1. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  2. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

مقایسه ی صدای دو پیانو ویرچوال مُدلینگ با هم، و با سمپل لایبرری ها

شروع موضوع توسط Farhood ‏24/9/18 در انجمن بخش ( VSTi ( Soft Synth

تاپیک مقایسه ی صدای دو پیانو ویرچوال مُدلینگ با هم، و با سمپل لایبرری ها تالار بخش ( VSTi ( Soft Synth در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    موزیک تراپیست (مرکز تحقیقات دانشگاه برگن)
    امتیازات:
    +7,899 / 8
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    هر روز که میگذره ظاهراً این پلاگینهای مُدلینگ به کیفیت صدای سمپل لایبرری ها نزدیک و نزدیک تر میشن. شاید روزی برسه که تمام این سمپل لایبرری ها رو دور بریزیم و بجای اونها از پلاگینهای ویرچوال استفاده کنیم که بمراتب حجم کمتری دارن. اون موقع با پاک کردن آرشیو لایبرری های خودمون (با اون حجم های گیگاباتی که دارن)، کلّی فضای خالی در هاردهای خودمون خواهیم داشت!!:tongue: و همینطور مشکل سرعت لود و پراسس و این چیزها دیگه به رویا خواهد پیوست!

برای مشاهده لینکها در این بخش از سایت می بایست ثبت نام کنید

Arturia Piano V2 قبلاً طی یک برای مشاهده لینکها در این بخش از سایت می بایست ثبت نام کنید معرفی شده و من مجدداً دیگه در موردش توضیح نمیدم. این پلاگین، یکی از دو پیانوی ویرچوال مدلینگ هست که در تاپیک حاظر قراره صدای اونها با هم مقایسه بشه.

این درواقع همون پیانو ویرچوالی هست که تا همین نسخه ی 5 صدای خوبی نداشت. صدای نسخه 6 با قبلی ها تفاوت فاحش داره.
    Pianoteq 6 در سه ورژن ارائه شده: Pro، Standard و Stage. ما در این تاپیک صدای Stage رو با V2 مقایسه خواهیم کرد. در واقع ورژنهای Pro و Standard همون Stage هستند، ولی با آپشنهای بیشتر:

این پلاگینِ 67 مگابایتی از مدلهای D و B پیانوی افسانه ای Steinway & Sons شبیه سازی شده. ضمن مجهز بودن به ستینگ های مختلف مثل Velocity، تصویر استریو و مونو، Tuning، اکشنهای مختلف کلیدها، حرکت چکش ها، افکتهای مختلف؛ مجهز به ریکورد، Play و Save هم هست برای کسانی که میخوان Standalone استفاده کنند. یوزر Standalone میتونه کسرمیزان و تمپوی دلخواه رو تعریف کنه و با همراهیِ صدای مترونومِ این نرم افزار شروع کنه به نواختن.

نمونه صدای Piano V2 و Pianoteq 6 Stage رو میتونید در فایلهای MP3 ضمیمه شده بشنوید. اینها رو در سبکهای مختلف بصورت پشت سر هم زدم تا توانایی این دو پلاگین در استایلهای مختلف هم مقایسه بشه. و در انتها با هرکدوم جدا جدا خروجی گرفتم. ضمناً با دو سمپل لایبرری موفق هم خروجی گرفتم تا بشه اون دو پلاگین ویرچوال رو با لایبرریهایی که از پیانوهای حقیقی سمپل برداری شدند هم مقایسه کرد (در واقع اینجا 4 فایل MP3 برای مقایسه آپلود کردم).

دوستان میتونند هر دو پیانو Piano V2 و Pianoteq 6 Stage رو از لینک زیر دانلود و نصب کنند (135 مِگ rar):

از دوست عزیز پیمان (pe32-64) برای معرفی Pianoteq 6 Stage تشکر میکنم.

فایل های ضمیمه:

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
    • مفید مفید x 3
    • آموزنده آموزنده x 2
  2. kavir_0361

kavir_0361 عضو سایت

امتیازات:
    +116 / 5
    نرم افزار:
    ableton, sonar
    فرهود بانک صدایی اینا چجوری ان. مثلا اومنیسفر بخاطر کیفیت بالای سمپل هاش حجمشم بالاست ولی اینا با این حجم چطور صدای با کیفیت دارن؟

3. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,899 / 8
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خب تفاوت اصلیِ این دو تکنولوژی توی همینه دیگه. اینها "بانک صدا" ندارن (مثل امنیسفر و Keyscape و لایبرری های Kontakt نیست). چون با برنامه نویسی صدای خروجی "شبیه سازی" میشه. این ظاهراً کار سختیه، برای همین این پلاگینها قبلاً صدای خوبی نداشتند. ولی الآن خوب صدا میدند. اون نمونه های MP3 رو دانلود و گوش کنی متوجه میشی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • مفید مفید x 1
  4. kavir_0361

kavir_0361 عضو سایت

امتیازات:
    +116 / 5
    نرم افزار:
    ableton, sonar
    نصب کردم جدن چه کیفیتی داره.:thumbsup:

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +594 / 6
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, StudioOne
    عرض ادب و احترام.
    از استاد فرهود خیلی ممنون بابت این مقایسه.
    البته نظر شخصی من اینه که واقعا هزینه کردن برای ارتقا سیستم که بشه با سمپل لایبرری ها کار کرد ارزشش رو داره.
    نمونه اش Keyscape .
    این لعنتی اعجوبه است...
    زمانی که توان خرید پیانوی گران قیمت نیست... چرا هزینه ای بابت ارتقا سیستم نکنیم و از صدای اون ساز به صورت خیلی خیلی ارزانتر(میشه گفت با توجه به کرک ها)خیلی خیلی ارزانتر از نسخه های ارجینال از نواختن و ساخت موسیقی لذت نبریم؟

6. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,899 / 8
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    این Keyscape سی و شش تا سازه که فقط سه تاشون پیانو هست، مابقی همشون الکتریک پیانو و انواع Keyهای دیگه هستند. همین سه تا پیانو رو هم اومده رنگ آمیزی های مختلفی ازش گرفته و روی اونها اسامی جدا گذاشته. البته که لایبرری ارزشمندیه، ولی اگر فقط دنبال پیانوی خوب بگردیم، لایبرری پیانو بهتر از Keyscape خیلی داریم. ارزش Keyscape به گرد هم آوردن Keyهای متنوع از برندهای شاخص و ماندگار تاریخ نیم قرن اخیر هست در یک پَک، نه بهترین بودن.

من با ارتقا سیستم مشکلی ندارم. مشکل من با تکنولوژیِ "سمپل لایبرری" هم صرفاً به داشتن حجم بالا و یا سرعت لود و پراسس و این چیزها ختم نمیشه. یک فاکتور بسیار مهم هست که از این بُعد، سمپل لایبرری ها، با تمام Real Source بودنشون هرگز به پای مدلینگ نمیرسن: مشکل سیگنال به نویز در سمپلینگ. در مدلینگ چیزی بنام مشکل سیگنال به نویز وجود نداره.

داستان از این قراره: لایبرری ها با میکروفون "ریکورد" میشن از روی سازها. در بهترین شرایط ریکورد هم فاکتور "سیگنال به نویز" وجود داره. یعنی این که به فرض از 100% سیگنالِ ریکورد شده، 2% اون نویز، و 98 درصدش صدای ساز هست (مثلاً). البته که موقع نواختنِ مثلاً لایبرریِ پیانو، اون 2% شنیده نمیشه، ولی در اجرای پولی فونیک شنیده میشه. یعنی وقتی همون لایبرریِ پیانو رو بصورت خوشه ای یا گلیساندی مینوازی و پدال هم در حال فشار دادن هست، اون 2% نویزِ هریک از نُت های متولیِ نواخته شده جمع میشن و نسبتِ 2 به 98 تغییر میکنه. مثلاً میشه 30 به 70، و نویز خودشو کاملاً نشون میده. این چیزیه که نه در مدلینگ وجود داره و نه در طبیعت شنوایی انسان بطور مستقیم از یک ساز. برای همین من شدیداً منتظرم تا سایر سازها هم مدلینگشون بهتر بشه و از دست این لایبرری ها خلاص بشم!:dead-95:

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
    • آموزنده آموزنده x 1
  7. kavir_0361

kavir_0361 عضو سایت

امتیازات:
    +116 / 5
    نرم افزار:
    ableton, sonar
    فرهود این مجموعه ام از همون تکنولوژی شبیه سازی استفاده کرده؟
    کیفیتش به نظر اندازه پیانو نیست.
    نظرت چیه

Audio modeling swam engin

8. Farhood

Farhood Capo del clan

شغل :
    امتیازات:
    +7,899 / 8
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دقیقاً همینطوره. این کمپانی هم روی مدلینگ سازها کار میکنه.
    Swam فعلاً پیانو نزده، ولی یکسری سازهای بادی چوبی و آرشه ای از تولیداتش هست که من همه رو امتحان کردم. سازهای آرشه ایِ Swam بهتر از سابق شدند ولی هنوز خیلی فاصه هست تا به رنگ صدای واقعی برسه. گرچه شاید این انتظار زیادی باشه، چون شبیه سازی سازهای آرشه ای سخته و مثل پیانو نیست. حتی در سمپل لایبرری ها هم پیدا کردن یک پک مثلاً ویولن با قابلیتهای ساز واقعی سخته. در بین آرشه ای های این برند، از نظر من پیزیکاتوی Double Bass کاملآً قابل استفاده است.

در بین بادی چوبی های Swam، ساکسفون و کلارینت هم خوبه و فلوت اون اصلاً خوب نیست! Bass Clarinet از این برند از نظر من خوب و قابل استفاده است.

یک موزیسین عرب اومده از ویولن Swam استفاده کرده و فیگورهای خاص خودشون رو کاملاً بازسازی کرده و در یوتیوب قرار داده که توجه خیلی ها رو جلب کرده. ولی اونچه که در اون ویدئو ویولن رو واقعی جلوه داده، رنگ صدا و قابلیتهای این پلاگین نیست. بلکه بازسازی دقیق فیگورهای ویولن به سبک عربی هست. این ویدئو رو در این لینک میتونی ببینی و بشنوی:

• موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
بارگذاری...