مقایسه دو نرم افزار audition و sony sound forge

شروع موضوع توسط masoud taghavi ‏14/11/14 در انجمن نرم افزارهای ضبط و ویرایش صدا

تاپیک مقایسه دو نرم افزار audition و sony sound forge تالار نرم افزارهای ضبط و ویرایش صدا در persian-music.org.

1. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام خدمت اساتید محترم و دوستان عزیز
    من از audition استفاده میکنم و الان قصد دارم از sound forge استفاده کنم دوستانی که از این نرم افزار و قابلیتهای اون اطلاع دارن نظراتشون رو بیان کنند
    با تشکر از همه شما

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. michealwiper

michealwiper عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    soundforge, studio_one
    دوست عزیز من با ورژن 9 دارم کار میکنم و بهت میگم که قابلیتهای بسیار بالایی داره

از افکت گزاریهای بسیار زیادش گرفته تا قابلیتهای میکس کردنش

برای ضبط صدا هم نرم افزار بسیار خوبی هستش و امیدوارم با حوصله کردن برای کار با این نرم افزار بتونی به اون چیزی که من الان گفتم برسی

لطفا بعد اینکه با این نرم افزار کار کردی نظرت رو بهم بگو

مرسی

3. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    از نظر همسانی با کارت صداها و نیز سایر سخت افزار های چطوره؟
    مناسبترین کارت صدا واسش کدومه؟
    کاراییش در استفاده از وی اس تی ها چطوره؟

4. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,203 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    مسعود جان این دو نرم افزار کاربردهاشون با هم متفاوته.
    گرچه هر دوی اونها امکانات ادیت و افکت دارند، ولی هر کدوم برای یه استفاده مجزا طراحی شدند. Audition یک DAW هست، درحالی که Sound Forge یک نرم افزار "ادیت" هست که میتونی باهاش ریکورد هم بگیری و افکت اِعمال کنی. Sound Forge کار DAW رو نمیتونه برات انجام بده. یعنی کار میکس برات انجام نمیده، ولی در عین حال یک ادیتور بسیار حرفه ای هست. Audition هم یک DAW بسیار خوبیه ولی بزرگترین مشکلش اینه که Realtime نیست.
    من چون سالها با این دو کار مداوم انجام دادم به خودم اجازه دادم جواب بنویسم. وگرنه دوستان در مورد این دو نرم افزار اطلاعات تخصصی بهتری دارند.

آخرین ویرایش: ‏14/11/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  5. michealwiper

michealwiper عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    soundforge, studio_one
    فرهود عزیز منظورت ازینکه نمیتونه کاره میکس رو انجام بده دقیق چیه ؟
    درمورد قضیه realtime اون نرم افزارهم توضیح بده که چرا نمیشه؟
    مرسی

6. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    با تشکر خدمت استاد فرهود عزیز
    اول متوجه Realtime بودن نشدم(توضیح بیشتر بدید)
    دوم اینکه من این احساس رو در همین چند ساعتی که نرم افزار رونصب کردم شدم. به نظر شما میشه کار ریکورد و میکس رو با Audition انجام داد و با sound forge مستر کرد؟ فکر میکنم دقت sound forge بیشتر باشه!!!

7. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    سلام.
    مسعود جان من طبق تجربه ی کاری خودم بهتون همون adobe audition رو پیشنهاد میکنم.sound forge نرم افزار ادیت هست و کمی محدود.مگه اینکه شما حوصله ی این رو داشته باشید که ترکهاتون رو برای ادیت هر بار به sound forge بفرستید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,203 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    مسعود و michaelwiper عزیز،

Sound Forge کلاً "مالتی ترَک" نداره. مالتی ترک همون صفحه ی تشکیل شده از چندین لاین هست که فایلهای صوتی موجود در اون لاینها باهم در یک زمان Play میشن، و همونطور هم که شنیده میشن، اکسپورت میشن (میکس و گرفتن خروجی). مثل همین پیج که توی Audition میبینید:

مقایسه دو نرم افزار audition و sony sound forge-01.jpg

بنابر این Sound Forge امکان میکس نداره. ولی با این وجود در بین نرم افزارهای ادیت صدا میتونم بگم فنی ترین محسوب میشه. در Sound Forge دستورها و ستینگها عمدتاً به زبان فنی طراحی شده و افرادی که در الکترو اکوستیک تخصص دارند بهتر و علمی تر میتونن از امکاناتش اسفاده کنند. علت اینکه این نرم افزار، مالتی ترک طراحی نشده اینه که، ایده ی شرکت Sony این بوده که یک لابراتواری در اختیار یوزر هایی که با "صدا" کار میکنن، قرار داده باشه؛ نه صرفاً موسیقی (همونطور که از اسمش پیداست). مثلاً متخصصین شرکتهای تولید کننده ی ساند افکت، یکی از محبوب ترین نرم افزارهاشون همین Sound Forge هست. البته نه اینکه بدرد کار موسیقی نخوره. کافیه کار شما ادیت و ویرایش یک "تک فایل" باشه (نه چند فایل موازی)، بهترین سرویس رو به شما میده. برای این نرم افزار امکان معرفی VSTfx وجود داره. یعنی شما مثلاً با نصب پلاگینهای ایزوتوپ، F-a-b-Filter، ویوز و . . . و معرفی اونها به نرم افزار، براحتی میتونید از اون پلاگینها استفاده کنید. این نرم افزار حتی امکاناتی داره که شاید بندرت بتونی در نرم افزارهای دیگه ببینی. مثلاً CD Offset امکان بسیار مهمیه که من فقط توی این نرم افزار دیدم.

بله میتونی مسعود جان، در مسترینگ چون روی "یک فایل" قراره کار انجام بشه، پس قطعاً میتونی با استفاده از پلاگینهای مناسب در محیط Sound Forge کار مستر انجام بدی. ولی دقت در مسترینگ کلاً ارتباطی به نرم افزار نداره. در درجه اول به خود فردی که مستر میکنه داره، در درجه دوم به پلاگینهایی ارتباط داره که برای مستر کردن میخوای ازشون استفاده کنی.

Audition یک DAW هست (Digital Audio Workstation). نرم افزارهای DAW همشون پِیج مالتی ترک دارن (یعنی باید داشته باشن) که Audition هم داره. Realtime نیست یعنی این که مثلاً نوازنده ی شما وقتی داره پارت رو میزنه و شما هم میخوای درحال ریکورد، درجا بهش افکت بدی و با افکت بشنوی، این کار رو نمیتونه ساپورت کنه. برای اِعمال افکت نیاز به پراسس و در نتیجه "زمان" داره. این نوع نرم افزار ها نمیتونند استفاده از VSTi ها رو هم ساپورت کنند. (پلاگینهایی مثل سینتی سایزرها و سمپل پلیرهای مهمی مثل کانتکت). به زبان دیگه، شما نمیتونی در محیط این نرم افزار نوازندگی کنی. اما Audition با طراحی بسیار راحت و یوزر اینترفیس راه دست بهترین DAW برای ساخت موزیکی هست که کلاً با ساز زنده میخواد اجرا و ریکورد بشه.

من پیش از زمانی که به Cubase کوچ کنم، از FL برای استفاده از VSTi ها استفاده میکردم؛ بعد کلیپ ها رو جداجدا اکسپورت Wave میگرفتم میآوردم توی Audition میکس میکردم! کیفیت کار به هیچ وجه پایین نمی اومد، فقط پروسه ی کار طول میداد و زمان زیادی صرف میکرد.

آخرین ویرایش: ‏14/11/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  9. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    بسیار بسیار عذر خواهی می کنم از بابت غیبتم .
    و همچنین بسیار بسیار از استاد فرهود عزیزم تشکر میکنم.
    اما استاد مگه اف ال نمی تونست میکس کارتون رو انجام بده؟؟؟ البته ابزار های اف ال مثل Cubase به راحتی در دسترس نیست.
    البته من هم آشنایی چندانی با اف ال ندارم.

10. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,203 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خواهش میکنم مسعود جان،
    البته که FL میتونست جواب میکس رو بده. FL از برنامه هاییه که میکسر خیلی کارآمدی داره. اتفاقاً بخاطر Realtime بودن FL، پریویوی بهتری از افکتها میتونی داشته باشی؛ ولی برای من کاربری میکسر Audition راحت تر بود. توی پیج مالتی ترک Audition همه ابزارها و دستورات دم دست تره، ولی حس میکنم کاربری FL کمی پیچیده تر و تو در تو باشه. نمیدونم شاید برای من اینطور بود.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  11. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    من هم با نظر شما موافقم.خصوصا اف ال 11 که دیگه زیادی ابزارها رو در زیر لایه ها خلاصه کرده ....
    تصمیم دارم روی sound forge یه بررسی بیشتری داشته باشم واسه Edit مداحی ها و سایر کارای تک فایل .
    برای همه کسانی که در این عرصه تلاش میکنند و نیز زحمت کشان این سایت آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

12. masoud taghavi

masoud taghavi عضو سایت

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    در ابتدا باید بگم اصطلاح Real time بودن رو در عمل می دونستم ولی اصطلاحش رو بلد نبودم.
    دوم این که از نظر ساختار میشه گفت خیلی فنی ایتم ها رو عنوان کرده.
    سوم اینکه از معایب بزرگش مولتی تراک نبودنشه .
    چهارم همون Real time نبودنشه البته audition هم موقع ضبط در حالت track میشه گفتReal نیست(البته اگه اشتباه نگفته باشم.وگرنه استاد فرهود عزیز توضیح بدن)
    پنجم اینکه موقعی که من چیزی مبتنی بر channel mixer رو درش ندیدم یا اگه هم باشه به کارایی audition نیست که بشه پلاریته فاز سیگنال رو تنظیم کرد
    موارد زیاده و تا همینجا فکر کنم کافیه البته البته البته محاسن زیادی در جای خودش داره.

بارگذاری...