مقایسه آهنگ خام با اهنگ تمام شده و سیقل خورده

شروع موضوع توسط moharo ‏12/10/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک مقایسه آهنگ خام با اهنگ تمام شده و سیقل خورده تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. moharo

moharo عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خدمت دوستان و اساتید محترم سایت سلام و عرض ادب دارم
    این تاپیک را باز کردم تا مقایسه دو یا سه مرحله اصلی ساخت یک آهنگ : تم اهنگ + افکت و یا اگه کارهای دیگه ایی هست (که الان اصطلاحاتش در نظرم نیست) که برای تکمیل یک اهنگ روش انجام میدهند را به ما بشناسونید .
    مثلا خواهش میکنم اگه ممکنه یک قطعه اهنگ بدونه افکت بگزارید بعد همون را افکت شده بگزارید . نیازی هم نیست حتما اهنگ مشهوری باشه همین که ما فرق اهنگ افکت دار را متوجه بشیم یعنی در اصل - افکت - را درک کنیم درون یک اهنگ کافی هست .
    یا مثلا یک قطعه اهنگی که - مسترینگ - نشده باشه بعد همون اهنگ عمل مسترینگ روش انجام شده باشه را بگزارید .
    زحمتتون میشه ولی عرض کردم حتی یک اهنگه کوتاه هم باشه , شما عزیزانی که دیگه با برنامه ها مثل اف ال یا کیوبیس یا ... مهارت پیدا کردین بسازین که ما فرق عملیاتی که روش میشه را متوجه بشیم.
    از اساتید مثل : Omid-Mohebbi - Nima Golestan - light - Masoud-Ahmadi-ECHO- Porya-Behrouz Paygan-saied2009 و... بقیه اساتید ببخشید اسم ها زیاد بود که بخوام همه را بیارم :smile (81):. با احترام به تک تک اعضا . تقاضا دارم مثل همیشه ما را از آموزشهاتون بی بهره نگزارین .
    با سپاس بی نهایت از همه شما عزیزان
    ارادتمند محمد

2. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    بفرما این برای قسمت اولی که گفتی

یه ملودی ویولن بدونه افکت و افکت دار!

می شه تو یه نرم افزار که فرکانس ها رو نشون میده تفاوت ظاهری شونو هم حس کنی که دومی حجیم تر و قوی تر شده

دانلود بدونه افکت

دانلود افکت دار

3. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    با سلام
    همونطور که آقا سعید فرمودن و بارها در این رابطه بحث شده ، میکس و مسترینگ پروسه ای مهم به حساب میاد که کاملاً علمی هست و تجربه هم در کنار دانش میتونه باعث پیشرفت در این زمینه بشه.
    میکس و مسترینگ یکی از شاخه های موزیک پروداکشن هست و بحث مفصلی داره ، در کشورهایی که موسیقی رو حرفه ای کار می کنند این اعمال متخصصان خاص خودشو داره ، یعنی خیلی وقتا میشه که موزیسین کارش تنها تنظیم موسیقی هست و میکس و مستر رو به یک متخخص صوت میسپره.
    طبق اون نمونه صدایی که آقا سعید گذاشتن به اهمیت و تاثیر میکس (ومسترینگ) پی خواهید برد.
    شما با میکس صحیح و مناسب میتونید صدا رو به پختگی برسونید و اون رو جذاب و شنیدنی تر کنید.
    میشه یه سازبندی ساده و خلوت رو با میکس صحیح شنیدنی کرد ، طوری که هیچکس حس نکنه موزیک خالی هست.
    حتی وضوح و کیفیت موزیک و میزان ولوم رو با میکس درست مشخص خواهید کرد.
    گاهی اوقات میشه که شما با میکس جنس صدا رو هم تغییر خواهید داد و یک صدای جدید خلق می کنید.
    در کل اگر میکس رو علمی و مناسب انجام بدید همه چیز مطلوب میشه...
    عمل مسترینگ هم جهت مچ شدن تمام اجزای موزیک انجام میشه - طوری که قبل از مستر حس می کنید که همه ی اجزای موزیکتون از هم جداست و یا فرکانس ها تداخل دارن و...اما اگه درست میکس کنی هیچ کدوم از مشکلات بالا وجود نخواهد داشت و در کل یک میکس درست به مستر احتیاجی نخواهد داشت.
    هر نوع موزیک و هر ساز هم سبک میکس خاص خودش رو می طلبه.
    حتی هر ساز در سبک های مختلف یک نوع میکس خاص دارن.
    بعنوان مثال درام کیتهای سبک راک با درام کیتهای سبک پاپ ، هرکدوم یه میکس خاص خودشون رو میخوان.
    پس فراموش نکن که اگر خوب میکس کنی کارت زیبا تر خواهد شد و در کنار اون میکس خوب ، یک پلاگین مسترینگ میتونه کاری حرفه ای در بیاره.
    و طبق نقل قول استاد محبی از دوستشون : درست میکس کن ، مستر معجزه نمی کنه.

4. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    جناب احمدی تمام توضیحات لازم رو دادند
    براتون یک فایل فرستادم که گوش کردنش میتونه بهتون کمک کنه
    یکی از پروژه های خودم هست

5. moharo

moharo عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام سعید جان خیلی ممنون بسیار زیبا و راحت کار - افکت - را درک کردم .
    سوال دیگه اینکه ایا در نرم افزارهای (DAW) هر صدا یا ساز - پلاگینهای افکت - مخصوص خودشو داره ؟ یا باز هم بستگی داره و میشه با یک پلاگین چند صدای سازهای مختلف را باهاش افکت کرد ؟

خدمت آقا Masoud-Ahmadi سلام و تشکر دارم بسیار آموزنده و مفید بود . آقا سعید برای درک بهتر من از میکس آیا امکانش هست قطعه ایی از اهنگ میکس نشده و میگس شده بگزارید بی زحمت.

سلام خدمته hrm عزیز و ممنونم . اول عرض کنم کارتون بسیار زیبا بود هر دوتاش . آیا اولی افکت شده بود ؟
    منظورم اینه که اولی افکت شده بود و دومی شده بود اهنگی که هم افکت شده بود هم میکس. آیا درست میگم ؟

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏12/10/10
  6. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    ببینید بهتره ابتدا بیایین و افکت ها ، پلاگین ها و کارشون رو بیشتر و بهتر بشناسید ، افکتها فرقی نمی کنند و هر افکتی میتونه روی هر سازی گذاشته بشه.
    هر افکت یک کارایی داره که اگر روی صدایی اعمال بشه ، اون صدا رنگ و تاثیر اون افکت رو به خودش میگیره.
    بعنوان مثال افکت ریورب ایجاد طنین رو انجام میده - شما اگر به گیتارتون ریورب بدین ، صدای گیتار دارای حالت طنین اندازی خواهد شد و یا افکت دیلی صدا رو با تاخیر اجرا میکنه که اگر به صدایی دیلی بدین اون صدا با تاخیر پخش میشه.
    این ها همه ثابت هستند اما در هر سبکی و در هر فضایی استفاده از اونها متفاوته - ببینید مثلاً شما در جایی باید دیلی رو زیاد کنید ، اما در جای دیگه یک دیلی خیلی کم و لطیف کفایت میکنه.
    در جایی ریورب باید به گوش برسه اما در جای دیگه کافیه ریورب کمی حس بشه.
    متوجه منظورم میشید ؟
    افکت ها ثابت هستند فقط نحوه ی اعمال اونها فرق میکنه.
    اما مثلاً این رو هم در نظر داشته باشید که سازی مثل گیتار الکتریک برای زیباتر شدن صداش احتیاج به افکت مخصوص داره که زیاد وارد اون بحث نمی شم.

7. moharo

moharo عضو سایت

امتیازات:
    +14 / 0 / -0
    نرم افزار:

آقا مسعود باور نمیکنید چقدر این مطلبی که فرمودید برای من آموزنده بود و باعث درک بهتری از تاثیر انواع پلاگینهای افکت روی انواع صداها داشته باشم .

و دیگه اینکه فهمیدم کار افکت و میکس موسیقی کار بسیار سختی هست و تجربه بسیار زیادی میخواد و مستلزم تمرین بسیار زیاد هست تا گوش کاملا آشنا بشه با تاثیرات افکت روی صدا ها و یا میدی که میسازی .
    ممکنه از تجربیاتتون بگید برای آشناتر شدنه هرچه بیشتر با این افکتها و صدا ها چه تمرینی را پیشنهاد میکنید ؟

8. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    ابتدا باید بگم خیلی خوشحالم که مطالبی که در سایت ذکر شد باعث افزوده شدن به اطلاعاتتون شده.

با فایلی که دوست گلم حمیدرضا (HRM) (وهمینطور آقا سعید) قرار دادن شما باید به تاثیر میکس پی برده باشین و اینکه افکت ها و میکس صحیح و به جا چقدر میتونه در زیبایی و جذابیت اثرتون تاثیر بزاره.

اما اینکه میکسینگ و مسترینگ یک کار تخصصی هست کاملاً درسته و احتیاج داره به تمرین و تجربه ی زیاد و کسب علم و مهارت.اما مطمئن باشید که اصلاً سخت نیست و اگر برای یادگیری اشتیاق داشته باشید با کار و تمرین متداوم به سادگی اینکار رو یاد میگیرید اما راه رو اصولی طی کنید.
    اصلاً یادگیری این مبحث رو به کار سخت و دشوار تبدیل نکنید.
    ببینید ، من خودم هنوز در حدی نیستم که بخوام به شما تمرین بدم - اساتیدی در سایت هستند که میتونن خیلی بهتر و دقیقتر و مسلماً درست تر از من راهنماییتون کنند اما به نظر من برای یادگیری و درک صحیح پروسه ی میکس و مستر بهتره در نرم افزارتون از افکت های مختلف روی صداها استفاده کنید تا خودتون کاربرد و تاثیر هرکدوم رو درک کنید.
    ضمناً برای اینکه اطلاعاتتون درباره ی میکس و مستر علمی باشه شما رو به کتب و مقالات زبان اصلی این مباحث ارجاع میدم و البته مجموعه ی عظیم audio master که کاری از کمپانی Steinberg هست میتونه راهنمای خوبی باشه و همینطور اگه سوالی بود با مراجعه به اساتید با تجربه که این مفاهیم رو واقعاً آموختند ، اون رو برطرف کنید و در نهایت این سایت و کاربرای خوبش میتونه راه رو براتون هموار کنه - همونطور که خود بنده مطالب بسیار زیاد و ارزشمندی رو از دوستان یاد گرفتم.
    موفق باشید

9. saied2009

saied2009 عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase
    سلام دوباره:

یه سری به تاپیک ها بزن و اگه میتونی دو روزی یکبار تا دو هفته مرورش کن و هر بار تمرین روی یه پروژه

شما میتونی با این سه تا تاپیک خیلی چیزا رو یاد بگیری ولی هر کدوم رو به ترتیب:

1.اموزش کلی برای میکس
    2.اموزش تئوری میکس
    3.اموزش مسترینگ

به نظ من این کاری که گفتم رو بکنی 60 درصد از کارو یاد گرفتی

بارگذاری...