تخصصی موارد استفاده ی شما از انواع ریورب با جنس های مختلف چیه؟

شروع موضوع توسط ایمان احمدزاده ‏16/3/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک موارد استفاده ی شما از انواع ریورب با جنس های مختلف چیه؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,603 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    سلام دوستان

موارد استفاده ی شما از ریورب های مختلف مثل Hall, Room, Plate و ... و همچنین ریوربهای ترکیبی چیست؟
    به عبارت دیگه معمولاً هرکدوم رو برای چه صدایی استفاده میکنید؟
    اگه تنظیمات خاصی رو معمولاً در نظر میگیرید ممنون میشم با سایرین هم به اشتراک بزارید

دوستان خواهشاً از سوالات بی ربط و یا سوالاتی که نیاز به توضیح مباحث مقدماتی داره خودداری کنید، مدیران این بخش پستهای بی ارتباط رو حذف میکنن

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  2. oxygenx

oxygenx مدیر تالار پروژه های کاربران تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +815 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    ممنونم از ایمان عزیز...
    یکی از جذابترین بحثها در موسیقی ..همین بحث ریورب هست که البته بسیار گسترده هست...
    انواع ریوربها یا به عبارتی الگوریتمهای مختلف که از اونا تحت نام hall و room‌و Club‌ و ... غیره نام میبریم مورد استفادشون تا حد زیادی به سبک بر میگرده!
    منظور از سبک استفاده اون برای یک ساز سلو هست...
    چون ما در میکسینگ و مسترینگ هم از ریورب استفاده زیادی میکنیم که جای بحث داره...
    مثلا خودم در سبکهای کلاسیک آهنگ بسازم... روی ساز پیانو از ریورب باالگوریتم Hall کار میکنم و یا همین پیانو در سبک راک باشه روی الگوریتم Room کار میکنم و همینطور برای سبکهای New Age‌ از قالب Arena و نیز برای بقیه سبکها به فراخور نیاز...
    اما تغییراتی که من رو دستگاههای ریورب مهم میدونم :
    عواملی مثل Diffusion و Shape که فرم دهنده به ریورب هستن و Decay و Damp هم کنترل کننده حجم ریورب خیلی مهم هستن...
    روی نکاتی مثل Predelay هم باید توجه داشت که رو چه قسمتی از صدای ما اثر داشته باشه...
    ریورب روی بعضی سازها باید با وسواس خیلی بیشتری صورت بگیره...عموما ضرباهنگها و به طور مختص تر Kickها خیلی رو ریورب حساس هستن و باید رو انتخاب الگوریتم و تنظیم پارامترهای ریورب موثر روی Kick دقت بیشتری به خرج داد!

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  3. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    سلام حمید جان امکانش هست که بگی یرای کیک تو سبک های مختلف از چه نوعی استفاده میکنی؟

4. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    من به شخصه برای کیک ریورب استفاده نمیکنم چون ریورب مستر اثر کوچک خودشو بر روی کیک هم میذاره و تاحالا هم به مشکلی بر نخوردم از این لحاظ
    بنده بیشتر از نوع hallاستفاده میکنم که بیشتر به ایده و خلاقیتم در موزیک نزدیکی داره
    و پلاگین های ریورب ویو رو خیلی میپسندم
    البته ریورب ایزوتوپ و رد ریوری هم استفاده میکنم
    تنظیماتی که بر روی ریورب بیشتر انجام میدم سایز روم و تاخیر و تایمش هستش
    ریورب های مجموعه ویوو بر روی خودش یه اکولایزر هم داره که میتونم با کمو زیاد کردنشون مقدار ریورب دهی رو در فرکانس های مختلف کمو زیاد کنم که این کارو هم میکنم

5. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    سلام.یکم جواب دادن بهش سخته.از همه نوع تنظیم برای همه نوع سبک میشه استفاده کرد.من فقط اینجا چندتا نکته که بنظرم مهمه رو میگم ولی هیچ محدودیتی نداره:
    1)موقع استفاده از ریورب به ایجاد نشدن مشکل فاز دقت کنیم.
    2)با استفاده از ریورب میشه به میکس عمق داد یعنی ساز هایی که میخوایم دورتر باشن معمولا ریورب بیشتری دارن
    3)معمولا سعی کنید توی یک آهنگ از ریورب های با الگوریتم متفاوت استفاده نکنید تا حس غیر طبیعی نداشته باشیم.سعی کنید از یک الگوریتم با درصد میکس متفاوت استفاده کنید.
    4)پارامتر پری دیلی با تاخیر کمتر از حدود 6 میلی ثانیه تا حدی حس chorus ایجاد میکنه و باعث چاق تر بنظر رسیدن صدا میشه.تا خیر بیشتر از 20 میلی ثانیه باعث شفاف تر شنیده شدن اتک اولیه میشه.تاخیر بیشتر از حدود 30 تا 40 میلی ثانیه با میکس نسبتا زیاد حس دیلی ایجاد میکنه و بهتر تنظیم تا خیرش متناسب با سرعت تمپو باشه
    5) افزایش size بخاطر افزایش فاصله بین هر انعکاس باعث شفاف تر شدن ریورب و در این حال خالی تر شنیده شدنش میشه
    6) سعی کنید و قتی decay قسمت بم صدا رو افزایش میدید در عین حال گین همون قسمتو تا حدی کاهش بدید تا میکستونو کثیف نکنه و بر عکس تا تاثیر گذار بشه
    7) معمولا یک ریورب خوب ریوربیه که بیشتر از اینکه شنیده بشه حس بشه
    8) معمولا بین سرعت آهنگ و مقدار تایم و میکس ریورب رابطه معکوس وجود داره
    9) استفاده از دیلی در قبل و بعد ریورب نتایج متفاوتی داره و معمولا دیلی قبل از ریورب استفاده میشه
    10) با استفاده از فیلتر ها و مقدار دمپینگ هر باند میشه صدارو تا حدی گرمتر و یا براق تر کرد
    11)با استفاده از پارامتر spread یا width میشه استرو ایمیجینگ میکس و ترک رو تغییر داد
    12) اختصاص یک ریورب بعضی وقتا میتونه باعث Resonance یک سری فرکانس ها توی صدا بشه مخصوصا توی snare که باید حواسمون باشه
    من شخصا برای کیک در آهنگای پاپ یل راک یا دنس و ترنس از ریورب استفاده نمیکنم ولی بعضی جاها استفاده از ریورب برای میکس کارو جالب و خاص میکنه

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
بارگذاری...