مطالبی درباره پیــــــــانو سطح متوسط

شروع موضوع توسط Ramtin Shabanian ‏23/4/10 در انجمن پیانو

تاپیک مطالبی درباره پیــــــــانو سطح متوسط تالار پیانو در persian-music.org.

1. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام من میخوام در این پست یه سری مطلب راجب پیـــــانو بنویسم جواب به سوالاتی که تا به حال از طرف افراد اماتور زیاد پرسیده شده.بر خلاف تفکر بعضی از دوستان که فکر میکنند سخت ترین ساز ویلن هست باید بگم که سخت ترین ساز در رتبه بندی سازهای جهانی پیانو است. و این مطلب در فرهنگ موسیقی اکسفورد ذکر شده. خیلی از افراد دوست و اشنا تا به حال از من درباره فرق پیانو و کیبرد پرسیدن با این که این مطلب خیلی ممکن مبتدی باشه اما به طور کامل توضیح میدم تا هرگونه ابهام از بین بره.1-فرق ظاهری: ساز پیانو دارای 7 اکتاو و کیبرد استاندارد دارای 5 اکتاو است(هر اکتاو شامل یک گروه کامل 8 نتی که نت اخر تکرار نت اول است میشود) صدای خروجی پیانو حاصل از ارتعاش سیمی مشخص است و قیر قابل تغییر اما ساز کیبرد سازی است الکترونیکی که صدای ان حاصل از سیگنالهای دیجیتال است و صدای خروجی ان قابل تغییر است. 2-تفاوتهای بنیادین:نوازنده پیانو باید با هر دو دست کار کنه و ریتم اهنگ رو خود به وسیله دست چپ ایجاد کنه (که این کار مستلزم تمرکز بسیار است) اما کیبردها دارای قسمتی جالب و کار امد برای ریتم هستند و نوازنده کیبرد فقط با دست راست ملودی اصلی رو مینوازه(که استثنا هم داره) و با دست چپ اکور (اکورد)ها رو به ساز معرفی میکنه این غلطه اگه بگیم مینوازه چون ساز خود نت اکور ها رو به صدا در میاره و نوازنده فقط اونارو تغییر میده. در کل پیانو و کیبرد تنها یک سری شباهتهای ظاهری اندک دارن و اصلا شبیه هم نیستند. ساز پیانو یکی از سازهای مادر به شمار میاد و اگه دقت کنیم اکثر بزرگان موسیقی دنیا و اهنگسازان خود نوازنده پیانو بودن. دوستان حرفهای این مطلب رو به خوبی میدونند که پیانو یکی از سازهای خوش طنین برای اجرای صداهای اکور ها است و از معدود سازهایی است که میتوان تمام نتهای اکور را به طور کامل با ان اجرا کرد بعضی از سازها برای اجرای نتهای اکور محدودیت دارند مثل باس گیتار منظور من از محدودیت اجرایی نیست, اگر با این قبیل سازها همه نتهای یک اکور را به صدا در اوریم ممکن است طنین خوبی نداشته باشه پس از پیانو میتونیم به عنوان یک ساز کامل یاد کنیم.

• موافقم موافقم x 1
  2. امیرحسین به نژاد

امیرحسین به نژاد تیم مدیریت مدیر کل

شغل :
    آهنگساز، تنظیم کننده، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +2,857 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

اگه امکان داره این رتبه بندی سازهای جهانی که می فرماید در فرهنگ موسیقی آکسفورد ذکر شده که پیانو از ویولن ساز مشکل تریست رو در اینجا قرار بدید.

3. Alpha

Alpha عضو سایت

امتیازات:
    +168 / 0 / -1
    البته 2 نوع بحث هست
    یکی مربوط به تکنیک های نوازندگی که در ساز پیانو فقط نواختن نت و اجرای صحیح دینامیک هست
    ولی در ساز ویلن علاوه بر اینها مسایلی مانند ویبراسیون و Glide یا Slide و ... هم هست
    شخص در جلسه اول آموزش این ساز میتونه نت های موسیقی رو با پیانو بزنه ولی پر واضح هست که در مورد ویلن اینطور نیست و گاهی زمان بسیاز زیادی میطلبه تا فقط نت ها رو بتونه صحیح بزنه.

ولی بحث دوم انتظار از ساز هست
    پیانو چون در مرحله اول راحت تر عمل میکنه آهنگسازان قطعه هایی برای این ساز نوشتند (البته نه همه آهنگسازان و نه همه قطعه ها) که شما برای اجرای صحیح اونها نیاز به تمرین و ممارست بسیار دارید. و در واقع اگر یک قطعه سنگین از مثلا پاگانینی برای ویلن رو با یک قطعه سنگین برای پیانو ,برای مثال از راخمانینف مقایسه کنید تصور نمیکنم بشه به هیچ کدام لقب سهل و آسان رو داد و هر دو در اوج تکنیک و تکلف قرار دارند.

آخرین ویرایش: ‏23/4/10
  4. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    سلام.از دوستم تشکر میکنم و در اولین فرصتی که پیش بیاد حتما مطلب رو برات میزارم.همین طور که شما هم گفتین من سختیه پیانو رو فقط از یک دید مورد بحث گذاشتم و این بدیهیه که نوازنده ویولن باید گوش بسیار دقیقی داشته باشه تا بتونه نتها رو روی ساز بسازه و حتما در این مبحث ویلون سخت ترین ساز است اما من سختیه پیانورو فقط از لحاض تمرکز بررسی کردم چون پیانو از معدود سازهایی است که برای نوازندگی به دو دست و دو پا احتیاج داره

5. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    یاد استاد بخیر
    ( کاوه جان) فرمودند :

(( پیانو ، گیتار ، ویولون سخت ترین و مشکل ترین سازها هستند ولیوقتی خوب یاد بگیری و خوب تمرین کنی مثل یک جاده خوش آب و هواست که دوست داری تا آخرش بری ))

پس نمیشه گفت چه سازی از چه سازی مشکل تر هست . گیتار هم چه بسا مشکل هست . و همه چی به خود هنرجو بستگی داره که چقدر ممارست به خرج بده و چقدر مایه بزاره تا بتونه یک نوازنده متبحر بشه و از هنرش لذت ببره. ولی به شخصه از پیانو به عنوان کاملترین ساز یاد میکنم.

در جایی خوندم که از تمامی سازها در پیانو استفاده شده بطور مثال کلاویه شماره ( خاطرم نیست ) رو به سیم 5 گیتار بیس تشبیه کرده بودند و دونه دونه کلاویه ها رو با سازهای مختلف مطابقت داده بودند و یک خلاصه ای کل کلاویه ها حاصل شده که در آن صدای تمامی سازها بود. از گیتار و درامز و ..... تا ویولون
    ولی دقیقا خاطرم هست که به تمامی کلیدها اشاره شد .

با احترام.

6. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    تشکر از دوستم رامتین من فقط سختی و اسونی رو از دید گاه جهانی مورد بحث قرارا دادم و به طور قطع این موضوعات نسبی هستند

7. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    از کلیات که بگذریم من یه سری سئوال درباره تکنیک های پیانو دارم که اگه دوستان اجازه بدن اینجا به صورت موردی روش بحث کنیم///

8. Guitarist

Guitarist عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, flstudio, nuendo
    راجب صحبت راش عزیز،
    این بستگی به فرد داره که ساز رو تا چه حد دوست داره و علاقه اش چقدر است،
    من با پیانو و ارگ کار میکنم، اگر شما هم با ویولون کار کرده باشید دلیل "سختر نواختن" اون رو درک می کنید ،
    این درسته که پیانو نواختن تمرکز فوق العاده و هماهنگی بین دستها و پا ها رو نیاز دارد، و ویولون به پا نیاز ندارد ولی نوازنده اون باید انقدر در نواختن مسلط شده باشد که جای نت ها رو روی دسته فقط تشخیص بدهد این فرق اساسی بین پیانو و ویولون هست،
    در کل هر دو ساز در نواختن مشکل هستند و نیاز به تمرین زیاد دارند.

9. Psymfonius

Psymfonius هنرمند ارشد Gold User

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +164 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, StudioOne
    شاید این مطلبی رو که میگم به تاپیک مربوط نباشه ولی دوستان باید عرض کنم یکی از سخت ترین سازها کمانچه هست که برای اطمینان خودتون میتونید از چند نوازنده این ساز سوال کنید. البته اگه فقط مقایسه دو ساز پیانو و ویولون مد نظر نباشه.
    ولی در کل هر سازی سختیهای خودشو داره...

10. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    از همه دوستان به خاطر نظراتشون ممنونم و این نکترو یاداور میشم که ساز کلا سخته اگه درکش نکنی حتی اگه اون ساز بلز باشه مثلا خود من که پیانو میزنم از سختیش لذت میبرم و این هم درسته که هیچ سازی راحت نیست اگه این طور نبود که دیگه اسم نوازندرو هنرمند نمیزاشتن! از دوست عزیز inferno خواهش میکنم هر سوالی داره مطرح کنه تا در حد توانم بهش پاسخ بدم و همین طور از نظر دوستان نیز استفاده کنیم.

11. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    inferno عزيز من منتظر سوالات هستم

بارگذاری...