معرفی کتاب واسه شناخت فرم های موسیقی

شروع موضوع توسط lavayi ‏30/4/13 در انجمن تئوری موسیقی تکمیلی

تاپیک معرفی کتاب واسه شناخت فرم های موسیقی تالار تئوری موسیقی تکمیلی در persian-music.org.

1. lavayi

lavayi عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با عرض سلام خدمت دوستان آقا یکی یه کتاب واسه شناخت فرم های موسیقی معرفی کنه. من میخوام بدونم که دسته بندی آهنگها به پاپ،راک و.... دلیلش چی، چه آکوردهایی مورد استفاده قرار میگیره و حرکت هارمونی ها در این فرمها چه جوری وبسیاری از اطلاعات دیگه. با یک کتاب جامع هم مشکلم حل میشه کتابهای فرم شناسی رو هم خوندم ولی فقط فرم های موسیقی کلاسیک از باخ و.... رو تجزیه و تحلیل کرده . خواهش میکنم کمک کنید.ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,225 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    به نظر میرسه خودت هم چندان مطمئن نیستی به اینکه دقیقاً دنبال چه مبحثی میکردی!
    "فرم" در موسیقی یه بحثیه، "سبک" یه بحثیه، "هارمونی" یه بحث و "ژانر" هم برای خودش یه مبحثیه!
    طبیعیه که رفرنسهای مربوط به "فرم شناسی" فقط در باره همون موضوع میتونه اطلاعات بده، نه در مورد سبکها و ژانرها و یا هارمونی. ضمناً اگه بخوای در ارتباط با سبکها تحقیق کنی، ناچاراً باید به "تاریخ موسیقی" نقب بزنی. جون همه ی سبکها و مکتبها ریشه در تاریخ خودشون دارند.
    سعی کن بهتر توضیح بدی که دنبال چی هستی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    من دقیقا می دونم چی می خواین.تا اونجا که میدونم کتابی به فارسی در این زمینه نداریم.باید تو اینتر نت سرچ کنید و از اساتیدی مثل آربی بابومیان که در اصفهان هستن کمک بگیرید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اینبار تاپیکتون رو حذف نکردم و فقط ویرایش میکنم
    لطفاً قوانین رو رعایت کنید
    قانون شماره 11:

5. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    کتاب درک و دریافت موسیقی اثر راجر کمی ین.
    فکر کنم بهترین کتاب همین باشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. s_laminor

s_laminor عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    وقتتو با کتاب تلف نکن تاکید میکنم وقتتو با کتاب تلف نکن.دقیقا مثل کتاب هنر میکس دیوید گیبسونه! واس اماده سازی ذهنیت واسه میکس خوبه اما خود میکس یه چیز دیگست.توصیه من اینه که در درجه اول بیشتر موزیک گوش کن و ازکسایی که تو اون سبک قوی هستن کمک بخواه. با این وضع موزیک که هر لحظه داره تحول ایجاد میشه تو سبکها این کار بی فایدست
    میتونی با میدی سبکها به نتایجی برسی نوازندگی خیلی مهمه تو این قسمت.بحث اکوردها هم دنیایی داره:d و همش شنیدن موزیک و درک اون ژانر هست
    نتیجه: باید موزیک زیاد گوش کرد و نوازندگی.

7. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز که اینجوری راهنمایی میفرمائید.
    شما این کتاب رو مطالعه کردید ؟

8. s_laminor

s_laminor عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسی
    نه دوست عزیز مطالعه نکردم.نیازی هم نیست! چرا؟ چون موزیک روز دنیا و نحوه اکورد گیری و خیلی چیزای دیگه رو فقط با شنیدن میشه فهمید جدا از تغییر و تحولات
    البته شرمنده که این نکته رو جا گذاشتم:شاید بتونه به کسی که تازه وارد باشه کمک کنه اما به نظر من شنیدن بعد نوازندگی حرف اوله.

9. lavayi

lavayi عضو سایت

امتیازات:
    +30 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از همه ی دوستان من هم پیانو میزنم هم ویولن ولی خیلی از آهنگها که گوش میکنم مثلا سبک راک اصلا نمیتونم آکوردهاشو رو پیانو پیدا کنم مشکلم اینه که نمیدونم مثلا تو سبک راک از چه آکوردهایی استفاده میشه یه آموزش در این مورد میخوام.

10. hameddavari83

hameddavari83 عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    دوست عزیز فکر میکنم کتاب فرم در موسیقی از حسن زندباف بتونه کمکتون کنه

11. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    واقعا متاسفم.
    شما که هنوز این کتاب رو مطالعه نکردید چطوری میفرمائید که نیازی نیست ؟
    این کتاب بسیار جامعه و تمامی سبکهای موسیقی رو با تاریخچه شون و نمونه هاشون ( در سی دی همراه کتاب ) قرار داده.
    تصور میکنم شما از اون دسته از عزیزان هستید که عقیده دارید تئوری نقشش کمتره از کار عملی !

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  12. s_laminor

s_laminor عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    نه دوست عزیز اینطور نیست.اگه منظور ریشه یابی سبک باشه موافقم با از این دست کتابها اما اگه منظور نوع هارمونی نواختن و از این دست باشه خیر شما نمیتونی موسیقی که جند سال قبل زده میشد الان بزنی چون دیگه مخاطب ندارن و یه طور دیگه ساخته میشن. اما در مورد هارمونی اینکه موسیقی هشتاد درصد ارتباطی هست که باید با لحن اون سبک بگیری هست خوندن هارمونی کمک میکنه اما نه اونقدی که شنیدن و ارتباط با سبک برقرار میشه به طور خلاصه هر سبک یه روح خاص خودشو داره و خیلی ها هارمونی خوندن اما قدرت خلاقیت ندارن و نمیتونن هارمونی خوبی بنویسن.اتفاقا چون این کتاب در مورد ریشه و تاریخچه سبک ها هست قصد دارم مطالعه کنم.

13. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    به نظر من کتاب و مطالعه درباره موسیقی و گوش کردن و نوازندگی هر دو خوب هستند . و هیچکدومشون ربطی به هم ندارن . بهتره تا میتونه وقتش رو صرف موسیقی کنه چه با مطالعه و چه با گوش کردن به موسیقی .

14. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست گرامی شما اگر بدون مطالعه و صرفا با گوش دادن، به نوع آکوردهای یک موزیک و پینود آکوردها و به قول شما خیلی چیزهای دیگه پی بردید، و فکر می کنید قوانین که بر اساس اون ها دروس هارمونی و فرم تدوین شده قدیمی هستند برای خودتون موزارت زمانه هستید. و از اونجایی که افرادی مثل موزارت از استعداد ژنتیکی و مافوق طبیعی برخوردار هستند اجازه بدید سایر دوستان ایجاد کننده ی تاپیک رو به روش طبیعی و زمینی راهنمایی کنند!

- - - - - - - - - -

دوست گرامی فکر می کنم شما هم به محتوای تاپیک دقت نکردید و فقط بر اساس تیتر تاپیک نظرتون رو مطرح کردید.برای جلوگیری از سردرگمیه کسی که سئوال رو پرسیده کمی بیشتر به محتوا توجه کنید

- - - - - - - - - -

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  15. s_laminor

s_laminor عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسی از جوابتون.اما اینطور که شما گفتید بله شاید موزارت زمانه باشم! من هارمونی نخوندم(هارمونی نه توری) اما تو اون سبکی که میخوام کار کنم میدونم چطور کار کنم و چه نتهایی بزنم چطور فضای یه سبک خلق کنم.من توری کامل بلدم اما هارمونی نه حتما من اینطوریم که نیازی ندارم!!! تز کاری من اینه که یه سبک خوب بشنوم بعد از یه مدت نه زیاد طولانی ایده هام کامل و کامل تر میشه تو سبک مورد نظر.من باشنیدن و نوازندگی به توالی اکورد سبکهایی که کار کردم رسیدم.هیچوقت نگفتم قدیمی!!! منظورم ساخت وتدوین موزیک هست که الان با چندسال قبل فرق داره.شما میتونین هارمونی یاد بگیرید اما اینو هم باید گفت که یادگیری هارمونی تضمین کننده نیست.

16. Clapton

Clapton عضو سایت

شغل :
    عاشق موسیقی
    امتیازات:
    +289 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    دوست عزیز من منظور استاد این هستش که هر سکی و سیاقی واسه خودش قوانین و مسائل مربوط به خودش رو داره لطفا پاسخ رو دوباره با دقت بخونید و بعد بیاید بگید که نیازی ندارم قطعا برای ساختن یه موزیک خوب باید از جیک و پیکش خبر داشته باشین و صرف اینکه بگید من تئوری بلدم و نیازی به یادگیری هارمونی ندارم نمی تونید موزیسن خوبی بشید چون بیشتر موزیک توی اون هارمونی که دارید می شنوید خلاصه میشه و میشه گفت این یه هارمونی قوی هستش که موزیک قدرتمندش میکنه.
    شما مطمئنی که هارمونی یاد گرفتی و به دردت نخورد و به قول شما تضمین کننده نیست ؟؟؟

17. s_laminor

s_laminor عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز منم میدونم کل یه موزیک هارمونیشه. این صحبتهای من نبود حرفهایی بود که چند سال قبل یکی از استادهای بزرگ ایران به من گفته بود. من نگفتم نه نخون به منم ربطی نداره که کی چیکار میکنه و هیچوقت هم تو حرفهام نگفتم هارمونی به درد نمیخوره و نخواهم گفت بله هارمونی به درد میخوره واس کسی که کارش واقعا رهبری ارکستر باشه یا...... نه producer هایی که با داو کار میکنن موزیکهایی که ما داریم الان میشنویم تودنیا نود producer درصدشون هارمونی نمیدونن(نه اینکه هارمونی ندونن منظورم اینه که هارمونی نخوندن)
    شما که میدونید به من بگین قوانین هارمونی واسه چی ساخته شده؟تا منم جوابتونو بدم.

18. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    عجب... بحث جالب شد !!!!!!

19. s_laminor

s_laminor عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من عذر خواهی میکنم اومدم نظر دادم
    دوستان من اشتباه میکنم
  20. Clapton

Clapton عضو سایت

شغل :
    عاشق موسیقی
    امتیازات:
    +289 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    پس با این حساب دیگه هیچ کی موزیک بلد نیست و این موزیک هایی که ساخته میشه و از قدرتمندترین موزیسین های جهان بیرون میاد همه حسی و دلی هستن و هیچ کدوم مبنایی علمی نداره.
    دوست عزیزم بهتره کمی در مورد موضعی که دارید تحقیق کنید و بعد به این صراحت کل موزیک دنیا رو زیر سوال ببرید.

- - - - - - - - - -

پس با این حساب دیگه هیچ کی موزیک بلد نیست و این موزیک هایی که ساخته میشه و از قدرتمندترین موزیسین های جهان بیرون میاد همه حسی و دلی هستن و هیچ کدوم مبنایی علمی نداره.
    دوست عزیزم بهتره کمی در مورد موضعی که دارید تحقیق کنید و بعد به این صراحت کل موزیک دنیا رو زیر سوال ببرید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...