مطلبی در مورد خوانندگی

شروع موضوع توسط Ramtin Shabanian ‏22/4/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک مطلبی در مورد خوانندگی تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام.من قصد دارم تو این مطلب تجربیات خودمو در زمینه خوانندگی براتون بگم امید وارم تو بهتر شدن کارتون موثر باشه.این مطالبی که میگم دقیقا از لحاظ موسیقیای هست و هیچ کدوم الکی نیست.خوب ما فرض کارمون رو این طور میزاریم که اولین باره میخوایم بخونیم.اول یادتون باشه که اگه یه ساز رو بلد باشیم دقیقا 50% تو کار ما تاثیر داره و اگه اون ساز پــــــیانو یا گیتار اگوستیک باشه برا ی کار پاپ که دیگه محشر میشه.حلا ما باید سبک خوانندگیمون رو تعیین کنیم و از خوانندگان اون سبک اهنگ تا میتونیم تهیه کنیم.یک نفر فرد عادی وقتی موسیقی گوش میکنه توی اون به دنبال قشنگیه یه اهنگساز وقتی موزیک گوش میکنه تو اهنگ دنبال تمام فنون اهنگسازی میگرده و یه خواننده وقتی اهنگ گوش میده به نحوه خوندن خواننده توجه داره اهان اصل مطلب این جاست پس یه خواننده خوب وقتی موزیک گوش میکنه باید گوشش فقط به نحوه خوندن باشه مثلا خواننده اون اهنگ (که باید حرفه ای باشه) کجا نفس میکشه کجا رو با یه نفس میخونه و... .پس اولین رکن خوانندگی گوش کردن خوب نه شنیدن.حالا پس از این کار ما باید دنبال توانایی خودمون بگردیم توانایی صدامون که خود این مرحله کلی توضیح داره اگه میخواستین بدونین تو همین پست بگین تا براتون توضیح بدم.حالا شما به یک میکروفون و یه کامپیوتر و کمی مهارت احتیاج دارین تا کارتون رو شروع کنید. دوستان من میخواستم 4 سال پیش اهنگ بخونم ولی با تجربه13 ساله تو اهنگسازی و موسیقی نتونستم و گند زدم حالا 4 ساله که دارم تمرین میکنم و به نظر خودم حالا اماده شدم و ایشالا امسال کارمو به صورت حرفه ای با اهنگسازی خودم شوروع میکنم. اگه این مطلب مورد استقبال روبرو بشه ادامش میدم و تازه اول کار ما این جاست اخه میدونین خیلی زیاد باید بنویسم اگه من بنویسم و دوستان خوششون نیاد خیلی تو ذوقم میخوره پس ادامه دادن این مطلب به شما بستگی داره امید وارم خشتون بیاد. حالا خیلی حرف برای گفتن دارم

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  2. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    ادامه بده رفیق

یه سئوال
    من شنیدم اگه بخوام صدام رو از اول رو فرم ببندم باید برم حسابی داد بزنم تا حنجره ام کاملا بگیره. بعد شروع کنم اصولی رو نت سلفژ کار کنم. چقد صحت داره؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    خیر اشتباهه.
    باید در رنج صدای خودتون تمرین کنید. و تمرینهای مخصوص به جنس حنجره تون رو انجام بدید. داد زدن فقط باعث خرابی و اسیب به حنجر میشه. مگه کسانی که صداشون واقعا کشش خوندن در فواصل بالا رو داشته باشه. که اونم اصول خودش رو داره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    ایول. من گفتم بهش

دمت گرم. یه پیتزا بردم

5. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    بله دوست عزيز همين طور كه آقاي اميد گفتند اين اصلا كار درستي نيست و ميتونه اسيبهاي جبران ناپذيري به حنجره شما برسونه.ولي از ابتدا شروع كار كردن با تمرينات سلف‍‍‍‍‍‍ز هم خوب نيست من الان از كافي نت انلاينم امشب ادامه اين مطلب رو مي نويسم.

6. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    با سلام به دوستان خوب حالا ادامه مطالب خوانندگی براتون میزارم امید وارم به کارتون بیاد.خب ما تا قسمت کار با میکروفون جلو رفتیم.دوستان شما در این قسمت باید یکی از اهنگهایی رو که خیلی باهاش تمرین کردین رو به طور کاملا معمولی بخونید و خودتون رو محک بزنید تو این قسمت یادتون باشه که اگه صدای ضبط شده خدتون رو گوش کنید احتمالا خیلی بدتون بیاد و این طبیعی چون هیچ کس از صدای خودش لذت نمیبره حتی حرفه ای ترین خواننده ها هم باور ندارن که صداشون قشنگه.تو این قسمت مشورت با یک فرد اشنا به موسیقی میتونه کمکتون کنه به شرطی که تو ذوقتون نزنه.حالا شما فهمیدین که باید از کجا شروع کنید و از این قسمت میتونید تمرینهای جدی و قانونیه خودتون رو اغاز کنید.حالا من رو مطلب زوم میکنم و از کلی گویی پرهیز میکنم چون تو سایت درباره خیلی موضوعات بحث شده اما خیلی کلی.یادتون باشه نسبت به سبکی که میخواهید شروع کنید دقت داشته باشین که آیا صدای شما همچین توانایی داره؟ حالا یه سری تمرین برای افراد آشنا به موسیقی میگم که به نظرم باید خوب باشه.یه اهنگ بسازید البته اگه حرفه ای هستین چون نت خوندن باید کاملا قانونی باشه وگرنه حنجره شما رو خراب میکنه و اگه توانایی چنین کاری ندارین بهتره از اهنگهای دیگران استفاده کنید که برای خوانندگان سبک پاپ اهنگهای معین اندی گوگوش امید رو پیشنهاد میکنم.خب حالا اهنگ مورد نظر رو با یک کیبرد اجرا کنید و قسمتهای وکالرو کاملا با یک صدای خوش طنین و کششی همراهی کنید بعد نسبت به رنج هنجره خودتون گام (transpose) آهنگ رو تغییر بدین. حالا شروع به خوندن کنید و صداتون رو ضبط کنید و گوش کنید و هر دفعه سعی کنید اشکالات خودتون رو تصحیح کنید و به موارد زیر توجه کنید:درست روی نتی که تو گوشتون اجرا میشه بخونید که این کار مستلزم داشتن گوش موسیقیای خوبی هست. در این مرحله سعی کنید کمتر از تحلیلهای صدایی استفاده کنید و به قسمتهایی که باید صدا را بکشید توجه ویژه ای داشته باشین که خیلی مهمه مثلا وقتی به آخر بیت شعر میرسید و باید اونو به فرض 10 ثانیه روی نت لا بکشید توجه کنید که تمام 10 ثانیه روی نت لا اجرا بشه و بهم نخوره.آهنگ خودتون رو با احساس بخونید کسی شمارو مجبور به خوندن نکرده و خیلیهم سعی نکنید برین تو حس که وقتی به صداتون گوش میکنید فکر کنید هنجرتون داره از جاش کنده میشه. کلمات رو خوب ادا کنید مثلا وقتی باید در اخر شعر کلمه هست رو بگین تمام حروفش رو دقیقا اجرا کنید و (هس) نخونید! یادتون باشه موفقیت مستلزم تمرین تمرین تمرین و تمرینه تمرین اول برای دونستن تواناییها تمرین دوم برای تجربه تمرین سوم برای رفع اشکال و تمرین آخر برای تمرین کردن.هر جا اشکال داشتین بگید مطلب در صورت استقبال ادامه داره... .

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏23/4/10
    • خوشم اومد خوشم اومد x 4
  7. morydanger

morydanger عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    سلام
    دستت درد نکنه بابت مطلب مفیدی که قرار دادی
    من مشگلم اینجاست که نت ها رو با گوش درست نمیتونم تشخیص بدم
    ولی آهنگ سازی میکنم و مشکلی هم ندارم از این نظر (درواقع نت هارو روی ساز بلدم اما گوشم نمیتونه شناسایی کنه که مثلا این نت فا هست یا لا)
    خوب آماتورم دیگه:smile (18):

8. ATRecords

ATRecords عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    دوست عزیز مطمئنا همچین مطلب هایی میتونه برای خیلی ها مفید باشه و توی مشکلاتی که دارن بهشون کمک بکنه. اما به هر حال همه اون افرادی که از نوشته ها استفاده میکنن نمیان نظر نمیدن و در بحث شرکت نمیکنن و....

به نظر من هم اگه ادامه بدین خیلی بهتره و زیاد به این مسائل فکر نکیند بهتره. (شما حتما قصدتون خیره حتما با کمک به دیگران به اجرتون میرسید....)

اگه امکان داره بیشتر توضیح بدین. این رنج صدا رو چطور میشه تشخیص داد و مناسب با اون خوند.

من خودم مثلا وقتی یه آهنگی رو از یه خواننده ای همگام با اون میخونم و صدامو ضبط میکنم کار خیلی خوبی میشه اما وقتی خودم به تنهایی روی موزیک اون آهنک میخونم(یعنی صدای خواننده اصلی اگه نباشه) کارم خوب نمیشه و اگه فقط بخام صدای خودمو بدون موزیک ظبط بکنم دیگه بدتر میشه....

در این مورد باید چکار کرد؟؟ مشکل از از کجاست؟؟

9. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این مورد بدلیل این هستش که شما دارید با اون خواننده همخوانی میکنین و طبیعتا حس خوبی بهتون میده ( برای منم همین احساس هستش ) اما وقتی کار رو تنها میخونید نمیتونین احساس قبلی رو داشته باشین.
    کاملا طبیعیه. بهترین کار استفاده از دروس سلفژ هستش. و تمرینات مربوط به تنفس.
    نباید اوایل داد بزنید تا سیستم طبیعی هنجره تون بهم نخوره.
    دقت داشته باشید که هنجره شما مختص به خود شما خلق شده وگرنه که هنجره و صدای همه مثل هم بود که...
    با موسیقی هایی شروع کنید که گام و scale پائین تری نسبت به صداتون داره و کم کم میتونید از آهنگهایی با گامهای بالاتر کار کنید.
    یادتون نره بالا خوندن هنر نیست.! مهم اینه که شما بتونین در گامهای پائین هم سالم بخونید وگرنه همه میتونن داد بزنن.
    البته رژیم غذایی و پرهیز هم خیلی مناسبه.
    در کل این رو بگم تمرین و تمرین. ریتمها رو بشناسید. گامها رو بشناسید و یاد بگیرید.
    نه مثل بعضی از مشتریهای من که وقتی میپرسم گام موسیقیتون چیه میگن : 2+ !!!!!!

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام ببخشید اگه دیر جواب دادم اخه مشکل داشتم.اول از امید جان تشکر میکنم که من در این مطلب کمک میکنه.تو این پست میخواستم راجب شرایط محیطی کامل توضیح بدم ولی اینو میذاریم یه وقت دیگه و به سوالاتون کامل جواب میدم.اول به سوال دوست عزیزم morydanger پاسخ کامل میدم خب دوست من اشکال اصلی شما اینجاست که با دقت به صدای نتها گوش نمیکنی خوب اگه سازت گیتاره یک آکور لا مینور با باره بگیر و بعد همون اکور رو ماژوز کن خب حالا تمام حواست رو بزار روی صدا و دوباره این کارو تکرار کن میبینی بار اول تغییر چشم گیری رو صدا احساس نکردی ولی بار دوم دید که چقدر فرق بین صدای این دو اکور ساده هست نتها نیز همینطوری هستند حتی نتهایی که باهم فاصله صدایی خیلی کمی دارن (در موسیقی تعدیل شده 100 سنت) اگه با گوش موسیقیت گوش کنی میفهمی حالا یک راهنمایی برای شناسایی نتها تو ضهن خودت و برای خودت به هر نت یک شخصیت بده! مثلا من برای خودم نت لا رو یک نت غمگین تعریف کردم و فا رو شاد این مطلب اصلا درست نیست و فقط جنبه شخصی داره امید وارم متوجه بشی چی میگم البته این نکته رو بگم که شناسایی نتها کار ساده ای نیست و کم کم 2 تا3 سال تجربه میخواد موفق باشی.

11. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    و اما دوست عزیزم atrecords سوال خیلی خوبی بود ببین اصولا کارهای هم صدایی حتی اگه خوانندگانش اماتور هم باشند کارهای ضعیفی(به ضعیفی کارهایی که همون خوانندها تکی بخونن) نمیشه.پس یادت باشه هیچ وقت صدات رو با صدای یه خواننده دیگه ضبط نکن به خاطر همین من رو نت تاکید خواصی داشتم.پیدا کردن رنج صدا اصول خواصی نداره ولی من بر اثر تجربه فهمیدم که برای افرادی که خیلی حرفه ای نیستند رنج صدا با شدت (volume) صدا رابطه مستقیم داره یعنی هر جا که احساس کردی دیگه نمیتونی با این شدت صدا بخونی و به طور ناخود اگاه میخوای صدات رو بالا ببری اون رنج صدات تو اون گامه البته این مطلب کاملا تجربیه گفتم که اولش از صدای خودت بدت میاد وقتی با نت میخونی ولی کم نیار و فقط تمرین کن مطمئا باش جواب میگیری و اما خوندن بدون نت یه روز یادم میاد داشت یک برنامه از pmc پخش میشد و با امید به طور زنده مصاحبه میکردن اون روز مجریه برنامه خیلی اصرار کرد که امید یک تیکه کوچولو زنده بخونه ولی قبول نکرد که نکرد اون امید بود که هم صدای خوبی داره و هم تجربه زیادی پس وای به حال من دوست من بدون نت خوندن واقعا کار سختیه و به نظر من فقط هایده که من واقعا عاشقشم میتونست در هر شرایطی بخونه.پس به تمرینت با نت اهنگ خوندن ادامه بده راستی یه مطلب دیگه اگه میخوای روی یک آهنگ بخونی و نت صدات رو پیدا کنی میتونی اون نت رو بزنی باهاش بخونی و مرتبا گامش رو تغییر بدی تا جایی که نه خیلی صدات رو بم کنی و نه خیلی مجبور بشی داد بزنی موفق باشی.

12. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    دوستان آيا كسي طالب مطلباي ديگه در مورد خوانندگي هست؟

13. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    بعله حتما
    کلاس آموزشی رایگان !!!!
    کیه که نخواد :smile (72):

14. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    در تکمیل فرمایشات دوست عزیزم
    ما یه چیزی داریم تو سلفژ عملی که به اون فراکانس گیری میگن یعنی نت اول گام رو پیانو میزنه شما با گوش دادن به نت اول ادامه گام رو پیدا میکنید حالا همیشه برای دوستان هنرجو این مشکل هست که وقتی با پیانو میخونن درست میخونن و وقتی بدون پیانو میخونن فالس میخونن شما با تمرین و خوندن گام ها میتونید این مشکل رو بر طرف کنید
    در واقع صدای خواننده ای که شما باهاش میخونین شما رو مثل همون پیانو که عرض کردم راهنمایی میکنه و شما تو گام میخونید مثل چرخ های کمکی در دوچرخه سواری
    بسیاری از خواننده های دنیا مثل avril lavigne هم مشکل شما رو دارن اونا تو استودیو یه کوچ دارن که اول اون میخونه تا گام و ملودی آهنگ برای خواننده تدایی بشه
    برای همین هم هست که تو آلبوم صدای خواننده عالیه تو لایو مزخرف
    در مورد داد زدن که امید فرمود من تا حدودی باهاش موافقم ولی داد زدن یه فوایدی هم داره
    یکی از فایده های خیلی بزرگش اینه که ترس شما میریزه همیشه خواننده های جوان چون معمولا تو خونه میخونن خیلی کم داد میزنن و وقتی قراره داد بزنن میترسن عادت ندارن....
    یکی از تمرین های خدا بیامرز پاواراتی داد زدن بود ......
    البته یه جوریم نباشه که دیگه تا آخر عمر نتونید بخونید ......

15. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    در تکمیل فرمایشات متین عزیز

دوست منم همین مشکل رو داره
    با گیتار و ریتم و کورد میتونه بخونه بدون گیتار صدایش شبیه به یک گرامافون ترک خورده میشه ...( گاهی وقتها سوزنه گیر میکنه !!! :)) )
    که دلیلش هم به همون چیزهایی که میتن خان گفتند میتونه باشه.:smile (82):

16. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    تو این پست میخوام در مورد اثرات محیطی صحبت کنم. دوستان اگه با موسیقی آشنایی داشته باشید این نکترو میدونید که بسیاری از هنر مندان کشور از خطه جنوب کشور هستن و مردم این مناطق بسیار موسیقی دوست هستن و از این منطقه کشور خوانندگان بزرگی مثل رضا صادقی و مرحوم استاد بزرگ ناصر عبدا... اشاره کرد که به نظر من سلطان صدا و موسیقی کشور در زمان خودش بود و من بیشترین ناراحتی رو از مرگ ایشان بردم. خب استاد ناصر عبدا... بسیار صدای قشنگ و دلنشینی داشتند و کمتر چنین صداهای دلنشینیرو از نقاط شمالی کشور داشته ایم. پس باید بگم که هوای گرم و مرطوب میتونه تاثیر مطلوبی رو صدا داشته باشه اشتباه نکنید این به این معنی نیست که بیاین از حالا اتاق خدتون رو مثل سنا کنید این پدیده در طول عمر و شکل گیریه حنجره ایجاد میشه و کار یکی دو روز نیست. اما هواهای خشک و سرد برای حنجره خیلیب مناسب نیست این نکته لازم به ذکر که خیلی از خوانندگان خوش صدای کشور از این آب و هوا هستن و به طور مادر زادی دارای صدای خوشی هستن. بازم یاد آور میشم از فردا مسافرت رو کنار نگذارین بگین rash گفته این مثله در دراز مدت (ده ها سال) ایجاد میشه و اما خوردنیها و اشامیدنیها در این باره باید بگم که هر چیزی که موجب تحریک شدید حنجره بشه مثل آب خیلی سرد (از فردا نرین آب جوش بخورین) سرکه غلیظ فلفل ادویه جات زیاد هر گونه دود (که بسیار مضره) و... مضر است ولی تعطیل کردن اینها هم به طور کلی (مگه این که بخواهید شش دانگ صدارو داشته باشین) پیشنهاد نمیشه. و از اغذیه های مناسب میشه به موارد زیر اشاره کرد: مواد نرم و کلوییدها مثل جوشونده دانه به (نرین از فردا روزی دو لیتر جوشونده بخورین!) نوشیدنیها با دمای ولرم و بدون تحریک و غذاهایی مثل سوپها (بازم میگم از فردا غذاهای مورد علاقتون رو تعطیل نکنید) و... در کل این موارد مواردی علمی است و هیچ کس با رعایت این موارد نشده هایده! اینها فقط جنبه رعایتی دارن. امید وارم این مطلب بهتون کمک کنه نه این که باعث...:smile (18):بشه!

17. hmd_kro

hmd_kro عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +61 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    با تشکر از شما.

یک سوالی که پیش میاد باید دید منظور شما از دلنشین چه نوع صداییه؟

خب سلیقه ها متفاوته و هر کسی صدای خاصی به نظرش دلنشین میاد.

من خودم با آثار آقای عبدالهی خاطره دارم و لذت هم میبرم.واین حرف شما رو هم قبول دارم که آب و هوا رو صدا تاثیر میزاره.

برای وصف کردن اقلیم صدایی کشور بهتره به این صورت بگیم که:

خوانندگان جنوبی کشور دارای صدای بم و پخته تری نسبت به سایر نقاط کشور هستند و خواننده های شمالی به نسب صدای کمی زیرتر و صاف تری رو دارند. و جاهای دیگه هم به همینطور. و هر کدوم از اینها در جای خودشون صداهای دلنشین و زیبایی هستند.

با تشکر از شما.

18. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    نه عزیز اینجوری نیست
    خطه جنوب صدای پخته تری داره بحث بم بودن یا زیر بودن صدا نیست .
    (توی همین فروم احمد رضایی یه کاری به نام رضایت داره که کار اقای محبی هستش ) به نظرت خیلی صدایش بم هست ؟
    ولی نظر کلی من همون فرمایش جناب rash هستش. هرچقدر هوا گرمتر و مرطوبتر باشه و به اب و هوای جلگه ای رسیده باشیم صدا نرم تر و حنجره قابل انعطاف تر خواهید شد. ( تا حالا توی حموم و سونا یه اواز خوندی ؟ )
    اصلا میدونستی یکی از دلائلی که بعداز ظهرها توی استودیو رکورد ووکال بیشتری میگیرند چیه ؟ حنجره توی صبح به اندازه بعد از ظعر انعطاف نداره.
    تمامی خواننده صبحها (صبح زود ) تمرین میکنند( مثل نیما مسیحا سر صبح پاووراتی تمرین میکنه) ولی بعد از ظهر ها تمرینهای کاری رو انجام میدهند.
    نظر کلی من اینه که هرکسی بستگی به صدایش داره و استعدادی که خدا برای اون کنار گذاشته میتونه خودشو در اواز نشون بده.
    یکی مثل منصور و امیرکریمی و ابی صداهای خیلی بازی دارند .
    واین همه هم خواننده زیرزمینی داریم که هنوز نمیتونن تلفظ یه کلمه رو درست ادا کننند. پس تمرین و ممارست هم نباید فراموش بشه .

19. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    از همه دوستان تشکر میکنم و در تایید این مطالب میگم که خوانندگان آب و هوای گرم و مرطوب بنا به گفته رامتین جان صداهای پخته تری دارند (و این نکته رو ذکر میکنم که صداهای نسبتا بم تر و پخته تر به گوش مردم عادی بهتر است مثل داریوش مرحوم ناصرعبدالهی و...) و حرف دوست عزیزم hmd_kro نیز صحیح است که صدای خوتنندگان جنوبی نسبت به شمالی بم تره و صداهای شمالی صاف تر ولی این نکترو فراموش نکنید که این واژه ها نسبی هستن.

20. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +319 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    نكته اي هم من اشاره مي كنم . البته اين آموزش نيست بلكه به دست آوردن جنس صداي اصلي خودتون هست كه با چه سبكي مي تونيد به اوج برسونيدش :

مدتهاست كه من در حال ساخت و تنظيم و ضبط كار هايي هستم كه شايد اگه بهتون بگم سالهاي زيادي طول كشيد قطعا باور نخواهيد كرد . شايد بر مي گرده به زماني كه كمتر كسي توي ايران نزديك موزيك ميشد . توي شيراز كه فقط يك آموزشگاه موسيقي بيشتر نبود . ولي الان ...

خيلي از سبك ها رو دوست دارم كه بخونم و همش هم مي گم اي كاش مي تونستم اينجور سبك ها رو اجرا كنم ولي متاسفانه صداي من و جنس صداي من و تكنيك خوندني رو كه تا به حال ازش استفاده كردم با هر نوع موسيقي سازگاري نداره . بعد از اين همه سال كه روي سبك هاي مختلف صدام و ضبط و تست كردم متوجه شدم تنها سبك پاپ و R&B هست كه مي تونم بهترين مانوورها رو روش بيام و احساسم رو بيان كنم . ( نه اين R&B‌ كه بچه هاي ايران بهش مي كن رپ ) . پس به دنبال همين نوع موسيقي رفتم . اين تنها كاري بود كه واسه به دست آوردن صداي خودم و نوع موسيقي انجام دادم . و به اين نتيجه رسيدم كه صداي هيچ انساني زشت و بد نيست بلكه بايد طبق نوع موسيقي صحيح و دلنشيني كه در آينده مي شه به دست آورد ؛ كار رو ادامه داد . به هر حال موسيقي هنر و انتقال بيان احساسات به وسيله صدا هاست .

با آرزوي موفقيت براي همه دوستان . :smile (17):

بارگذاری...