تخصصی معرفی و بررسی برترین هدفون های استودیویی

شروع موضوع توسط امیرحسین به نژاد ‏13/12/11 در انجمن Headphones ( هدفون ها )

تاپیک معرفی و بررسی برترین هدفون های استودیویی تالار Headphones ( هدفون ها ) در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

معرفی و بررسی برترین هدفون های استودیویی-BEYER (Copy).jpg
    امروزه برای صدا برداران و مهندسین صدا مسئله ی شناخت هدفونهای مناسب و ایده ال،به یکی از دغدغه های مهم بدل شده.تسلط بر جزئیات صدا و تاثیر پذیری کم از عواملی محیطی باعث شده هدفون ها،مکمل خوبی در کنار مانیتورهای برای امر صدا برداری و میکس باشند.

هدفون ها مرجعی متفاوت برای بازبینی یک پروژه ی میکس هستند که این قابلیت را به مهندس صدا می دهند که از دریچه ای متفاوت و درعین حال قابل اعتماد میکس صورت گرفته را ویرایش و باز بینی کنند.از طرفی کمپانی های تولید کننده ی هدفون های استودیویی، با ارائه دستاوردهای جدید هر روزه در فکر برتری و پیشی گرفتن محصولات خود از محصولات سایر رقبا هستند و همه این عوامل و حساسیت ها باعث شده انتخاب هدفون مورد نظر برای فعالان این عرصه تا حدی چالش برانگیز باشد.

مجموع این مقاله ترجمه آزاد بنده ازسری مباحث نقد و بررسی هدفون های استودیویی از مجله ی sos, و همچنین مقاله های شناخت برترین هدفون های استودیویی از مجله ی Music Tech می باشد.در این مبحث کارشناسان برجسته مهندسی صدا با نقدها و نظرات خودشون هدفون های رفرنس و معتبردنیا را مورد بررسی دقیق قردادند.مهندسین میکس و صدابراران متخصص موسیقی در این مقاله با بررسی نوع صدا دهی،نقاط قوت و ضعف و همچنین بررسی استحکام،راحتی وساختار فیزیکی هدفون ها، اطلاعات جامع و مفیدی رو به علاقه مندان به مباحث صدا ارائه می کنند.از این پس این مطلب به صورت سریالی منتشر خواهد شد که در هر مقاله یک هدفون مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت با این امید که این مطلب مورد استفاده دوستان قراربگیره.

امیرحسین به نژاد

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏13/12/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 13
  2. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    قسمت اول-Akg k702

کمپانی AKG
    مدل K702 : نیمه باز ، 62 اهم ، قیمت جهانی 391 پوند

معرفی و بررسی برترین هدفون های استودیویی-CM2B9742s.jpg

نظر چند مهندس صدای معتبر را در مورد این هدفون بررسی می کنیم.

Hugh Robjohns :این مدل ازلحاظ ساختار فیزیکی این هدفون بزرگ و مقداری غیر قابل انعطاف است،با توجه به عنوان که شرکت سازنده اعلام کرده نیمه باز بودن عایق بندی ضعیفی نسبت به صداهای خارجی دارد.این هدفون تا موقعی که من در جای خودم ثابت نشته ام بسیار خوب هست اما احساس ضعف و کمبود وقتی احساس میشود که کمی به سمت جلو خم می شوم و یا پایین را نگاه می کنم.
    صدا دهی این هدفون در فرکانس های پایین و بیس ها کمی لاغر و بی زرق و برق است اما عمق خوبی دارد و در این محدوده ی بسیار دوست داشتنی هستند و البته مقادیر زیادی از جزئیات میدرنج را به خوبی نمایان می کردند. داینامیک در این هدفون بسیار طبیعی به تصویر کشیده شده است. این هدفون به اندازه کافی برای میکس قابل اعتماد ی باشد اما خوب از نظر ساختار فیزیکی ثبات و استحکام لازم رو دارا نیست که این موضوع نظر من را برای انتخاب این هدفون تغییر داد.

PAUL WHITE: نسبت به طرح های close کمپانی AKG این مدل از صدای باز تر و شفاف تری برخوردار هست و البته در قیاس با هزینه ای که خریدار برای هدفون های بسته این کمپانی انجام میدهد این هدفون از بیس عمیق و خوبی هم برخوردار می باشند. آنها برای میکس بسیار مناسب هستند. صدای آنها بسیار شبیه به مانیتورهای استودیوی من هست.

محافظ های گوش این مدل نسبت به مدل K240 بسیار راحت هستند. اما این هدفون مقداری بزرگ می باشد. در این طرح عایق بندی کاملا به مخاطره افتاده و حتی حالت نیمه بسته آن به درستی قابل مشاهده نیست و انتقال صدای تصویری از نیمه باز بودن رو مخدوش کرده اما این وضوع باعث شده بر روی شفافیت صدا تاثیر مطلوب رو گذاشته است.ین محصول درفرکانس های بالا حتی زمانی که در حال گوش دادن با ولوم پایین هستیم بسیار رویایی است. صدا بسیار صریح و شفاف به گوش می رسد . صدای بیس هم چشمگیر است.

Mike Senior:در مجموع من مدل K702 را بسیار دوست دارم رنگ پذیری کلی تنالیته آنها برای سبکهای تجاری کاملا مناسب است. همچنین این ممکن است برای صدای طبیعی موسیقی آکوستیک که در آن بر روی جزئیات فرکانس های بالا توجه بیشتری می شود بسیار مفید باشد. K702 یک ابزار بسیار قدرتمند و غیر قابل چشم پوشی برای میکس می باشد و به نسبت قیمتی که دارا می باشد کیفیت قابل قبولی را ارائه می کند.

Jules Harding:این هدفون سبک وزن به طور قابل ملاحظه ای راحت است اما مقداری روی سر من شل است. کیفیت صدا بسیار شفاف و پرطنین می باشد . صدای آن از HD650 روشن تر و کمی سبک تراست و در مقداری در محدوده یبیس هم نسبت به این هدفون صدای بهتری ارائه می دهد.
    این هدفون در فرکانس های بالا بسیار نمایش درخشانی را دارا می باشد و برای مانیتورینگ آثار آکوستیک خود را نشان می دهد. اگر شما صدای مانیتورینگ روشن و شفاف را ترجیح میدهید این هدفون را حتما مدنظر داشته باشید.مقدار شنیده شدن جزئیات صدا در این هدفون و سن هایزر HD650 تقریبا یکسان بود اما من با k702 هم برای میکس راحتیِ کافی را دارم .

امیرحسین به نژاد

• خوشم اومد خوشم اومد x 10
  3. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    معرفی و بررسی برترین هدفون های استودیویی-7509hd_1392710764.jpg کمپانی سونی
    مدل MDR7509 HD : بسته ، 24 اهم ، به قیمت تقریبی 253 پوند

Hugh Robjohns: این هدفون، هدفون Close مورد علاقه من میباشد که دارای حساسیتی مشابه مدل های کمپانی SENNHEISER می باشد .این هدفون برای استفاده طولانی مدت بسیار مناسب می باشد نرمی آنها و عایق بندی صوتی این هدفون بسیار خوب است که همراه با داینامیک قوی و حس بالانس بسیار مطلوب این هدفون را شاخص جلوه می دهد.ضمن اینکه با این هدفون به خوبی می شود از کار میکس را انجام داد و در واقع کاملا جوابگوی پروژه های میکس خواهد بود اگر چه من میکس با هدفون باز را بیشتر ترجیح می دهم.

Sam Inglis: من از این هدفون برای یک مدت طولانی استفاده کردم در واقع این هدفون را هم برای گوش کردن و هم برای میکس مورد استفاده قرار دادم. آنها برای استفاده بسیار راحت هستند اما برای گوش دادن چندان شفاف نیستند. نکته مثبت این قضیه این است که شما می توانید ساعت ها با آن بدون خستگی گوش کنید.البته باید توجه داشت کهعایق بندی این هدفون مناسب نیست و همچنین امپدانس آن پایین است ولی با این وجود من هیچ گونه ضعفی در محدوده ی فرکانس های پایین و نت های بیس این هدفون احساس نکردم و بیس ها کاملا گویا و مناسب هستند.از این هدفون می توان در هنگان رکورد سازها به صورت سلو و همچنین رکورد سازهای بیس استفاده کرد.

Mike Senior: این هدفون دارای پدهای های بزرگی است که برای استفاده طولانی مدت راحت و مناسب است،هر چند که این ویژگی باعث عرق کردن گوش در آب و هوای گرم می شود.با اینکه این هدفون عایق بندی مناسبی ندارد اما مقدار نشتی صدا بدلیل وجود پدهای بزرگ بسیار پایین می باشد. تنالیته صدا در محدوده های فرکانسی پایین ضعیف است بطوریکه حس می کنید مقداری در محدوده ی mid و low ولوم صدا پایین است اما در عوض جزئیات صدا به خوبی شنیده می شود. نقطه قوت واقعی برای من، رسایی صدای بسیار عالی و ترکیبی بسیار عالی از جزئیات می باشد که اگر مراقب نباشید این موضوع در میکس باعث می شود که بیس مانند صدای وکال به روی سطح میکس بیاید و به نوعی از سطح میکس جدا شده و در تصویر میکس، در جلو قرار بگیرد. برای جلوگیری از این موضوع باید مراقب کامپرسور روی بیس بود.. این هدفون می تواند 95 درصد از نیازهای شما را برای میکس برای رسیدن به کمال برآورده سازد که ‌اما طبیعتا بخش مهمی از میکس باید با مانیتور انجام شود.

امیرحسین به نژاد

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  4. امیرحسین به نژاد

شغل :
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کمپانی Beyerdynamic
    مدل DT770 PRO ، بسته، 80 اهم، قیمت تقریبی 178.79 پوند

معرفی و بررسی برترین هدفون های استودیویی-2015-02-12_15-52-01.jpg

Hugh Robjohns : این هدفون شامل پدهای بزرگی است که روی گوش ها قرار می گیرند.گوشی های این هدفون برای استفاده طولانی مدت بسیار راحت می باشند و عایق بندی خوبی نسبت به صداهای خارجی دارد DT770. حساسیتی شبیه به DT 250 دارد و محدوده ی صوتی مناسب و بیس قابل ملاحظه ای دارد رنج و ولوم صدای این هدفون به نسب هم رده های خود کمی پایین تر است اما این موضوع به شکل محصوصی نیست.این هدفون هم برای ضبط و هم برای میکس مناسب است اما مثل هر سخت افزار دیگری باید با آن به خوبی اخت شوید تا بتوانید حداکثر استفاده را از آن ببرید.

Paul White : هدفون Beyerdynamic DT770 بسیار راحت بر روی گوش قرار می گیرد و یک صدای سنگین و حجیم ،همراه با بالانسینگ خوب و همراه با جزئیات مناسب ارائه می دهد. من به شخصه از این هدفون و شنیدن صدا و بازبینی دوباره میکس خود استفاده می کنم.

Mike Senior :این هدفون پشت بسته دارای پدهای دایره ای شکل بسیار راحت هستند که به شکل بسیار خوبی تمام ابعاد گوش را پوشش می دهند و گوش کاملا درون پدها قرار می گیرند. DT770 همچنین دارای یک عایق بندی بسیار خوب صوتی نیز می باشد. این هدفون تفکیک بسیارخوب به ارائه می کند اما اگر از آن به عنوان یک مرجع میکس استفاده می کنید توجه کنید محدوده ای Hi آن مقداری برجسته تر از ناحیه ی Mid است,و البته محدوده صوتی پایین آن مشابه بعضی مدلهای باز مشابه بسیار طول می کشد تا کاملا تخلیه شود که این موضوع زیاد مطلوب نمی باشد. بالانسینگ بیس آن دقیقا به نحوه ی قرار گیری هر جفت گوشی آن روی گوش شما بستگی دارد، پس به آن در هنگام کار دقت داشته باشید. من محدوده صوتی پایین این هدفون را نسبت به مدل های هم قیمت آن مثل MDR7509 ترجیح می دهم .در واقع از زمانی که کمپانی Beyerdynamic پا به عرصه تولید هدفون گذاشته است محصولاتی با کیفیت و با استاندارد بالا ارائه کرده است .من اگر می خواستم در بین هدفونهای این محدوده قیمت هدفونی انتخاب کنم DT 770 PRO را انتخاب می کردم ، به این خاطر که این هدفون به شما صدایی مناسب در همه ی محدوده های صوتی، تفکیک و بیسی عمیق را ارائه می کند ، البته نسبت قیمت به کیفیت این هدفون به خودی خود باعث می شود که همیشه یکی از اولین انتخاب ها باشد.

• خوشم اومد خوشم اومد x 8
بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)