مشکل وکال

hosein_dada

عضو سایت
6/6/21
6
0
1
سلام خدمت دوستان عزیز من با پکیج فوکوسرایت کار میکنم که شامل کارت صدا و میکروفن و هدفن هستش فضای اتاقم آکوستیک نیست هرچقد با هرروشی وکال میگیرم صدام انگار از ته چاه درمیاد خیلی خفه و انگار قدیمیه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,470
10,719
113
55
.
یه نمونه فایل شر کن دوست من. "ته چاه" و "خف" و این کلمات اطلاعات دقیقی از مشکل شما رو منعکس نمیکنه. صدا شنیدنیه، توضیح دادنی نیست.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,470
10,719
113
55
.
اگه مشکل شما در صدای ووکال هست، فایل میکس شده که نباید بفرستی عزیز. فایل خامِ ووکال، بدون هیچ نوع پراسس، Dry و فقط فایل ووکال باشه، بدون صدای ساز یا چیزهای دیگه.
شما در این فایلی که فرستادی، ترَک ووکال رو کلی روش پراسس انجام دادی. اینطوری که مشکل خودشو نشون نمیده.
البته به نظر میرسه که شما مشکل میکس داری، ولی حالا شما اون فایل خام ووکال رو شر کن تا با اطمینان کامل بشه مشکل رو پیدا کرد.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,470
10,719
113
55
.
خب همونطور که حدس زده بودم، مشکل شما در میکس هست (با توجه به فایل اول شما). چون من هیچ مشکلی که مربوط به مایک یا پکیج ورودی ووکال شما باشه، در فایل خام شما پیدا نکردم. کاملاً نرمال و با گین مناسب گرفته شده. گرچه رنگ مایکی که استفاده کردی به هرحال در حد مایک های حرفه ای استودیویی نیست. ولی در حدّ خودش درست عمل کرده. نویز موجود در فایل خام شما هم مربوط به محیط هست، داخلی نیست.
شما و یا هرکسی که داره میکس میکنه، باید در حد امکان با یکسری پراسس هایی، روی رنگ آمیزیِ ووکال کار کنه (با آگاهیِ بیشتر ایکوالایز کنه). و این هم چیزی نیست که من از اینجا بگم این کارو بکن . . . و مشکل حل بشه. میکس یک کار تخصصیه، مخصوصاً پراسس ووکال که با تغییر مایک و تغییر محیط فرمولهای اون هم تغییر پیدا میکنه. حتی برای هر خواننده ای پارامترهای پراسس عوض میشن.
بنابر این، با توجه به فایل دوم، صدابرداری شما مشکلی نداره. مشکل رو در پست پروداکشن باید دنبالش بگردی. حالا دوستان دیگه هم میتونن فایل شما رو بشنوند و راهنمایی کنند.

10/4/10
303
414
63
نظر منم مثل جناب فرهود است.من به عنوان یک شنونده معمولی از اجرای خامت بیشتر خوشم اومد.

hosein_dada

عضو سایت
6/6/21
6
0
1
فرهود جان میشه خواهش کنم شما فایل خامی که فرستادم میکس کنید ببینم نتیجه چی میشه چون من هرجوری میکس میکنم خوب نمیشه اگر این لطفو بکنید ممنون میشم

Farhood

Capo del clan
21/12/11
3,470
10,719
113
55
.
خب طبیعیه که شما نتونی انجام بدی. شما خواننده ای، میکسمن که نیستی.
ببین، همین چیزی که از من خواستی، نشون میده که شناخت کافی از میکس نداری. میکس یه فایلی انجام نمیشه که. میکس یعنی ترکیب متعادلِ همه ی شیارهای صوتی با هم. یک میکسمن تمامی فایلهای پروژه رو میذاره جلوش، بعد با توجه به سبک و فضای کار، شروع میکنه به پراسس کردن تک ترَک ها در رابطه با هم. و بعد در انتها همه ی ترَک ها رو با هم متعادل میکنه. کلّیتِ کار میکس به این روال هست. ولی جزئیات بسیار زیادی در طول کار انجام میشه که همینطوری توضیح دادنی نیست.

من هم متاسفانه نمیتونم این کار رو بکنم، ولو فایل های همه ی شیارهای صوتی رو داشته باشم. من از آنجاییکه کار فارسی و ایرانی گوش نکردم، هیچ ذهنیتی هم در رابطه با فضای کار ایرانی ندارم تا بتونم میکسش رو انجام بدم.
درست ترین کار اینه که پروژه رو ببری بدی به کسی که کارش میکسه خب. میکس مرحله ی مهمیه و کسیکه کارش این نباشه، الکی با بازی کردن با پلاگینها نمیتونه انجام بده.