معرفی پنل Transpor در اف ال استودیو

Farhad Mahdavi

هنرمند
سلام
این یک قسمت خیلی کوتاه از کتابی است درباره آموزش اف ال استودیو که فعلا در حال کامل کردن آن هستم است . فرق این کتاب با بقیه اینه که از یک متد کاملا اصولی استفاده کردم و سعی کردم طوری مطالب رو بگم که خواننده سردرگم نشه و طوری آموزش داده شده که در کنار آموزش اف ال ، آموزش و تکنیکهای آهنگسازی هم وجود داره. همچنین این کتاب ترجمه یا Copy Peste نیستش و من سعی کردم که مو به مو همه چیز را به طور کامب توضیح بدم . به زودی میتوانید از نسخه ی چاپ شده ی این کتاب استفاده کنید . (شاید 3 ماه دیگه)
این قسمتی از فصل 1 است :


1-2 : پنل Transport : این پنل برای کنترل Play وStop کردن ، ضبط کردن ، انتخاب حالت آهنگسازی ، انتخاب الگو و Tempo یا تندای آهنگ به وجود آمده است .
همانطور که گفتیم مرحله به مرحله جلو می رویم . قبل از اینکه کار با این پنل رو شروع کنیم یک سری مطالب تئوریک در مورد نحوه ی کار کردن نرم افزار را باید دانست که همینجا یک نیم نگاهی به آنها می اندازیم :
این نرم افزار به این صورت کار می کند . ابتدا یک الگو (Pattern) را می سازیم . به این صورت که یک سری صداهایی توسط سازهای مجازی (Synthsizer) می سازیم . سپس با این صدا ها در محیط پیانو رول Piano Roll نت نویسی می کنیم و صدای مورد نظر را ایجاد می کنیم . سپس وقتی چند پترن ساختیم در محیط لیست پخش یا Playlist آنها را با هم ترکیب می کنیم تا موسیقی مورد نظر خود را بسازیم .
این یک نگاه کوتاه بود . توضیحات بیشتر را بعدا در هنگام کار با اجزای اصلی نرم افزار خواهم داد .
http://img4.************/files/5dkm6fn2c4rfiixm1ouv.jpg​
1-2-1 : انتخاب حالت پخش آهنگ . همانطور که گفتیم آهنگ در اف ال با کنار هم چیده شدن الگوهایی که از قبل به وجود آوردیم ساخته می شود . در این قسمت است که حالت را انتخاب می کنیم . حالت اول Pattern نام دارد . در این حالت فقط یک پترن یا الگو اجرا می شود . حالت بعدی Song نام دارد . در این حالت الگو هایی که در لیست پخش یا Playlist در کنار هم چیدیم پخش می شود . توضیحات بیشتر در مورد Playlist را در بعدا خواهم داد .
1-2-2 : پلی یا Play یا شروع . با توجه به حالتی که در مبحث قبل گفتیم قطعه شروع به اجرا می شود . وقتی که آهنگ پلی شد شکل این دکمه تغییر می کند . وقتی دوباره روی این دکمه کلیک کنیم آهنگ متوقف می شود اما به نقطه ی 0 باز نمی گردد .
1-2-3 : Stop یا توقف . در صورتی که آهنگ در حالت پلی باشد آهنگ را متوقف می کند و به اولین نقطه باز می گرداند . زمانی که آهنگ در حال اجرا نیست اما در قسمت جلوتر از نقطه ی 0 قرار داریم و روی این دکمه کلیک کنیم آهنگ را به اولین نقطه می رساند .
1-2-4 : ضبط کردن یا Recording : در این قسمت می توانیم به برنامه چیزی وارد کنیم ، ورودی می تواند نت ، صدا و... باشد. سخت افزارهایی که ما با آنها عناصر را وارد می کنیم می تواند میکروفن یا MIDI Controller باشد .

توضیح : MIDI Controller یک وسیله شبیه به کیبرد آهنگسازی است که با استفاده از آن می توانیم نت خود را وارد محیط پیانو رول که محیط ویرایشگر نتها در اف ال است بکنیم .
http://img4.************/files/z7bofoybsjir9txsbqje.jpg​

یکی از محبوبیتهای نرم افزار اف ال استودیو این است که با استفاده از کیبرد کامپیوتر میتوان نتها را وارد کرد . ردیف کلیدهای Q تا } به عنوان پرده های اکتاو 5 و کلیدهای میان 1 تا = به عنوان نیم پرده های اکتاو 5 می باشند . همچنین کلیدهای میان Z تا ؟ به عنوان پرده های اکتاو 4 و کلیدهای میان A تا کیبرد کامپیوتر شما به عنوان نیم پرده های اکتاو 4 هستند . البته می توان اکتاو آنها را هم تغییر داد که در فصلهای بعد خواهم گفت . به این طریق شما می توانید با استفاده از کیبرد کامپیوتر به اصطلاح ارگ بزنید . خیلی از اشخاص هم دیدم که فقط برای این خصلت این نرم افزار را خریداری کردند .
1-2-4-1 : معرفی محتویات کلیک راست بر روی دکمه ی Recording :
http://img4.************/files/9t85e6j9k7osezynbczr.jpg​

زمانی که بخواهیم چیزی را وارد اف ال استودیو کنیم می توانیم با استفاده از این قسمت ورودی ها رو کنترل کنیم . هر یک از این سه گزینه زمانی که تیکشون برداشته شود ، دیگر در هنگام ضبط از این عنصر می شود .
و اما توضیح این سه گزینه... ! توضیح دادن تئوریک این سه گزینه ممکن است موجب سردرگمی شما بشود . بعدا با کاربرد این قسمت که یکی از ویژگی های بارز اف ال استودیو است به طور کامل آشنا خواهید شد .
1-2-5 : انتخاب مقدار تمپو یا تندای آهنگ بر اساس BPM یا Beat Per Minutes یا ضرب در دقیقه . این واحد اندازه گیری تمپو یا تندای آهنگ است . تمپو یا میزان سرعت آهنگ در سبکهای مختلف متفاوت است اما یک محدوده ی خاصی دارد . این محدوده میان 60 ضرب در ثانیه تا 190 ضرب در ثانیه است . معمولا سبکهای مختلف موسیقی در این محدوده هستند . به عنوان مثال سبک ترنس Trance معمولا دارای تمپو بین 130 تا 145 می باشد .
1-2-5-1 : معرفی منوی کلیک راست بر روی تمپو :
1-2-5-1-1 : Tap : یک وسیله ایست که با آن می توانیم مقدار تمپوی یک آهنگ را تا حدودی پیدا کنیم . ابتدا آهنگ را می شنویم و همانطور که داریم با آن آهنگ دست میرنیم ، همانطور به طور مرتب بر روی شیر آب در پنجره ی Tap کلیک می کنیم . پس از چندبار کلیک مرتب تمپو آن قطعه نمایان خواهد شد . سپس بر روی OK کلیک می کنیم تا آن تمپو را به عنوان تمپو آهنگ انتخاب کنیم . همچنین میتوانیم از این کار جهت پیدا کردن یک تندای مناسب برای پروژه ی خودمون استفاده کنیم . یکی دیگر از فواید این قسمت این است که با مقداری تمرین میتوانیم مقدار تقریبی تمپوهای آهنگهای مختلف رو تخمین بزنیم .
1-2-5-1-2 : انتخاب تمپو از 80 تا 160 : برای اینکه این تمپوها در موسیقی پر کاربرد هستند ، اف ال استودیو آنها رو قرار داده که می توانیم آنها را انتخاب کنیم .
1-2-5-1-3 : Half Speed : تمپو را نصف می کند . مثلا اگر تمپو آهنگ 160 باشد آن را به 80 تبدیل می کند . زمانی که تیک این گزینه رو بر می داریم باز به همان تمپو قبلی که 160 بود برگشته می شود . این کار برای زمانی است که شما میخواهید با دقت بهتری آهنگ را گوش داده یا نتها را از طریق MIDI Controller وارد کنیم .
قسمت سمت چپ کلیک راست بر روی تمپو نیاز به دانستن یک سری مسایل دارد . به همین دلیل در فصلهای بعد به طور کامل توضیح داده می شود .
1-2-6 : انتخاب الگویی که در حال حاضر در آن قرار داریم .
1-2-7 : لغزنده ی موقعیت آهنگ : برای نمایش یا تغییر موقعیت آهنگ استفاده می شود . در صورتی که به روی آن کلیک راست کنیم ، لغزنده به اولین نقطه هدایت می شود .
 
  • تشکر
واکنش‌ها: 3 کاربران
11/6/10
89
28
18
شمال
اقا واقعا عالیه امیدوارم ادامه پیدا کنه
لطفا این حرکت های خوبوادامه بدین:smile (2):
 
8/2/10
291
22
18
درود بر شما... آقا من توی همین پنل دنبال ترانس پوز میگردم.. اصلا اف ال داره همچین چیزی؟