلاً همونطور که برای کاهش درد دندان یک بزرگسال میتونه مورد استفاده قرار بگیره، به همون شکل هم میتونه برای نوجوانان استفاده بشه.

شاید بعضی از تراپی ها مختص جنس، یا سنین خاصی باشن. مثلاً وقتی در مورد کاهش درد زایمان توسط موزیک تراپی صحبت میکنیم، طبعاً فقط در مورد یک جنس خاص از بیمار داریم حرف میزنیم. و یا وقتی میگیم "موزیک تراپی برای اختلالات اوتیسمی (Autism) کمک درمان بسیار مهمی است"، عمدتاً در مورد کودکان حرف میزنیم. چون عمده آمار این سندرم رو کودکان تشکیل میدند. ولی در موارد عمومی تفاوت تاثیری بین سنین مختلف وجود نداره.

امیدوارم تونسته باشم موضوع رو روشن تر کنم. فکر میکنم با توجه به این توضیح، یک بار دیگه اگه پست اول رو مطالعه کنی، بمراتب بهتر متوجه ماهیت موزیک تراپی بشی.

آخرین ویرایش: ‏29/1/15
  7. M.HAJI

M.HAJI عضو سایت

امتیازات:
    +214 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    در مغز نوازندگان سازهای زهی و پیانو بخشهایی که مسئول کنترل حرکات دست هستند ۴۰ درصد رشد بیشتری دارند. همچنین جسم پینه‌ای مغز نوازندگانی که قبل از سن ۷ سالگی شروع به فراگیری ساز نموده‌اند بزرگ‌تر از سایرین است. از این رو بین دو نیم‌کره و بخشهای مختلف مغز آنان ارتباط و هماهنگی بیشتر و بهتری برقرار می‌شود.
    بر اساس تحقیقی که توسط آلتن مولر از انستیتو پزشکی و فیزیولوژی موسیقی در هانوفر و مارک بانگرت از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد انجام گرفته است، بخش شنوایی و بخشهای حرکتی مغز نوازندگان پیانو کاملا‌ً با یکدیگر مرتبط‌اند به‌طوری‌که تحریک یکی از این دو بخش موجب برانگیختن دیگری می‌شود.
    در تحقیقی به منظور بررسی اثرات موسیقی بر مغز و رد این فرضیه که نه موسیقی بلکه خانواده و محیط رشد کودک موجب افزایش کارآیی مغز و ضریب هوشی می‌شود، کودکانی از محلات فقیرنشین برلین و از خانواده‌هایی بدون پیشینه فرهنگی غنی مدت شش سال به طور منظم و مداوم در مدرسه تحت آموزش موسیقی قرار گرفتند. در لس‌آنجلس نیز در دانشگاه کالیفرنیا تحقیقی مشابه انجام گرفت.
    نتایج هر دو بررسی تأثیر مثبت موسیقی بر مؤلفه‌های ضریب هوشی و قدرت تخیل فضایی‌ ـ زمانی انسان را تأیید نمود.
    در آزمایشی دیگر در دانشگاه هنگ کنگ‌، ۴۵ نوازنده ارکستر بین سنین ۶ تا ۱۵ سال از لحاظ قدرت حافظه و به یادسپاری کلمات مورد بررسی قرار گرفتند. محققین پی بردند که کودکان نوازنده نسبت به هم‌سالان غیر نوازنده خود به مراتب لغات بیشتری را به خاطر می‌سپارند و هر قدر زمان عضویت آنان در ارکستر بیشتر است در این زمینه موفق‌ترند.
    پس از یک‌سال با انجام مجدد این آزمایش مشخص شد که توانمندی حافظه کودکانی که هنوز نوازنده ارکستر هستند نسبت به سال گذشته افزایش یافته است درحالی‌که حافظه کسانی که از ارکستر جدا شده‌اند در همان سطح باقی مانده است.
    بر طبق تحقیقات به عمل آمده موسیقی موجب

افزایش تولید آندروفین

افزایش سطح ملاتونین

افزایش سطح نور اپی نفرین و اپی نفرین

تحریک ترشح اوپیویید ها و در نتیجهآزاد سازی دوپامین ا

افزایش سطوح پلاسمایی هورمون اکسی توسین

می شود.
    تاثیر موسیقی بر مغز « مجلـه الکترونیکـی عقربه مجلـه الکترونیکـی عقربه
    گزيده اي از مقاله...

8. KIMYAS

KIMYAS عضو سایت

شغل :
    محصل/هنرجوی موسیقی
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    اختیار دارید،منم از هم صحبتی با شما که صد در صد تجربتون از من بیشتره واقعا خوشحالم
    راستی من یاسمین هستم نه کیمیا!
    حرف شما متین اقای فرهود خان و منم می فهمم چی میگید اما این سوال سوالی نیست که ناگهانی توی ذهنه من ایجاد شده باشه
    من میخواستم در مورد موسیقی درمانی تحقیق کنم.برای همین از معلم تاریخ کمک خواستم و ایشون هم امر فرمودند کله کلاس گروه گروه در مورد موسیقی درمانی تحقیق کنند.توی رده بندی سنی مختلف!و به گروه ما در مورد تاثیر موسیقی درمانی بر روی نوجوانان افتاد!برای کودکان هست اما نوجوانان!خیر
    هر جایی رو گشتم نیست که نیست!گوگل اکولار هم به زبان انگلیسی میاره مقالاتشو و من هم تا به حال چیزی رو ترجمه نکردم!و واسم مثله یه غوله غول!!!!!!!!
    باز هم از راهنماییتون ممنونم واقعا ممنون!

9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خب یاسمین جان همونطور که حدس میزدم، موضوع تحقیق برای شما اشتباه طرح شده.
    میدونی، مثل اینکه در مورد "فیزیولوژی هذم و جذب غذا در سیستم گوارشی نوجوانان" بخوایم تحقیق کنیم. حالا به نظرت موضوع گوارش غذا در بدن نوجوانان با بزرگسالان با هم فرقی هم میکنه؟!

اگر موضوع به این شکل برای شما طرح میشد: "تاثیر موسیقی در نوجوانان"، باز یک موضوع قابل تحقیق و بررسی هست. چون گروههای سنی مختلف تاثیرات متفاوتی از شنیدن موسیقی میتونند بگیرند. اما بحث این تاپیک در مورد "تاثیرات موسیقی بر شنونده ی سالم" نیست، بلکه در مورد "استفاده ی درمانی از موسیقی برای بیماران" هست و این دو موضوع، دو مبحث کاملاً متفاوتی هست.

در واقع شما مقصر نیستی، موضوع تحقیق برای شما طوری طرح شده که انگار همه ی نوجوانان بیمار هستند!!! و یا اینکه نوجوانی یک بیماری است!!!(تاثیر موزیک تراپی بر نوجوانان! مثل اینه که بگیم مثلاً "تاثیر موزیک تراپی بر بیماریهای آلرژیک!). اصلاً وقتی کلمه ی Therapy رو میشنوی، بلافاصله باید متوجه بشی که بحث، یک بحث درمانی هست.

اون مواردی هم که در مورد کودکان پیدا کردی و دوستمون M.Haji هم زحمت کشیدند مواردی رو توی همین تاپیک برامون نوشتند و از ایشون هم تشکر میکنم، بسیار موارد خوب و کاملاً علمی هست، ولی باز هم "تراپی" نیست. تاثیر موسیقی بر کودکان هست، نه "کودکان بیمار".

گرچه "تاثیر موسیقی بر گروههای مختلف سنی" بحث این تاپیک نیست، ولی اگر چیزی در اون مورد میدونستم، حتماً کُمکت میکردم. ولی متاسفانه تخصص من در مورد موزیک تراپی هست. من در حال حاضر در حال گذراندن دوره یک ساله Internship و تکمیل تز دکترای همین رشته هستم و الآن در ایران هم نیستم. در مورد گیر نیومدن سورس تحقیقی برای گروه سنی نوجوان هم با تو موافقم. متاسفانه برای این مقطع سنی کلاً کمتر کار شده.

آخرین ویرایش: ‏1/2/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. KIMYAS

KIMYAS عضو سایت

شغل :
    محصل/هنرجوی موسیقی
    امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    شرمندم"تاثیر موسیقی بر ذهن"و"موسیقی درمانی بر نوجوانان"ریمیکس کردم شد تاثیر موسیقی بر روی نوجوانان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    عذر میخوام ههه!

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. موزیک تراپی

,
  2. موزیک های ترپی