معروف ترین اپراهای نابغه ی جوان

امیرحسین به نژاد

تیم مدیریت
مدیر کل
19/7/09
1,312
2,849
113
38
تهران
www.amirbehnejad.com
از میان اپراهایی که موزارت این نابغه ی بی همتای تاریخ موسیقی در عمر کوتاه سی و پنج ساله ی خود تصنیف کرده است ، پنج اپرا از جمله محبوب ترین آثاراو محسوب می شوند که عبارتند از :

دستبرد به حرمسرا Die Entfuhrung aus dem Serail
عروسی فیگارو Le Nozze di Figaro
دون ژوان ( یا به ایتالیایی دون جیووانی) Don Giovanni
همه چنین رفتار میکنند Cosi fan tutte
و فلوت سحرآمیز Die Zauberflote

از اپراهای ایتالیایی موتزارت عروسی فیگارو و دون ژوان بیش از همه اجرا می شوند .

عروسی فیگارو بر اساس نمایشنامه ی بومارشه تصنیف شده و این نمایشنامه قسمت دوم همان آرایشگر شهر سویل است که بعدها روسینی اپرای مشهور خود را از روی آن تصنیف کرد .
این اپرا پر است از آوازهای زیبا و به یاد ماندنی. نمونه ی بسیار معروفی از آن :
Voi che Sapete

دون ژوان یکسال بعد از عروسی فیگارو به پایان رسید .مهارت موتزارت در تنظیم بخش های آوازی و همچنین سازبندی دقیق ، در این جا به اوج خود رسیده است . صحنه ی پایانی اپرا که بر خلاف سایر اپراهای موتزارت ، تراژیک و هیجان انگیز به پایان می رسد الهام بخش آهنگسازان رمانتیک بوده است .

فلوت سحرآمیز معروفترین اپرای آلمانی موتزارت است که چند ماه پیش از مرگش به پایان رسید.موتزارت در زمان تصنیف این اثرعضو انجمن فراماسونری وین بود و در داستان افسانه وار عجیب و غریب این اپرا نیز تفکرات فراماسونری زیرکانه گنجانیده شده است. مثلا شخصیتی به نام زاراسترو ( همان زرتشت ) وجود دارد که سمبل نیکی است و در مقابلش ملکه شب که نمایانگر نیرنگ و پلیدی است . با این حال موسیقی این اپرا شاهکاری بی نظیر و فراموش نشدنی ست و موتزارت برای هریک از شخصیت ها ی داستان آواز هایی تصنیف کرده که تا به امروز هرگز زیبایی و طراوت خود را از دست نداده است .

ناگفته نماند که موتزارت اولین اپراهای خود را در سن 12 سالگی تصنیف کرد !
 
  • تشکر
واکنش‌ها: Mahan.Dastaan و Clapton