آخرین ارسال‌ها

مشکل نویز برق روی میکروفون Blue babybottle SL

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
سلام و ارادت خدمت رفقا ، من یه میکروفون اسپارک اس ال داشتم که موقعی که لبم رو نزدیکش میکردم نویز برق روی صدا میفتاد و این نویز در رکورد هم ضبط میشد. هرکاااری کردم برطرف نشد و مشکل از سیم اتصال به زمین هم نبود چون تست زدم و اتفاقی نیفتاد . بعد از مدتی bluebird اس ال رو خریداری کردم و اون هیچ مشکلی نداشت . اما به علت جنس صدای فوق العاده baby bottle sl اون رو خریداری کردم و الان که به کارت صدای فکوس رایت g2 متصلش میکنم یه نویز برق بد تازه با گین خیلی پایین هم قابل شنیدنه ، دیگه گین به پنجاه برسه که واویلا... شنیده میشه . از کنتور برق یه سیم مستقیم زدیم که ببینیم مشکل از برقه یا نه و نبود . به لب تاب کانکتش کردم و با باتری لب تاب هم این مشکلو داشت ! این در حالیه که بلو برد اس ال توی همین شرایط با همین کابل با همین کارت صدا هیچ مشکلی نداره...
میکروفون های بلو واقعا میکروفون های خوبی هستند و خواهش میکنم کسی سرزنش نکنه که چرا رود نخریدی و... انتخاب میکروفون و جنس صدا یه چیز کاملااا سلیقه ایه . لطفا راهنماییم کنید چون یکی از دوستان هم که رود 2000 داشت این نویز رو داشت و نتونست برطرف کنه که دیگه ازش خبری ندارم . فروشنده ها هم که اصلا پاسخی ندارن و خودشون هم نمیدونن . واقعا خسته شدم . از طرفی هم جنس صدای بلو رو دوست دارم . لطفا اگر کسی تجربه ای داره راهنمایی کنه...

فایل های ضمیمه

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,857
تهران
سلام
اول بگم که فایل رو دو بار دانلود کردم . چون فکر کردم یک دوبله یا دکلمه ای گرفتم !
صداتون خیلی گیرا و کامل مناسب همین کار هستش.خیلی خوشم اومد.
نویز یک هوم 50 هرتزی استاندارد برق هستش.
تو وکال اصلا مساله ساز نیست چون کلا وکال از بالاترش کات میشه تو میکس و اصلا 50 هرتز کاربردی نداره .
برا ساز های دیگه هم همین طور و حتی اینکه گین صدا از گین نویز بیشتره و نویز گم میشه .
اما بازم اگه راضی نشدید ، نویز ثابت هست و مستقل از صدای ساز ورودی به میکروفن ،پس میتونین راحت و تمییز حذفش کنید.
راستی مهتابی (استارتر اون) و تلویزیون هم میتونه نویز بده.وسایل برقی اضافی هم تو محیط نباشه چون پاورشون
میتونه نویز بده .
اما راه اصولی : خود میکروفون شما احتمال مشکل الکتریکی ( مشکل ارت در ساختمان میکروفون) داره و باید یک متخصص براتون تعمیرش کنه .

آخرین ویرایش:

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
57
61
من هم همین مشکل رو با میکروفن داشتم سیم میکروفون رو عوض کردم روش نوشته
High Grade Professional Low Noise Cable بعد از تهیه این سیم مشکل درست شد

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,708
53
.
با توجه به فایلی که فرستادی، شما نویز Ground Loop داری. شما فعلاً با Low Cut روی خود میکروفون میتونی اون نویز رو کمتر کنی تا بعداً لوکیشن شما از نزدیک نویز چک بشه.

217163.jpg

و همینطور میتونی فعلاً با وصل کردن یک کابل تک شاخه به یک نکته از بدنه ی میکروفون که فلزی باشه، و اون طرف کابل به پنجره/رادیاتور/ و یا بدنه ی یک دیوایس الکترونیکی (مثلاً دی وی دی پلیر و . . .) امتحان کنی و نویز رو قطع کنی.
اگر کار لایو نمیکنی، میتونی فایل صوتی رو بعد از ریکورد خودت بیای با نرم افزار نویز گیری بکنی. از آنجاییکه این نویز 50 هرتز و هارمونیک هاش هست، گرفتن اون با نرم افزارهای صوتی کار راحتیه. البته شاید کمی رنگ صدای گوینده رو تغییر بده، ولی به حال بهتر از داشتن نویزه.
این تصویر کِرو رنج فرکانسیِ نویز فایل شماست:

Noise.jpg

من همون فایل شما رو یک بار با RX و یک بار هم با فب فیلتر Q3 بصورت دستی نویز گیری کردم و میتونی از ضمیمه دانلود کنی و بشنوی.

ولی برای از بین بردن نویز Ground Loop حتماً باید از نزدیک این موارد چک بشن: تعداد پریز های برق استفاده شده، تعداد اسپلیت شده از کابل برق، تعداد وسایل الکترونیک و الکتریک استفاده شده در لوکیشن (از آدیو اینترفیس گرفته تا یخچال و . . .)، وجود و یا عدم وجود Ground Safety Connection (ارث) در برق کِشی کل ساختمان، تمامی کانکشن های صوتی از کابل ها گرفته تا انواع پلاگ های Balanced و Unbalanced، و مواردی از این دست. حتی ارتباط سیستم برق کشی لوکیشن شما با همسایه یا اپارتمان های مجاور هم میتونه در این نویز دخیل باشه و اینها از نزدیک باید چک بشن.

اما بی ربط ترین فکر در نویز Ground Loop اینه که به خود میکروفون فکر کنی. نویز Ground Loop هیچ ربطی به خود میکروفون نداره که بخوای عوضش کنی یا نه. میکروفون در این وضعیت آشکار کننده ی مشکل در شبکه ی الکتریکی موجود در محل هست. وگرنه هیچ مشکلی در خود میکروفون نیست. اگر مشکلی در خود میکروفون وجود داشه باشه، شما چه بدنه ی اونو لمس کنی و چه نکنی، بطور مداوم نویز خواهی داشت. وقتی با لمس کردن بدنه ی میکروفون نویز قطع میشه، معنیش اینه که شبکه برای بالانس کردن اختلاف پتانسیلی که از خود ارتباطات شبکه ای حاصل شده (نه از میکروفون)، از بدن شما استفاده میکنه.

فایل های ضمیمه

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
سلام
اول بگم که فایل رو دو بار دانلود کردم . چون فکر کردم یک دوبله یا دکلمه ای گرفتم !
صداتون خیلی گیرا و کامل مناسب همین کار هستش.خیلی خوشم اومد.
نویز یک هوم 50 هرتزی استاندارد برق هستش.
تو وکال اصلا مساله ساز نیست چون کلا وکال از بالاترش کات میشه تو میکس و اصلا 50 هرتز کاربردی نداره .
برا ساز های دیگه هم همین طور و حتی اینکه گین صدا از گین نویز بیشتره و نویز گم میشه .
اما بازم اگه راضی نشدید ، نویز ثابت هست و مستقل از صدای ساز ورودی به میکروفن ،پس میتونین راحت و تمییز حذفش کنید.
راستی مهتابی (استارتر اون) و تلویزیون هم میتونه نویز بده.وسایل برقی اضافی هم تو محیط نباشه چون پاورشون
میتونه نویز بده .
اما راه اصولی : خود میکروفون شما احتمال مشکل الکتریکی ( مشکل ارت در ساختمان میکروفون) داره و باید یک متخصص براتون تعمیرش کنه .
از شما دوست عزیز و مهربانم بابت ذره پروری و محبتتون بی نهایت سپاسگزارم ، قطعا خدمت اساتید درس پس میدم . حقیقتا اونقدر نویز شدیده که موقع رکورد هیچی از صدای خودم رو نمیشنوم و اگر دست روی بدنه نباشه صدا دو رگه میشه هم توی مانیتورینگ و هم توی ووکال . عجیب اینجاست که این مشکل با بلو برد اصلاااا وجود نداره .

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
من هم همین مشکل رو با میکروفن داشتم سیم میکروفون رو عوض کردم روش نوشته
High Grade Professional Low Noise Cable بعد از تهیه این سیم مشکل درست شد
دوست عزیزم متاسفانه شک و تردید من و چیزی که سوالم رو پاسخ نمیده اینه که چرا با همون کابل بلو برد اس ال هیچ مشکلی نداره... و اینکه من کابل ها رو معمولا دست ساز میسازم ، البته با کابل های صنعتی هم که لحیم خودکار دارن تست زدم مشکل حل نشد . کلا کابل ها سه تا ورودی خروجی دارن و اینکه میزنه حداقل نویز یه کم جنبه تبلیغاتی داره . یه مدت خیلی تو نخ کابل بودم ولی دیدم نهایت تفاوت جنس اتصالاته :)

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
با توجه به فایلی که فرستادی، شما نویز Ground Loop داری. شما فعلاً با Low Cut روی خود میکروفون میتونی اون نویز رو کمتر کنی تا بعداً لوکیشن شما از نزدیک نویز چک بشه.

مشاهده پیوست 179238

و همینطور میتونی فعلاً با وصل کردن یک کابل تک شاخه به یک نکته از بدنه ی میکروفون که فلزی باشه، و اون طرف کابل به پنجره/رادیاتور/ و یا بدنه ی یک دیوایس الکترونیکی (مثلاً دی وی دی پلیر و . . .) امتحان کنی و نویز رو قطع کنی.
اگر کار لایو نمیکنی، میتونی فایل صوتی رو بعد از ریکورد خودت بیای با نرم افزار نویز گیری بکنی. از آنجاییکه این نویز 50 هرتز و هارمونیک هاش هست، گرفتن اون با نرم افزارهای صوتی کار راحتیه. البته شاید کمی رنگ صدای گوینده رو تغییر بده، ولی به حال بهتر از داشتن نویزه.
این تصویر کِرو رنج فرکانسیِ نویز فایل شماست:

مشاهده پیوست 179235

من همون فایل شما رو یک بار با RX و یک بار هم با فب فیلتر Q3 بصورت دستی نویز گیری کردم و میتونی از ضمیمه دانلود کنی و بشنوی.

ولی برای از بین بردن نویز Ground Loop حتماً باید از نزدیک این موارد چک بشن: تعداد پریز های برق استفاده شده، تعداد اسپلیت شده از کابل برق، تعداد وسایل الکترونیک و الکتریک استفاده شده در لوکیشن (از آدیو اینترفیس گرفته تا یخچال و . . .)، وجود و یا عدم وجود Ground Safety Connection (ارث) در برق کِشی کل ساختمان، تمامی کانکشن های صوتی از کابل ها گرفته تا انواع پلاگ های Balanced و Unbalanced، و مواردی از این دست. حتی ارتباط سیستم برق کشی لوکیشن شما با همسایه یا اپارتمان های مجاور هم میتونه در این نویز دخیل باشه و اینها از نزدیک باید چک بشن.

اما بی ربط ترین فکر در نویز Ground Loop اینه که به خود میکروفون فکر کنی. نویز Ground Loop هیچ ربطی به خود میکروفون نداره که بخوای عوضش کنی یا نه. میکروفون در این وضعیت آشکار کننده ی مشکل در شبکه ی الکتریکی موجود در محل هست. وگرنه هیچ مشکلی در خود میکروفون نیست. اگر مشکلی در خود میکروفون وجود داشه باشه، شما چه بدنه ی اونو لمس کنی و چه نکنی، بطور مداوم نویز خواهی داشت. وقتی با لمس کردن بدنه ی میکروفون نویز قطع میشه، معنیش اینه که شبکه برای بالانس کردن اختلاف پتانسیلی که از خود ارتباطات شبکه ای حاصل شده (نه از میکروفون)، از بدن شما استفاده میکنه.
دوست عزیزم از اینکه وقتتون رو در اختیار من گذاشتین خیلی سپاسگزارم ، والا این مشکل توی بلوبرد اس ال نیست . من از کنتور هم یه سیم مستقیم اوردم و مشکل حل نشد .یعنی در جریان ساختمان نبود . از پشت کنتور هم همینطور . خیلی عجیبه... به خود کمپانی بلو که تیکت زدم اینطور بهم پاسخ داده و مشخصات رو جهت گارانتی ازم خواسته ، فیلم مشکل رو با توضیحات کامل براشون فرستاده بودم . جوابشون :

Staha,
Sorry about the issue with the product. This is grounding issue if you have differences in audio and signal when you hold the microphone vs not holding the microphone. The only occurrence of this is if the wires need to be soldered or if the bottom cap isn't tightened or making contact with the body itself.

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
نمونه ووکال با بلو برد اس ال با همین شرایط که مشکلی از نظر نویز نداره اصلا .

فایل های ضمیمه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,708
53
.
نمیدونم چرا از کمپانی سازنده میکروفون سوال کردی. همونطور که گفتم نویز Ground Loop ربطی به میکروفون نداره. همونطور که در جواب اونها میبینی، اونها هم درست تشخیص دادن (grounding issue ). ولی این مشکل چیزی نیست که با راهنمایی کتبی ایمیل یا کامنت بشه حل کرد. قبلاً هم گفتم، توی خود محل باید کانکشن ها و کل شبکه ی برق باید چک بشه. نویز grounding به گرفتن یا نگرفتن مستقیم برق از کنتور هم ارتباطی نداره. علت اینکه Blue Bird نویز رو نشون نمیده، از عدم حساسیتش نسبت به حوزه ی مغناطیسی هست که در محیط بوجود اومده. خب بعضی میکروفون ها این نویز رو نشون میدن و بعضی نمیدن. Blue Bottle میکروفون فوقالعاده حساسیه.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,708
53
.
شما Blue Bottle رو با دو کابل XLR و دو نوع آدیو اینترفیس مختلف ببر یک استودیوی دیگه و در اون محل چک کن. موقع چک کردن، یک به یک به نوبت کابلها و آدیو اینترفیس ها رو عوض کن. ببین اونجا هم نویز داری یا نه.

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
شما Blue Bottle رو با دو کابل XLR و دو نوع آدیو اینترفیس مختلف ببر یک استودیوی دیگه و در اون محل چک کن. موقع چک کردن، یک به یک به نوبت کابلها و آدیو اینترفیس ها رو عوض کن. ببین اونجا هم نویز داری یا نه.
مهندس جان سلام ، من یه کابل مسی از سیم کیس وصل کردم به لوله گاز و ظاهرا فعلا مشکل ارت حل شده ! اما چیزی که تازه داغ دلم شده و کشفش کردم استفاده از پد منفی 20 db بیبی باتل اس اله ! وقتی نزدیک میکروفون میشم برای رکورد های low رادیو پخش میشه !!!!!!!!!!!!! نمیدونم اینو کجای دلم بذارم . مگه میشه چنین چیزی ؟! این بیبی باتل میکروفونه یا گیرنده رادیو ! اگر طبیعیه توی میکروفون های حساس در راستای دریافت موج که من خیالم راحت بشه . اگر اتفاق نادریه برم و فروشنده رو هرطور شده قانع کنم.

فایل های ضمیمه

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,708
53
.
مهندس جان سلام ، من یه کابل مسی از سیم کیس وصل کردم به لوله گاز و ظاهرا فعلا مشکل ارت حل شده ! اما چیزی که تازه داغ دلم شده و کشفش کردم استفاده از پد منفی 20 db بیبی باتل اس اله ! وقتی نزدیک میکروفون میشم برای رکورد های low رادیو پخش میشه !!!!!!!!!!!!! نمیدونم اینو کجای دلم بذارم . مگه میشه چنین چیزی ؟! این بیبی باتل میکروفونه یا گیرنده رادیو ! اگر طبیعیه توی میکروفون های حساس در راستای دریافت موج که من خیالم راحت بشه . اگر اتفاق نادریه برم و فروشنده رو هرطور شده قانع کنم.
خب این در ادامه ی همون مشکل قبلیته! :smuggrin-61:
موج رادیو فکر کردی چیه؟ خیلی راحت میشه گرفت. میکروفونی هم که حساس تره راحت تر میگیره.
ببین این بچه با سیب زمینی موج رادیو رو گرفته داره گوش میکنه:

بچه بودیم، نوک فیش اون ایرفونهای مونو رو میچسبوندیم به تیرآهن های ساختمون های نیمه کاره، رادیو گوش میکردیم! بعضی وقتها وقتی فیش رو لمس میکردیم هم صدای رادیو میومد.

55d2f499642f99c4dc8171b4df8e72ee.jpg

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
ظاهرا تا خون به دل ما نکنه ول کنمون نیست :smuggrin-61:
متوجه شدم که gr loop noise هست و علتش موازی بودن منبع تغذیه با ورودی آنتن تلویزیون و رادیوئه
در کل وقتی بالاخره بدون دغدغه تونستم ووکال بگیرم خستگی از تنم در رفت و شما رو هم دعوت میکنم به شنیدن جنس صدای فوق العادش توی این گرید و رنج .

فایل های ضمیمه

stahasedaghat

عضو سایت
9/7/18
9
29
خب این در ادامه ی همون مشکل قبلیته! :smuggrin-61:
موج رادیو فکر کردی چیه؟ خیلی راحت میشه گرفت. میکروفونی هم که حساس تره راحت تر میگیره.
ببین این بچه با سیب زمینی موج رادیو رو گرفته داره گوش میکنه:

بچه بودیم، نوک فیش اون ایرفونهای مونو رو میچسبوندیم به تیرآهن های ساختمون های نیمه کاره، رادیو گوش میکردیم! بعضی وقتها وقتی فیش رو لمس میکردیم هم صدای رادیو میومد.

مشاهده پیوست 179269
استاد عزیزم یه سوال دیگه هم بپرسم که تا عالم هست باید علم رو ازش فراگرفت ، این دریافت موج برای دستگاه آسیب زا نیست ؟ یا در طول زمان به بدن ضربه نمیزنه ؟ میدونم موج رادیو مخصوصا fm که در ارتفاع پایین و سطحی حرکت میکنه امواج عادی ای هستن که خیلی زیادن اما خب قرار گرفتنشون توی میدان مغناطیسی میتونه خطرناک باشه برای دستگاه و بدن یا نه....

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,708
53
.
خب بله، همینه. این میکروفون خیلی خوبیه. برای گرفتن اون نویزهای لیپسینگ هم یه گِیت سخت افزاری داخل بُردش طراحی کردن که بیشتر به درد کسانی میخوره که برای کار گویندگی، وویس اوور و پادکست میخوان استفاده بکنن. و همینطور گویندگی پخش زنده از رادیو. در کار ووکالِ موسیقی اون نویز گیریِ لیپسینگ رو در مرحله ی میکس با پلاگینهای گِیت انجام میدن که بمراتب دقیق تره.

ضمناً میکروفون هرچقدر هم که خوب باشه، سیگنال حاصله نسبت به صدای هر شخصی حتماً باید مانیپیولِیت بشه. مثلاً رنج Low صدای شما حجم زیادی داره و با توجه به اینکه خیلی خودتو به میکروفون نزدیک میکنی، اون رنج تازه حجیم تر هم میشه. حالا من معمولاً در این وضیت حجم رنج ها رو بالانس میکنم. ولی بعضی ها این کارو نمیکنن و رنج پایین دایلوگ رو با همون وضعیت حجیم دوست دارن. این تصویریه که رنج صدای شما رو الآن توش بالانس شده نشون میده. اون فلش های قرمز وضیت خامِ منحنی، و اون فلش های آبی منحنی رو بعد از Low Cut و بالانس شدن سیگنال نشون میدن:

Dia.png

در مورد آسیب امواج، برای سخت افزارها و دیوایس ها نه، نیست. ولی در مورد بدن، من چیزی در اون مورد نمیدونم و نشنیدم. از طرف متخصصین و پزشکان هم چیزی مبنی بر خطر این امواج گزارش نشده تا حالا.

19/8/18
150
19
mashhad
ظاهرا تا خون به دل ما نکنه ول کنمون نیست :smuggrin-61:
متوجه شدم که gr loop noise هست و علتش موازی بودن منبع تغذیه با ورودی آنتن تلویزیون و رادیوئه
در کل وقتی بالاخره بدون دغدغه تونستم ووکال بگیرم خستگی از تنم در رفت و شما رو هم دعوت میکنم به شنیدن جنس صدای فوق العادش توی این گرید و رنج .
سلام.آقا خواستم بگم صدات کاملا خوراک دوبله هستش قشنگ بود لذت بردم.این مشکلاتی که برات پیش اومده رو الان خوندم تو بحث الکترونیک و مخابرات متاسفانه پیچیدگی زیاده و یه وقتایی مشکل از جایی هست که کمتر حدس میزنی.ضمنا این اورشلیم رو تسلیم مسلمانان کن دیگه :happy-43:

صفحه ما در اینستاگرام

بالا