معرفی Korg Kronos و مقایسه آن با OASYS

شروع موضوع توسط Psymfonius ‏28/6/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک معرفی Korg Kronos و مقایسه آن با OASYS تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Psymfonius

Psymfonius هنرمند ارشد Gold User

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +164 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    {username}-{filename}

Gordon Reid
    منبع: SoundOnSound و KORG

هنگامی که کورگ مدل M3 رو معرفی کرد فکر میکردم که این محصول مشابه CS80 که یک سینت عالی با با تکنولوژی کمیاب و گران قیمت در زمان خودش بود باشه،اما انعطاف پذیرتر و با قیمتی مناسبتر.هرچند که مولد صدای این مدل بر اساس هسته HD1 انجین صدای سینت OASYS بود اما ROM کمتر و قدرت پردازشی ضعیفتر و حافظه RAM کمتر برای سمپلها ،اسلاتهای افکت کمتر و پولی فونی کمتری داشت.حتی فورمت Exis که مربوط به اکسپنشنهای کورگ OASYS بود رو هم پشتیبانی نمیکرد.نتیجه گیری که من کردم این بود که مدل M3 بیشتر یک مدل تکامل یافته تر Triton بود تا یک مدل رده پایین‌تر OASYS،و نمیتونست جایگزین مدل پرچم دار محصولات کورگ باشد.
    اما الآن مدل Kronos که در نمایشگاه NAMM 2011 در ژانویه به نمایش گذاشته شد به نظر مدل بهینه شده OASYS باشه.هرچند که طراحی غمناکی داره و بیشتر شبیه یادبودی از M1 و Wavestation هست،ولی کنترولرهایی شبیه کورگ OASYS دارد.بنابراین آیا این محصول شرکت کورگ رو وارد دوره جدیدی خواهد کرد؟

هسته کورگ Kronos :

بگذارید از ابتدا واضح بگم،هسته کرونوس همان هسته OASYS هست و هیچ جا به این حد شباهت با HD1 نداشته.در OASYS ، هسته HD1 تا 1505 مولتی سمپل و 1388 سمپل درام رو اجرا میکنه،به علاوه دو اکسپنشن اضافی: Exs1 که شامل 229 مولتی سمپل و 1483 سمپل درام و Exs2 که شامل 10 پیانوی گرند بصورت مولتی سمپل می‌شود رو یدک میکشه که همه این‌ها بر روی هارد داخلی 40 گیگابایتی OASYS قرار دارند.بعد از مدتی Exs3 هم که شامل 700 مگابایت سمپلهای Brass و Woodwinds بود اضافه شد،گرچه این اکسپنش رو فقط هنگامی که حافظه رَم OASYS رو به 2 گیگابایت ارتقاء میدادید قابل استفاده بود.
    در Kronos ، HD1 بر اساس هارددیسک 30 گیگابایتی از نوع SSD پیاده‌سازی شده است که شامل 1505 مولتی سمپل و 1388 سمپل درام است به علاوه سه اکسپنشن Exs1,Exs2,EXs3 که بصورت استاندارد همراه سیستم عرضه میشن.اما 6 اکسپنشن جدید هم قابل اضافه شدن هستند که شامل : اکسپنشن Vintage Keyboard,یک یک ROM Expanssion جانبی و دو اکسپنشن پیانو و دو بانک دارم کیت.

امکان بررسی HD1 از طریق انتخواب تعدادی Waveform و میکس آن‌ها و سپس ارسال آن‌ها به فیلتر و امپلی فایر وجود نداره،چون هر نوسان ساز (Oscillator) بر پایه (PCM (Pulse Code Modulation ها،سمپلها و ترتیب امواج طارحی شده‌اند،که هر کدام قابل استفاده تا 8 منیع Velcity-Crossfade را دارند که در OASYS تا 4 منبع بیشتر امکانش نبود.و خروجی حاصل از این‌ها رو میشه با فیلترهای چند حالته،LFOهای مختلف،میکسرهای AMS،ماژولهای چندتایی فرعی و ... ویرایش و کنترول کرد.همچنین یک سینتی سایزر برداری وجود داره که در قلب هر برنامه قرار گرفته که اجازه کنترل بصورت دستی و دقیق بر روی ده‌ها پارامتر صدا،و ترکهای درام (تصویر زیر رو ببینید) که بصورت مجتمع درون هر یک از آن‌ها قرار گرفته رو به کاربر میدهد.همچنین میتوان به تکنولوژی KARMA (Key Algorithmic Real-time Music Architecture که از اون میشه در آرپژهای ساده گرفته تا ترکهای کامل استفاده کرد اشاره کرد.
    اگه بخوام صادقانه بگم ، فکر نمیکنم کسی بتونه بر قابلیتهای HD1 چیره بشود،مخصوصا با اکسپنشنهای آنبورد جدید Kronos.
    اکسپنشنهای Exs6 و Exs7 سمپلهای دو پیانوی جدید را در اختیار شما قرار میده و این‌ها برای شرکت کورگ بخاطر استفاده از انجین جدید برای استفاده بهینه از این سمپلها بسیار مهم هستند .SGX1 یکی از هشت اکسپنشن سازهای متعلق به Kronos برای هر نت 8 حالت لایه صدا رو به ارمغان آورده است به علاوه تمام حالتها و نویزهای طبیعی یک پیانو.از هیچ گونه لوپی استفاده نشده است.طول کشش هر سمپل 30 ثانیه در صورت نگه داشتن کلاویه هست.
    هر یک از دو بانک صدای پیانو از یک ساز مجزا نمونه برداری شده.EXs6 از پیانوی Steinway Model D و Exs7 از پیانوی Yamaha C7 .هرچند که این دو پیانو بر مبنای پارمترهای طبیعی پیانوهای ذکر شده هستند اما 32 پریست اضافه هم در نظر گرفته شده تا قدرت کنترول و مانور بیشتری به کاربر بدهد.همچنین دو حالت قرار میکروفون برای شنیدن صدای پیانو نظر گرفته شده است:یکی حالتی که به عنوان نوازنده نوع صدا رو میشنوید و دیگری حالتی که به عنوان شنونده صدای پیانو رو میشنوید که بنده شخصاً دومی رو ترجیح میدم که حالت محیطی (Ambience) رو عالی پخش میکنه و حس خیلی مناسبترب برای شنونده داره اما در هر حال انتخواب با نوازنده هست.

{username}-{filename}

نمونه گیری سینتها بصورت فیزیکی:

EP1:در مقایسه با پیانوهای آکوستیک،پیانوهای الکترومکانیکی که با انجین EP1 تولید شده‌اند که بر اساس متدهای بازتولید(Resynthsis) که خیلی شبیه به ساختار Adaptive Synthesis تولید شده‌اند که پیانو های مدل RD شرکت Roland در اواخر 1980 بکار میرفتند هستند.در این روش پارامترها از سمپلهایی که آنالایز مجدد می‌شوند مشتق شده‌اند ،و سپس صداها مجدداً بصورت ریل تایم هنگامی که شما مینوازید تولید میشوند.اما با وجود اینکه تکنولوژی پیچیده‌ای در پشت پرده وجود داره اما استفاده از EP1 بطور باورنکردنی ساده است،بدین صورت که فقط سه تب برای کنترولها وجود دارد:صفحه اصلی،جایی که شما هر یک از شش پیانو(سه مدل Fender Rhodes و سه مدل Wurlitzer) رو انتخواب میکنید، صفحه Oscillator جایی که پارامترهایی مثل Attack,Release noise,حالت چکشی کلاویه ها و … تنظیم میکنید و در نهایت صفحه Panel/IFX/Amp که برای کنترل سازها و اعمال افکتهای مختلف بر روی صدا بکار میبرید.
    من عاشق EP1 هستم.به عنوان مثال نواختن Rhodes MKII همراه با افکت Black Chorus که از افکتهای استریو Flanger/Chorus شرکت TC Electronic الهام گرفته شده یک تجربه شاد هست و من تمام عصر رو به نواختن با این صدا پرداختم هنگامی که این مقاله رو مینوشتم.تنها انتقاد من از EP1 عدم وجود پیانو و کلاوینت های Hohner بود.بنابراین به شرکت کورگ زنگ زدم و سؤال کردم.و جوابی که گرفتم این بود:شما از جایی دریافت خواهید کرد،که پیشنهاد میکرد در آینده آپدیت خواهد شد.

{username}-{filename}

برخی از ویژگی های کورگ Kronos:

• 9 موتور صدا که هرکدام تکنولوژی منحصربفردی در تولید صدا ارائه میکنند.
    • محیط کاربری وسیع همراه با مانیتور لمسی 8 اینچ از نوع TFT
    • قابل تهیه در سه مدا 61و73و88 کلاویه
    • تکنولوژی ( VMT(Virtual Memory Technology همراه با حافظه پر سرعت SSD
    • اعمال حداکثر 16 افکت بصورت همزمان
    • سکوئنسر آنبورد با پشتیبانی از 16 ترک MIDI و 16 ترک آئودیو با قابلیت رکورد در حالت 24بیت و 48 کیلوهرتز
    • بانک صدای بسیار جامع که توسط بهترین موسیقی دانها تهیه شده
    • سیستم سمپل گیری باز برای سمپل کردن بصورت سریع در هر سه حالت :program,Combination,Sequencer
    • تکنولوژی پیچیده KARMA
    • و ...
    قیمت این محصول :

مدل 61 کلاویه 3750 دلار
    مدل 73 کلاویه 4350 دلار
    مدل 88 کلاویه 4750 دلار

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏30/6/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنونم امین جان.
    در موردش خیلی تعریفها شنیده بودم
    در حال حاضر وارد ایران شده ؟
    خیلی دوست دارم. اگه وارده شده یه 76 کلیدش رو بخرم. مخصوصا من که شدیدا علاقه مند تولیدات korg هستم.

3. Psymfonius

Psymfonius هنرمند ارشد Gold User

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +164 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    خواهش میکنم امید جان.متاسفانه اطلاعی از در دسترس بودنش در ایران ندارم.شاید چون جدیده هنوز وارد نشده باشه!
    اما دستگاه واقعا قوی هست.دموهاش رو تو سایتش گذاشته.
    توی نمایشگاه Mipa به عنوان برترین Workstation انتخواب شد و در نمایشگاه NAMM هم جز بهترین محصولات شناخته شد.
    منم خیلی دوست دارم یکیشو داشته باشم :)

4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    باید دید آقای رودز در موردش چی میگه ؟
    ایشون یکی از بزرگترین یوزرهای این برند هستند. که بیشتر دموها رو هم ایشون میسازه.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. کرگ کرونوس

,
  2. قیمت کرگ kronos نوازندگی