آخرین ارسال‌ها

مفید ترین روش برای نت خوانی آسان

20/1/16
227
35
تبریز
با سلام .
برای درک آسان متن قطعه و روان خوانی قطعه هنگام اجرا با ساز یا مثلا تجزیه قطعه اگر پیشنهاد و روش مفیدی هست راهنمایی کنین.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,497
53
.
"متن قطعه"؟ "روان خوانی قطعه"؟ منظورت ووکال یا خوندن آواز هست؟

20/1/16
227
35
تبریز
"متن قطعه"؟ "روان خوانی قطعه"؟ منظورت ووکال یا خوندن آواز هست؟
سلام جناب فرهود.خیر . منظورم وقتی می خوام یک قطعه رو اجرا کنم (کیبورد) با وجود اینکه خطوط حامل رو کامل میدونم ولی باز مکث دارم در اجرا و هی باید برگردم اول میزان و ... یا بعد یه مدت تمرین دیگه اون آمادگی رو که مثلا روی نرم افزار موبایل هنگام تمرین نت خوانی داشتم ندارم.منظورم هم برای اجرا بود و هم اینکه وقتی به نت یک قطعه نگاه میکنم با سرعت پایینی متوجه میشم.
میخواستم اینوبفهمم که آیا مشکل در کم بودن تمرینات ساز هست یا چی ؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,497
53
.
خب پس منظور شما نُت خوانی بوده اگه درست فهمیده باشم. صحبت از "متن" کردی من فکر کردم شعری تکستی چیزی میخوای بخونی.
کُندی در نُت خوانی مربوط به اوایل دوران تمرین و آموزش هست. بعدها کم کم سرعت میره بالاتر. ولی مشکل شما فقط این نیست. مشکل اصلی شما دوتاست: 1- سن بالا 2- خودآموز کار کردن. این دو مورد مانع بزرگی محسوب میشن. کسی که نُت خوانی رو در سن 12 سالگی شروع میکنه (مثلاً) فقط یکی دو ماه اوایل کار این کُندی رو داره و زودتر این مرحله رو پشت سر میذاره و دیگه کم کم میتونه سریع بخونه و بنوازه. ولی در سنین بالا پشت سر گذاشتن این مرحله دیگه به این سرعت نیست، طول میکشه. مخصوصاً بالای 30 سالگی.

20/1/16
227
35
تبریز
1- سن بالا 2- خودآموز کار کردن
باید بگم هم بله هم نه .سن که بله بالای سی سال هستم ولی خود آموزش رو چون قبلا گفتین دیگه خود سر نیستم . منتهی تاز مانی که زمان کلاسم برسه (هفته ای یک روز) نمیتونم بیکار بشینم و میخوام تمرین زیاد کنم و چون فعلا در حال گذراندن کلاس های هارمونی و آهنگسازی هستم نمیخوام هم پیانو برم هم این.برای همین خواستم یه تکونی بدم.
البته صحبت شما رو مبنی بر تلاش و ... که ما ها خیلی بکار میبریم و امید داشتن رو قبلا مواجه شدم ولی سعی خودمو میکنم.
پس با این حساب تا کلاسهای پیانو شروع بشن همین آش و همین کاسه ست.

البته اینم بگم که کاملا نابلد نیستم و حدود سه چهار ماهی میشه شروع به نواختن از چرنی و قطعات ساده هستم .

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,497
53
.
کلاس های هارمونی، معمولآً با نواختن پیانو همراهه. یعنی تمرینات هارمونی که داده میشه، حلّ اون تمرینات رو سر کلاس با پیانو باید نشون بدی. حالا نمیدونم اونها چطوری بدون ساز کار میکنن با شما.

20/1/16
227
35
تبریز
حالا نمیدونم اونها چطوری بدون ساز کار میکنن با شما.
شرمنده اشتباه از من هست که ناقص گفتم.خاطرتون باشه هفته پیش طی یک سوال گفتم که در حال گذراندن آموزش در قسمت فواصل هستیم . منظورم از گفتن آهنگسازی و هارمونی در بالا جمع بندی کلی بود (که باید کاملتر می گفتم) بنده هم عجله ام برای اینه که سر کلاس هارمونی که رسیدیم زیاد لنگ نزنم.چون اونها هم گفتند که هارمونی با حل مسایل و اجرا و ... همراهه و استادی که قراره هارمونی بگه همزمان کلاس پیانن هم داره.فعلا اون قسمت نرسیدیم.الان در حال گذراندن فواصل و بعد آکورد شناسی و آکورد سازی و بعد ساز شناسی و هارمونی. """نکین که برام دیره ها""":wink:

kavir_0361

عضو سایت
13/12/11
253
تهران
نه بابا دیر نیست
منم دیر شروع کردم یه ماهی رفتم کلاس استادم همش مسخره ام میکرد که الان میای کلاس مثلا 40 سالگی اهنگساز بشی دلت خوشه
منم دیگه نرفتم پیشش
اون الان هنو داره برا یه مشت بچه اهنگای خال میسازه
منم موسیقی متن فیلم میسازم

20/1/16
227
35
تبریز

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,497
53
.
من چه تکلیفی بدم از اینجا؟! ما شما و کارِت رو در حد جملاتی که در این فروم نوشتید میشناسیم و این کافی نیست. معلم حضوی از نزدیک همه چیز رو میسنجه و نسبت به اون تکلیف میده و راهنمایی میکنه. عجله نکن. شما که تا این سن صبر کردی!

kavir_0361

عضو سایت
13/12/11
253
تهران
بعضی چیزا واقعیته باید پذیرفت مثلا توی سن بالا شروع کردن ادم دیگه نوازنده نمیشه باید بپذیریم
ولی در حد اینکه اهنگای خودتو بتونی بزنی کافیه
بیشتر وقتتو بذار رو اهنگسازی
سعی نکن همه چیو یاد بگیری چون نمیشه
یه راه رو بگیر برو جلو. مثلا موسیقی پاپ میخوای کار کنی یا جز بلوز یا هر چی فقط چیزای مربوط به همونو روش تمرکز کن

20/1/16
227
35
تبریز
بیشتر وقتتو بذار رو اهنگسازی
تصمصم بنده هم روی همینه . و نمیخوام نوازنده پیانو بشم و برم رو استیج و ....
کلیت نگاه من در حد همون قطعاتی بود که از موسیقی های مورد علاقه م یادداشت برداری می کنم و کاملا قانع شدم . به گمونم با بالا رفتن سطع دانشم در تئوری و هارمونی این مهم حل بشه.
این مسعله سن هم که دیگه ...:bored-20::bored-20::bored-20:

اسب بود میدون هم بود منتهی سوار نبود شده مسعله ما.

از همتون ممنون.چشم .بقول جناب فرهود این همه صبر کردیم اینم روش...:smile::smile::smile:

19/8/18
149
19
mashhad
نه بابا دیر نیست
منم دیر شروع کردم یه ماهی رفتم کلاس استادم همش مسخره ام میکرد که الان میای کلاس مثلا 40 سالگی اهنگساز بشی دلت خوشه
منم دیگه نرفتم پیشش
اون الان هنو داره برا یه مشت بچه اهنگای خال میسازه
منم موسیقی متن فیلم میسازم
سلام.داداش اون بنده خدا که مسخرت میکرده آدم کوته فکری بوده.معمولا آدمایی که خودشون تنبل هستن و بزور به یه چیز متوسط رسیدن آیه یاس میخونن.بنظرم سن معیار هست که بگیم سن کمتر نتیجه بهتر اما ملاک نیست.بنظر من آدمیزاد هرچیزی ازش بر میاد.خود من اگه کاری رو بخوام انجام بدم تموم دنیا هم آیه یاس بخونن انجام میدم.نه اینکه سعی کنم انجام بدم خیر.(انجام میــدم).از رو نمیرم هیچوقت.نمونش دوران هنرستان 4تا تجدید آوردم.بنددرس نبودم فقط برنامه نویسی میکردم.بزور لیسانس الکترونیک گرفتم(هرچندتو برنامه نویسی تو دانشگاه استادام ازم مشورت میگرفتن).اما تو درس خنگ تمام بودم.ریاضی مهندسی 4 ترم افتادم+3ترم مشروطی:smuggrin-61::smuggrin-61: کارشناسی ناپیوستم 6ترم طول کشید:smuggrin-61::smuggrin-61:
فقط دستگاه الکترونیکی طراحی میکردم. تصمیم به کنکور اهنگسازی گرفتم.همه خندیدن بیشتر مصمم شدم.فقط وقتی رتبه کنکورم 24 شد قیافه دوستان دیدنی بود.به همه ثابت شد اگه بخوام کاری رو بکنم میکنم:thumbsup:

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,202
منظورم وقتی می خوام یک قطعه رو اجرا کنم (کیبورد) با وجود اینکه خطوط حامل رو کامل میدونم ولی باز مکث دارم در اجرا و هی باید برگردم اول میزان
برای اینکه توئ نوت خونی بهتر باشی‌ باید تمرین مربوط به خودش رو بکنی‌. اگه ریتم و نت رو یاد گرفتی‌، بهترین کتاب‌ها برای شروع کتاب‌های ۴ صدایی کلیسایی هستن. با تمپو پایین هر روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فقط اوه هارو تمرین کن تا یک مدت. بد میتونی‌ با هارمونی‌های سختتر تمرین کنی‌. من با این‌ها شروع کردم

بعضی چیزا واقعیته باید پذیرفت مثلا توی سن بالا شروع کردن ادم دیگه نوازنده نمیشه باید بپذیریم
البته این چیزی که شما میگید در مورد همه صدق نمیکنه! مثلاً من تا حالا یک جلسه کلاس نرفتم، نه برای پیانو نه تئوری! کتاب های بیر یا هانون هم مطالعه نکردم! به نظرم همه چیز به خود طرف بستگی داره..

20/1/16
227
35
تبریز
دیر شروع کردن گاها بستگی به شرایط محیطی و اجتماعی ماها بر میگرده.شاید شرایط خانوادگی شاید شرایط مالی و خیلی دلایل دیگر.مثلا بنده برای تهیه یه کیبورد که شاید خیلی از شماها براحتی بدست اوردین خیلی سختی کشیدم.یا مثلا مثل بنده در شهر محل سکونتم داشتن یک مشاوره در تهیه میدی کنترلر که در شهر فقط یه مدل اونم کرگ بود اذیت نشدین.ولی در هر حال دیر شروع کردن بهتر از هرگز شروع کردن هست . تا جایی که میتونم تلاش میکنم و امیدوارم مثل الان مشاوران و همراهان خوب همیشه در صحنه باشید.

بنده برای تهیه یه کیبورد که شاید خیلی از شماها براحتی بدست اوردین خیلی سختی کشیدم.
فکر نکن در این راه تنهایی! من هم دو سال تمام حقوق ماهانه سربازی رو جمع کردم تا تونستم یه پیانو دیجیتال معمولی بخرم.. الآنم توانایی رفتن به کلاس رو ندارم، ولی این مسائل خیلی کوچکتر از اون هستن که بتونن من رو ناامید کنند! به عنوان یک قاعده کسی که سختی نبینه به جایی نمیرسه..

kavir_0361

عضو سایت
13/12/11
253
تهران
تقریبا همه ما مشکل مالی داریم دیگه. وگرنه کی بدش میاد بره از بهترین اساتید استفاده کنه راهی که با استاد میشه خیلی راحت تر رفت چون مشکل مالی داریم مجبوریم خودمون با آزمون و خطا بریم و چند سال طول میکشه.
ماها خیلی هنر کنیم بتونیم از همه خرجای زندگیمون که اونام نیازهای اولیه مون هست مث خوراک و پوشاک بزنیم تا حداقل بتونیم یه ساز بگیریم دیگه چیزی نمیمونه که بتونیم بریم یه استاد بگیریم.

16/1/16
128
29
تقریبا همه ما مشکل مالی داریم دیگه. وگرنه کی بدش میاد بره از بهترین اساتید استفاده کنه راهی که با استاد میشه خیلی راحت تر رفت چون مشکل مالی داریم مجبوریم خودمون با آزمون و خطا بریم و چند سال طول میکشه.
ماها خیلی هنر کنیم بتونیم از همه خرجای زندگیمون که اونام نیازهای اولیه مون هست مث خوراک و پوشاک بزنیم تا حداقل بتونیم یه ساز بگیریم دیگه چیزی نمیمونه که بتونیم بریم یه استاد بگیریم.
حرفت حرف دلم منم هست دقیقا.

دوست عزیز شما یه برنامه هست تو گوشیا اسمش music tutor یا همون Sight Reading هست که میتونه باهاش تمرین کنی خیلی برنامه خوبیه.
و کتاب بیر برای تمرین نت خوانی هست.
این همه کتابو برنامه و همه چیز فقط یه کلید داره اونم تمرین کردنه. من به شما قول میدم شما اگه روزی 4 5 ساعت مداوم تمرین کنید یک ماه بعد عین آب خوردن نت میخونید. صبر نکن دوست عزیز فقط ادامه بده و به هیچ چیز دگ فکر نکن.فقط اون کلاسارو برو و فقط با اونا و حول اونا تمرین کن.
از این شاخه به اون شاخه پریدن ادمو گیج میکنه اخرشم به هیچجا دستت بند نمیاد.

بالا