مهندسي صدا و موسيقي الكترونيك

شروع موضوع توسط alame ‏15/6/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک مهندسي صدا و موسيقي الكترونيك تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. alame

alame عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +31 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, studio_one
    :smile (61):سلام عرض مي كنم خدمت تمام دوستان و عذر خواهي از ادمين عزيز به خاطر نوشتن اين مطلب در اين مكان چون مكان مناسب پيدا نكردم واقعا عذر مي خوام

من يه سوال داشتم:
    اين رشته مهندسي صدا چيه و به آموزش چه مسائلي مي پرداز؟و آيا رشته اي به نام موسيقي الكترونيك داريم يا نه؟

با تشكر.....:smile (61):

2. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,479 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    مهندسی صدا همه جوانب صدا رو در بر میگیره ( صدا سازی , صدا برداری , کنترل صدا و ... )
    یک مهندس صدا اصولا باید قادر باشه با در نظر گرفتن همه جوانب به صدای مورد نظرش برسه ( یا صدا رو حذف کنه ) در واقع همون کارهایی هست که یک Operator در استدیو انجام میده اما به صورت آکادمیک و تخصصی تر ...
    در دانشگاه های ایران رشته ایی به نام موسیقی الکترونیک نداریم ( شایدم نداشتیم )
    در ایران موسیقی رو باید تجربه کرد وارد شدن از راه های آکادمیک باعث دلسردی میشه چون اون نتیجه و توقعی که از محیط آکادمیک میره رو حس نمی کنید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    با سپاس از light عزيز

البته بايد گفت تحصيلات آكادميك خيلي در موسيقي موثره اما در مورد موسيقي الكترونيك بايد از روش تجربه استفاده كرد.
    و صد البته تحصيلات آكادميك و شناخت موسيقي به صورت علمي در كنار تجربه و شناخت ادواتي كه براي موسيقي الكترونيك كاربرد و مورد استفاده داره ميتونه خيلي بيشتر به دوستداران موسيقي الكترونيك در ساخت و پيشرفت سبكي كه انتخاب كردن موثر باشه.

4. Suprano

Suprano عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, renoise
    مهندس صدا در ابتدا وارد مباحث فيزيكي صدا ميشه,آكوستيك,صدابرداري,و بقيشم دوستان فرمودن!

موسيقي الكترونيك مخصوصا ترنس فقط فقط و فقط تجربست!!!
    جالبه بدونين آرمين و تيستو و... در مصاحبه هاشون اعتراف كردن تئوري بلد نيستن!
    خود من هم در حد صفر بلدم!! يعني تئوري برام فقط محدوديته! بقيه بحث خارج از تابيك ميشه...

5. persian-singers

persian-singers عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به دوست خيلي خوبم alame كه در زمينه گيتار خيلي ازش استفاده كردم

مهندسي صدا:اين رشته از جديدترين رشته هاي هنري در ايران و جهان مي باشد. بسياري از افراد با نرم افزارها و تکنيک هاي صدابرداري و صداگذاري ديجيتال آشنا نيستند و اين امر باعث افزايش هزينه و محروم کردن خود از امکاناتي است که استوديو هاي ديجيتال در اختيار آنها قرار مي دهد. رشته مهندسي صدا به شما مي آموزد که چگونه در دنياي ديجيتال ضبط موسيقي، دوبله، نريشن و ... را با بهترين کيفيت و کمترين هزينه انجام دهيد.

آهنگسازی الکترونیک :آهنگسازی الکترونیک دارای 3 بخش میباشد که شامل شناخت و بررسی اصول موسیقی الکترونیک، شناخت سبکهای موسیقی الکترونیک و نیز قوانین و فنون آهنگسازی الکترونیک میباشد ((دانستن موسیقی و توانایی نواختن یک ساز الزامی میباشد))
    البته اين رشته بصورت آكادميك در ايران وجود نداره ولي باز منابعي هست كه بتونيد از اون استفاده كنيد و اين سبك كار رو ياد بگيريد

6. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    تا جایی که من شنیدم و اطلاع دارم رشته ی مهندسی صدا با رشته موسیقی الکترونیک کاملا تفاوت داره
    رشته مهندسی صدا به مفاهیم فیزیک موج میپردازه و از این علم برای مواردی مثل موارد زیر استفاده میکند :
    ساخت اتاق , اتاقک و یا Studio آکوستیک
    چیدمان صحیح speaker ها در یک سالن (مثلا سینما) برای ایجاد صدای Dolby - Surround - Prologic و یا حالت های دلخواه دیگر
    رکورد گیری های کاملا حرفه ای
    و ....

7. prince_hamed

prince_hamed

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام به همه
    من یک مهندس صدا هستم با 10سال سابقه ی کار موسیقی صدابردار صدا و سیما هم هستم.همه ی مواردی که دوستان گفتند درسته اما یک نکته رو اضافه کنم که یک مهندس صدا باید طوری تربیت بشه که کوچکترین ایرادهای صدا رو بتونه برطرف کنه و این شامل چند مرحله است:
    1-گرفتن صدای مناسب از خواننده یا نوازنده با استفاده از تکنیکهای پیشرفته ی میکروفون گذاری
    دو خواننده ی یا نوازنده ی متفاوت مکان کاشتن میکروفون براشون فرق میکنه و این موضوع در کنسرت هم صدق میکنه
    2- بحث اکولایز بهینه در زمان میکس و مستر که از مهمترین عوامل موثر در کیفیت کاره.
    مثلا اگه ما صدای یک ساز خاص مثلا گیتار رو ضبط کرده باشیم در یک سبک خاص با یک فرمول ریاضی تقریبا معلومه که باید از چه اکولایزی استفاده کنیم.اگه بخوایم همون صدای گیتار رو تو یه سبک دیگه استفاده کنیم کاملا همه چیز تغییر میکنه وخیلی مسایل دیگه که هگی از بحثهای تخصصی مهندسی صداست.از جمله اینکه دوستان فرموند چیدن تجهیزات استودیو و احیانا رفع عیب از اونها...

8. Hamed Rohan

Hamed Rohan

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام اسم من حامد هست.

سلام به هنرمندان ایرانی من کارم صدا برداریه mıx & masterıng هست من در منزل خودم با 400 هزار تومان یک استودیو درست کردم من برای کارت صدام از یک ضبط samsung استفاده میکنم در حقیقت از کارت صدای کامپبوتر دیگه استفاده نمیکونم و یک fılter و بدون نیاز به اتاق اکوستیک من با نرم افزاری قوی که از ترکیه خریدم استفاده میکنم و این نرم افزار هوای اتاق رو میگیره در ترکیه از نرم افزار adobe adutıson va cubase استفاده میکونن این یک استودیو ی کم هزینه شد برای من خدانگهدار.

9. FaridBostan

FaridBostan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    سلام
    در همه كشورهاي جهان به جز كشور هاي جهان 3 مثل ايران موسيقي الكترونيك به صورت رشته دانشگاهي وجود داره
    كه بهترين دانشگاه اش sea در USA هست

اين هم نمايي از چند كلاس در دانشگاه

مهندسي صدا و موسيقي الكترونيك-1.jpg

ولي قبول داشته باشيد هيچي مثل تحصيلات دانشگاهي نميشه
    من هم ميخوام برم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/3/16
  10. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    البته یک مرکز آموزشی خیلی خوب هم تو تهران هست که دوره های آموزشی موسیقی الکترونیک رو در کنار دوره های آموزشی دیگه مربوط به علم صدا برگزار میکنن.

11. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo
    میشه لطف کنین بگین چطور میشه این رشته رو خوند؟
    یعنی این که با کدوم گروه باید کنکور داد (تجربی/ریاضی/انسانی/هنرستان/فنی حرفه ای )(یا معارف:smile (71):)
    و این که کدوم دانشگاه این رشته رو داره؟ آزاد یا سراسری؟
    و خلاصه در مورد رشتتون توضیح بدین
    مرسی

12. FaridBostan

FaridBostan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    واقعا شما اين دانشگاه رو با مدرك بين المللي كه ميده با آموزشگاه هاي ايران مقايسه ميكنين ؟!؟! :smile (51):

:smile (73): راستي اين دانشگاه ( Sea ) در دبي هم نمايندگي رسمي داره .

اين نزديك ترين جايي هست كه ميشه رفت البته اگه پولش جور بشه :smile (23):

اگه كسي خواست قيمت هر ترم رو براش ميپرسم !

13. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    :smile (62):دوست عزیز به نظرتون من مقایسه کردم؟ لطفا پست خودتون و بعد پست بنده رو یکبار دیگه بخونید.

14. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    رشته مهندسی صدا اونطوری که من متوجه شدم ظاهرا فقط دانشکده صدا و سیما در مقطع کارشناسی ارشد داره. گروه فنی. سراسری.

15. shahin

shahin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام

از تجربه حرف زادی برای ساختن این سبک(ترانس)،ولی‌ مشکله من اینه که اصلا از کجا باید شروع کنم و چه چیزیی‌ (برنامهی‌ مربوطه) لازم دارم برای این کار؟

من نظر خودم روی برنامهٔ کوبس ولی‌ اینکه چجوری کار با این برنامه‌رو یاد بگیرم برام سوال...

اگه بتونی‌ منو توی این زمینه راهنمایی‌ کنی‌ خیلی‌ کمک بزرگی‌ کردی به یه دیجی که می‌خواد کار آهنگ سازیو شروع کنه

مرسی‌

16. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    بنظرم شما باید دوره تئوری موسیقی و بعد دوره موسیقی الکترونیک رو ببینید. گذروندن دوره های دیگه ای مثل میکس و مسترینگ یا میکس زنده موسیقی (DJing) هم بستگی به نیازتون خواهد داشت.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏24/1/10
  17. shahin

shahin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من الان ۲ ساله خارج از ایران دیجی ام،ولی‌ چون الان توی خیلی‌ از کشورا کلوبا دیگه به اون صورت دان موزیک حضوری ساپورت نمیکنن و بیشتر مارکتینگ کلاب روی سبکیی مثل R & B,hip hop میچرخه دیجی‌ها توی یه لول میمونن حضوری برای پیشرفتشون احتیاج به کمپسینگ دارن،من دورهٔ میخینگ حضوری اونجا گذروندم ولی‌ کلاسی برای کمپسینگ پیدا نکردم،برای همین برام سوال پیش اومد که اصلا باید از کجا و با چه نرم افزریی کار کنم ولی‌ مثل اینکه اینجام کسی‌ اطلاعات دقیق نداره،به هر حل بازم ممنون از راهنمایی‌،

اگه دوست داشتین میتونین پروفایل منو اینجا چک کنین و به ۲ تا از میخوام گوش کنین...

[DLMURL]http://www.mydjspace.net/shahin[/DLMURL]

مرسی‌

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏21/2/16
  18. FaridBostan

FaridBostan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
  19. shahin

shahin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام

بسیار حل دادی شما،کلی‌ ممنون،پس کلا همه نظرشون اینه که با tutorial نگا کردن نمی‌شه زیاد پیش رفت|:

20. houmandj

houmandj

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    به نظر من موسيقي بدون تحصيلات و دونستن علمش واقعا در هيچ رشته موسيقي ارزشي نداره و صرقا فقط تلف كردن وقت و يا برخورد با موسيقي فقط به عنوان يك سرگرميه .

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. بهترین اموزشگاه مهندسی صدا