آخرین ارسال‌ها

مشکل میکس و مستر آهنگ در پخش از گوشی های موبایل

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر
پاسخ : مشکل میکس و مستر آهنگ در پخش از گوشی های موبایل

یعنی کل پروژم توی آنالیزر اصلی لاین مستر نباید از محدوده آبی خارج بشه ؟ خوب مثلا اگه من یک لاین بیس باز کنم و درحالت پخش بذارم ، و توی همون لاین آنالیزر قرار بدم و ببینم نمودار ها از محدوده آبی رنگ خارج هستن ، حالا چجوری از محدوده قرمز رنگ خارجش کنم ؟

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,831
تهران

یعنی کل پروژم توی آنالیزر اصلی لاین مستر نباید از محدوده آبی خارج بشه ؟ خوب مثلا اگه من یک لاین بیس باز کنم و درحالت پخش بذارم ، و توی همون لاین آنالیزر قرار بدم و ببینم نمودار ها از محدوده آبی رنگ خارج هستن ، حالا چجوری از محدوده قرمز رنگ خارجش کنم ؟
اگه از داخل محدوده ی مشکی خارج نشه ،یعنی خارج از فاز نیست.
paz-analyzer.jpg
---------
بیس که مونو حمید .هیچی.
-----------
برا خارج کردنش:
-ببین اول با انالیزر مشکلی هست یا نه؟(چون ممکن سوال تاپیک مربوط به چیز دیگه ای باشه اصلا-حالا فرض میکنیم که مربوط به همینه)
-اگه ساز با چند تا میک رکورد شده نباید میکها خارج از فاز باشن.
-تو vst ها (درام) ببین موقع انتخاب میکروفون ها مشکل فاز پیش نیاد.
-زیادی واید نکن سازی رو

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

باید سر فرصت برم پای پروژه چک کنم اینجوری نمیشه اگه باز متوجه نشدم مزاحمت میشم ، فقط این واید رو واسم توضیح بده یعنی چی راستش من همش تجربی کار میکنم و اصطلاحات موسیقیم ضعیفه ؟

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,831
تهران

باید سر فرصت برم پای پروژه چک کنم اینجوری نمیشه اگه باز متوجه نشدم مزاحمت میشم ، فقط این واید رو واسم توضیح بده یعنی چی راستش من همش تجربی کار میکنم و اصطلاحات موسیقیم ضعیفه ؟
والا منم خیلی دقیق وارد نیستم ، اما فکر کنم مقدار واید یعنی مقدار پخش بودن فرکانسها تو فضای استریو(فضا دادن به اصوات) یا اینکه چپ و راست کمتر به هم شبیه باشند.
اگه مطمئنی که هیچ وقت تو سیستم مونو پخش نمیشه موزیکت، این مورد زیاد مهم نیست!

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

آقا من آهنگهایی از بزرگای موسیقی هم با این آنالیزر چک کردم بازم فرکانسهایی توی محدوده anti phase دارن خوب آهنگ های منم تقریبا همینجوری هستن :smile (67):

حالا تکلیف چیه ؟

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,831
تهران

آقا من آهنگهایی از بزرگای موسیقی هم با این آنالیزر چک کردم بازم فرکانسهایی توی محدوده anti phase دارن خوب آهنگ های منم تقریبا همینجوری هستن :smile (67):

حالا تکلیف چیه ؟
نه اینکه اصلا نباشه.
زیادش مشکل سازه .
همیشه میکس رو تو حالت مونو چک کنید

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

توی حالت منو یعنی چجوری ؟ کجا ؟ با چی ؟

nkaq

Gold User
5/9/12
530
32
تهران

ببین اینجوری سخته.اگه برات امکان داره آهنگتو آپلود کن ببینیم مشکل از کجاست

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

دوست عزیز زمانی که صدا واید میشه به دو طرف یعنی شما دو تا سیگنال مونو دارید که با اختلافی در حد میلی ثانیه یکی در سمت چپ باند و یکی هم در سمت راست...به اختلاف چند میلی ثانیه ای بین دو صدا میگن اختلاف فاز(هرچقدر اختلاف فاز بیشتر بشه صدا بیشتر واید میشه)...هرچقدر که این اختلاف فاز کم باشه تداخل فازها بیشتر میشه...همانطور که دو لاین مونو روی هم قرار بدید متوجه خواهید شد لول صدا بالاتر میره و فازها کاملا بر هم منطبق هستند...!

به عکس توجه کنید...

er.jpg

- - - - - - - - - -

حالا تکلیف چیه ؟
این گوش شماست که تشخیص دهنده نهایی هست ولاغیر

shahab47

عضو سایت
2/9/09
568
تهران

ببین منم مشکل دارم تو این بحث فقط میدونم با استریو ایمیجر (s1 تو wave) میتونی یه کاری کنی که کمتر صدا آنتی فاز شه ولی وسعت صدات هم کم میشه
نمیخواد اینقدر کم کنی وسعت صدات رو که میکست نابود شه تا حدی که آنتی فاز پایدار نباشه مشکلی پیش نمیاد
به هر حال منتظر محمد عزیز واسه توضیحات کامل و اصولی که همیشه میده هستیم

hexenpro

عضو سایت
22/7/10
196
30
Tehran

من با یه نرم افزار قدیمی البته! :smile (73): اهنگت رو آنالیز کردم دیدم که بعضی جاها اختلاف فازش زیاد میشه! یعنی همون مرز رو رد میکنه. یه اسکرین برات میذارم :smile (10):

Screenshot (7).jpg

البته من منظورم این زمان از اهنگ توی تصویر صرفا نیست

اینم یه تصویر واضح تر:

Screenshot (8).jpg

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

دوستان واقعا ممنونم از شما که به این موضوع اهمیت دادین و توضیحات خودتونو نوشتین ، نمیدونم چرا این مسئله واسم بزرگ شده و فکر میکنم این مشکل نکته ای هست که بنظرم خیلی مهم هم هست قبلا بهش توجهی نداشتم ، بازم تشکر میکنم و به نکته هایی که اشاره کردین بیشتر توجه میکنم ببینم چی میشه .

nkaq

Gold User
5/9/12
530
32
تهران

حمید جان من آهنگ شمارو توی اسپیکر لپتاپ پخش کردم ولی مشکل خاصی که شما گفتی توجهمو جلب نکرد و بنظرم نیومد.
وقتی با اوزون فایلتونو چک کردم چندتا مورد بظرم اومد که عرض میکنم:
اول اینکه مسترتون مشکل DC offset داشت و بنظرم فرکانس های پایینش هم خوب کات نشده بود
مشکل دوم این بود که تو فرکانس های بم width میکستون زیاد بود.اون صدای باس شبیه ارگانتونم یکمی زیادی واید بود.
در کل کلید اینکه میکستون همه جا خوب صدا بده تاکید و میکس خوب توی فرکانس های میانی هستش.همینطور میکس با عرض کم و کمپرس مناسب فرکانس های باس خیلی کمک میکنه

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

حمید جان من آهنگ شمارو توی اسپیکر لپتاپ پخش کردم ولی مشکل خاصی که شما گفتی توجهمو جلب نکرد و بنظرم نیومد.
وقتی با اوزون فایلتونو چک کردم چندتا مورد بظرم اومد که عرض میکنم:
اول اینکه مسترتون مشکل DC offset داشت و بنظرم فرکانس های پایینش هم خوب کات نشده بود
مشکل دوم این بود که تو فرکانس های بم width میکستون زیاد بود.اون صدای باس شبیه ارگانتونم یکمی زیادی واید بود.
در کل کلید اینکه میکستون همه جا خوب صدا بده تاکید و میکس خوب توی فرکانس های میانی هستش.همینطور میکس با عرض کم و کمپرس مناسب فرکانس های باس خیلی کمک میکنه
مرسی داداش بابت توضیحات مفید ، الام من کاملا متوجه مبحث واید و فاز را فهمیدم ولی مشکل اینجاست که کسی نگفت چجوری به این قضیه رسیدگی کنم ؟ فرض کنید الان دارم به آهنگ توی آنالیزر نگاه میکنم و دارم میبینم که اختلاف فاز داره ، الان باید چکار کنم ؟ چیو باید کم کنم ؟ ولوم پروژه ؟ ولوم vst ها ؟ منو کردن بعضی ساز ها ؟ کم کردن عرض پروژه با پلاگین ؟ کمپرس کنم ؟ نکنم ؟ :smile (9):

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

دوستان من یه چیزهایی متوجه شدم با توجه به آنالیزر ، لاین هایی که اختلاف فاز داشتن رو با پلاگین : Stereo Enhancer واید رو کم کردم ، دو سه تا از لاین هام فقط توی محدوده آنتی فاز بودن که اونارو با این پلاگین درست کردم ، حالا کل پروژه توی آنالیزر وارد محدوده آنتی فاز نمیشه ، الان این همون چیزی هست که باید انجام میدادم ؟ یعنی اصول کار همینه ؟

nkaq

Gold User
5/9/12
530
32
تهران

سلام.کاری که پلاگین میکنه اینه که میاد قسمت لفت و رایت هر کانالو با هم جمع میکنه و با یه درصد میکسی پخش میکنه.مهم اینه که وقتی شما اینکارو میکنید صداتون خراب یا کم نشده باشه وگرنه عملا خود گوشی موبایل هم چون مونو پخش میکنه همینکارو میکنه.

hamid_pe2

میکس و مسترینگ
تیم مدیریت
مدیر تالار
2/12/11
1,511
خرمشهر

مرسی ، حالا از پایین اومدن کیفیت که بگذریم فرض میکنیم که از کیفیت کم نشده ، انجام این کار تا یه حدی که اشکالی نداره ؟ یعنی کار غیر اصولی که نیست ؟

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس

شما هنوز درگیر این مشکل هستید ؟ :D
یه کلک قدیمی هستش که خیلی به دردتون میخوره
شما یه جفت اسپیکر های فای خوب تهیه کنید. من خودم edifire تهیه کردم.
و بعد از اینکه کار رو تموم کردید. سوئیچ کنید روی اسپیکرهاتون رو روی اون هم بررسی کنید.
اگه روی اون هم خوب بود مطمئنا روی همه چیز خوب خواهد بود.
چون همیشه همه شنونده ها اسپیکرهای خوب ندارند. ! 5 یا 8 اینچ ندارند. ! پس ملاک پخش مناسب روی همه پلیرهاست.
برای مثال من متوجه شدم که اگه روی مانیتورهای ادام خودم سین و شین یه مقدار ناچیز هم بزنه روی همه پلیرها شدتش بیشتر میشه. و یا برای باس باید کمی پائین تر توی میکس ولوم کشی بشه.
من مدل edifire r1900tiii تهیه کردم.

بالا