مشکل هنگام پن یا همون واید کردن

شروع موضوع توسط اهریمن ‏4/7/15 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک مشکل هنگام پن یا همون واید کردن تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. اهریمن

اهریمن

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام و خسته نباشید . به گفته دوستان من 2لاین وکال رکورد کردم . لاین اول رو 65 درصد دادم باند راست و لاین دوم رو 65 درصد دادم باند چپ . تو اسپیکر کامپیوتر صدا اونی که میخوام میشه یعنی همون واید . ولی وقتی میزنم گوشیم لاین 1 و 2 باهم قاطی میشه .. ممنون راهنماییم کنین

2. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    من اولین باره همچین چیزی میشنوم !! تا جایی که من میدونم و دیدم در تمام استودیو ها ، رکورد وکال ، مونو و یک لاین انجام میشه . بعد خروجی استریو میگیرن و با پلاگین هایی‌ مثل enhancer و ... صدا رو واید میکنن . به نظر شخصیه من ، این کار کلا اشتباهه که در دولاین رکورد بگیرید !!
    باز هم منتظر نظر اساتید باشید ...
    موفق باشید ...

Sent From My Galaxy Grand 2

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    عرض ادب.
    اول بفرمایید شما با اسپیکرهای گوشیتون گوش میکنید یا با هندزفری متصل شده به گوشیتون؟
    چرا که اگر سیستم گوشی شما به اسپیکر دالبی مجهز نباشه شما اگه 10 تا اسپیکر هم روی گوشیتون داشته باشین صدا رو یکجور میشنوید.گوشی های سیستم دالبی که معمولا هم تب لت ها و گوشی های مدل بالاتر رو شامل میشن دارای دو اسپیکر هستند-یکی در راست و یکی در چپ.اما اگر با هندزفری گوش میدین و باز هم همون مشکل رو دارین که فکر میکنم به پنینگ اشتباه برمیگرده.
    هرکدوم از مباحث میکس دنیایی برای خودشون هستن.به طور مثال همین paning شاید به ظاهر در حد 2 تا ولوم رو تغییر دادن ساده باشه اما واقعا زمان زیادی رو باید برای paniing اصولی گذاشت.
    و اما حل مشکل طبق دانش و تجربه ی بنده:
    شما صدای ترکیب شده دارین به علت اینکه پنینگ شما به طور 100 درصد انجام نشده.65 درصد از باند یعنی شما هنوز 35 درصد صدا رو در مرکز دارید-پس باند سمت دیگه هم به همین ترتیب 35 درصد از صدا رو در مرکز داره و این باعث ترکیب میشه.هرچی درصد پنینگ شما بیشتر باشه به این معنیه که صدای شما از مرکز دورتر میشه.
    با مثال عرض میکنم:ترازو رو در نظر بگیرید.اگر طرف راست 2 کیلو و طرف چپ 3 کیلو باشه کفه ی ترازو در طرف چپ پایین تر میره.اما اگه هر دو وزنی معادل 2 کیلو داشته باشن هر دو هم اندازه هستن.حال فرض کنین هر دو وزنه رو برداریم,آیا بازم هم طرفی از طرف دیگه پایین تر یا بالاتره؟نه باز هم مساوی هستن.پس شما عملا تنها پن کردید اما در باند چپ و راست تفاوتی ایجاد نکردید.یعنی انگار که هیچ paning انجام نشده در اصل.
    حالا اینکه آیا pan کردن vocal صحیح هسته یا خیر بستگی به سبک موسیقی شما داره و البته پن کردن وکال بیشتر برای back vocal که قرار هست فواصل رو بخونه انجام میشه.اما خوب متاسفانه این روزها دیگه چیزی از روی علم پیش نمیره.
    به گفتهDR noise عزیز vocal رو در اکثر سبکها و انواع موسیقی در وسط قرار میدن اما الزاما کسی مجبور به نگه داری وکال در مرکز نیست-شما میتونین قانون شکنی کنین البته قانون شکنی به شرط اینکه واقعا مهارت و دانش کافی رو داشته باشین.شاید اصلا این کار شما یکجور ایده ی جدید باشه و خیلی هم عالی هست.
    امیدوارم متوجه شده باشین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
بارگذاری...