معماری و استودیو (جلسه اول )

شروع موضوع توسط abbas qashqai ‏20/8/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک معماری و استودیو (جلسه اول ) تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    معماری و استودیو (جلسه اول )

{username}-{filename}

سلام!
    با کمک شما دوستان می خوام موضوع بسیار مهمی رو که کاملا در ایران فراموش شده آغاز کنم.

اساسی ترین اصلی که در اکثر استودیو های ایران به آن توجهی نشده طراحی آن است .

منظور از طراحی : طرحی پلان ، دکوراسیون ، رنگ ، نورپردازی و........
    ابعاد و اندازه های استاندارد فضاهای موجود در استودیو

یک استودیو خوب باید در درجه ی اول به صورتی طراحی شده باشه که دسترسی به تمام فضا ها به راحتی صورت بگیره

طراحی پلان :

کانسپت ( ایده اولیه ) .................................. جلسه بعدی در مورد طراحی پلان توضیح میدم

خوب تا اینجا می خواستم یه کم با موضوع آشنا بشین
    به نظرم میاد موضوع خوبی رو شروع کردم
    نظر شما چیه ؟ ببینم چقدر استقبال میشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. reza70

reza70 عضو سایت

امتیازات:
    +258 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    خيلي خوبه ..
    موضوع جالبي و شيريني بايد باشه ..
    به نظرم براي شروع بهتره كه اون اصطلاحات لازمه رو هم تعريف كنيد تا كساني كه مثل من تو اين زمينه اطلاعاتي آنچناني ندارن بيشتر آشنا بشيم .. بعدش سراغ همين تاپيك برين ..
    مرسي

3. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اولا خیلی خوشحالم که داره از این موضوع استقبال میشه
    دوست عزیزم ممنون از نظرتون - از این به بعد تمام اصطلاحاتو با معنی براتو ن مینویسم
    الان هم اگه میبینید کلمه ای براتون گنگه بگید حتما براتون معنی می کنم
    اگه یه مقدار نظرات بیشتر بشه من موضوع رو ادامه میدم منتظر باشید

4. محمد سعید صمدی

محمد سعید صمدی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    منم با رضاجان موافقم این بحثای در مورد ساخت استودیو همیشه پرطرفدار هستش و خوب استقبال میشه... امیدوارم ادامه بدین ،چون به شخصه خودم خیلی به اینجور اطلاعات دقیق نیاز دارم. اگه رفرنسی دارین هم لطفا قید کنین. با سپاس فراوان :smile (61):

5. DARIUSH86

DARIUSH86

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام...من موضوع پایان نامه ام کنسرواتوار هست ...تازه این فروم رو پیدا کردم...خیلی خوش حال میشم...استاندارن ها و نورپردازی...مبلمان ....رو یه توضیح بدبد..آیا مرجعی داره برم ببینم تو اینتر نت؟

6. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست خوبم شما اگه فقط استاندارها رو می خواین بدونین به کتاب نویفرت مراجعه کنید
    جلسات بعدی آموزش رو هم می تونید پیگیری بکنید

7. abbas qashqai

abbas qashqai عضو سایت

امتیازات:
    +111 / 0 / -0
    نرم افزار:
    معماری و استودیو (جلسه اول )-corner_plan_101.jpg

جلسه دوم :

طراحی پلان به پلان بالا نگاه کنید
    تعریف پلان : برشی است افقی از یک سوم حجم طراحی شده

میبینید شامل چنیدین فضای هست
    پلان بالا طراحی شد در یک فضای مستطیل . شامل studio a . studio b.control room . kitchen /vocal booth
    در پلان بالا ورودی اصلی از قسمت آشپزخانه هست که بایک در وارد قسمت اتاق کنترل میشیم و یک قسمت اتاق ضبط شماره a
    در قسمت اتاق کنترل هم یک ورودی برای اتاق ضبط شماره b و یک وررودی هم از از اتاق ضبط a به b تعبیه شده
    مشکل اساسی که در این پلان میشه گفت اینه که ورودی یک استویدو نباید از آشپز خانه باشه میتونست انوجا یک فضای انتظار باشه که شامل مقررات و مجوز های استودیو و فضایی باشه که بیشتر دعوت کنندگی رو نشون بده
    شما توی طراحی هاتون هیچ وقت اینگونه فضایی رو در ورودی طراحی نکنید منظورم آشپزخانه هست البته فضا اگه کوچیک باشه میتونید در کنار یک گوشه اونو طراحی کنید به طوری که وقتی مشتری داخلل میاد با اون فضا روبرو نشه بیشتر باید هنرهای خودتونو اونجا نشون بدید میتونید با بهترین هنرمنداییکه کار کردین تصویرتونو اونجا بزارید یا مجوز تونو اونجا نصب کنید اسم استودیو خودتون اونجا بزنید و ....
    میریم سراغ اتاق کنترل :
    اتاق کنترل اتاقی هستش که تنظیم کننده و مدیر استودیو اونجا مستقر هستش
    اتاق کنترل باید طوری طراحی بشه که به تمام فضاها دید مناسب رو داشته باشه که توی این پلان خوب طراحی شده
    هم به ورودی به اتقا ضبط ها دید داره .

اتقاق کنترل اونجایی که مهندس صدا میشینه باید پشت اون یک قسمت باشه برای کسایی که میخوان روی ضبط نظر بدن باشه که توی این پلان با یک اختلاف سطح(اختلاف سطح به خاطر دید بهتر اونها به داخل اتاق ضبط هستش ) باید بالاتر قرار بگیره که مهندس صدا جلوی دیدی اونهارو نگیره

اتقاهای ضبط : اتاق های ضبط شامل باید طوری طراحی بشن که دید به داخل اتاق کنترل داشته باشن . حالا بعضی ها می یان و از دوربین استفاده میکنن که اینکارم سلیقه ای هستش . اتاق ضبط باید ورودی به آشپزخانه و سرویس بهداشتی داشته باشه .

در پلان بالا شما میبینید که فضا ها به صورت شکسته طراحی شدن دلیل این شکستگی ها بر میگرده به فید بک صدا یا همون شکستگی صدا . صدا باید داخل اتاق کنترل و ضبط شکسته بشن تا فضا رو بهتر بتونیم آکوستیک بکنیم . شکستگی دیوار باعث میشه امواج صدا پس از برخورد دوباره به همون جای قبلی برنگرده . پس از برخورد امواج با طول موج کمتر به جایی دیگه بخوره و خیلی کمتر بشه در اصطلاح ریورب تولید نکنه چون ما برای ضبط به هیچ گونه افکتی در موقع ضبط نیاز نداریم من طورم از افکت تکرار و ریورب و ... هستش . شما بعد از ضبط به ساز یا ووکالتون افکت رو میدید

تا اینجا من در مورد طراحی پلان بهتون نکته هایی رو خیلی کلی گفتم امیدوارم تونسته باشم توی این جلسه مقداری از طراحی اصولی پلان رو نشون داده باشم

خسته نباشید
    سوالی هم داشتید میتونید مطرح بکنید .
    تا جلسه بعد ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. ریز فضا های استودیو