معضل کاور کردن

شروع موضوع توسط omidan ‏9/1/11 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک معضل کاور کردن تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. omidan

omidan عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, sonar
    سلام خدمت دوستان ..واقعا باعث تاسف که شاهد فعالیت موزیسین های معروف ونامی کشورمون هستیم که اینگونه با حیثیت موسیقی کشور ما بازی میکنن و کیفیت موسیقی ما رو به رده های پایین تر میکشانند نمیدانم تا کی این دزدی و کاور قرار تو کشور ما ادامه پیدا کنه تا کی قراره تنظیم کننده ها و اهنگساز های ما با pick up کردن و گلچین کردن گوشه کنار اهنگ ها به ساخت یک اثر ادامه بدهند ....امسال سال نسبتا خوبی از لحاظ کیفیت موسیقی بود ...افرادی که اهنگهای با کیفیتی نداشتند یا اصلا اهنگی نداشتند موسیقی نسبتا بهتری رو تولید کردند و خیلی زود به عنوان یک هنرمند مردم پسند تبدیل شدند به گونه ای که از گوشه کنار شهرمون اهنگهای این افراد رو میشنیدیم ....اما در ادامه چرا اهنگهایی با این کیفیت تولید میکنند چرا برای گوش مردم ارزش قائل نیستند چرا به موسیقی ایران بد میکنند...نمونه بارز گروه 25 band بود که با2 اهنگ عالی وارد موسیقی شد ولی در ادامه چرا باید این گونه به موسیقی لطمه بزند چرا باید یک ستاره ایرانی اهنگ یک ستاره عرب را آن هم به ان فضاحت کاور کند... ایا این ادعای عرب ها مبنی بر تفاوت موسیقی ایران و عرب را بیشتر نمیکند......
    و اما روزی که متوجه شدم سیامک عباسی اهنگ جدیدی خوانده خیلی خوشحال شدم و سریع این اهنگ رو تهیه کردم ..ولی وقتی اهنگو گوش دادم یه حسی نزدیکی به اهنگ داشتم و بهش شک کردم زمانی که اهنگ به قسمت سولو کار اومد شکم به یقین تبدیل شد و چندینو چند بار اهنگ رو گوش دادم..با توجه به ملودی بسیار دلنشین و زیبا کار باید بگم که این اثر متاسفانه با زیرکی بسیاری کاور شده و قسمت های متعددی از اهنگ از ملودی برگرفته است که سالها برای تک تک ما ایرانی ها اشنا بوده ....اهنگ papillon موسیقی فیلم پاپیون که ساخته جری گلد اسمیت سالهاست که از تلویزیون پخش میشه و اکثریت این فیلم رو دیدند .... متاسفانه موزیسین های ما بجای ارتقای کیفیت کارشون با گول زدن گوش مردم زحمت خودشونو کم می کنند و این یعنی خیانت به موسیقی و ملت ایران.....

2. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    عزیز به نکته خوبی اشاره کردی.
    فقط اون آهنگ 25 بند تا اونجا که من میدونم دزدی پخش شده و قصد پخشش رو نداشتند.
    منظور از آهنگ سیامک عباسی همونیه که تو پی ام سی هم کلیپ انیمیشنی داره؟ اون آهنگ رو میگید؟
    کاش از اول میفهمیدم که تو مغروری / ...........................
    این؟

3. Mobin Taffakh

Mobin Taffakh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +90 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    نه منظور ايشون اون كليپ نيست يه كار جديد هست به نام "خوشبختيت آرزومه" هست.

4. omidan

omidan عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, sonar
    دوست عزیز 25band چاره دیگه نداشت که تو سایتش اعلام کنه اون اهنگ دزدیه چون نتیجه کار افتضاح بود مجبور شد اینجوری بگه اصلا برای چی خوندنش که بعد بگن دزدیه اینا همش حرفه ....در مورد سیامک هم همونطور که دوستمون گفت یه کار جدید هست به اسم خوشبختیت ارزومه

5. kianava

kianava عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, protools
    آهنگسازها و خواننده های نسلهای قبلی خیلی بیشتر وجدان کاری داشتند نسبت به الان . به جرات می تونم بگم کارهای کاور تو سال اخیر چندین برابر شده.
    درسته موزیک ما به خاطر یه سری از محدودیت ها ضربه خورده ولی این موضل کاور کردن ضربه ی خیلی بزرگتری به ما می زنه.چون تا چند سال پیش یه کار کاور غالبا مایه ی سرزنش یه موزیسین از طرف شنونده های حرفه ای و حتی معمولی می شد ولی الان کم کم داره حساسیت زدایی میشه ! بعید نیست یه روزی به صورت مد دربیاد (واویلا )
    توی تاریخ موزیکمون ملودی های ماندگار کم نبوده!

ملودی همون خون توی رگهای آهنگ ماست . اگه خون ما تو رگ ترانه و آهنگمون جاری نباشه.اون ترانه و آهنگ مثل یه بچه ایه که مال ما نیست ولی ما ادعای پدریشو داریم .

6. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    البته به نظر من عنوان این تاپیک کمی مشکل داره و اگر میخواستین راجع به یک موضوع بحث کنید ، بهتر بود عنوان تاپیک رو میزاشتین " کاور کردن " یا یه همچین چیزی و اینکه اسم یک شخصی رو عنوان تاپیک قرار دادین کمی اشتباهه دوست خوبم.
    اصلاً کاری به خوب و بد کاور کردن ندارم و باید بگم من ایشون رو نمیشناسم اما شاید انگیزه ای از بازسازی اینکار داشتند.
    از مدیر محترم تالار میخوام که عنوان تاپیک رو عوض کنه (با تشکر)

دوست عزیز این گروه از دوستان بنده هستند و خیالتون راحت باشه که تمام این صحبتها برخلاف نظر شما واقعیته.
    خوندن این آهنگ به زمانی برمیگشت که بچه های گروه در ایران بودند و اصلاً همچین بندی هنوز تشکیل نشده بود.
    اگر دقت کنید توسط برخی سایت ها آهنگهای قدیمیی از اعضای گروه پخش میشه که مربوط به سالها پیش میشه و اون موقع و قبل از شروع فعالیت رسمی بند ، شاید کمی هم تفکرات غیر حرفه ای وجود داشته.
    به هرحال ضبط این موسیقی ها به قبلاً بر میگرده و توسط برخی افراد دوست نما که کارها رو در اختیار داشتن ، پخش شد- هدف هم خراب کردن جلوه ی گروه بود.

موفق باشید.

7. ماسی

ماسی عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    محسن یگانه هم بعد از دی جی سروش تراک سون دفا اسماعیل یا کا را با نام بمون کاور کرد.
    البته با توجه به این کار در ترکیه ضبط شده بود بسیار عالی از آب در آمد.
    چه ایرادی داره که کارهای ماندگار از سراسر جهان بصورت محدود یکی در هر آلبوم کاور شوند؟؟؟؟

8. Hamid Farahani

Hamid Farahani تنظیم کننده عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +170 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    بحث کاور کردن اصلا به این صورتی که تو ایران هست نیست ما متاسفانه همه چیو هرجور بخوایم تغییر میدیم.
    وقتی یه کسی میاد آهنگ یه نفر دیگرو کاور میکنه این نشونه ی احترام و قدردانی از اون شخص یا گروهه...
    بعدشم نمیان شعرو اسم آهنگ رو عوض کنن بلکه میان یا عینا همون کار رو با صدای وکال خودشون میخونن و یا میان موزیک اون رو تغییر میدن فقط..ولی اینجا دقیقا بر عکس همه چی عوض میشه جز موزیک که آخرشم به اسم خودشون میزنن و این دقیقا دزدیه و اسمش کاور کردن نیس و جای تاسف داره.
    برای مثال آهنگ Kanye West- Heartless که هم the fray و همkriss allen اونو کاور کردن.
    یا مثلا توی کنسرت a moment in time آناتما میاد آهنگ comfortably numb پینک فلوید رو اجرا میکنه و حتی سولوی آخرشم کاملا تغییر میدنو از خودشون میزنن ولی دلیل کاور کردنشون احترام و تقدیر و علاقشون به اون آهنگ و گروهه.

9. omidan

omidan عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, sonar
    دوست عزیز masoud-a از این که در مورد این اهنگ اطلاع رسانی کردین ممنونم شبهه من هم برطرف شد ولی یه سوال از شما دارم ما تا کی میخواهیم غیر مستقیم با موسیقی و هنرمندانمان روبرو بشیم چرا زمانی که یک هنرمند چنین اشتباهی رو مرتکب میشه همه خودشونو به اون راه میزنن ((البته عذر میخوام که اینجوری میگم خودمو مثال میزنم)) و هیچ کس به این اشتباهات پایان نمیده سیامک یکی از هنرمندانی بود که اشتباه کرد اگه این مساله بطور علنی مطرح بشه 100% باعث میشه که اشتباهات رو دوباره تکرار نکنن و تلاش بیشتری برای کاهش انتقاد کنن و این سبب میشه موسیقی ما مسیر روبه صعودی رو طی کنه ...و در مورد 25 باند هم باید بگم از این قضیه کاور هم اگر بگذریم باز من اعتقاد دارم گروه به غیر از 2 کار اول اهنگ مناسبی رو اجرا نکرد و مسیر نزولی داشت ... قصدم کوبیدن نیست ما این هنرمند ها رو دوست داریم ک انتقاد میکنیم ...در کشورهایی که موسیقی پاپ قوی رو اداره میکنن میبینیم که مثلا فلان خواننده در یه البوم 8 ترک خونده که واقعا نمیتونی بگی اهنگ بد تو البومشه یعنی همه اهنگ ها از کیفیت بالایی برخوردارند ..ولی متاسفانه در ایران میبینیم که خوشبینانه ترین البوم ها بیش از 3 اهنگ مناسب ندارند و انگار بقیه کارها بخاطر پر کردن البوم بوده...

hamdi farahani عزیز هم به نکته واقعا عالی اشاره کرد که حرف دلم بود معنای واقعی کاور درکشور ما اصلا درست جا نیافتاده yngwie malmsteen میاد اهنگ bach رو کاور میکنه اما اون کجا این کجا

10. yasinsafatian

yasinsafatian عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    سلام ,دوست عزیز من,شما و یا خیلی های دیگه از این اوضاع موسیقی تو کشورمون گله مندیم,حالا یکی به عنوان یه هنرمند و یکی به عنوان فرد عادی که یه چیزایی از هنر میدونه,ولی اینکه فقط بشینیم و گله و شکایت کنیم به هیچ عنوان به هیچ نتیجه ای نخواهیم رسید,البته فرمایشات شما در مورد این نوع سرقت ادبی کاملا درست,اما چکار باید کرد,از کجا باید دست بکار شد؟ما کم هنرمند و استعداد تو این مملکت نداریم,اما میبینیم که روزانه کلی کار به ظاهر زیبا اما درباطن پوچ و بی محتوا (منظورم همه کارها نیست)تولید میشه و به گوش ملت میرسه.و اینکه خدا میدونه نسل بعدی از ما چی به ارث ببره(البته منظورم فقط تو موسیقیه ها؟.؟.!) (خودمم شروع کردم به گله گذاری)

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏11/1/11
  11. hamedzaimi

hamedzaimi عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    ضمن تایید صحبت های دوستان باید بگم کاور کردن کارهای خارجی در کشور ما دیگه بیش از حد داره صورت می گیره و نکته تاسف آورشم اینجاست که خواننده ها و آهنگسازهای مطرح کشور که هوادارای بسیاری هم دارند این کار رو مداوم دارند انجام میدند،که به نظر من این کار یه نوع کلاه گذاشتن سر مردم ما هست!
    جالب اینجاست که کارهای که کاور میشن بیشتر مورد توجه و علاقه مردم قرار میگریند(البته بدون اگاهی که این کار کاوره)!!!

12. proftimer

proftimer عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کاور(از نوع دزدیش)__
    وقتی محمد اصفهانی و شادمهر و چاووشی و فرزاد فرزین و ... خیلی های میان دزدی می کنن تازه واردها که هیچ...

به نظر من وقتی افراد که استعداد کافی در زمینه موزیک ندارند.وارد این عرصه میشوند با کمبود و فقر موسیقی مواجه میشن و...
    خوب وقتی کسی استعداد موزیک داره اینقدر از خودش تراوشات عالی داره که وقت نمیکنه به کاور کردن حتی فکر کنه.

حالا عرصه موزیک هم شده آش شله قلمکار.هر کی از راه رسیده می خواد راک استار بشه.این که نشد.

13. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    دوستان هرکس میتونه از بازسازی کار دیگران یک انگیزه ای داشته باشه !
    نمیشه همه رو یکجا کوبوند و بگیم همه چون ضعف موسیقیایی دارن اینکارو انجام میدن.
    بعنوان مثال ممکنه شما از کودکی به یه قطعه ی موسیقیایی علاقه ی خاصی داشتین و الان که موزیسین شدین ، برای دل خودتون هم که شده اون آهنگ رو بازسازی می کنید - چون علاقه ی شخصیتونه.
    خب فردی که هدفش اینه نمیشه بهش گفت دزد - چون احتمالاً کارو به نام خودش هم پخش نمیکنه و بلکه ذکر میکنه که ورژن اصلی این قطعه توسط چه کسی ساخته شده.
    بعنوان مثال خود من از کودکی به یکی از آهنگ های ویگن علاقه ی خاصی داشتم و الان اونکار رو مجدداً تنظیم و اجرا کردم - قصد پخشش رو هم فعلاً ندارم اما مطمئناً اگر روزی پخشش کنم حتماً ذکر خواهم کرد که کار مال ویگن هست.

گاهی یه تنظیم کننده به درخواست خواننده مجبور به انجام چنین کاری میشه ! منم خیلی خیلی زیاد با این مسئله مواجه شدم که خواننده یه کار از فلان خواننده میاره میگه اینو برای من بازسازی کن - منم در ابتدا براش توضیح میدم که میتونه با همین میزان هزینه یه کار برای خودش داشته باشه و در اصل موضع میگیرم اما وقتی خود اون شخص اصرار میکنه منم دیگه چیزی نمی گم و بسیاری از دوستان تنظیم کننده هم به اصرار خواننده مجبور به انجام اینکار میشن - خب برای برخی دوستان موسیقی علاوه بر عشق و علاقه بودن جنبه ی تجاری هم داره و برای امرار معاش هم که شده اینکار رو انجام میدن و در نهایت سعی می کنن که واقعاً توی بازسازی اثر شخص دیگر هم خوب کار کنند.

در نهایت به نظر من این کار اصلاً جالب نیست و برخی افراد هستند که واقعاً بعلت ضعف در موسیقی دست به چنین کاری میزنن و با بی شرمی حتی اسم سازنده ی واقعی کار رو هم حذف می کننو همه چیز کارو به اسم خودشون تموم می کنن ! این واقعاً بده و من خودم شخصاً به شدت با این مخالفم ، بخصوص وقتی می بینم اینکار به دفعات بسیاری توسط این افراد تکرار میشه...
    اما همونطور که گفتم نمیشه همه ی افرادی که اینکارو انجام دادن کنار هم قرار داد چون هر فرد برای چنین کاری یک انگیزه ای داره و به نظرم همون کسانی گناهکار اصلی هستند که از روی ضعف اینکارو انجام میدن.
    از طرفی اگر هم قراره ما کاری رو کاور کنیم ، چه بهتره که قطعات ایرانی رو بازسازی کنیم نه غربی- نگاهی به گذشته ی موسیقی خودمون بیندازید ؛ واقعاً چه ملودی های دلنشین و زیبایی در این موسیقی وجود داشته !

موفق باشید

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - معضل کاور کردن
  1. samandar
    پاسخ ها:
    10
    نمایش ها:
    768
  2. samandar
    پاسخ ها:
    10
    نمایش ها: