آخرین ارسال‌ها

معکوس فاصله

ویلیام نیری

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
4/2/13
502
تهران -کرج
درود دوستان عزیز...
سه تا سوال داشتم؛ اول اینکه فاصله ای که استاد به نژاد فرمودن("می بمل" تا "سی" میشه پنجم افزوده)، اگه به جای "می بمل" بگیم "ر دیز"، باز هم فاصله، پنجم افزوده میشه؟
دوم اینکه فاصله چهارم درست نسبت به نت "دو" میشه "فا" (اگه به سمت صدای زیر تر بریم)، حالا اگه به سمت صدای بم تر بریم فاصله ی چهارم درست میشه "سل" ؟
و این که کاربرد معکوس فاصله چیه؟
ببخشید که سوالام زیاد شد. تشکر...
1-بله حتما فرق می کنه:ی بمل تا سی پنجم افزوده است اماردیز تا سی ششم کوچک.اینا خیلی با هم فرق دارن.ردیز و می بمل را هرگز به یک معنی نگیرید(در تئوری و هارمونی به ندرت پیش میاد که یک معنی بدهند)
2-همیشه برای محاسبه فاصله از بم به زیر می ریم.اگر دو تا سل پایین رونده رو حساب کنید که میشه همون سل تا دو یعنی چهارم درست
3-در هارمونی ،آکورد شناسی و محاسبه سریعتر فواصل

helalat007

عضو سایت
27/7/19
14
سلام دوستان، وقت بخیر،
چه ویژگی هایی داره معکوس کردن نت ملودی؟

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
55
61
درود دوستان عزیز...
سه تا سوال داشتم؛ اول اینکه فاصله ای که استاد به نژاد فرمودن("می بمل" تا "سی" میشه پنجم افزوده)، اگه به جای "می بمل" بگیم "ر دیز"، باز هم فاصله، پنجم افزوده میشه؟
دوم اینکه فاصله چهارم درست نسبت به نت "دو" میشه "فا" (اگه به سمت صدای زیر تر بریم)، حالا اگه به سمت صدای بم تر بریم فاصله ی چهارم درست میشه "سل" ؟
و این که کاربرد معکوس فاصله چیه؟
ببخشید که سوالام زیاد شد. تشکر...
عزیزان بحث فاصله مقدماتی داره که بدون مطرح کردنش یه راست دوستان رفتن سر معکوس فاصله ها .درست کاسته افزوده وغیره .در مورد سوال شما یاد گیری فاصله ها بسیار مهمه به خوصوص در ساخت اکورد و استفاده از حالت های مختلف اونها و همچنین در کنترپوان بسیار کاربردی است در نهایت وقتی روش بدست اوردن فاصله ها رو یاد گرفتی باید اونها رو مثل جدول ضرب حفظ کنی من قبلا کتاب بسیار مفید:تئوری بنیادی موسیقی پرویز منصوری رو معرفی کردم به دوستان تاکید می کنم حتما این کتاب رو مطالعه کنند

helalat007

عضو سایت
27/7/19
14
سلام دوست عزیز...
سوالتون یکم مبهمه کسی هم فکر کنم منظورتونو متوجه نشده و جوابی نداده...ممکنه دقیق تر بپرسین؟
سلام
وقت بخیر
معکوس کردن یک خط ملودی یا معکوس کردن یک میزان یا موتیف، چه دلیل یا لزومی داره؟

صفحه ما در اینستاگرام

بالا