مهدیار آقاجانی:استفاده از کوک لا=۴۳۲هرتز به جای کوک صحیح لا=۴۴۰هرتز

شروع موضوع توسط Mahallati ‏25/9/14 در انجمن آشنایی با موسیقی و مفاهیم آهنگسازی ( نرم افزار )

تاپیک مهدیار آقاجانی:استفاده از کوک لا=۴۳۲هرتز به جای کوک صحیح لا=۴۴۰هرتز تالار آشنایی با موسیقی و مفاهیم آهنگسازی ( نرم افزار ) در persian-music.org.

1. Mahallati

Mahallati عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان.
    دیدم مهدیار توی پیجش پست گذاشته بود:
    (در ساخت آهنگ‌های دومین مجموعه‌ی بلند هیچکس به نام «مجاز» تصمیم گرفتیم که بر خلاف استاندارد جهانی که کوک صحیح رو لا=۴۴۰هرتز تعریف می‌کنه، از کوک لا=۴۳۲هرتز استفاده کنیم. این حرکت در ساخت یک مجموعه در دنیا کم‌نظیره)
    میشه یکی توضیح بده یعنی چی و این تغییر چه اثری داره؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله منم شنیدم. !
    اما بعید میدونم تغییر این تیون اونقدر حساس باشه که همه براشون قابل درک و فهم باشه
    اگه کسی بخواد این کار رو کاور کنه بله کمی به مشکل میخوره
    البته من شنیدم و خوندم در تیونها بحث روانشناسی هم هستش وس میگن مثلا برخی کوکها ارامش بخش تر هستش و ....
    اما در عمل من شنونده ممکنه چیزی و یا تغییر محسوسی حس نکنم. !

• خوشم اومد خوشم اومد x 10
  3. Pter

Pter عضو سایت

امتیازات:
    +136 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, studio_one
    شما 7 نت دارید که هر نت فرکانس مشخص خودش رو داره که البته با بالا رفتن اکتاو تغییر میکنه
    همون طور که توو عکس میبینید نت لا در C4 فرکانس 440 هرتز رو داره
    تنها کاری که این شخص انجام میده اینه که 8 هرتز کمتر میگیره اون نت رو در سینت خودش این تنظیمو انجام میده به نوعی ساز خودش رو اینگونه کوک میکنه،شما در اصل هیچ چیز خاصی نمیشنوید فقط تاثیر شنیداری اون نت متفاوت خواهد بود
    فکر میکنم بیشتر جنبه ی جلب توجه داشته این حرکت!

فایل های ضمیمه:

• مهدیار آقاجانی:استفاده از کوک لا=۴۳۲هرتز به جای کوک صحیح لا=۴۴۰هرتز-89654.jpg
      89654.jpg
      اندازه فایل:
      58 KB
      نمایش ها:
      48
    • خوشم اومد خوشم اومد x 9
    • موافقم موافقم x 1
  4. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    درود
    اگه منظورشون این بوده که فقط فرکانس نت لا رو تغییر دادن که خوب با اون فرکانسی که نوشتن به یک نت ربع پرده میرسن که یک عمر تو موسیقی ایرانی داره استفاده میشه حتی جواد یساری
    اگه منظورشون این بوده که همه نتها رو به یک نسبت با این فرکانس پایین آوردن بازم کار جدیدی نیست و اصلا تغییری ایجاد نخواهد شد چون همه به یک نسبت پایین میان ...
    ممنون میشم خودشون بیان توضیح بدن

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    بعضیا اعتقاد دارن کوک ساز روی اون عدد حس بهتری داره ولی معمولا چون خارج از استاتدارده ممکنه تو ضبط و میکس و مخصوصا برای همنوازی مشکل ایجاد کنه.بنظر من بیشتر تلقینه

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

6. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,094 / 3 / -3
    7 هرتز تغییر خیلی کمی هست و برای یک شنونده ی عادی حتی ممکنه احساس هم نشه
    و قبلا این کار هم در موسیقی خودمون و موسیقی های خارجی انجام شده. خیلی از موزیک ها بوده که من خواستم کاور کنم و متوجه شدم که موزیک A = 440 نیست.

تاثیر خاصی روی موسیقی نمیزاره فقط بالا پایین کردن یه سری عدد هست البته نمیتونیم منکر این موضوع بشیم که گام ها ی مختلف احساس های مختلفی رو همراه دارند.

7. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    خوب اگه میگفت این مقدار تغییر رو به عنوان یک فرکانس تنش داره استفاده میکنه قضیه فرق میکرد و میشد روی بحث روانشناسیش صحبت کرد ولی الان نه ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    به مهدیار بگین خب که چی ؟؟ :smile:

در سال 1859 میلادی آکادمی پاریس نت لا رو 435 هرتز به عنوان استاندارد اعلام کرد و این استاندارد تا سال 1939 میلادی پا بر جا بود.
    در سال 1939 کنفرانسی به نام کنفرانس استاندارد بین المللی برای نت لا بالای دو وسط ، فرکانس 440 هرتز رو به عنوان استاندارد اعلام کرد و تا الان هم این استاندارد پا بر جا بود که جناب آقای مهدیار آقاجانی اومدن و می خوان کلا استاندارد رو نادیده بگیرن. :smile:
    زمان باخ ، حتی دو کوک دو ارگ در دو کلیسای موجود در یک منطقه دارای فرکانس متفاوتی بود و بنده خدا باید می شست و بخش های مختلف ارکستر رو دوباره می نوشت تا مطابق با فرکانس جدید ارگ کلیسا باشه. :smile:
    در کوک مدرن نیم پرده ضریب فرکانسی معادل مهدیار آقاجانی:استفاده از کوک لا=۴۳۲هرتز به جای کوک صحیح لا=۴۴۰هرتز-70b8b8fc763c20423a65bd934e378085.png تقریباً معادل ۱.۰۵۹ هستش.
    به نظر فقط یه بازی تبلیغاتی می رسه.
    البته این که ایشون چطوری می خواد این کار رو انجام بده برام جای سواله.
    احتمالا پیچ کلی موسیقی رو آخر سر 8 هرتز می آره پایین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  9. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    اگه اینجوری باشه یک وقت زحمتشون نشه؟ :)

10. Mahallati

Mahallati عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون از دوستان.
    فقط نت لا تغییر میکنه یا بقیه نت ها هم به همون نسبت کمتر میشن؟
    چطوری میشه این تغییر رو روی یه ساز instrument اعمال کرد؟

11. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    اقا شرمنده هستم ولی زیاد جدی نگیرید اگه یکی میگفت که تحصیلات فیزیک صوت و دکترای روان شناسی داشت خوب اون موقع جای تحقیق داشت ولی همین جوری برای اولین بار در دنیا منم بیام از فرکانس 460 هرتز واسه کوک لا استفاده کنم خوب این بازی با کلمات هست مثل این میمونه که نیم پرده کل موزیک رو بالا تر اجرا کنید
    پس زیاد خودتون رو درگیر این حرفهای تبلیقاتی نکنید.
    ممنون

12. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود دوباره برادر.
    همه ی نت ها با ضریب فرکانسی معادل مهدیار آقاجانی:استفاده از کوک لا=۴۳۲هرتز به جای کوک صحیح لا=۴۴۰هرتز-70b8b8fc763c20423a65bd934e378085.png که تقریباً معادل ۱.۰۵۹ تغییر خواهند کرد.
    من یه سری محاسبات انجام دادم که البته یه مقدار خطا درش به وجود اومده.
    اگر ما نت لا اکتاو 4 رو 440 هرتز بگیریم ، زمانی که 12 نیم پرده بالا بریم باید به لا اکتاو 5 که 880 هرتز هستش برسیم.

محاسبات :
    نت لا دیز : 440 * 1.059 = 465.96
    نت سی : 466 * 1.059 = 493.494
    نت دو : 493 * 1.059 = 522.610
    نت دو دیز : 523 * 1.059 = 553.857
    نت ر : 554 * 1.059 = 586.686
    نت ر دیز : 587 * 1.059 = 621.633
    نت می : 622 * 1.059 = 658.698
    نت فا : 659 * 1.059 = 697.881
    نت فا دیز : 698 * 1.059 = 739.182
    نت سل : 739 * 1.059 = 782.601
    نت سل دیز : 783 * 1.059 = 829.197
    نت لا : 829 * 1.059 = 877.911

همون طور که ملاحظه می کنید ما در نت لا اکتاو تقریبا به فرکانس 880 رسیدیم. (البته به 878 رسیدیم که این 2 هرتز اختلاف واسه خودم سوال شد که چرا دقیقا به 880 نرسیدیم.)
    ولی روال کلیش فکر می کنم همین باشه فقط در مورد شما باید به جای 440 اول 432 رو قرار بدید.
    فکر می کنم روی اکثر اینسترومنت ها ناب Pitch Shift وجود داشته باشه.
    البته شاید ایشون فرکانس کلی رو در مستر پیچ تغییر بده.
    موفق باشید.

13. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    علیرضا جان محاسبات شما مشکلی نداره فقط چون از عدد گرد شده واسه رادیکال استفاده کردید 2 واحد آخر کم آوردید

14. davit

davit عضو سایت

امتیازات:
    +152 / 0 / -0
    اینکه کوک ساز روی 432 باشه چیز عجیبی نیست.من وقتی پیانو خریدم دیدم کسی که میخواست کوکش کنه روی 432 یا 430 (درست یادم نیست)داشت کوک میکرد دلیلشو که پرسیدم گفت چون ساز قدیمیه تو فرکانس 440 بهش فشار میاد و شاید نتونه اون کوکو نگه داره و حالا هم روی همون کوکه.هر وقتم نیاز باشه با یه ساز دیگه مثل پاندورا (یه ساز سیمی گرجی)همنوازی بشه سیمهای اونو بر اساس این پیانو کوک میکنیم.اگر هم قرار باشه صدای این پیانو وارد یه برنامه بشه و مثلا چند تا صدای وی اس تی در کنارش قرار بگیره خوب فرکانس اونارو روی 432 تنظیم میکنیم.ایشون احتمالا تو دنیای خودشون برای اولین بار این کارو کردن.

• موافقم موافقم x 1
  15. Eerucxang

Eerucxang

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    سلام ... من هم کمی گیج شدم از این حرف مهدیار آقاجانی
    این سایت ها رو خود مهدیار به عنوان مقالاتی در این باره معرفی کرده بود که منم چیز زیادی دستگیرم نشد ..!! :)

440hz Music - Conspiracy To Detune Us From Natural 432Hz Harmonics?
    Omega432™ » The Importance of 432Hz Music
    Inner Garden Alchemy
    432 Hz - Your Natural Rhythm For Spiritual Evolution

بعد من یک سوال چالشی و واقعا بزرگ برام پیش اومده ... لطفا جواب بدید و منو نجات بدید ...!!

ببینید بحث من اصلا سر 440 یا 432 هرتز بودن لا نیست ...

من میخوام این رو بگم (حالا بر فرض 440هرتز) همیشه صدای لا رو باید بشنویم دیگه .. درسته؟!
    من با یک پلاگین اکولایزر فرکانس 440 رو جدا کردم و دیدم که نت لا رو میشنوم ..

ببینید مثلا توی صدای Kick هم همینکار رو کردم و دیدم نت لا رو میشنوم... یعنی هر صدایی که شامل طیفی از فرکانسای مختلفه 440 یا هر فرکانس دیگه رو هم داره ...
    سوالم اینه که آیا همه ی اصوات شامل نت های زیادی در کنار هم دیگه هستن؟؟؟؟؟

بعد یه سوال دیگه!
    شما وقتی در C4 نت لای 440 بزنید در صفحه نمایش پلاگین اکولایزر خواهید دید که فرکانسای دیگه به غیر از 440 هم دارید..
    این به این معنیه که آیا نت های دیگه هم وجود دارن توی این نت لا؟؟؟؟!!!!!!!!!

ممنون از دوستای هنرمندم.

16. AliRezA Nasehi

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    مشاهدات شما کاملا درست بوده.
    هر نتی ممکنه صرفا شامل یک فرکانس نباشه و در دلش فرکانس های دیگه ای رو هم داشته باشه.
    اولین بار ملاحظه کردن که در ساز پیانو زمانی که نتی رو به صدا در می آرن ، سیم های دیگه هم به ارتعاش در می آد که این قضیه باعث شد که به سونوریته یا هارمونیک ها پی ببرن.
    هر نتی یک سری صداهای هارمونیک هم داره.
    اگر صداهای هارمونیک وجود نداشتن ، نت ها به زیبایی که شنیده می شن ، شنیده نمی شدن.
    یک سری روش ها برای ایجاد صداهای هارمونیک در سازها مختلف مثل گیتار وجود داره.
    اگر اشتباه نکنم در این ویدیو می تونید نمونه ای از صداهای هارمونیک رو در ثانیه 1:20 بشنوید.
    Sabicas Malaguena
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  17. Eerucxang

Eerucxang

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    سلام ... خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که برای پاسخ دادن گذاشتید..!!
    اجرای گیتار زیبا رو هم دیدم ... سرشار از صداهای هارمونیک...!!

منتها من زمانی که یک نت در سینتی سایزر هم تولید میشه (برخلاف پیانو که گفتید سیم های دیگه هم تاثیر دارن) رو هم نمیتونم توجیه کنم!!! بعد چطور توی اون همه فرکانس 440 بارز تره و میگیم نت لا؟!...
    یا اصلا صدای kick چطور؟! ... آیا اون هم یک صدای هارمونیکه که توش انواع فرکانسا شنیده میشن و هیچکدوم از نت ها شنیده نمیشن؟؟؟؟!!...

پس فرکانس 432 نباید با 440 فرقی داشته باشه و صرفا یه ژست خاص برا مطرح شدنه !!!!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  18. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    من البته به صحبتها احترام میگذارم
    ولی حقیقتآ گاهی وقتها حس میکنم شنیدن تعریف پروسه اجرایی یک محصول از تریبونی که مخاطبین اون عوام هستند فایده ای نخواهد داشت . راه درست معرفی اون از طریق مصاحبه با ژورنالهای تخصصی هست وگرنه بحثهای تکنیکال اینقدر زیاد هست که هرکسی میتواند از پروداکشن خودش در هر جایی در هر موقعیتی دفاع کند.

من با اقای محبی موافقم و البته اینو فقط ژست تبلیغاتی میدونم چون عملا این تغیر تاثیر آنچنانی هم نخواهد داشت .

البته اگر بحث فواصل یا تکنیکیهای جدیدی بود این مطلب درست بود وصحبتشون شنیدنی بود وگرنه کوک بالا و پایین آنقدر ها هم تاثیرگذار نیست .
    موفق باشید.

• موافقم موافقم x 1
  19. poorya nadery

poorya nadery عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +677 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    تغير و تحول خوبه اما به شرطي كه نتيجه مطلوبي رو داشته باشه حالا حتي اگه جنبه ي خودنماي هم داشته باشه مهم ني
    اما متاسفانه در بعضي از موارد اين چنيني فقط مسله جلب توجه و هيچ نتيجه ي خاصي نداره
    به قول اميد بعید میدونم تغییر این تیون اونقدر حساس باشه که همه براشون قابل درک و فهم باشه
    تازشم شما بايد احساس نيازي بكنيد تا يك تيون يا كوكي جدا از استانداردها بسازي نه فقط براي خود نماي
    تغير لا=۴۴۰ به لا=۴۳۲بايد زماني صورت بگير كه واقعا تاثير گذار باشه نه صرفا بخاطر نو گراي و خود نماي
    هر چيز نو و جديدي قابل قبول نيست اما اگه باشه كه هم فال هم تماشا

20. nahavandi

nahavandi عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی و آهنگ ساز
    امتیازات:
    +365 / 0 / -0
    دروود
    دوستان مقالات رو تا حدودی مطالعه کردم گویی داستانی علمی تخیلی باشه شایدم یه روزی ثابت بشه اما هیچ کدوم مقاله معتبر در ژورنال های موسیقی نیستند....مثل این میمونه که من بگردم توی طبیعت وهر جا نسبتی با عدد 432 پیدا کردم اون رو بنویسم و بعد ادعا کنم این عدد یک عدد کیهانی هست و ربطش بدم به DNA و هزار چیز دیگه همون بحثی که برای سری فیبوناچی در معماری به وجود اومد و دیگه شورش رو در آوردن آقا من این سری رو همه جای طبیعت نمیبینم چه روزهایی که با خط کش راه میافتادم تو طبیعت تا ببینم آیا همه جای طبیعت از این سری استفاده شده ؟ خیر جواب منفی بود حالا هم صرف این که این عدد با بعضی چیزها در ارتباط باشه اصلا دلیل محکمی نیست که با همه چیز در ارتباط باشه گذشته از این
    آقای مهدیار شما رو به خدا همین قواعد اولیه موسیقی رو یاد بگیرید بعد که یاد گرفتید فکری به حال فضایی کردنش هم میکنیم
    گیرم که این عدد فضایی باشه اگه شما نتونید یک ملودی زیبا با 440 هرتز بنویسید ملودی شما در 432 که سهل هست در فضایی تر از اون هم خوب صدا نخواهد داد
    مگر موزیسین های خوب این همه موسیقی زیبا در 440 نساختند آیا شما این مراحل رو گذرونده اید و حالا احساس کمبود از فرکانس نت لا میکنید
    دوستان با همه این اوصاف اگر کسی مقاله معتبری در این مورد پیدا کرد لینکش رو اینجا بزارین تا بیشتر در این مورد اطلاعات بدست بیاریم
    خیلی ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - مهدیار آقاجانی استفاده
  1. mohem
    پاسخ ها:
    4
    نمایش ها:
    1,968

عبارات جستجو شده:

1. اهنگ های لا=۴۳۲ هرتز