مقایسه ی Low Cut ایکوالایزرِ فب فیلتر با اوزون

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,406
10,630
113
54
.
فایلی که برای مقایسه استفاده شده، یک فایل خالی از صدای "خواسته" است که توسط یک میکروفونی که مشکلِ نویز رنج پایین داشته (50 هرتز) ریکورد شده. یعنی در این فایل ما فقط نویز محیط رو داریم، بعلاوه ی نویز 50 هرتز داخلیِ خود میکروفون.
طبیعیه که در این وضعیت، Low Cut تنها راه حل از بین بردن اون نویز 50 هرتز هست. من با استفاده از ایکوالایزر Q3 فب فیلتر، و ماژول ایکوالایزر ایزوتوپ اوزون 9 بصورت جدا جدا این Cut رو انجام دادم. در هر دو پلاگین، رنج 223 هرتز به پایین رو کات زدم. ولی همونطور که در ویدئو خواهید دید، نتیجه یکی نبود:

مشاهده پیوست Comparison.mp4

ایکوالایزر فب فیلتر نتونسته بطور کامل 223 هرتز به پایین رو کات کنه.
اون نویز رنج بالا هم البته همیشه کم و بیش وجود داره که مربوط به محیطه، نه میکروفون. ولی در استفاده ی معمول شنیده نمیشه. اینجا اگه شنیده میشه، بخاطر اینه که من عمداً گین رو ماگزیموم قرار دادم تا نویز 50 هرتز رو بهتر بشنوم تا بتونم تست رو انجام بدم.

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,991
2,865
113
تهران
سلام
در اصل هر دو تای این پلاگین ها ،موج سینوسی 50 هرتز رو کامل از سیگنال حذف میکنند. که با یک پلاگین oscillator میشه بررسی کرد(هم شنیداری هم با آنالیزر).
دلیل یکی نبودن نتیجه این هستش که فیلتر ها دو نوع متفاوت هستند. فیلتر استفاده شده در اوزون از نوع elliptic هستش که پاسخ فرکانسی متفاوتی با اون پلاگین فب فیلتر داره .برا همین نتیجه اعمالشون رو سیگنال ، یکی نیست. elliptic بیشترین شیب برش فرکانس رو داره که پلاگین اوزون مشخص هست - فرکانسهای پایین بیشتر از دست رفتن .
ایکوالایزر فب فیلتر نتونسته بطور کامل 223 هرتز به پایین رو کات کنه.
هیچ فیلتری(آنالوگ یا دیجیتال) وجود نداره که شما رو 223 هرتز تنظیمش کنید، بطوری که 222 هرتز و پایینتر رو کامل از بین ببره ولی به 224 و بالاتر آسیبی وارد نکنه.
اون شکل 90 درجه LOWCUT که نمایش داده میشه ایده ال هستش، بر خلاف اون دو تا پلاگینی که تست کردید.
مسئله بعد این که در بیشتر مواقع لزومی به این کار وجود نداره، ولی اگر لازم شد: از فیلتر و پارامترهای مناسبی استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,406
10,630
113
54
.
سلام
در اصل هر دو تای این پلاگین ها ،موج سینوسی 50 هرتز رو کامل از سیگنال حذف میکنند. که با یک پلاگین oscillator میشه بررسی کرد(هم شنیداری هم با آنالیزر).
دلیل یکی نبودن نتیجه این هستش که فیلتر ها دو نوع متفاوت هستند. فیلتر استفاده شده در اوزون از نوع elliptic هستش که پاسخ فرکانسی متفاوتی با اون پلاگین فب فیلتر داره .برا همین نتیجه اعمالشون رو سیگنال ، یکی نیست. elliptic بیشترین شیب برش فرکانس رو داره که پلاگین اوزون مشخص هست - فرکانسهای پایین بیشتر از دست رفتن .

هیچ فیلتری(آنالوگ یا دیجیتال) وجود نداره که شما رو 223 هرتز تنظیمش کنید، بطوری که 222 هرتز و پایینتر رو کامل از بین ببره ولی به 224 و بالاتر آسیبی وارد نکنه.
اون شکل 90 درجه LOWCUT که نمایش داده میشه ایده ال هستش، بر خلاف اون دو تا پلاگینی که تست کردید.
مسئله بعد این که در بیشتر مواقع لزومی به این کار وجود نداره، ولی اگر لازم شد: از فیلتر و پارامترهای مناسبی استفاده کنید.
من با پلاگینهای دیگه کاری ندارم. اینجا مقایسه ی ای دو پلاگین هست فقط. موضوعِ آسیب هم یه بحث دیگه است که مورد بحث این تاپیک نیست. مسئله تفاوت در کاری هست که فقط این دو پلاگین در ارتباط با پارامترهای تعریف شده، انجام میدن. هیچ اشکالی نداره اگه یه پلاگین ایکوالایزر Cut رو نهایتاً با شیب ملایم تری بتونه جواب بده، نه بیشتر. توان پلاگینها الزاماً یکی نیست. ولی "تصویر"ی که Q3 از فرکانسهای محدوده ی پایین بعد از پراسس نشون میده، اونها رو کاملاً "کات شده" نشون میده! از اینجا به بعد دیگه میشه یک نقص، در ارتباط با توانی که پلاگین ادعا میکنه.

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,991
2,865
113
تهران
من با پلاگینهای دیگه کاری ندارم. اینجا مقایسه ی ای دو پلاگین هست فقط.
اصلا مهم نیست که شما با پلاگینهای دیگه کاری ندارید! همه جا این اصل برقرار هست.
دلیلش رو در پست قبل توضیح دادم .
موضوعِ آسیب هم یه بحث دیگه است که مورد بحث این تاپیک نیست
شما مگه لو کات نکردید ؟ لو کات فرکانسهای پایین تر رو از بین میبره /کات میکنه. منظور من ار آسیب همین هستش.فرکانسهای بالاتر کات نشدن(یعنی آسیب ندیدن).
مسئله تفاوت در کاری هست که فقط این دو پلاگین در ارتباط با پارامترهای تعریف شده، انجام میدن
چیزی در حدود 8 نوع فیلتر LOW-CUT متفاوت داریم.در این تست شما ار دو نوع مختلف استفاده کردید و بعد گفتید "چرا نتیجه یکسان نیست ؟" خوب معلوم هستش یکی نمیشه ! چون پارامترهای تایین شده برا هر دو فیلتر نتیجه متفاوتی دارند.
هیچ اشکالی نداره اگه یه پلاگین ایکوالایزر Cut رو نهایتاً با شیب ملایم تری بتونه جواب بده، نه بیشتر. توان پلاگینها الزاماً یکی نیست
کسی غیر این رو نگفت
ولی "تصویر"ی که Q3 از فرکانسهای محدوده ی پایین بعد از پراسس نشون میده، اونها رو کاملاً "کات شده" نشون میده! از اینجا به بعد دیگه میشه یک نقص، در ارتباط با توانی که پلاگین ادعا میکنه.
این فقط برداشت و تفسیر اشتباه شما از تصویر انالیزر پلاگین هستش.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,406
10,630
113
54
.
اصلا مهم نیست که شما با پلاگینهای دیگه کاری ندارید! همه جا این اصل برقرار هست.
دلیلش رو در پست قبل توضیح دادم .

شما مگه لو کات نکردید ؟ لو کات فرکانسهای پایین تر رو از بین میبره /کات میکنه. منظور من ار آسیب همین هستش.فرکانسهای بالاتر کات نشدن(یعنی آسیب ندیدن).

چیزی در حدود 8 نوع فیلتر LOW-CUT متفاوت داریم.در این تست شما ار دو نوع مختلف استفاده کردید و بعد گفتید "چرا نتیجه یکسان نیست ؟" خوب معلوم هستش یکی نمیشه ! چون پارامترهای تایین شده برا هر دو فیلتر نتیجه متفاوتی دارند.

کسی غیر این رو نگفت

این فقط برداشت و تفسیر اشتباه شما از تصویر انالیزر پلاگین هستش.
البته که مهم هست! چون موضوع تاپیک در مورد مقایسه بین پلاگین های دیگه نیست! 😁 فکر کنم تایتل این تاپیک رو باید دوباره بخونی!
دوست من، نه اینجا از اون شبکه های اجتماعیه که هِی من بگم و هِی شما بگی و هِی . . . و نه به من میاد این خاله بازیِ جواب و جواب بازی های جمله به جمله ایِ کودکانه ی معمول که در این شبکه ها انجام میدین، که صرفاً به جهانیان اثبات کنید که "من خیلی حالیمه"! همه چیز در این تاپیک روشنه و نیازی به توضیح مجدد من نیست. یوزر یک پلاگین هم قراره استفاده بکنه از پلاگین. اینکه از کدوم نوعه و به چه روش کار میکنه، به هیچ عضوی از بدن یوزر نیست! یوزر Cut میخواد و این وظیفه ی ایکوالایزر هست که "باید" این سرویس رو بده، نه کامپرسور، لیمیتر، دی اِسِر و ریورب و غیره. نتیجه ی "غلط" کار یک ایکوالایزر هم هیچ ربطی به نوع فیلترش نداره، که دیگه خیلی غیر علمی و غیر فنیه یه همچین استدلالی. مثل اینه که بگی ترمز پراید در مقایسه با تویوتا ضعیفه چون سیستم ترمز پراید از نوع دیسکیه، ولی مال تویوتا هیدرولیکیه. 8 نوع سیستم ترمز داریم و . . . خب اینها چه ربطی به راننده داره؟! راننده "ترمز" دقیق لازم داره! کاری به نوعش نداره. راننده ی پراید باید ترمز کردن رو بذاره کنار چون سیستمش از نوعِ فلانه؟!

صِرف اینکه نشون بدی انواع فیلترهای استفاده شده در ایکوالایزرها رو میدونی (اطلاعات خامی که با 2 دقیقه سرچ میشه گیر آورد)، میای اینو در جایی به نمایش میذاری که هیچ ربطی به موضوع نداره. بعد دنبالش هم جواب و جواب بازی صرفاً به قصد دفاع از "خودت"، نه دفاع از "موضوع" بی ربطی که مطرح کردی. خیلی اگه علاقمند به نمایش گذاشتنِ اون اطلاعات سرچیِ خودت هستی، خب خودت یه تاپیک بزن تا صبح بنویس توش! با این حال اگر در تاپیک غیر مرتبط تشنه ی این هستی که ما بگیم "شما خیلی حالیته"، خب من اینو میگم و یک کارت صد آفرینِ مخصوص هم برات میذارم کنار! مشکل شما فکر کنم دیگه حل شده باشه.