1. رد اعلامیه
  2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

منابع ساز شناسی

شروع موضوع توسط Mehdikhodaei ‏24/8/18 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک منابع ساز شناسی تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 10 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سلام.بنده چندی پیش کتاب درسی با عنوان ساز شناسی ایرانی و جهانی پیدا کردم که متاسفانه کیفیت پایینی از نظر چاپی داشت.از دوستان ایا منبع سایت یا نرم افزاری می شاسند که مثلا با نمونه صوتی و ... هم باشه ؟قصدم شناخت سازها در راستای اهنگسازی هست و نه نوازندگی .

2. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,382 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    کتاب بزبان فارسی اگه بخوای، سازشناسیِ پرویز منصوری بد نیست. البته این چاپ بیشتر از 20 سال پیشه. الآن نمیدونم چی تو بازار هست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 10 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بنظرتون این بیست سال فرقی نداره با الان؟ و یکی هم اینکه تو شهر ما این کتاب نبود.مسعله دیگه اینکه این کتاب یا هر کتابی راجع به ساز شناسی با نمونه صوتی بهتر نیست ؟ منبع انگلیسی هم میشناسین؟

4. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,382 / 8 / -6
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    سازها که تغییر نمیکنند طی بیست سال. منظورم این بود که در طی این مدت ممکنه کتابهای دیگه ای با با مباحث کامل تر و بیان بهتر هم نشر شده باشه. به هرحال وقتی تنوع بیشتر میشه، حق انتخاب هم وسیعتر میشه.
    کتابهای سازشناسی، حتی کاملترینشون هم معمولاً همه چیز رو توضیح نمیدن. هرچیزی که مستقیماً مربوط به خود ساز باشه رو توضیح میدن. مثلاً وارد مقوله ی آرتیکولیشن های سازها نمیشن. در حالیکه یک آهنگساز حتماً باید از آرتیکولیشن هر ساز مطلع باشه. همینطور در مورد رِنج ساز، سونوریته ی ساز در سولو/Soli/یونیسون/Divisi، انتقال، داینامیک، موزیکالیته، فیگورهای نوازندگیِ هر ساز، قابلیت های خاص، تکنیکهای مختلف و مهمتر از همه قواعد نت نویسیِ خاص اون ساز.
    قطعاً که نمونه صوتی بهتر کمک میکنه ولی از آنجاییکه هنرجوی موسیقی با صدای سازها و همینطور اشکال مختلف صوتیِ اونها عملاً در محل تحصیل موسیقی از نزدیک آشنا میشه، بعیده که یک کتاب یا پک آموزشی که تمامی اشکال صوتیِ سازها رو داشته باشه رو ضمیمه ی کتب سازشناسی بشه گیر آورد. یا حداقل من ندیدم.
    منابع انگلیسی که البته خیلی زیاده. از اینترنت اگه سرچ کنی پیدا میکنی. به هرحال منابع تخصصی خریدنیه ولی شاید بتونی که مجانی هم گیر بیاری. این دوتا PDF رو داشتم، این پایین شر کردم که بخشی از مطالب مربوط به سازهای ارکستر رو شامل میشه.

فایل های ضمیمه:

• مفید مفید x 2
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • موافقم موافقم x 1
  5. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 10 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنونم.بله منظور بنده هم قدیمی بودن کتاب بود . برای من و امثال من که راه یابی به دانشگاه و موسسات موسیقی مقدور نیست یکم شروع و ادامه این راه سخته . بهرحال زور خودمو میزنم.البته یک سایت پیدا کردم که نمونه صوت گذاشته . از راهنماییتون و فایل ها ممنون

• دوستانه دوستانه x 1
  6. mohammad rezaa

mohammad rezaa هنرمند کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,421 / 3 / -4
    توی کتاب ارکستراسیون کِنت کِنان ترجمه هوشنگ کامکار هم اطلاعات جامعی هست در مورد ساز شناسی .اون کتاب قدیمی پرویز منصوری در حد اشنایی با پیشینه ساز و رنج صدایی اون ساز یه توضیح اجمالی داده شده.اما در کتاب ذکر شده در مورد تکنیک ها نت نویسی پوزیسیون و خیلی مسائل دیگه صحبت شده که به شما کمک میکنه برای اون ساز نتی بنویسید که برای نوازنده ها قابل اجرا باشه.البته فقط ساز های ارکستر

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • مفید مفید x 1
  7. Yo3fM

Yo3fM عضو سایت

امتیازات:
    +734 / 4 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    سلام. منم کتابی که کامل و خیلی با جزئیات جمع بندی کرده باشه ندیدم. چندین کتاب سازشناسی گرفتم و مطالعه کردم ولی به چیزی که مدنظرم بود دست نیافتم. کتاب سازشناسی پرویز منصوری هم دارم بنظرم در مورد هر ساز چهار پنج خط نوشتن کمک خاصی نخواهد کرد!
    فکرمیکنم بعد از اینکه آشنایی مختصر و اولیه با این کتابهای معمولی سازشناسی پیدا کردی، یه کتاب ارکستراسیون بیشتر میتونه بهت کمک کنه. مثلا اونجورکه من در کتاب ارکستراسیون (هکتور برلیوز و ریچارد اشتراوس) دیدم با اینکه عنوان سازشناسی نداره، ولی خیلی بیشتر و بهتر و مفصل تر از کتابهای سازشناسی در مورد قابلیت ها و تکنیک های سازها توضیح داده!
    *این فایلی که ارسال کردم با پسوند rar هست. و صوتی و فارسی هست. اصلا و ابدا کامل نیست و خیلی مختصر و کوتاهه.
    و همچنین در سایت
    philharmonia دات co دات uk
    در قسمت explore ، فایلهای تصویری خوبی وجود داره البته به زبان انگلیسی.

فایل های ضمیمه:

• مفید مفید x 1
  8. Mehdikhodaei

Mehdikhodaei عضو سایت

امتیازات:
    +60 / 10 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ممنون دوست عزیز.این کتاب هم ترجمه ش هست بیرون ؟

9. Yo3fM

Yo3fM عضو سایت

امتیازات:
    +734 / 4 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    ترجمه که شده. ولی چون من سالها پیش گرفتم اطلاع ندارم الان تو بازار پیدا بشه یا نه.
    به هر حال، هر کتابِ ارکستراسیونی که در دسترس بود میتونه مفید باشه. از جمله کتابی که mohammad rezaa نام بُرد.

فایل های ضمیمه:

• مفید مفید x 1
بارگذاری...