آخرین ارسال‌ها

معرفی کتاب واسه شناخت فرم های موسیقی

• شروع کننده موضوع lavayi
  • تاریخ شروع
پس با این حساب دیگه هیچ کی موزیک بلد نیست و این موزیک هایی که ساخته میشه و از قدرتمندترین موزیسین های جهان بیرون میاد همه حسی و دلی هستن و هیچ کدوم مبنایی علمی نداره.
دوست عزیزم بهتره کمی در مورد موضعی که دارید تحقیق کنید و بعد به این صراحت کل موزیک دنیا رو زیر سوال ببرید.

- - - - - - - - - -
هیچوقت نگفتم کل موزیک حسه.من عقیده خودمو دارم و در ضمن بحث من در مورد سبکهای الکترونیک بود و اینو هم اضافه کنم بله بخش اعظم موزیک حس و درک هست.بله موزیک قانون داره خیلی مسخرست کسی بگه موزیک قانون نداره انقدر هم زیاده که تو یه کتاب چندین هزار صفحه ای نمیگنجه.چه بسا کسانی تو همین ایران هارمونی خوندن و استاد هستن و هنوز هم کاراشون از موزیک روز دنیا عقبه و هستند گنده هایی که هارمونی نخوندن که همه ماها میشناسیم و موزیکشون حرف اول ایرانو میزنه.
- - - - - - - - - -

ببخشيد بي احترامي نباشه اما حالا که بحث بيش اومده ميتونين بگين منظورتون از هارموني چيه تو موزيک؟
قواعد هارموني واسه چي ساخته شده؟
منم جوابتون بدم

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس
چه بسا کسانی تو همین ایران هارمونی خوندن و استاد هستن و هنوز هم کاراشون از موزیک روز دنیا عقبه و هستند گنده هایی که هارمونی نخوندن که همه ماها میشناسیم و موزیکشون حرف اول ایرانو میزنه.
جسارت نباشه دوست عزیز میشه یه مثال بزنید و نام ببرید؟

جسارت نباشه دوست عزیز میشه یه مثال بزنید و نام ببرید؟
دوست عزیز من با این افراد و اون گنده هایی که گفتم دوست هستیم البته نیازی هم نبود که اینو بگم .بدونین که حرفهام رو تخیل و همینطوری نیست .نمیخوام اسم ببرم چون مطمعنم گرون تموم میشه و دردسر ساز
چهار بنج سال بیش دنبال بحث هارمونی رفتم و فقط منظورم راهنمایی بود اما قرار نیست کسی به حرفهای من گوش بده یا به حرف یکی دیگه در نهایت خود ادم تصمیم میگیره چیکار کنه

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس
دوست عزیز من با این افراد و اون گنده هایی که گفتم دوست هستیم البته نیازی هم نبود که اینو بگم .بدونین که حرفهام رو تخیل و همینطوری نیست .نمیخوام اسم ببرم چون مطمعنم گرون تموم میشه و دردسر ساز
چهار بنج سال بیش دنبال بحث هارمونی رفتم و فقط منظورم راهنمایی بود اما قرار نیست کسی به حرفهای من گوش بده یا به حرف یکی دیگه در نهایت خود ادم تصمیم میگیره چیکار کنه
برای شما و این اساتید گرامی آرزوی موفقیت میکنم.

سلام.عجب بحثی! خوب تو ساده ترین و جمع و جور ترین انواع موسیقی (مثل بعضی بند های متال که به یه گیتار، یه بیس گیتار و یه درامز خلاصه میشن) هم هارمونی وجود داره! اصلاً مگه میشه جایی آکورد یا لاین باس وجود داشته باشه و هارمونی نقش نداشته باشه؟! نمیخوام وارد این بحث بشم و کشش بدم.(حرفم از دید خودم به موسیقی بود)

در جواب موضوع تاپیک، برای شناخت سبک ها من پیشنهاد میکنم مقداری ریشه یابی هم بکنید(هرچند وقتگیره و حوصله میخواد ولی هم لذت بخشه هم دید رو خیلی باز میکنه)، مثلاً خیلی ساده بگم، برای شناخت سبک راک ببینید که از کجا شروع شده؟ (از بلوز شروع شده)، از چه سبک های دیگه تاثیر گرفته؟ (مثل جز و کانتری) و چه المانها و کلیشه هایی ور از اونا وام گرفته. تو هر دوره از نظر تکنیکی چه تغییراتی روش اعمال شده و .... این میتونه خیلی کمک کنه تو دسته بندی سبک ها تو ذهتون که با شنیدن یه ساختار یا حتی یه مُد میشه تو مسیر درست برا شناخت اون سبک مورد نظر افتاد.
کتابی که آقای محبی گفتن رو من نخوندم، ولی با توصیفاتی که کردن مشتاق شدم، به نظر میاد که کاملاً جامع و کاربردی باشه. کتاب هایی که به تاریخچه ی سبک ها (مثل "سرگذشت موسیقی راک" نوشته ی پیتر ویک) اشاره دارن، میتونن تو ریشه یابی و تاثیرات سبک ها بر هم کمک کنن.

turkyas66

عضو سایت
22/12/11
353
پارساباد
واقعا اين موضوع مثل برنامه 90 شده.واقعا خوندن اين مطالب عزيزان لذت بخشه.اما معلومه دل دوست عزيزمون(s_laminor) خيلي پر و همچين صحبت هاش هم بي ربط نيست.من خودم دارم مهندسي الكتروتكنيك ميخونم و چند تا كتابي است به اسم سيستم هاي مخابراتي و تجزيه تحليل سيستم ها.كه واقعا بحث تو كلاس ها ميشه,اونوقت ميدونم دانش بر سخت افزار موسيقي چقدر گسترده است.چون بحث ضربه پله اي و پاسخ ضربه وبعد روشهاي مدولاسيون وسيگنال هاي تصادفي و نويز تو اين كتاب ها است وگرايش مخابرات دستگاه تجهيزاتشون مربوط به فركانس و...كه بخشي از به موسيقي مربوط ميشه هست. كار هر كسي نيست تمامي ادوات هاشو ياد گرفت.حرف آخر من اينكه تئوري در كنار تجربه انرژي هسته اي ميشه.

18/3/11
26
مشهد
مرسی از جوابتون.اما اینطور که شما گفتید بله شاید موزارت زمانه باشم! من هارمونی نخوندم(هارمونی نه توری) اما تو اون سبکی که میخوام کار کنم میدونم چطور کار کنم و چه نتهایی بزنم چطور فضای یه سبک خلق کنم.من توری کامل بلدم اما هارمونی نه حتما من اینطوریم که نیازی ندارم!!! تز کاری من اینه که یه سبک خوب بشنوم بعد از یه مدت نه زیاد طولانی ایده هام کامل و کامل تر میشه تو سبک مورد نظر.من باشنیدن و نوازندگی به توالی اکورد سبکهایی که کار کردم رسیدم.هیچوقت نگفتم قدیمی!!! منظورم ساخت وتدوین موزیک هست که الان با چندسال قبل فرق داره.شما میتونین هارمونی یاد بگیرید اما اینو هم باید گفت که یادگیری هارمونی تضمین کننده نیست.
مثلا میشه روی یک ملودی در حال اجرا یک ملودی دیگه سوار کنی بعد که دیدی باهم مچن بری باز همونطوری که داره ملودیش اجرا میشه یه چنتا دیگه نت روش اظافه کنی تا بشه هارمونی مورد نظرت.اگه طرف استعداد داشته باشه اره خیلی هم جالبه و شدنیه و موزیک جالبی هم از آب درمیاد
خوب من فک میکنم قدیما این کارارو کردن و وقتی کنار هم گزاشتنشون فهمیدن ارتباطی بینشون هست و بعد تونستن علمی به نامهای هامونی و فرم و اینجور چیزارو خلق کنن
حالا اگه فک میکنین مباحث هامونی کمو کاستی داره برای سبکای مختلف میتونیم تکمیلش کنیم نه اینکه صورت مسئله رو پاک کنیم.
:smile (61):

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
715
تهران
من نمیدونم کی این حرف رو باب کرده که هارمونی و کلا تئوری خلاقیت رو میگیره!!
خیلی ها هارمونی خوندن اما قدرت خلاقیت ندارن و نمیتونن هارمونی خوبی بنویسن
من باشنیدن و نوازندگی به توالی اکورد سبکهایی که کار کردم رسیدم.
عزیزدل، اتفاقا وقتی با هارمونی و ... آشنا بشی و مسلط بشی متوجه میشی که یک ملودی رو فقط یجور نمیشه آکوردگذاری و تنظیم کرد! بلکه بینهایت تنظیم میشه ازش درآورد.
شما که فقط با شنیدن موزیکها توالی آکوردهای سبک ت رو یاد میگیری درگیر تکرار خواهی شد، چون فکرمیکنی فقط همون توالی و همون انتخابها وجود داره! فقط موزیکهایی که شنیدی رو تقلید میکنی. بعد خودتو گول میزنی که خلاقیت دارم که بدون هیچ دانشی تونستم موزیک بسازم!!
همونطورکه شما راهنمایی کردید و میگید هرکی خودش میتونه راهشو انتخاب کنه. من هم فقط راهنمایی کردم شما خودت میتونی همینطوری ادامه بدی یا یه نگاهی به این عقیده ی خود خوب بینی و غرور ت بندازی.
مطالعه هیچوقت بی تاثیر نیست، هر کتابی در هر زمینه ای...

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,708
53
.
من نمیدونم کی این حرف رو باب کرده که هارمونی و کلا تئوری خلاقیت رو میگیره!!

عزیزدل، اتفاقا وقتی با هارمونی و ... آشنا بشی و مسلط بشی متوجه میشی که یک ملودی رو فقط یجور نمیشه آکوردگذاری و تنظیم کرد! بلکه بینهایت تنظیم میشه ازش درآورد.
شما که فقط با شنیدن موزیکها توالی آکوردهای سبک ت رو یاد میگیری درگیر تکرار خواهی شد، چون فکرمیکنی فقط همون توالی و همون انتخابها وجود داره! فقط موزیکهایی که شنیدی رو تقلید میکنی. بعد خودتو گول میزنی که خلاقیت دارم که بدون هیچ دانشی تونستم موزیک بسازم!!
همونطورکه شما راهنمایی کردید و میگید هرکی خودش میتونه راهشو انتخاب کنه. من هم فقط راهنمایی کردم شما خودت میتونی همینطوری ادامه بدی یا یه نگاهی به این عقیده ی خود خوب بینی و غرور ت بندازی.
مطالعه هیچوقت بی تاثیر نیست، هر کتابی در هر زمینه ای...
اون پستی که جواب دادی مربوط به 4 سال پیشه
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
@! آخرین بار هم سه سال پیش بوده که نویسنده ی اون پست به این سایت سر زده!

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
715
تهران
اون پستی که جواب دادی مربوط به 4 سال پیشه
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
@! آخرین بار هم سه سال پیش بوده که نویسنده ی اون پست به این سایت سر زده!
:laugh::smuggrin-61:
اخه یه نفر دیگه هم بهش جواب داده بود که تاپیک اومد بالا

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,274
34
Vengeance Land
دوستان کسی یه کتاب معرفی میکنه که بشه دانلود کرد؟ یکی از دوستان میخاد...
ماشلا سایتای دانلود
PDF !!! رو گذاشته میفروشه!! :D

صفحه ما در اینستاگرام

بالا